Historia Azji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Historia Azji jest wspólną historią wielu różnych regionów tego kontynentu.

Azja w roku 1200

Kontynent azjatycki zasiedlony jest od epoki starszego paleolitu, z której pochodzą ślady kultur homo pithecantropus erectus w Chinach, na Cejlonie i w Mezopotamii. Azja jest tez kolebką najstarszych ludzkich cywilizacji. Starożytne cywilizacje Mezopotamii, Doliny Indusu i Chin wykazują wiele podobieństw, zapożyczając od siebie różne idee i technologie, jak koło czy matematyka.

Azjatyckie stepy były zamieszkiwane przez ludy koczownicze, które później zasiedliły wszystkie obszary kontynentu. Jednym z ludów byli Indoeuropejczycy, którzy poprzez swoją ekspansję zasiedlili tereny Indii, Persji a także Europy.

Także północne części kontynentu, w tym Syberia, zostały skolonizowane, jednak z uwagi na trudne warunki klimatyczne ich populacja jest niewielka.

Środkowa część kontynentu azjatyckiego była zamieszkana przez wiele ludów, odseparowanych od siebie górami i pustyniami. Kaukaz, Himalaje, pustynie Kara-kum i Gobi stanowiły naturalną przeszkodę w podbojach.

W Azji istniało wiele imperiów, religii i kultur. Na terenie Palestyny powstały religie żydowska i chrześcijańska. Wiele regionów połączonych było jedwabnym szlakiem, który łączył Chiny, Indie, Środkowy Wschód i Europę. W Indiach powstały inne wielkie religie – hinduizm i buddyzm, które rozprzestrzeniły się także na tereny Azji południowej i wschodniej.

Na Środkowym Wschodzie w VII wieku naszej ery powstała religia muzułmańska. W XIII wieku Mongołowie podbili większą część kontynentu, od Chin aż po Europę, tworząc imperium mongolskie. Kilka stuleci później cała północna Azja była podbita przez Imperium Rosyjskie. W XVI wieku zachodnia część Azji znalazła się w granicach Imperium Osmańskiego.

W czasach nowożytnych w Azji znajdowało się wiele europejskich kolonii: Indie Brytyjskie, Indochiny Francuskie, Makau czy Goa.

W czasach współczesnych na terenie Azji miało miejsce wiele konfliktów wojennych: wojna koreańska, wojna wietnamska, radziecka interwencja w Afganistanie czy też konflikt izraelsko-palestyński. Po rozpadzie Związku Radzieckiego w Azji powstało wiele nowych, niepodległych państw.

Historie krajów i regionów Azji[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Wikimedia Commons
Wikimedia Commons