Camilla Parker Bowles

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Camilla
Jej Królewska Mość
Królowa Małżonka
Her Majesty
The Queen Consort[1][2][a]
ilustracja
Wizerunek herbu
podpis
Królowa Małżonka
Zjednoczonego Królestwa
Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej

oraz pozostałych Królestw Wspólnoty
Okres

od 8 września 2022

Jako żona

Karola III

Poprzednik

Filip, książę Edynburga (książę małżonek)

Księżna Kornwalii
Okres

od 9 kwietnia 2005
do 8 września 2022

Jako żona

Karola, księcia Walii

Poprzedniczka

Diana, księżna Walii

Następczyni

Katarzyna, księżna Walii

Księżna Rothesay
Okres

od 9 kwietnia 2005
do 8 września 2022

Jako żona

Karola, księcia Walii

Poprzedniczka

Diana, księżna Walii

Następczyni

Katarzyna, księżna Walii

Dane biograficzne
Dynastia

Windsorowie

Data i miejsce urodzenia

17 lipca 1947
Londyn

Ojciec

Bruce Shand

Matka

Rosalind Cubitt

Mąż

Andrew Parker Bowles
od 4 lipca 1973
do 3 marca 1995

Dzieci

Thomas Parker Bowles
Laura Parker Bowles

Mąż

Karol III
od 9 kwietnia 2005

Odznaczenia
Dama Krzyża Wielkiego Królewskiego Orderu Wiktoriańskiego (Wielka Brytania) Order Domu Panującego królowej Elżbiety II (Wielka Brytania) Medal Diamentowego Jubileuszu Królowej Elżbiety II (wer. brytyjska) Medal Pamiątkowy 100-lecia Saskatchewanu (Kanada) Order Gwiazdy Melanezji (Papua-Nowa Gwinea) Order Podwiązki (Wielka Brytania)
Brytyjska rodzina królewska
Badge of the House of Windsor.svg

JKM król Wielkiej Brytanii i JKM królowa Wielkiej Brytanii


Camilla, z domu Camilla Rosemary Shand, primo voto Parker Bowles (ur. 17 lipca 1947 w Londynie) – królowa małżonka Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej jako żona Karola III, króla Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, od 8 września 2022[1][3].

Camilla regularnie reprezentuje monarchię w oficjalnych wystąpieniach. Jest patronką wielu organizacji. Od 1994 przedmiotem jej szczególnego zainteresowania jest osteoporoza.

8 września 2022 zmarła królowa Elżbieta II i jej najstarszy syn Karol został królem Zjednoczonego Królestwa. Zgodnie z życzeniem Elżbiety II z lutego 2022, Camilla otrzymała tytuł „królowej małżonki Zjednoczonego Królestwa”[4][5].

Wczesne lata i pierwsze małżeństwo[edytuj | edytuj kod]

Księżna Kornwalii (2012)

Camilla urodziła się w Londynie (w King’s College Hospital) jako pierwsze dziecko majora Bruce'a Shanda i jego żony, Rosalind Maud Shand (z domu Cubitt).

Pochodząca ze szlacheckiej rodziny Camilla (w dzieciństwie nazywana Millą), wychowywała się we wsi Plumpton w East Sussex. Wykształcenie odebrała w Dumbrells School w Sussex, Queen’s Gate School w londyńskiej dzielnicy South Kensington i w szwajcarskiej szkole Mon Fertile w Tolochenaz. Studiowała również w Paryżu na University of London Institute in Paris (franc. Institut de l'Université de Londres à Paris). Do Londynu powróciła w 1965 i przez rok pracowała w firmie dekoratorskiej wnętrz, Sybil Colefax & John Fowler[b].

W 1973 poślubiła brygadiera Andrew Parker Bowlesa (ur. 27 grudnia 1939), z którym ma dwoje dzieci: Thomasa (ur. 1974) i Laurę Lopes (ur. 1978).

Małżeństwo zakończyło się rozwodem w 1995.

Znajomość z księciem Walii[edytuj | edytuj kod]

Camilla i Karol poznali się w 1970 na meczu polo. Później oboje wstąpili w związki małżeńskie, Camilla z Andrew Parkerem Bowlesem, Karol z Dianą Spencer. Wkrótce jednak odnowili wzajemne kontakty. Ten potajemny związek Camilli z Karolem, wówczas księciem Walii miał być jednym z powodów rozpadu małżeństwa Karola i księżnej Diany.

Karol był dowódcą Regimentu Księcia Walii, w którym służył kapitan Christopher Elliot, mąż młodszej siostry Camilli, Annabel. W połowie lat 70. Elliot wraz z żoną (po dwuletnim towarzyszeniu księciu Walii w Londynie) powrócił do swojej jednostki stacjonującej w Osnabrück. Camilla często odwiedzała tam siostrę i szwagra. Również książę Karol odbywał coroczne tygodniowe podróże do swojego regimentu. Elliotowie pozostali bliskimi przyjaciółmi księcia Walii. Podczas przyjęcia urodzinowego Annabel udało się wykonać pierwsze wspólne zdjęcie Karola i Camilli.

Pierwsza żona Karola, Diana, często oskarżała Camillę o zniszczenie jej małżeństwa. Twierdziła, że Parker-Bowles zataiła fakt, że książę Karol chciał się jej oświadczyć. Karol i Camilla mieli również wymieniać się prezentami, używając pseudonimów „Fred” i „Gladys”.

Romans księcia Walii wyszedł na jaw po opublikowaniu książki A. Mortona Diana: Prawdziwa historia, która zbiegła się w czasie z ujawnieniem nagrania prywatnej rozmowy Karola i Camilli z 1989 (tzw. „Camillagate”) i wywiadowi udzielonemu przez księżną Walii w sprawie jej małżeństwa. Te rewelacje sprawiły, że Camilla stała się bardzo niepopularna.

W 2001 została prezydentem National Osteoporosis Society[6]. Królowej Elżbiecie II została oficjalnie przedstawiona podczas obchodów 60. urodzin Konstantyna II, króla Greków[7]. W 2003 przeprowadziła się do Clarence House.

10 lutego 2005 podano do publicznej wiadomości, że książę Karol i Camilla Parker Bowles zamierzają się pobrać 8 kwietnia. Jednakże 4 kwietnia ogłoszono przełożenie ceremonii o jeden dzień z powodu śmierci papieża Jana Pawła II, którego pogrzeb został wyznaczony właśnie na 8 kwietnia, a książę Karol miał na nim reprezentować swoją matkę, królową Elżbietę II.

Karol i Camilla zawarli związek małżeński 9 kwietnia 2005 w Windsor Guildhall[c]. Camilla, mimo że przysługiwał jej tytuł księżnej Walii, zdecydowała się używać tytułu księżnej Kornwalii, ponieważ ten pierwszy tytuł był wyraźnie kojarzony z pierwszą żoną Karola, Dianą[1][8].

Księżna Camilla i książę Karol (2009)

Ślub cywilny (Camilla była rozwódką) odbył się więc 9 kwietnia 2005 w ratuszu Windsor Guildhall, o godzinie 12:30. Zgodnie z tradycją obrączki państwa młodych zostały wykonane z 22-karatowego złota z kopalni walijskich. Świadkami na ślubie byli synowie państwa młodych, książę Wilhelm Windsor i Tom Parker Bowles oraz członkowie obu rodzin.

W ślubie nie uczestniczyli rodzice pana młodego, królowa Elżbieta i książę Edynburga. Pałac Buckingham wyjaśnił, że uczestniczenie w cywilnym ślubie nie przystoi królowej jako głowie Kościoła Anglii (Church of England). Para królewska uczestniczyła jednak w odbywanej równolegle mszy w kaplicy św. Jerzego, celebrowanej przez arcybiskupa Canterbury, Rowana Williamsa.

Po ślubie Karol i Camilla udali się do Birkhall, rezydencji Karola w Szkocji, położonej niedaleko Balmoral Castle. Po ślubie Camilla używała tytułu „księżnej Kornwalii” (w Szkocji – „księżnej Rothesay”). Chociaż jako małżonka księcia Walii miała prawo do tytułu księżnej Walii, zdecydowała się przyjąć kolejny z tytułów małżonka, gdyż opinia publiczna kojarzyła tytuł księżnej Walii z Dianą Spencer[9]. Według pierwotnych zapowiedzi po objęciu przez Karola tronu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Camilla miała nie zostać królową, a otrzymać tylko tytuł księżnej-małżonki.

Królewskie obowiązki[edytuj | edytuj kod]

Książę Walii i księżna Kornwalii przyjmowani przez prezydenta USA George’a W. Busha i Laurę Bush podczas ich wizyty w Stanach Zjednoczonych w listopadzie 2005

Wraz z wejściem do rodziny królewskiej księżna Camilla otrzymała wiele obowiązków wynikających z jej pozycji żony następcy tronu. Początkowo ograniczało się to do towarzyszenia księciu Walii w wypełnianiu jego obowiązków (wizyta w szpitalu w Southampton, uczestniczenie w londyńskiej ceremonii Trooping the Colour w czerwcu 2005, po którym Camilla po raz pierwszy pojawiła się na balkonie pałacu Buckingham).

Po atakach bombowych w Londynie 7 lipca 2005 księżna Camilla towarzyszyła mężowi podczas wizyty u ofiar zamachów w St Mary’s Hospital w Paddington.

W listopadzie 2005 towarzyszyła Karolowi podczas oficjalnej podróży do Stanów Zjednoczonych (była to jej pierwsza podróż zagraniczna jako członka rodziny królewskiej). W marcu 2006 wraz z Karolem udała się w oficjalną podróż do Egiptu, Arabii Saudyjskiej i Indii.

Rok po ślubie wciąż nie udało jej się przełamać niechęci większej części brytyjskiego społeczeństwa. W sondażach tylko 38% Brytyjczyków chciałoby Camillę jako swoją królową. Opinia publiczna łaskawszym okiem zaczyna natomiast spoglądać na księcia Karola. 52% badanych uważa, że będzie on dobrym królem.

Księżna Camilla jest honorowym dowódcą 4. batalionu strzeleckiego (4th Battalion Rifles) i Służb Medycznych Marynarki (Naval Medical Services).

Królowa Elżbieta dała swojej synowej czwarte miejsce w kolejności precedencji w Zjednoczonym Królestwie wśród kobiet (po niej samej, księżniczce królewskiej i lady Ogilvy), jednak oficjalnie, jako żona następcy tronu, zajmowała w precedencji drugie miejsce po swojej teściowej, aż do momentu jej śmierci.

Na początku 2022 roku została odznaczona Orderem Podwiązki. Zgodnie z panującą tradycją – kobiety otrzymują to odznaczenie dopiero w momencie, kiedy ich mąż obejmuje brytyjski tron. Królowa, wręczając order swojej synowej, uczyniła wyjątek, podkreślając przy tym działalność Camilli na rzecz monarchii[10]. Podłożyło to podwaliny pod późniejsze oświadczenie Elżbiety II, które wydała z okazji swojej 70-tej rocznicy wstąpienia na tron, w którym oznajmiła, że chciałaby – gdy nadejdzie czas – aby Camilla otrzymała tytuł „królowej małżonki” (ang. Queen Consort), a nie – jak było to zapowiedziane wcześniej – „księżnej małżonki” (ang. Princess Consort)[11].

Została sportretowana w serialu komediowym The Windsors, w rolę Camilli wcieliła się Haydn Gwynne[12], a także w serialu The Crown, gdzie w jej rolę wcieliły się Emerald Fennell i Olivia Williams[13].

Królowa Małżonka Zjednoczonego Królestwa[edytuj | edytuj kod]

Po śmierci królowej Elżbiety II, żona nowego monarchy, króla Karola III, Camilla otrzymała tytuł Królowej Małżonki Zjednoczonego Królestwa[14]. Jej dotychczasowe tytuły – księżnej Walii, księżnej Kornwalii i księżnej Rothesay – przypadły żonie pierworodnego syna Karola, Katarzynie.

Genealogia[edytuj | edytuj kod]

Potomkowie[edytuj | edytuj kod]

Dzieci Wnuki
Thomas Parker Bowles (1974–)
oo Sara Buys (ślub 2005, separacja 2018)
Lola Parker Bowles (2007–)
Frederick Parker Bowles (2010–)
Laura Parker Bowles (1978–)
oo Harry Lopes (ślub 2006)
Eliza Lopes (2008-)
Gus Lopes (2009-)
Louis Lopes (2009-)

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Księżna Kornwalii z mężem i teściową w 2013 roku

Tytuły[edytuj | edytuj kod]

 • 2005–2022: Jej Królewska Wysokość Księżna Kornwalii (ang. Her Royal Highness The Duchess of Cornwall)
 • 2005–2022 w Szkocji: Jej Królewska Wysokość Księżna Rothesay (ang. Her Royal Highness The Duchess of Rothesay)
 • od 2022: Jej Królewska Mość Królowa Małżonka (ang. Her Majesty The Queen Consort)[1]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Historia nowożytna ukształtowała pewne tytuły, które nadal są w użyciu protokołu dyplomatycznego. Tytuł „Wysokość” (ang. Highness, franc. Altesse) pierwotnie przysługiwał wyłącznie królom, co pozostało w polszczyźnie, podczas gdy inne języki przyjęły dla suwerennego monarchy tytuł „Majestat” (ang. Majesty, franc. Majesté). Polski protokół dyplomatyczny nadal określa monarchę panującego jako „Jego (Jej) Wysokość”>>. Zatem jej tytuł: Her Majesty The Queen Consort to "Jej Wysokość Królowa Małżonka".
 2. Firma Sibyl Colefax & John Fowler została założona w latach 30. XX wieku i jest najdłużej działającą firmą zajmującą się dekoracją wnętrz w Wielkiej Brytanii, będącą od prawie wieku synonimem angielskiej estetyki wiejskiego domu.
 3. Windsor Guildhall, ratusz miejski położony w centrum miasta Windsor, jest wykorzystywany na wesela, kolacje, imprezy. Był miejscem ślubu cywilnego księcia Walii Karola i księżnej Kornwalii Camilli, a także Eltona Johna i Davida Furnisha.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d The Queen Consort (ang.). The Royal Household. [dostęp 2022-09-12].
 2. Tomasz Orłowski: Protokół dyplomatyczny. Między tradycją a nowoczesnością. Warszawa 2015: Polski Instytut Spraw Międzynarodowych, 2015, s. 220. ISBN 978-83-64895-71-5.
 3. Charles is the new King, „BBC News”, 8 września 2022 [dostęp 2022-09-08] (ang.).
 4. https://www.bbc.com/news/uk-60274816
 5. https://news.sky.com/story/queens-death-why-camilla-duchess-of-cornwall-will-become-queen-consort-to-king-charles-12693090
 6. Charles and Camilla, after Diana - Telegraph, www.telegraph.co.uk [dostęp 2020-04-13] (ang.).
 7. Queen meets Camilla as relationship thaws. - Free Online Library, www.thefreelibrary.com [dostęp 2020-04-13].
 8. https://www.townandcountrymag.com/society/tradition/a22652902/camilla-parker-bowles-princess-of-wales-title/
 9. Princess Diana And Camilla Shared This One Royal Title | Harper's BAZAAR Australia, www.harpersbazaar.com.au [dostęp 2020-04-13] [zarchiwizowane z adresu 2019-01-03] (ang.).
 10. a b Gabriela, Blue Blood: Order Podwiązki dla księżnej Kornwalii, przygotowania do obchodów 50-lecia panowania królowej Margrethe, szwedzka rodzina królewska w izolacji + więcej, Blue Blood, 11 stycznia 2022 [dostęp 2022-02-08].
 11. Nowe oświadczenie brytyjskiej królowej. Wyraziła życzenie na temat synowej, wiadomosci.onet.pl [dostęp 2022-02-08].
 12. Royal satire The Windsors will return for a second series on Channel 4. radiotimes.com. [dostęp 2018-01-03].
 13. The Crown (2016) pełna obsada, Filmweb [dostęp 2022-09-27] (pol.).
 14. https://nypost.com/2022/09/08/camilla-becomes-queen-consort-after-queen-elizabeth-iis-death/
 15. Camilla becomes the royal dazzler at controversial banquet. dailymail.co.uk, 31 października 2007. [dostęp 2011-06-12].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Poprzednik
Diana, księżna Walii
Księżna Walii
20052022
Następca
Katarzyna, księżna Walii
Poprzednik
Diana, księżna Walii
Księżna Kornwalii
20052022
Następca
Katarzyna, księżna Walii
Poprzednik
Diana, księżna Walii
Księżna Rothesay
20052022
Następca
Katarzyna, księżna Walii
Poprzednik
Elżbieta II, królowa Zjednoczonego Królestwa
Księżna Edynburga
20212022
Następca
brak
Poprzednik
pierwsza w precedencji kobiet
Precedencja w Zjednoczonym Królestwie
2022
Następca
Katarzyna, księżna Walii