AleBrowar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
AleBrowar
AleBrowar Sp. z o.o.
Państwo

 Polska

Siedziba

Lębork

Data założenia

2012

Produkcja piwa

do 20 000hl[1]

Dane adresowe
ul. Juliana Węgrzynowicza 1

84-300 Lębork

Polska

Położenie na mapie Lęborka
Mapa konturowa Lęborka, w centrum znajduje się punkt z opisem „AleBrowar”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „AleBrowar”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „AleBrowar”
Położenie na mapie powiatu lęborskiego
Mapa konturowa powiatu lęborskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „AleBrowar”
Ziemia54°32′18,5″N 17°45′01,1″E/54,538472 17,750306
Strona internetowa

AleBrowarpolski browar rzemieślniczy z Lęborka[2] założony w 2012 roku przez Arkadiusza Wentę, Michała Saksa i Bartosza Napieraja[1]. Ma na koncie 58 różnych piw uwarzonych w wielu stylach.

Właściciele browaru sami określają siebie oraz swoich fanów hop headami (z ang. chmielogłowi) – ma to sugerować, iż browar przykłada dużą wagę do dużej ilości użytego chmielu w jego produktach, w ten sposób stawiają siebie w opozycji do dużych browarów, które stronią od używania większych dawek tej rośliny[3].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze lata istnienia[edytuj | edytuj kod]

Butelki pierwszych trzech piw AleBrowaru

5 maja 2012 roku w 6 różnych pubach odbyła się premiera pierwszych dwóch piw browaru – Lady Blanche i Rowing Jack. Nieco później premierowało trzecie piwo – Black Hope, które zostało zaprezentowane 11 maja na Wrocławskim Festiwalu Dobrego Piwa[4][5]. Wszystkie trzy piwa uwarzono kontraktowo w Browarze Gościszewo. Na następne premiery trzeba było czekać do końca sierpnia, kiedy debiutowały Amber Boy i Sweet Cow. Pierwsze piwo to amber ale chmielony amerykańskimi chmielami, drugie piwo było pierwszym uwarzonym w Polsce milk stoutem[6][7]. Od początków działania AleBrowar współpracował z agencją Ostecx Créative, która odpowiadała za projekty etykiet browaru[8].

Październik przyniósł premierę piwa dyniowego Naked Mummy a w grudniu ukazało się pierwsze piwo z serii Saint No More, któremu towarzyszył konkurs fotograficzny. 21 grudnia browar poinformował również o planach budowy własnego fizycznego browaru, gdzie zaznaczył, iż budowa powinna rozpocząć się w 2013 roku[9][10][11].

Pierwszym piwem, które po raz pierwszy ujrzało światło dzienne w 2013 roku było Smoky Joe – foreign extra stout z dodatkiem słodu wędzonego torfem[12]. Następnie browar uwarzył American pale ale King of Hop oraz pierwsze polskie piwo kooperacyjne wraz z Browarem Pinta i pubem Piwoteka Narodowa o nazwie B-Day Lądowanie w Bawarii – miało ono na celu uczczenie urodzin wszystkich trzech podmiotów[13]. Kolejnymi premierami w tym roku były kolejno Ortodox Stout (początek nowej serii klasycznych piwa AleBrowaru o nazwie Ortodox)[14], Brown Foot oraz Golden Monk[15].

Rok 2014 i dalsza działalność[edytuj | edytuj kod]

Podobnie jak w 2013, w roku 2014 pierwszym premierowym piwem było Smoky Joe, jednak tutaj piwo uwarzono ze zwiększonym w zasypie do 100% udziałem słodów wędzonych torfem a do leżakowania dodano płatki dębowe pozyskane z beczek po whisky, edycja ta została określona wersją fanowską i weszła do stałej oferty w miejsce wersji standardowej[16][17]. Do tego uwarzono kolejną edycję kooperacji B-Day w postaci double chocolate milk stoutu[18] oraz kontynuację serii Ortodox, tym razem w angielskim stylu mild ale[19].

Dość obfitym w premiery okazał się maj 2014 roku. Ukazała się double IPA Crazy Mike[20], india pale ale Hop Sasa – chmielone jedynie polskim chmielem[21] a także kooperacyjne piwo z norweskim browarem Nøgne Ø – Deep Love[22]. W sierpniu ogłoszono ankietę, której wynik miał przesądzić o doborze odmian chmielu do planowanej serii piw typu single hop – wygrały eksperymentalne odmiany HBC 342 i HBC 430, obydwa piwa miały identyczny zasyp jak Hop Sasa[23][24]. Ten miesiąc przyniósł również piwo John Cherry – kwaśnego ale'a z wiśniami fermentowanego, oprócz często używanego przez browar szczepu Safale US-05, pozyskanymi z piwa Cantillon Gueuze dzikimi drożdżami oraz bakteriami[25].

We wrześniu w Norwegii AleBrowar ponownie uwarzył piwo kooperacyjne z Nøgne Ø o nazwie Polski Chmiel[26] a w październiku browar zaprezentował specjalną wersję Hop Sasy, używając do produkcji świeżych szyszek chmielu odmiany Iunga (nie granulatu jak wcześniej)[27], w grudniu, jak co roku, browar zaprezentował nowe piwo z serii Saint No More, tym razem ponownie, obok nowej wersji, wypuszczając edycję z 2013 roku. Wersja 2014 uwarzona została we współpracy duńskim browarem Bryggerhuset Veholt, za recepturę nowego produktu odpowiadał piwowar tego browaru Jan Halvor Fjeld[28]. Światło dzienne ujrzał także następny sour ale – John Sour[29].

Pierwsza premiera AleBrowaru w 2015 roku to Hard Bride w stylu American barley wine[29][30]. Kolejne piwa ukazały się dopiero w lipcu. Były to tradycyjna już kooperacja B-Day, tym razem był to ale z dodatkiem pieprzu przywiezionego z Maroka przez przedstawicieli Browaru Pinta i AleBrowaru[31] oraz amerykańska pszenica Be Like Mitch[29]. Kolejna premiera również okazała się kooperacją – nawiązano współpracę z niemieckim browarem rzemieślniczym BrauKunstKeller, w wyniku czego powstało piwo Herr Axolotl[32]. Pojawiła się także kontynuacja serii Ortodox – teraz wybór padł na styl English IPA[33], do tego we wrześniu pojawił się American golden ale Last Cut[34].

Listopad przyniósł już trzecią w tamtym roku kooperację, powstał Baltic Freak we współpracy z włoskim Brewfistem[35], w grudniu za to Rowing Jack obchodził specyficzne święto – uwarzono setną warkę tego piwa[36]. Jak co roku ukazała się także kolejna wersja Saint No More – black double rye IPA uwarzona z greckim browarem Solo (którego właścicielem jest były piwowar i współwłaściciel Nøgne Ø)[37].

W marcu 2016 roku AleBrowar wyprodukował piwo Roo Ride – sesyjną IP-ę, lekkiego ale'a chmielonego jedynie australijską odmianą Vic Secret[29][38].

29 kwietnia 2016 roku browar otworzył swój pierwszy firmowy lokal – AleBrowar Gdynia[39] (tego samego miesiąca premierował Imperial Smoky Joe – mocniejszy brat piwa Smoky Joe[29]), 5 sierpnia powstał drugi – we Wrocławiu[40]. W lipcu premierowało kolejne piwo z serii Ortodox: Pale Ale[29] a we wrześniu nowy sour ale o nazwie Johnny Sour[41] i rónolegle jego wersja z dodatkiem czarnej porzeczki[29]. W październiku wypuszczono Imperial Smoky Joe w wersji leżakowanej w beczce po whisky[29], po czym w listopadzie gose z rabarbarem o nazwie Salty Barbara[42] i w grudniu Saint No More 2016porter z dodatkiem kokosa[37].

Otwarcie własnego browaru fizycznego[edytuj | edytuj kod]

Na początku 2017 roku browar otworzył swój własny zakład produkcyjny, gdzie przeniósł produkcję z Browaru Gościszewo, w którym dzierżawił moce produkcyjne. Budynek znajduje się przy ulicy Pionierów w Lęborku i ma powierzchnię 1120 metrów kwadratowych, planowana maksymalna roczna produkcja wynosi 20 000 hektolitrów[1]. W styczniu pojawił się kolejny kooperacyjny B-Day: 4.0 Panie Proszą Panów, west coast IPA What a Shot[43] oraz, wypuszczając edycję Winter, browar dał początek nowej linii piw o nazwie RIS in Peace, w lutym za to do sprzedaży trafiła wersja Hard Bride leżakowana w beczkach po winie z winogron Chardonnay, wszystkie cztery trunki uwarzono jeszcze w Gościszewie[29]. Pierwszym piwem wyprodukowanym w nowej placówce była kolejna kooperacja z Solo – Virgin Batch (z ang. Dziewicza Warka)[44].

Kwiecień przyniósł stout Sweet Geek (znanego wtedy jako Skandynawskie Śniadanie)[45] a maj drugie piwo z serii RIS in Peace, edycje wiosenną Spring z dodatkiem kwiatów czarnego bzu[46]. W czerwcu browar wypuścił piwo kooperacyjne z Browarem Gościszewo – była to double IPA o nazwie Grim Team[29], powstała także white IPA Hula Hop[29][47].

W lipcu roku browar, podążając nowym trendem, uwarzył swoją własną interpretację stylu New England IPA – było to piwo Not So Scary[48]. Po raz pierwszy użyto słodów marki Golden Promise, chmielu typu BBC Pure Pellet (konkretnie odmiany Mosaic) oraz płynnych drożdży The Yeast Bay Vermont Ale, mających dać dużą ilość estrów w gotowym produkcie[49]. Premierze tego piwa towarzyszyła akcja AleŚwieże, która polegała na przyspieszonym transporcie piwa do zaangażowanych w wydarzenie barów – trunek dostarczano w warunkach chłodniczych maksymalnie sześć godzin od jego rozlewu[50]. Innymi wydarzeniami lipca były premiery piw Shake the World[51] a także Sweet Geek 2.0[52]. Sierpień przyniósł premiery kolejnych dwóch piw: następnego z serii B-Day: 5.0 Fiesta Madziar z dodatkiem arbuzów przywiezionych z Węgier[29][53] oraz El Fruto (piwo również dystrybuowane w ramach akcji AleŚwieże)[29][54].

We wrześniu zadebiutowały Pear Time – gruszkowe pale ale, RIS in Peace – Summer a także Shake the World – Peach[29][55][56].

Produkty[edytuj | edytuj kod]

Regularna oferta[57][58][edytuj | edytuj kod]

Seria Saint No More[edytuj | edytuj kod]

Co roku, w grudniu, ukazuje się piwo Saint No More – piwo świąteczne, które z każdą edycją posiada inną recepturę[58].

Kooperacje[edytuj | edytuj kod]

Piwa powstałe w wyniku współpracy z innymi browarami.

Wycofane z oferty[edytuj | edytuj kod]

Inne[edytuj | edytuj kod]

W swojej ofercie AleBrowar sezonowo posiada również szklanki, bluzy oraz koszulki ozdobione motywami związanymi z browarem[83][84].

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

2016[edytuj | edytuj kod]

Plebiscyt Złote Krasnale 2016 grupy Jak będzie w piwie?[85][edytuj | edytuj kod]

  1. AleBrowar – trzecie miejsce w kategorii Antybrowar Roku 2016;
  2. Hard Bride – trzecie miejsce w kategorii Mocne jasne ale;
  3. Lazy Barry – drugie miejsce w kategorii Piwo wędzone klasyczne;
  4. Ortodox Pale Ale – drugie miejsce w kategorii Brytyjskie ale;
  5. Roo Ride – drugie miejsce w kategorii Antypiwo Roku 2016.

2015[edytuj | edytuj kod]

Plebiscyt Złote Krasnale 2015 grupy Jak będzie w piwie?[86][edytuj | edytuj kod]

  1. Hard Bride – drugie miejsce w kategorii Strong ale;
  2. King of Hop – trzecie miejsce w kategorii American Pale Ale/Golden Ale/Session IPA/Blond Ale;
  3. Saint No More 2015 – drugie miejsce w kategorii Black India Pale Ale;
  4. So Far So Dark – drugie miejsce w kategorii Porter górnej fermentacji/brown ale.

2012[edytuj | edytuj kod]

Plebiscyt konsumencki portalu Browar.biz 2012[87][edytuj | edytuj kod]

  1. Amber Boy – pierwsze miejsce w kategorii Piwa jasne górnej fermentacji – do 13°BLG;
  2. Black Hope – pierwsze miejsce w kategorii Piwa ciemne górnej fermentacji – pow. 13°BLG, drugie miejsca w kategoriach Debiut Roku 2012 oraz Piwo Roku 2012;
  3. Lady Blanche – trzecie miejsce w kategorii Piwa pszeniczne – wit/blanche;
  4. Rowing Jack – pierwsze miejsca w kategoriach Piwa jasne górnej fermentacji – pow. 13°BLG, Debiut Roku 2012 oraz Piwo Roku 2012;
  5. Sweet Cow – pierwsze miejsce w kategorii Piwa ciemne górnej fermentacji – do 13°BLG.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Edyta Litwiniuk: AleBrowar postawił browar w Lęborku. Dziennik Bałtycki, 2017-03-08. [dostęp 2017-09-17]. (pol.).
  2. napisz do nas. AleBrowar. [dostęp 2017-09-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-13)]. (pol.).
  3. Oficjalna strona AleBrowaru. AleBrowar. [dostęp 2017-09-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-13)]. (pol.).
  4. Wielka Premiera!. AleBrowar. [dostęp 2017-09-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-13)]. (pol.).
  5. Wrocławski Festiwal Dobrego Piwa. AleBrowar. [dostęp 2017-09-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-13)]. (pol.).
  6. Wielka premiera Sweet Cow i Amber Boy. AleBrowar. [dostęp 2017-09-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-13)]. (pol.).
  7. Sweet Cow – pierwszy polski milk stout. AleBrowar. [dostęp 2017-09-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-13)]. (pol.).
  8. Ostecx Créative dla AleBrowaru. AleBrowar. [dostęp 2017-09-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-13)]. (pol.).
  9. Koniec Świata – budujemy się. AleBrowar. [dostęp 2017-09-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-13)]. (pol.).
  10. Naked Mummy – pumpkin ale. AleBrowar. [dostęp 2017-09-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-13)]. (pol.).
  11. Świąteczny konkurs AleBrowaru. AleBrowar. [dostęp 2017-09-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-13)]. (pol.).
  12. Smoky Joe. AleBrowar. [dostęp 2017-09-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-13)]. (pol.).
  13. W jedności siła. AleBrowar. [dostęp 2017-09-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-13)]. (pol.).
  14. Ortodox – nowa seria piwa AleBrowaru. AleBrowar. [dostęp 2017-09-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-13)]. (pol.).
  15. a b c AleBrowar w 2013. AleBrowar. [dostęp 2017-09-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-13)]. (pol.).
  16. a b Smoky Joe – wersja fanowska. AleBrowar. [dostęp 2017-09-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-13)]. (pol.).
  17. AleBrowar Smoky Joe (-2014). Ratebeer. [dostęp 2017-10-13]. (ang.).
  18. B-day 2.0: warzymy Przewrót Mleczny. AleBrowar. [dostęp 2017-09-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-13)]. (pol.).
  19. a b Nowe piwo z serii Ortodox: Mild. AleBrowar. [dostęp 2017-09-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-13)]. (pol.).
  20. a b Crazy Mike skopie ci tyłek. AleBrowar. [dostęp 2017-09-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-10)]. (pol.).
  21. a b Hop Sasa – Polish IPA single hop Iunga. AleBrowar. [dostęp 2017-09-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-13)]. (pol.).
  22. Deep Love – kooperacja z Nogne Ø. AleBrowar. [dostęp 2017-09-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-12)]. (pol.).
  23. IPA single hop HBC 342 i HBC 430. AleBrowar. [dostęp 2017-09-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-13)]. (pol.).
  24. Głosujemy na chmiel do serii Single HOP!. AleBrowar. [dostęp 2017-09-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-13)]. (pol.).
  25. a b John Cherry – cherry sour ale. AleBrowar. [dostęp 2017-09-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-13)]. (pol.).
  26. Polski Chmiel. AleBrowar. [dostęp 2017-09-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-13)]. (pol.).
  27. HopSasa – mokry chmiel. AleBrowar. [dostęp 2017-09-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-13)]. (pol.).
  28. Saint No More 2014. AleBrowar. [dostęp 2017-09-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-13)]. (pol.).
  29. a b c d e f g h i j k l m n AleBrowar, Lebork, Poland. Ratebeer. [dostęp 2017-09-18]. (ang.).
  30. a b AleBrowar Hard Bride. Ratebeer. [dostęp 2017-09-19]. (ang.).
  31. Spoko Marocco – PINTA & AleBrowar jadą po surowce do B-Day 3.1. AleBrowar. [dostęp 2017-09-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-13)]. (pol.).
  32. Herr Axolotl trafia do sprzedaży. AleBrowar. [dostęp 2017-09-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-13)]. (pol.).
  33. a b Nowy Ortodox English IPA. AleBrowar. [dostęp 2017-09-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-13)]. (pol.).
  34. a b Last Cut – American Golden Ale. AleBrowar. [dostęp 2017-09-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-13)]. (pol.).
  35. Baltic Freak – porter bałtycki uwarzony we współpracy z Brewfist. AleBrowar. [dostęp 2017-09-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-13)]. (pol.).
  36. 100. WARKA ROWING JACKA. AleBrowar. [dostęp 2017-09-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-13)]. (pol.).
  37. a b Saint No More czyli krótka historia świąt według AleBrowaru. AleBrowar. [dostęp 2017-09-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-13)]. (pol.).
  38. a b AleBrowar Roo Ride. Ratebeer. [dostęp 2017-10-13]. (ang.).
  39. Urodziny AleBrowaru i otwarcie pubu w Gdyni. AleBrowar. [dostęp 2017-09-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-13)]. (pol.).
  40. AleBrowar: Otwieramy AleBrowar Wrocław!. Facebook. [dostęp 2017-09-10]. (pol.).
  41. a b Czekamy na Twoją interpretację!. AleBrowar. [dostęp 2017-09-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-13)]. (pol.).
  42. a b AleBrowar Salty Barbara. Ratebeer. [dostęp 2017-10-13]. (ang.).
  43. a b AleBrowar What a Shot. Ratebeer. [dostęp 2017-10-13]. (ang.).
  44. a b AleBrowar / Σολο Virgin Batch. [dostęp 2017-09-18]. (ang.).
  45. a b AleBrowar Sweet Geek. Ratebeer. [dostęp 2017-10-13]. (ang.).
  46. a b AleBrowar RIS In Peace – Spring. Ratebeer. [dostęp 2017-09-29]. (ang.).
  47. a b AleBrowar Hula Hop. Ratebeer. [dostęp 2017-09-19]. (ang.).
  48. a b Not So Scary New England IPA. AleBrowar. [dostęp 2017-09-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-13)]. (pol.).
  49. Not So Scary – parę słow o surowcach. AleBrowar. [dostęp 2017-09-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-13)]. (pol.).
  50. AleŚwieże. AleBrowar. [dostęp 2017-09-10]. (pol.).
  51. a b AleBrowar Shake the World. Ratebeer. [dostęp 2017-10-13]. (ang.).
  52. a b Sweet Geek 2.0. AleBrowar. [dostęp 2017-09-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-13)]. (pol.).
  53. a b AleBrowar / Pinta B-Day 5.0 Fiesta Madziar. Ratebeer. [dostęp 2017-09-18]. (ang.).
  54. a b El Fruto. AleBrowar. [dostęp 2017-09-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-13)]. (pol.).
  55. a b AleBrowar Pear Time. Ratebeer. [dostęp 2017-09-29]. (ang.).
  56. a b AleBrowar Shake the World Peach. Ratebeer. [dostęp 2017-10-13]. (ang.).
  57. Piwa AleBrowaru. AleBrowar. [dostęp 2017-09-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-13)]. (pol.).
  58. a b Aktualności – AleBrowar. AleBrowar. [dostęp 2017-09-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-13)]. (pol.).
  59. AleBrowar Be Like Mitch. Ratebeer. [dostęp 2017-09-18]. (ang.).
  60. AleBrowar El Fruto. Ratebeer. [dostęp 2017-09-18]. (ang.).
  61. AleBrowar Hard Bride Chardonnay Barrel Aged. [dostęp 2017-09-19].
  62. AleBrowar Imperial Smoky Joe. Ratebeer. [dostęp 2017-09-19]. (ang.).
  63. AleBrowar Imperial Smoky Joe Barrel Aged. Ratebeer. [dostęp 2017-09-20]. (ang.).
  64. a b AleBrowar Johnny Sour. Ratebeer. [dostęp 2017-09-21]. (ang.).
  65. Johnny Sour z Czarną Porzeczką. Ratebeer. [dostęp 2017-09-21]. (ang.).
  66. AleBrowar Ortodox English IPA. Ratebeer. [dostęp 2017-09-24]. (ang.).
  67. AleBrowar Ortodox Pale Ale. Ratebeer. [dostęp 2017-09-24]. (ang.).
  68. AleBrowar RIS in Peace – Summer. Ratebeer. [dostęp 2017-09-29]. (ang.).
  69. AleBrowar RIS In Peace – Winter. Ratebeer. [dostęp 2017-09-29]. (ang.).
  70. Shake The World vol. 2. AleBrowar. [dostęp 2017-09-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-06)]. (pol.).
  71. AleBrowar Stout Sniadanowy. Ratebeer. [dostęp 2017-10-13]. (ang.).
  72. AleBrowar Saint No More 2012. Ratebeer. [dostęp 2017-10-13]. (ang.).
  73. AleBrowar Saint No More Single Hop Simcoe (from 2013- ). Ratebeer. [dostęp 2017-10-13]. (ang.).
  74. AleBrowar Saint No More 2014 Hoppy Dark Ale. [dostęp 2017-10-13]. (ang.).
  75. AleBrowar / Σολο Saint No More 2015 Black Double Rye IPA. Ratebeer. [dostęp 2017-09-18]. (ang.).
  76. AleBrowar Saint No More 2016. Ratebeer. [dostęp 2017-10-13]. (ang.).
  77. AleBrowar Saint No More 2017. Ratebeer. [dostęp 2018-01-07]. (ang.).
  78. AleBrowar / BrewFist Baltic Freak. Ratebeer. [dostęp 2017-09-18]. (ang.).
  79. AleBrowar / Pinta / Piwoteka B-Day 4.0 Panie Proszą Panów. Ratebeer. [dostęp 2017-09-18]. (ang.).
  80. AleBrowar / Gościszewo Grim Team. Ratebeer. [dostęp 2017-09-18]. (ang.).
  81. AleBrowar / BrauKunstKeller Herr Axolotl. Ratebeer. [dostęp 2017-09-18]. (ang.).
  82. AleBrowar John Sour. Ratebeer. [dostęp 2017-09-20]. (ang.).
  83. Gadżety AleBrowaru. AleBrowar. [dostęp 2017-09-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-13)]. (pol.).
  84. Sklep – AleBrowar. AleBrowar. [dostęp 2017-09-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-13)]. (pol.).
  85. Piotr Romaniec: Wyniki Plebiscytu Jepiwki ZŁOTE KRASNALE 2016. Facebook. [dostęp 2017-09-10]. (pol.).
  86. Piotr Romaniec: Pełne wyniki plebiscytu Piwnej Jebawki 2015. Facebook. [dostęp 2017-09-10]. (pol.).
  87. AleBrowar doceniony przez piwoszy. AleBrowar. [dostęp 2017-09-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-13)]. (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]