Jacques Chaban-Delmas

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Paweł Ziemian BOT (dyskusja | edycje) o 23:50, 15 sty 2018. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Jacques Chaban-Delmas
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

7 marca 1915
Paryż

Data i miejsce śmierci

10 listopada 2000
Paryż

153. Premier Republiki Francuskiej
Okres

od 20 czerwca 1969
do 6 lipca 1972

Przynależność polityczna

Unia Demokratów na rzecz Republiki

Poprzednik

Maurice Couve de Murville

Następca

Pierre Messmer

podpis
Odznaczenia
Komandor Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja) Order Wyzwolenia Krzyż Wojenny 1939–1945 (Francja) Médaille de la Résistance Krzyż Wielki I Klasy Odznaki Honorowej za Zasługi Komandor Orderu Leopolda II (Belgia) Krzyż Komandorski Orderu Izabeli Katolickiej (Hiszpania) [[

Plik:Order of the Yugoslavian Great Star Rib.png|40px|Order Jugosłowiańskiej Gwiazdy I klasy]]

Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari Komandor Legii Zasługi (USA) Medal 2500-lecia Imperium Perskiego

Jacques Chaban-Delmas (ur. 7 marca 1915 w Paryżu, zm. 10 listopada 2000 tamże)[1]francuski polityk, premier kraju w latach 1969–1972, przewodniczący Zgromadzenia Narodowego, a także minister obrony narodowej oraz robót publicznych, transportu i turystyki.

Życiorys

Jacques Delmas urodził się w średnio zamożnej rodzinie, ale dzięki uporowi samotnie wychowującej go matki mógł zdobyć dobre wykształcenie. W czasie II wojny światowej służył początkowo w armii, a po klęsce Francji w czerwcu 1940 działał w ruchu oporu. W czasie powstania paryskiego w 1944 był delegatem Wolnej Francji, przyjmował kapitulację hitlerowskiego komendanta Paryża[1]. Awansowano go wtedy ze stopnia porucznika do generała brygady. Podczas wojny przybrał konspiracyjny pseudonim „Chaban”, który po wyzwoleniu dodał do nazwiska.

Po wojnie związał się z ruchem gaullistowskim i z jego ramienia został w 1947 wybrany merem Bordeaux. Urząd ten pełnił nieprzerwanie aż do 1995[1]. Niedługo po wyborze usunięto go z Partii Radykalnej, która nie popierała gaullistów.

W 1958 został przewodniczącym pierwszego Zgromadzenia Narodowego V Republiki, zaś w 1969 premierem przy prezydencie Pompidou.

Sytuował się na lewicy ruchu i planował jako premier przeprowadzić wiele postępowych reform, natrafiając jednak na sprzeciw konserwatysty Pompidou. W 1971 reprezentował Francję na obchodach 2500-lecia Cesarstwa Perskiego, które były jednym z największych w historii zgromadzeń koronowanych głów i przywódców z całego świata.

W 1972 po konflikcie z prezydentem ustąpił z urzędu.

Po śmierci prezydenta Pompidou w 1974 został kandydatem ruchu gaullistowskiego na prezydenta. W decydującym momencie sojusznicy zmarłego prezydenta pod przywództwem Jacques’a Chiraca przeszli na stronę Valéry’ego Giscarda d’Estainga. W wyborach prezydenckich wygranych przez Giscarda d’Estainga, Chabana wyprzedził jeszcze François Mitterrand.

W 1978 ponownie wybrano go na przewodniczącego Zgromadzenia Narodowego.

Chaban czynnie uprawiał sport, w młodości grał zawodniczo w rugby i tenisa. Jego następca na urzędzie premiera – Pierre Messmer – oświadczył nawet, że „on sam nie jest skoczkiem i nie powinno się oczekiwać po nim takich niedorzeczności”.

Jako jeden z nielicznych gaullistów poparł zatwierdzony ostatecznie projekt liberalizacji przepisów dotyczących przerywania ciąży.

Zmarł 10 listopada 2000 w Paryżu. Po oficjalnych uroczystościach pogrzebowych, które odbyły się w stolicy Francji, został pochowany w miejscowości Ascain.

Odznaczenia

Pamięć

Po śmierci Chaban-Delmasa, jego imieniem nazwano stadion piłkarski klubu Girondins Bordeaux (wcześniej noszący nazwę: Parc Lescure).

Przypisy

Bibliografia

Szablon:Pierwszy rząd Pierre’a Mendès-France Szablon:Drugi rząd Pierre’a Mendès-France