Wagadugu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wagadugu
Ouagadougou
Ilustracja
Wagadugu
Państwo

 Burkina Faso

Prowincja

Kadiogo

Burmistrz

Casimir Marin Ilboudo (od 2013)

Powierzchnia

520 km²

Wysokość

305 m n.p.m.

Populacja (2019)
• liczba ludności
• gęstość


2 453 496
4700 os./km²

Nr kierunkowy

+226 50

Tablice rejestracyjne

11

Położenie na mapie Burkina Faso
Mapa konturowa Burkina Faso, w centrum znajduje się punkt z opisem „Wagadugu”
Ziemia12°22′N 1°31′W/12,366667 -1,516667
Strona internetowa

Wagadugu (fr. Ouagadougou) – miasto w środkowej Burkinie Faso, stolica i największe miasto tego kraju, ośrodek administracyjny prowincji Kadiogo. W 2019 roku zamieszkiwane przez blisko 2,5 mln mieszkańców[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Miasto założone zostało w XV wieku. W 1896 zostało zajęte przez Francuzów. Od 1919 roku było siedzibą władz kolonialnych, a od 1960 stolicą Górnej Wolty. Po zmianie nazwy kraju na Burkina Faso Wagadugu pozostało stolicą.

W 1998 podpisano tu uzupełniający protokół do Afrykańskiej Karty Praw Człowieka i Ludów.

Klimat[edytuj | edytuj kod]

Klimat Wagadugu jest gorący. Miasto znajduje się w strefie klimatu podrównikowego suchego, a opady wynoszą 750 mm. Pora deszczowa trwa od maja do października ze średnią temperaturą +30 °C. Pora sucha trwa przez pozostałą część roku z minimalną temperaturą +19 °C. Maksymalne temperatury odnotowuje się okresie od kwietnia do maja, dochodzą one nawet do +45 °C. Duży udział w kształtowaniu klimatu ma suchy wiatr harmattan, wiejący w porze suchej znad Sahary.

Średnia temperatura i opady dla Wagadugu
Miesiąc Sty Lut Mar Kwi Maj Cze Lip Sie Wrz Paź Lis Gru Roczna

Średnie dobowe temperatury [°C] 24 27 30 32 31 29 27 26 26 28 27 25 27
Źródło: Weatherbase[2]

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Głównymi gałęziami przemysłu miasta są: przetwórstwo orzeszków ziemnych, rzeźnie, przemysł włókienniczy (oczyszczanie bawełny), obuwniczy.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Kobieta sprzedająca orzeszki ziemne w Wagadugu

Przez miasto przebiega jedyna linia kolejowa w kraju biegnąca aż do Abidżanu (Wybrzeże Kości Słoniowej), która jednak ze względu na zamknięcie granicy zapewnia połączenie pasażerskie tylko na terytorium Burkina Faso. Drogi samochodowe łączą miasto z drugim dużym ośrodkiem administracyjnym kraju Bobo-Dioulasso. Inna ważna trasa komunikacyjna – często uczęszczana także przez turystów – łączy stolicę z Ghaną na południu i Mali na północy.

Obok typowych w tej części świata połączeń taksówkami zbiorowymi, istnieją też regularne połączenia autobusowe z Niameyem w Nigrze, Bamako w Mali (trasą przez Bobo-Dioulasso), Akrą w Ghanie i Tanguiétą w Beninie.

Wagadugu posiada też międzynarodowy port lotniczy z połączeniami do Paryża oraz kilku miast w Afryce Zachodniej.

Atrakcje turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Katedra Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny

Miasto nie szczyci się wieloma zabytkami, aczkolwiek działa tu kilka muzeów, mogących budzić zainteresowanie turystów. Zalicza się do ich Musée National („Muzeum Narodowe”) i Maison du Peuple, gdzie można zobaczyć kolekcję masek afrykańskich.

W mieście organizowanych jest także kilka festiwali, między innymi co dwa lata odbywa się tu ogólnoafrykański festiwal filmów (w pozostałych latach organizowany on jest w Tunisie). Również co dwa lata odbywa się tu Międzynarodowy Festiwal Teatralny i Kukiełkowy (Festival International de Théâtre et de Marionette de Ouagadougou).

Miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Cinquième Recensement Général de la Population et de l’Habitation du Burkina Faso [online], insd.bf [dostęp 2021-01-08] [zarchiwizowane z adresu 2021-01-09].
  2. Weatherbase.