Jakub Milewski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jakub Milewski
Biskup tytularny Laodycei we Frygii
Herb duchownego
Kraj działania

Polska

Data i miejsce śmierci

20 listopada 1586
Kraków

Biskup pomocniczy krakowski
Okres sprawowania

1578-1586

Wyznanie

katolicyzm

Kościół

rzymskokatolicki

Nominacja biskupia

6 października 1578

Sakra biskupia

data nieznana

Jakub Milewski herbu Jastrzębiec (zm. 20 listopada 1586 w Krakowie) – ksiądz katolicki, kanonik gnieźnieński, dziekan łęczycki i łowicki, kanonik krakowski, biskup pomocniczy krakowski w latach 15781586.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Syn Mikołaja Milewskiego herbu Jastrzębiec, właściciela Milewa w ziemi ciechanowskiej i Doroty Konarzewskiej [1]. W 1550 został kanonikiem kapituły gnieźnieńskiej. Wykazywał się biegłością w sprawach finansowych. Był podskarbim prymasa Mikołaja Dierzgowskiego oraz wspomagał w sprawach finansowych kolejnych dwóch prymasów. Przy ich pomocy obejmował kolejne urzędy, dziekanię łęczycką i łowicką oraz kanonie włocławską i krakowską. Był pełnomocnikiem kapituły gnieźnieńskiej do zarządzania majątkami kapituły w powiecie wieluńskim. W 1572 zakończył działalność na rzecz kapituły gnieźnieńskiej intensyfikując swoją aktywność w diecezji krakowskiej. W wyniku zatargów z prymasem Uchańskim zrzekł się kanoni gnieźnieńskiej [1]. W 1577 był prokuratorem w imieniu biskupa Piotra Myszkowskiego do objęcia przez niego biskupstwa krakowskiego. Myszkowski był przyjacielem Milewskiego z kapituły gnieźnieńskiej.

W 1578 biskup Myszkowski przedstawił stolicy apostolskiej kandydaturę Milewskiego na swojego biskupa pomocniczego. Nie została ona jednak przyjęta. Dopiero po interwencji Myszkowskiego u wpływowych kardynałów, 6 października 1578 papież Grzegorz XIII prekonizował go na biskupa pomocniczego krakowskiego ze stolicą tytularną Laodycei we Frygii [2]. Już jako biskup był proboszczem w Wawrzeńczycach. W 1585 konsekrował kościół w Liszkach [3]. Znany ze swojej aktywności w zakresie spraw finansowych brał udział w staraniach w kurii rzymskiej o uchylenie dla Polski dekretu trydenckiego o zakazie kumulacji beneficjów [1]. Starania te zakończone zostały sukcesem.

Biskup Milewski zmarł w Krakowie 20 listopada 1586. Został pochowany w katedrze wawelskiej.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Piotr Biliński: Żywoty Biskupów sufraganów krakowskich. Tygodnik Salwatorski nr 1/316 z 7 stycznia 2001. [dostęp 2012-02-09].
  2. Jacobus Milenski w bazie catholic-hierarchy.org (ang.)
  3. Jak wyglądał stary Kościół w Liszkach?. www.kaszow.pl. [dostęp 2012-02-09].