Kamila (księżna Kornwalii)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kamila
Jej Królewska Wysokość Księżna Kornwalii
ilustracja
Wizerunek herbu
podpis
Księżna Kornwalii
Okres od 2005
Jako żona Karola, księcia Walii
Dane biograficzne
Dynastia Windsorowie
(Wettynowie – Saksonia-Coburg-Gotha)
Data i miejsce urodzenia 17 lipca 1947
Londyn
Ojciec Bruce Shand
Matka Rosalind Cubitt
Mąż Andrew Parker Bowles
od 1973
do 1995
Dzieci Thomas Parker Bowles (ur. 1974)
Laura Lopes z d. Parker Bowles (ur. 1978)
Mąż Karol, książę Walii
od 2005
Odznaczenia
Dama Krzyża Wielkiego Królewskiego Orderu Wiktoriańskiego (Wielka Brytania) Order Domu Panującego królowej Elżbiety II (Wielka Brytania) Medal Diamentowego Jubileuszu Królowej Elżbiety II (wer. brytyjska) Medal Pamiątkowy 100-lecia Saskatchewanu (Kanada) Order Gwiazdy Melanezji (Papua-Nowa Gwinea)
Brytyjska rodzina królewska
Badge of the House of Windsor.svg

JKM królowa Elżbieta II


Kamila, księżna Kornwalii, właśc. ang. Camilla, Duchess of Cornwall, urodzona jako Camilla Rosemary Shand, primo voto Parker Bowles (ur. 17 lipca 1947 w Londynie) – księżna Zjednoczonego Królestwa, wieloletnia partnerka i druga żona księcia Walii, najstarsza córka majora Bruce’a Shanda i Rosalind Cubitt, córki 3. barona Ashcombe, wnuczki Alice Keppel, kochanki króla Edwarda VII. Jest również potomkinią Charlesa Lennoxa, 1. księcia Richmond, nieślubnego syna Karola II Stuarta.

Wczesne lata i pierwsze małżeństwo[edytuj | edytuj kod]

Księżna Kornwalii (2012)

Pochodząca ze szlacheckiej rodziny Kamila (w dzieciństwie nazywana Millą), wychowywała się we wsi Plumpton w East Sussex. Wykształcenie odebrała w Dumbrells School w Sussex, Queen’s Gate School w Kensington i w szwajcarskiej Mon Fertile. Studiowała również w Instytucie Brytyjskim w Paryżu. W Londynie pojawiła się w 1965 i przez rok pracowała dla pary dekoratorów wnętrz, Sybil Colefax i Johna Fowlera.

W 1973 poślubiła brygadiera Andrew Parker Bowlesa (ur. 27 grudnia 1939), syna Dereka Parker Bowlesa i Ann de Trafford, córki Humphreya de Trafford, 4. baroneta. Andrew i Kamila mieli razem syna i córkę:

Parker Bowles jest katolikiem i w tej wierze wychowani zostali Tom i Laura. Kamila pozostała wyznania anglikańskiego. Małżeństwo to zakończyło się rozwodem 3 marca 1995.

Znajomość z księciem Walii[edytuj | edytuj kod]

Kamila i Karol poznali się w 1970 na meczu polo. Karol i Kamila nawiązali bardzo bliskie stosunki. Później oboje wstąpili w związki małżeńskie, Kamila z Andrew Parker Bowlesem, Karol z Dianą Spencer. Wkrótce jednak odnowili wzajemne kontakty.

Karol był dowódcą Regimentu Księcia Walii, w którym służył kapitan Christopher Elliot, mąż młodszej siostry Kamili, Annabel. W połowie lat 70. Elliot wraz z żoną (po dwuletnim towarzyszeniu księciu Walii w Londynie) powrócił do swojej jednostki stacjonującej w Osnabrück. Kamila często odwiedzała tam siostrę i szwagra. Również książę Karol odbywał coroczne tygodniowe podróże do swojego regimentu. Elliotowie pozostali bliskimi przyjaciółmi księcia Walii. Podczas przyjęcia urodzinowego Annabel udało się wykonać pierwsze wspólne zdjęcie Karola i Kamili.

Romans z księciem Karolem[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza żona Karola, Diana, często oskarżała Kamilę o zniszczenie jej małżeństwa. Obie panie nie przepadały za sobą, a Diana publicznie określała Kamilę mianem „rottweilera”. Twierdziła, że Parker Bowles zataiła fakt, że książę Karol chciał się jej oświadczyć. Karol i Kamila mieli również wymieniać się prezentami, używając pseudonimów „Fred” i „Gladys”. Otoczenie księcia Walii uznało te rewelacje za przejaw paranoi.

Romans księcia Walii wyszedł na jaw po opublikowaniu książki A. Mortona Diana: Prawdziwa historia, która zbiegła się w czasie z ujawnieniem nagrania prywatnej rozmowy Karola i Kamili z 1989 (tzw. „Kamilagate”) i wywiadowi udzielonemu przez księżną Walii w sprawie jej małżeństwa. Te rewelacje sprawiły, że Kamila stała się bardzo niepopularna. Media twierdziły również, że Kamila została obrzucona kromkami chleba przez klientów pewnego supermarketu, ale te doniesienia zostały zdementowane przez jej przyjaciół, którzy powiedzieli, że to tylko wymysł tabloidów.

10 lutego 2005 podano do publicznej wiadomości, że książę Karol i Kamila Parker Bowles zamierzają się pobrać, a ślub nastąpi 8 kwietnia. 4 kwietnia ogłoszono przełożenie ceremonii o jeden dzień, z powodu śmierci papieża Jana Pawła II, którego pogrzeb zaplanowany został właśnie na 8 kwietnia, a na którym książę Karol miał reprezentować swoją matkę, królową Elżbietę II.

Ślub z Księciem Karolem[edytuj | edytuj kod]

Księżna Kamila i książę Karol (2009)

Ślub cywilny (Kamila jest rozwódką) odbył się więc 9 kwietnia 2005 w ratuszu Windsor Guildhall, o godzinie 12:30. Zgodnie z tradycją obrączki państwa młodych zostały wykonane z 22-karatowego złota z kopalni walijskich. Świadkami na ślubie byli synowie państwa młodych, książę William Windsor i Tom Parker Bowles. Oprócz nich w ślubie uczestniczyli Andrzej, książę Yorku z córkami, hrabia Wesseksu z małżonką, księżniczka Anna z mężem i dziećmi, lady Ogilvy, wicehrabia Linley z małżonką, lady Sarah Chatto z mężem, major Bruce Shand, Laura Lopes z mężem, państwo Elliot z dziećmi, Mark Shand i Andrew Parker Bowles ze swoją drugą żoną.

W ślubie nie uczestniczyli rodzice pana młodego, królowa Elżbieta i książę Edynburga. Pałac Buckingham wyjaśnił, że uczestniczenie w cywilnym ślubie nie przystało królowej jako głowie Kościoła Anglii. Para królewska uczestniczyła jednak w odbywanej równolegle mszy w kaplicy św. Jerzego, celebrowanej przez arcybiskupa Canterbury Rowana Williamsa.

Po ślubie Karol i Kamila udali się do Birkhall, rezydencji Karola w Szkocji, położonej niedaleko Balmoral Castle. Po ślubie Kamila używa tytułu „księżnej Kornwalii” (w Szkocji – „księżnej Rothesay”). Chociaż jako małżonka księcia Walii ma prawo do tytułu księżnej Walii, zdecydowała się przyjąć kolejny z tytułów małżonka, gdyż opinia publiczna kojarzyła tytuł księżnej Walii z Dianą Spencer. Po objęciu przez Karola tronu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Kamila według zapowiedzi nie zostanie królową, otrzyma tylko tytuł księżnej-małżonki.

Królewskie obowiązki[edytuj | edytuj kod]

Książę Walii i księżna Kornwalii przyjmowani przez prezydenta USA George’a W. Busha i Laurę Bush podczas ich wizyty w Stanach Zjednoczonych w listopadzie 2005

Wraz z wejściem do rodziny królewskiej księżna Kamila otrzymała wiele obowiązków wynikających z jej pozycji żony następcy tronu. Początkowo ograniczało się to do towarzyszenia księciu Walii w wypełnianiu jego obowiązków (wizyta w szpitalu w Southampton, uczestniczenie w londyńskiej ceremonii Trooping the Colour w czerwcu 2005, po którym Kamila po raz pierwszy pojawiła się na balkonie pałacu Buckingham).

Po atakach bombowych w Londynie 7 lipca 2005 księżna Kamila towarzyszyła mężowi podczas wizyty u ofiar zamachów w St Mary’s Hospital w Paddington.

W listopadzie 2005 towarzyszyła Karolowi podczas oficjalnej podróży do Stanów Zjednoczonych (była to jej pierwsza podróż zagraniczna jako członka rodziny królewskiej). W marcu 2006 wraz z Karolem udała się w oficjalną podróż do Egiptu, Arabii Saudyjskiej i Indii.

Rok po ślubie wciąż nie udało jej się przełamać niechęci większej części brytyjskiego społeczeństwa. W sondażach tylko 38% Brytyjczyków chciałoby Kamilę jako swoją królową. Opinia publiczna łaskawszym okiem zaczyna natomiast spoglądać na księcia Karola. 52% badanych uważa, że będzie on dobrym królem.

Księżna Kamila jest honorowym dowódcą 4 batalionu strzeleckiego (4th Battalion Rifles) i Służb Medycznych Marynarki (Naval Medical Services).

Królowa Elżbieta dała swojej synowej czwarte miejsce w kolejności precedencji w Zjednoczonym Królestwie wśród kobiet (po niej samej, księżniczce królewskiej i lady Ogilvy), jednak oficjalnie, jako żona następcy tronu, zajmuje w precedencji drugie miejsce po swojej teściowej.

Została sportretowana w serialu komediowym The Windsors, w rolę Kamili wcieliła się Haydn Gwynne[1].

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Księżna Kornwalii z mężem i teściową w 2013 roku

Tytuły[edytuj | edytuj kod]

  • 1947–1973: Panna Kamila Rosemary Shand
  • 1973–2005: Pani Kamila Parker Bowles
  • 2005: Jej Królewska Wysokość Księżna Kornwalii

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Royal satire The Windsors will return for a second series on Channel 4. radiotimes.com. [dostęp 2018-01-03].
  2. Camilla becomes the royal dazzler at controversial banquet. dailymail.co.uk, 31 października 2007. [dostęp 12 czerwca 2011].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Poprzednik
Diana Spencer
Księżna Kornwalii
2005-
Następca
Poprzednik
Elżbieta II
Precedencja w Zjednoczonym Królestwie
Kobiety
Następca
Sophie, hrabina Wessex