Malabo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Malabo
Ilustracja
Zdjęcie lotnicze miasta
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo  Gwinea Równikowa
Prowincja Bioko Północne
Wysokość 0 m n.p.m.
Populacja (2012)
• liczba ludności

187 302
Położenie na mapie Gwinei Równikowej
Mapa lokalizacyjna Gwinei Równikowej
Malabo
Malabo
Ziemia3°45′N 8°45′E/3,750000 8,750000
Strona internetowa

Malabo (do 1973 Santa Isabel) – stolica Gwinei Równikowej, port na wyspie Bioko w Zatoce Gwinejskiej. Drugie co do wielkości miasto kraju (zaraz po Bata). Miasto ma utracić funkcję stolicy na rzecz będącej w budowie Oyali.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Założone w 1827 przez Brytyjczyków na zboczu wygasłego wulkanu jako ośrodek handlu niewolnikami o nazwie Clarencetown lub Port Clarence. Zanim Liberia stała się państwem, do którego podążali wyzwoleni niewolnicy Malabo i jego okolice było takim miejscem. Wielu z nich pozostało na wyspie i tworzą obecnie grupę etniczną zwaną Fernandinos. W 1843 miasto zajęli Hiszpanie i zmienili nazwę na Santa Isabel. Zostało stolicą Gwinei Równikowej w 1963 r. odbierając ten tytuł Bata. Od 1973. Po uzyskaniu niepodległości miasto zostało przemianowane na Malabo w ramach prowadzonej przez prezydenta Francisco Macías Nguema kampanii afrykanizowania nazw.

Zamieszkująca wyspę Bioko (d. Fernando Po) mniejszość Bubi była eksterminowana przez władze Gwinei Równikowej - kraj zyskał wtedy miano "afrykańskiego Auschwitz". Znaczna część mieszkańców miasta uciekła przed ludobójstwem, zastąpiona potem przez ludność z plemienia Fang.

Klimat[edytuj | edytuj kod]

Miasto leży w klimacie tropikalnym monsunowym. Pora sucha trwa od grudnia do lutego. Pora deszczowa jest bardzo długa i obejmuje pozostałą część roku. Najbardziej suchym miesiącem jest luty (średnie opady: 33 mm), a najwięcej deszczu spada we wrześniu i październiku (średnia: 500 mm). Średnia roczna opadów wynosi 1900 mm. Temperatury w poszczególnych miesiącach nie różnią się znacząco, podobnie jak temperatury dzienne[1]. W ciągu roku Malabo ma tylko 1, 18 godzin, w których świeci Słońce, co sprawia, że jest to jedna z najpochmurniejszych stolic świata. Za ten stan rzeczy odpowiedzialne są unoszące się nad miastem mgły.

Klimadiagramm-Malabo-Aequatorial-Guinea-metrisch-deutsch.png

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Liczba mieszkańców: 180 tys.[2]. Ze względu na odkrycie złóż ropy naftowej w pobliżu miasta liczba mieszkańców stale rośnie.

Przemysł[edytuj | edytuj kod]

Miasto pełni funkcję centrum polityczno-gospodarczego państwa. Znajdują się tu zakłady przemysłu spożywczego i drzewnego. Coraz większe znaczenie ma przemysł wydobywczy za sprawą odkrycia złóż ropy naftowej w Gwinei Równikowej. Rozwija się także turystyka.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Drogi

Mimo tego, że Malabo jest stolicą nie ma rozwiniętej sieci dróg. Niewielka jest liczba utwardzonych dróg prowadzących do miasta. Podobnie wygląda rzecz z ulicami w mieście. Ulice najczęściej noszą nazwy afrykańskich rewolucjonistów oraz miast w Gwinei Równikowej czy w innych państwach Afryki.

Lotniska

Miasto posiada międzynarodowy port lotniczy obsługujący loty międzynarodowe i krajowe.

Międzynarodowy Port Lotniczy w Malabo
Transport wodny

W mieście znajduje się port morski oraz rybacki.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

W Malabo zachowało się sporo budynków z okresu gdy miastem władali Hiszpanie. W centrum znajduje się katedra również pochodząca z epoki kolonialnej.

Ważniejsze miejsca[edytuj | edytuj kod]

Katedra św. Izabeli

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

W mieście działają:

Sport[edytuj | edytuj kod]

Miasto gościło Puchar Narodów Afryki 2012 i Puchar Narodów Afryki 2015.

Miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Weather Averages for Malabo, Equatorial Guinea Climate, www.equatorial-guinea.climatemps.com [dostęp 2017-12-07].
  2. Według danych oficjalnych z 2010 r.: Dirección General de Estadística y Cuentas Nacionales (hiszp.). [dostęp 16 listopada 2009 r.].
  3. Sister Cities, Public Relations" . Guadalajara municipal government.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]