Szlak Papieski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Oznaczenie Szlaku Papieskiego na trasie Igliczna – Międzygórze (okolice Śnieżnika)
Szałas na polanie Papieżówka, w którym Karol Wojtyła mieszkał przez 2 tygodnie
Tablica pamiątkowa na Szlaku Papieskim w Tatrach
Tablica upamiętniająca pobyt Karola Wojtyły na Ziemi Kłodzkiej, na ścianie kościoła w Gniewoszowie, obok znak Szlaku Papieskiego
Kajakowy „Szlak Papieski” w Łobzie – tablica pamiątkowa
„Szlak Papieski” w Łobzie – tablice informacyjne. W głębi widać kaskadę na Redze

Szlak Papieski – ogólna nazwa szlaków turystycznych biegnących ścieżkami, które przed laty przemierzał Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II. Szlak przypomina o miejscach, przez które wędrował Karol Wojtyła – najpierw jako ksiądz, potem biskup i kardynał oraz które odwiedzał jako papież.

Szlaki papieskie nie są osobno wytyczonymi trasami, prowadzone są np. po istniejących szlakach górskich PTTK. W niektórych miejscach stanęły na nich specjalne tablice informacyjne oraz drogowskazy.

Pomysłodawcą utworzenia Szlaków Papieskich jest Urszula Własiuk, prezes Fundacji Szlaki Papieskie.

Szlaki Papieskie w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Małopolski Szlak Papieski[edytuj | edytuj kod]

Małopolski Szlak Papieski wiedzie z Krakowa i Kalwarii Zebrzydowskiej m.in. przez Beskidy, Gorce i Tatry do Starego Sącza. Główna trasa z Kalwarii liczy prawie 230 km.

Szlak Papieski w Beskidzie Wyspowym[edytuj | edytuj kod]

Szlak Papieski w Beskidzie Wyspowym został otwarty w 50-rocznicę dwudniowej wycieczki Karola Wojtyły z młodzieżą w czerwcu 1953 roku z Rabki-Zdroju przez Luboń Wielki, Lubogoszcz, Śnieżnicę, Gruszowiec i Ćwilin do Kasiny koło Mszany Dolnej. Początek szlaku wyznaczono w Parku Zdrojowym w Rabce-Zdroju przy głazie-pomniku Jana Pawła II- Turysty. Jedna odnoga szlaku kończy się w pobliżu dworca kolejowego w Mszanie Dolnej, zaś druga przy bazylice w Limanowej. Szlak składa się z dwóch części, wynikających z naturalnego ukształtowania terenu. Są to:

Mogielica – Przełęcz Słopnicka – Cichoń – Przełęcz Ostra-CichońOstraJeżowa WodaSkiełekŁukowicaJabłoniec – Limanowa.

Gorczański Szlak Papieski[edytuj | edytuj kod]

Swój początek ma w Ludźmierzu i przebiega wzdłuż szlaków biegnących przez Nowy Targ (Kowaniec) – Bukowinę Miejską – na polanę Wisielakówkę do kaplicy zwanej papieską, dedykowanej Janowi Pawłowi podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 roku. Po osiągnięciu szczytu Turbacza na Hali Długiej szlak gorczański rozwidla się:

Podhalański Szlak Papieski[edytuj | edytuj kod]

Są to ścieżki spacerowe, do których prowadzi z Rabki przez Piątkową żółty szlak. Ścieżki spotykają się na Rabskiej Górze przy krzyżu milenijnym:

Szlak Papieski Harmęże – Kozy – Straconka[edytuj | edytuj kod]

Jest podzielony na dwie części:

Część piesza liczy około 16 km. Szacunkowy czas przejścia to około 6 godzin.

Dolnośląskie Szlaki Papieskie[edytuj | edytuj kod]

Szlak Papieski na Ziemi Kłodzkiej[edytuj | edytuj kod]

Liczący około 110 km długości szlak prowadzący przez pasma górskie otaczające Kotliną Kłodzką został otwarty w kwietniu 2005 roku, z okazji 50 rocznicy pielgrzymki jaką odbył ks. Karol Wojtyła, wraz z grupą krakowskich studentów, w dniach 1-7 lipca 1955 r.[4] Szlak podzielony jest na trzy etapy. Pierwszy etap rozpoczyna się przy Kaplicy Czaszek w Czermnej i prowadzi przez Karłów i Radków do Wambierzyc. Drugi etap prowadzi z Dusznik-Zdroju przez Spaloną do Gniewoszowa. Ostatni, trzeci etap prowadzi z Międzylesia przez Śnieżnik i sanktuarium na Iglicznej do Międzygórza.

Kolejowy Szlak Jana Pawła II[edytuj | edytuj kod]

Kolejowy Szlak Jana Pawła II – jest to trasa po której do października 2012 roku[5] poruszał się Pociąg Papieski[6], otwarta została 31 maja 2006 r. w Krakowie. Pociąg kursował po malowniczej okolicy, związanej z historią Jana Pawła II – z Krakowa Głównego, przez Kraków Łagiewniki, Kalwarię Zebrzydowską do Wadowic.

Przebieg[edytuj | edytuj kod]

Trasa „Szlaku” przebiega po torach czterech linii kolejowych:

  1. Linia kolejowa nr 91 (Kraków Główny – Medyka) na odcinku Kraków GłównyKraków Płaszów
  2. Linia kolejowa nr 94 (Kraków Płaszów – Oświęcim) na odcinku Kraków PłaszówSkawina
  3. Linia kolejowa nr 97 (Skawina – Żywiec) na odcinku SkawinaKalwaria Zebrzydowska Lanckorona
  4. Linia kolejowa nr 117 (Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona – Bielsko-Biała Główna) na odcinku Kalwaria Zebrzydowska LanckoronaWadowice

Początkowy odcinek trasy (do Skawiny) jest dwutorowy, a dalsza część jednotorowa.

Stacje[edytuj | edytuj kod]

Kraków Główny to największa węzłowa stacja pasażerska Krakowa. Bryła dawnego zabytkowego dworca kolejowego położona jest w samym centrum miasta, w bezpośrednim sąsiedztwie Starego Miasta. Odprawa podróżnych odbywa się w otwartym w 2014 roku dworcu, zintegrowanym z Krakowskim Centrum Komunikacyjnym.

Kraków Płaszów jest drugim przystankiem na trasie Pociągu Papieskiego. Stacja położona w dzielnicy Krakowa – Podgórze. Rozgałęziają się tam linie do Oświęcimia, Krakowa Głównego i Przemyśla Głównego. Niedaleko stąd znajduje się muzeum obozu koncentracyjnego Płaszów, którego komendantem był jeden z największych zbrodniarzy hitlerowskich Amon Göth.

Kraków Łagiewniki to przystanek osobowy w dzielnicy Łagiewniki, gdzie mieści się Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, konsekrowanym podczas ostatniej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski w 2002 roku. Na przystanku odbyło się poświęcenie Pociągu Papieskiego przez Benedykta XVI, podczas jego wizyty w Polsce.

Kalwaria Zebrzydowska Lanckoronastacja węzłowa na Szlaku Jana Pawła II, położona niedaleko sanktuarium ufundowanego przez Mikołaja Zebrzydowskiego. Znany ośrodek kultu maryjnego na ziemi krakowskiej. Oprócz kościoła z obrazem Matki Boskiej Cudownej, istnieje tu także system kościółków i kaplic nazywanego polską Via Dolorosa,lub polską Golgotą, ze względu na ukształtowanie terenu, przypominającą Jerozolimską Golgotę. Co roku w Wielki Tydzień odprawiane są, tradycyjne Misteria męki Pańskiej.

Wadowice to końcowy przystanek całej trasy, gdzie zobaczyć można zabytkowy kościół parafialny z XVIII wieku, przebudowany w XIX w. Znajduje się tam także dom rodzinny Ojca Św. – miejsce urodzenia Karola Wojtyły, z wystawą pamiątek po Papieżu-Polaku m.in. przestrzelony przez Alego Ağcę płaszcz w zamachu 13 maja 1981 r.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Niedziela.pl :Łobez dołącza do szlaków papieskich [dostęp:02.03.2017]
  2. Szlak Papieski: Kozy – Chrobacza Łąka – Straconka. kozy.vot.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-02-01)]..
  3. Zob. też Żółty szlak – z Kóz (strona 5.).
  4. Szlak Papieski – historia. parafiamiedzylesie.com.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-06-05)]..
  5. Czy to już koniec Pociągu Papieskiego? [online], wadowice24.pl [dostęp 2017-11-26] (pol.).
  6. PLK SA: Kolejowy Szlak Jana Pawła II.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]