Przejdź do zawartości

Wilhelm (następca tronu Luksemburga)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wilhelm
Guillaume Jean Joseph Marie
Ilustracja
(2024)
ilustracja herbu
Faksymile
dziedziczny wielki książę Luksemburga
(Następca tronu Wielkiego Księstwa Luksemburga)
Okres

od 7 października 2000

Poprzednik

Henryk, wielki książę Luksemburga

Namiestnik Wielkiego Księcia Luksemburga
Okres

od 8 października 2024

Dane biograficzne
Dynastia

Burbon-Parmeńska
(wł. Kapetyngowie)

Data i miejsce urodzenia

11 listopada 1981
Luksemburg

Ojciec

Henryk, wielki książę Luksemburga

Matka

Maria Teresa, wielka księżna Luksemburga

Rodzeństwo

książę Feliks
książę Ludwik
księżniczka Aleksandra
książę Sebastian

Żona

Stefania, dziedziczna wielka księżna Luksemburga
(śl. 2012)

Dzieci

książę Karol
(ur. 2020)
książę Franciszek
(ur. 2023)

Odznaczenia
Order Lwa Złotego (Nassau) Krzyż Wielki Orderu Zasługi Adolfa de Nassau Krzyż Wielki Orderu Korony Dębowej (Luksemburg) Wielki Krzyż Orderu Korony (Belgia) Wielki Oficer Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja) Rycerz Krzyża Wielkiego Orderu Oranje-Nassau (Holandia) Krzyż Wielki Orderu Avis (Portugalia) Komandor Orderu Narodowego Lwa (Senegal) Order Podwójnego Białego Krzyża II Klasy (Słowacja) Order Zasługi Republiki Włoskiej I Klasy

Wilhelm, dziedziczny wielki książę Luksemburga (Guillaume Jean Joseph Marie de Nassau, ur. 11 listopada 1981 w Luksemburgu), luksemburski książę z dynastii Burbon-Parmeńskiej, syn Henryka, wielkiego księcia Luksemburga i jego małżonki, wielkiej księżnej Marii Teresy; zajmuje pierwsze miejsce w linii sukcesji luksemburskiego tronu. Od 8 października 2024 namiestnik Wielkiego Księcia.

Wilhelm urodził się w Luksemburgu jako pierwsze dziecko Henryka, wielkiego księcia Luksemburga i Marii Teresy, wielkiej księżnej Luksemburga.

W 2009 ukończył studia na kierunku nauki polityczne w Institut Albert-le-Grand w Angers we Francji.

W 2012 poślubił hrabiankę Stefanię de Lannoy, z którą ma dwoje dzieci: księcia Karola (ur. 2020) i księcia Franciszka (ur. 2023).

Od 7 października 2000 jest następcą tronu Luksemburga.

Poprzez swojego przodka, Jana Wilhelma Friso, księcia Oranii spokrewniony jest ze wszystkimi rodzinami królewskimi i książęcymi panującymi w Europie.

Mieszka w Luksemburgu.

Powiązania rodzinne

[edytuj | edytuj kod]

Książę Wilhelm urodził się 11 listopada 1981 roku w Luksemburgu.

Jego rodzicami są Henryk, wielki książę Luksemburga, potomek królewskiej dynastii Burbonów i Maria Teresa, wielka księżna Luksemburga, politolog kubańskiego pochodzenia.

Jego dziadkami są ze strony ojca Jan, wielki książę Luksemburga, który władał państwem w latach 1964-2000 i jego żona, Józefina Charlotte, wielka księżna Luksemburga, urodzona jako księżniczka Belgii; starsza siostra belgijskich królów: Baldwina I i Alberta II; natomiast ze strony matki to José Antonio Mestre y Álvarez (ur. 1926, zm. 1993) i jego żona, María Teresa Batista y Falla (ur. 1928, zm. 1988).

Ma czworo młodszego rodzeństwa: księcia Feliksa, księcia Ludwika, księżniczkę Aleksandrę i księcia Sebastiana.

Książę został ochrzczony w wierze katolickiej dnia 2 grudnia 1981 w Pałacu Książęcym w Luksemburgu[1]. Jego rodzicami chrzestnymi zostali księżniczka Maria Astryda z Luksemburga (siostra ojca) i książę Wilhelm z Luksemburga (brat ojca). Otrzymał imiona tradycyjne w rodzinie książęcej, w tym pierwsze na cześć swojego ojca chrzestnego.

Edukacja

[edytuj | edytuj kod]

Edukację rozpoczął w liceum Roberta Schumanna w Luksemburgu, a następnie uczył się w Szwajcarii. Studiował w Anglii, w Royal Military Academy Sandhurst w Camberley. Uczył się filozofii i antropologii w Instytucie Filantropii we Friborgu. W 2009 otrzymał tytuł magistra nauk politycznych Instytutu Albert-le-Grand we francuskim Angers. Interesuje się muzyką i sportem, gra na fortepianie i w piłkę nożną, pływa i uprawia siatkówkę. Mówi w języku luksemburskim, francuskim, niemieckim, hiszpańskim i angielskim.

W 2019 ukończył roczne szkolenie w Royal College of Defence Studies w Londynie[2].

Dzieci chrzestne

[edytuj | edytuj kod]

Książę Wilhelm jest ojcem chrzestnym:

Członek rodziny książęcej

[edytuj | edytuj kod]

Książę Wilhelm urodził się w czasie panowania w Luksemburgu jego dziadka, księcia Jana. Jego ojciec był wówczas następcą tronu. Wilhelm zajął drugie miejsce w linii sukcesji i otrzymał tytuł Jego Książęca Wysokość Książę Wilhelm z Luksemburga. 7 października 2000 książę Jan abdykował, nowym władcą państwa został książę Henryk, a Wilhelm objął pozycję następcy tronu[6]. Od tego pory nosi tytuł Jego Królewska Wysokość dziedziczny książę Luksemburga. 23 czerwca 2024 wielki książę Henryk zapowiedział powołanie księcia Wilhelma na urząd swojego namiestnika (fr. Lieutenant-Représentant du Grand-Duc, luks. Lieutenant-Representant vum Grand-Duc, niem. Stellvertreter des Großherzogs)[7][8][9][10], co nastąpiło 8 października tego roku[11][12].

Oficjalne wizyty zagraniczne

[edytuj | edytuj kod]
Luksemburska rodzina wielkoksiążęca

W marcu 2003 udał się z oficjalną wizytą do Rzymu i Watykanu.

11 listopada 2014 przyjął w Luksemburgu króla i królową Hiszpanii.

W maju 2017 uczestniczył w oficjalnej wizycie Katarzyny, księżnej Cambridge do Luksemburga.

W styczniu 2018 razem z żoną i luksemburskimi politykami udał się z wizytą do Stanów Zjednoczonych[4], gdzie wystartowali satelitę GovSat-1 z Przylądka Canaveral.

W marcu 2018 razem z rodziną książęcą pojechał z oficjalną wizytą do Francji. W maju brał udział w dyplomatycznej wizycie króla i królowej Holandii do Luksemburga.

Związki z innymi rodzinami królewskimi

[edytuj | edytuj kod]

Książę Wilhelm spokrewniony jest ze wszystkimi rodzinami królewskimi i książęcymi, zasiadającymi na tronach europejskich państw, poprzez Jana Wilhelma Friso, księcia Oranii, żyjącego w latach 1687-1711. Najbliższe pokrewieństwo łączy go z belgijską rodziną królewską, z której pochodziła jego babka, wielka księżna Józefina Charlotta.

Był gościem ceremonii zaślubin: Haakona, księcia koronnego Norwegii z Mette-Marit Tjessem Høiby (Oslo, 2001), Filipa VI, króla Hiszpanii z Letycją Ortiz Rocasolano (Madryt, 2004), Fryderyka, księcia koronnego Danii z Marią Donaldson (Kopenhaga, 2004), Wiktorii, księżnej Västergötlandu z Danielem Westlingiem (Sztokholm, 2010), Alberta II, księcia Monako z Charlene Wittstock (Monako, 2001), Magdaleny, księżnej Hälsinglandu i Gästriklandu z Christopherem O'Neill (Sztokholm, 2013).

Reprezentował dwór luksemburski na uroczystościach pogrzebowych Fabioli, królowej Belgów (Laeken, 2014).

30 kwietnia 2013 brał udział w inauguracji panowania Wilhelma Aleksandra, króla Niderlandów[13].

Religia

[edytuj | edytuj kod]

Zgodnie z tradycją luksemburskiej rodziny wielkoksiążęcej, książę Wilhelm został ochrzczony i wychowany w wierze katolickiej.

Uczestniczył w oficjalnych audiencjach u papieży w Watykanie:

Jest ojcem chrzestnym przynajmniej pięciu osób.

Patronaty

[edytuj | edytuj kod]
  • Jest honorowym prezydentem Kräizbierg Foundation od marca 2011.
  • Jest patronem Luksemburskiej Sportowej Federacji Kolarskiej.
  • Jest patronem Youth Hostels Central;
  • Jest patronem Narodowej Organizacji Ofiar Drogowych;
  • Jest patronem Luksemburskiej Orkiestry Chamber;
  • Jest patronem Youth Harmony Orchestra of the European Union;
  • Jest patronem Young Entrepreneurs Luxembourg;
  • Jest patronem Special Olympics Luxembourg Associations.

Życie prywatne

[edytuj | edytuj kod]

26 kwietnia 2012 Pałac Książęcy ogłosił zaręczyny księcia Wilhelma z hrabianką Stefanią de Lannoy, belgijską arystokratką, córką hrabiego Filipa i hrabiny Alix de Lannoy[17][18]. Para spotykała się od ponad roku. Z okazji ich planowanego ślubu zorganizowano w Luksemburgu oficjalny bankiet.

Narzeczeni byli ze sobą spokrewnieni. Ich wspólnym znanym przodkiem był Karol Maria Raymond, książę Arenbergu, austriacki wojskowy, żyjący w latach 1721–1778, co czyniło ich kuzynami w siódmej linii.

3 maja podano oficjalne daty cywilnej i religijnej ceremonii zaślubin[19][20].

24 sierpnia z powodu udaru mózgu zmarła matka przyszłej panny młodej, hrabina Alix de Lannoy[21]. Kilka dni później książę Wilhelm towarzyszył narzeczonej w uroczystościach pogrzebowych, które miały miejsce w Belgii. Zdecydowano, że zaplanowane daty ślubu nie ulegną zmianom[20].

27 września opublikowano oficjalny monogram pary[22], a 12 października przedstawiono listę gości.

19 października książę Wilhelm i Stefania zawarli cywilny związek małżeński w ratuszu w Luksemburgu[23]. Hrabianka wypowiedziała swoją przysięgę w ojczystym języku narzeczonego, on natomiast w języku francuskim[24]. Wieczorem odbył się uroczysty bankiet, który zorganizował wielki książę Henryk.

Następnego dnia miała miejsce ceremonia zaślubin religijnych w Katedrze Notre Dame w Luksemburgu[25][26]. Suknię panny młodej zaprojektowała Elie Saab. Druhnami zostały księżniczka Aleksandra i Antonia Hamilton, a świadkami książę Feliks, Don Lawrence Doimi de Frankopan, księżniczka Ludwika Stolberg-Stolberg i księżniczka Blanche Merode. Po zakończonej ceremonii małżonkowie udali się na balkon książęcego pałacu, by pozdrowić zgromadzonych tam poddanych.

W ślubie, ogłoszonym największym wydarzeniem w Luksemburgu od wielu lat, uczestniczyli reprezentanci licznych rodzin królewskich: król i królowa Belgów, królowa Belgii, książę i księżna Brabancji, car Bułgarii i caryca Bułgarii, królowa Danii, książę i księżna koronna Danii, książę koronny Japonii, księżna Hanoweru, hrabia i hrabina Wesseksu.

20 października wielki książę Luksemburga Henryk ogłosił dekret, w którym nadał swojej synowej tytuły: Jej Królewskiej Wysokości dziedzicznej wielkiej księżnej Luksemburga, dziedzicznej księżnej Nassau, księżnej Burbon-Parma.

6 grudnia 2019 marszałek dworu poinformował o pierwszej ciąży księżnej Stefanii[27]. 10 maja 2020 o godzinie 5:13 w Grand Duchess Charlotte Maternity Hospital w Luksemburgu urodził się syn pary, który otrzymał imiona Karol Jan Filip Maria Józef Wilhelm i tytuł Jego Królewskiej Wysokości Księcia z Luksemburga[28]. Chłopiec zajął drugie miejsce w linii sukcesji luksemburskiego tronu, za ojcem, z szansami na objęcie władzy w przyszłości.

29 września 2022 ogłoszono, że para książęca spodziewa się narodzin swojego drugiego dziecka w kwietniu 2023[29][30]. 27 marca 2023 o godzinie 10:03 w Grand Duchess Charlotte Maternity Hospital w Luksemburgu urodził się ich drugi syn, Franciszek Henryk Ludwik Maria Wilhelm, Jego Królewska Wysokość Książę z Luksemburga[31]. Chłopiec zajął trzecie miejsce w linii sukcesji luksemburskiego tronu, za ojcem i starszym bratem.

Genealogia

[edytuj | edytuj kod]

Przodkowie

[edytuj | edytuj kod]
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Robert I, książę Parmy
(1848-1907)
 
 
 
 
 
 
 
książę Feliks z Luksemburga
(1893-1970)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Maria Antonina, księżna Parmy
(1862-1959)
 
 
 
 
 
 
 
Jan, wielki książę Luksemburga
(1921-2019)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wilhelm IV, wielki książę Luksemburga
(1852-1912)
 
 
 
 
 
 
 
Szarlotta, wielka księżna Luksemburga
(1896-1985)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Maria Anna, wielka księżna Luksemburga
(1861-1942)
 
 
 
 
 
 
 
Henryk, wielki książę Luksemburga
(1955-)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Albert I, król Belgów
(1875-1934)
 
 
 
 
 
 
 
Leopold III, król Belgów
(1901-1983)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Elżbieta, królowa Belgów
(1876-1935)
 
 
 
 
 
 
 
Józefina-Szarlotta, wielka księżna Luksemburga
(1927-2005)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Karol, książę Västergötlandu
(1861-1951)
 
 
 
 
 
 
 
Astryda, królowa Belgów
(1905-1935)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ingeborga, księżna Västergötlandu
(1878-1958)
 
 
 
 
 
 
 
Wilhelm, dziedziczny wielki książę Luksemburga
(1981-)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Francisco Javier Mestre y Fernández-Criado
?
 
 
 
 
 
 
 
José Antonio Mestre y Ramos-Almeyda
(1897-1961)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Matilde Ramos-Almeyda y Gómez
(1864-1948)
 
 
 
 
 
 
 
Jose Antonio Mestre Alvarez
(1926-1993)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Lucas Álvarez y Cerice
(1868-1940)
 
 
 
 
 
 
 
María Narcisa Narcisa Álvarez y Tabió
(1899-1980)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Narcisa Tabió y de la Lanza
(1878-1942)
 
 
 
 
 
 
 
Maria Teresa, wielka księżna Luksemburga
(1956-)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Melchor Batista y Varona
(1859-1932)
 
 
 
 
 
 
 
Agustín Batista y González de Mendoza
(1899-1968)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Julia González de Mendoza y Pedroso
(1860-1934)
 
 
 
 
 
 
 
Maria Teresa Batista y Falla
(1928-1988)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Laureano Falla y Gutiérrez
(1859-1929)
 
 
 
 
 
 
 
María Teresa Falla y Bonet
(1898-1973)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
María Dolores Bonet y Mora
(1863-1949)
 
 
 
 
 
 

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Luxembourg Royal Christenings | Unofficial Royalty [online], www.unofficialroyalty.com [dostęp 2019-04-07] (ang.).
  2. RCDS programme – Defence Academy of the United Kingdom [online], www.da.mod.uk [dostęp 2019-04-07] (ang.).
  3. An intimate, candlelit baptism for Prince Emmanuel [online], www.hellomagazine.com [dostęp 2019-04-07].
  4. a b | PEOPLE.com [online], people.com [dostęp 2019-04-07] (ang.).
  5. | PEOPLE.com [online], people.com [dostęp 2019-04-07] (ang.).
  6. BBC News | EUROPE | Luxembourg's new Grand Duke [online], news.bbc.co.uk [dostęp 2017-11-27].
  7. Namiestnik Wielkiego Księcia. Por. art. 42 ust. 1 (obecnie art. 58 ust. 1) Konstytucji Wielkiego Księstwa Luksemburga, tłum. Agnieszka Wojtyczek-Bonnad, Krzysztof Wojtyczek, Wydawnictwo Sejmowe, 2016. Tłumaczone też jako: porucznik wielkiego księcia [w:] Janusz Karp, System konstytucyjny Luksemburga, Wydawnictwo Sejmowe, Warszawa 2008, ISBN 978-83-7059-893-8, s. 42-43 oraz namiestnik-reprezentant [w:] Isabelle Bricard, Dynastie panujące Europy, tłum. Grażyna i Jacek Schirmerowie, Świat Książki, Warszawa 2007, ISBN 978-83-7391-767-5
  8. La Monarchie constitutionnelle | Cour grand-ducale [online], monarchie.lu [dostęp 2024-10-13] (fr.).
  9. Luxembourg's grand duke to start handover of power to son [online], 23 czerwca 2024 [dostęp 2024-10-13] (ang.).
  10. Polsat News, Niespodziewany krok Wielkiego Księcia Luksemburga. "Rozmawiamy o tym od jakiegoś czasu" [online], PolsatNews.pl, 23 czerwca 2024 [dostęp 2024-10-13] (pol.).
  11. Sworn in as Lieutenant-Representative: Prince Guillaume talks of 'new phase for the whole family' [online], today.rtl.lu [dostęp 2024-10-13] (ang.).
  12. Nicolas Fontaine, Guillaume de Luxembourg devient lieutenant-représentant du Grand-Duc : Henri fait un premier pas de côté [online], Histoires Royales, 8 października 2024 [dostęp 2024-10-13] (fr.).
  13. Luxembourg royals Prince Guillaume and Princess Stephanie to attend the Dutch inauguration. | HELLO! [online], www.hellomagazine.com [dostęp 2019-04-07] (ang.).
  14. Pope John Paul II Henri and Maria Teresa of Luxembourg and their sons... News Photo | Getty Images [online], www.gettyimages.com [dostęp 2019-04-07] (ang.).
  15. Pope Benedict XVI meets with Luxembourg's Grand-Duke Henri and... News Photo | Getty Images [online], www.gettyimages.com [dostęp 2019-04-07] (ang.).
  16. Pope Francis receiving the Grand Ducal family of Luxembourg in a... News Photo | Getty Images [online], www.gettyimages.com [dostęp 2019-04-07] (ang.).
  17. Luxembourg royal wedding: Prince Guillaume to marry Countess Stephanie de Lannoy [online], royalweddings.hellomagazine.com [dostęp 2019-04-07].
  18. Hereditary Grand Duke Guillaume Engaged | The Royal Forums [online], www.theroyalforums.com [dostęp 2017-11-27] (ang.).
  19. Date set for Luxembourg royal wedding as bride shows off beautiful engagement ring [online], royalweddings.hellomagazine.com [dostęp 2019-04-07].
  20. a b Guillaume and Stéphanie to Wed in October | The Royal Forums [online], www.theroyalforums.com [dostęp 2017-11-27] (ang.).
  21. Bride's mother dies two months before Luxembourg royal wedding [online], royalweddings.hellomagazine.com [dostęp 2017-11-27].
  22. New Information about Upcoming Luxembourg Wedding | The Royal Forums [online], www.theroyalforums.com [dostęp 2017-11-27] (ang.).
  23. Guillaume & Stéphanie Married in Civil Ceremony | The Royal Forums [online], www.theroyalforums.com [dostęp 2017-11-27] (ang.).
  24. Luxembourg royal wedding: Guillaume and Stephanie celebrate their official union [online], royalweddings.hellomagazine.com [dostęp 2019-04-07].
  25. Wedding of Hereditary Grand Duke Guillaume of Luxembourg and Countess Stéphanie de Lannoy | The Royal Forums [online], www.theroyalforums.com [dostęp 2017-11-27] (ang.).
  26. Guillaume and Stephanie wed in a glorious ceremony full of pomp and grandeur [online], royalweddings.hellomagazine.com [dostęp 2019-04-07].
  27. ROYAL BABY on the way for this happy couple – get the details! | HELLO! [online], www.hellomagazine.com [dostęp 2019-12-09] (ang.).
  28. Hereditary Grand Duchess of Luxembourg gives birth to her first child – a son – Royal Central [online], royalcentral.co.uk [dostęp 2020-07-09] (ang.).
  29. Royal baby on the way! Prince Guillaume and Princess Stéphanie expecting their second child [online], hola.com [dostęp 2024-04-26] (ang.).
  30. Prince Guillaume and Princess Stephanie of Luxembourg Expecting Baby 2 [online], people.com [dostęp 2024-04-26] (ang.).
  31. Birth of H.R.H. Prince François | Cour grand-ducale [online], monarchie.lu [dostęp 2024-04-26] (ang.).