Lista pierwszych astronautów według obywatelstwa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mapa krajów u których co najmniej jeden obywatel odbył lot kosmiczny.

Poniższa lista zawiera nazwiska pierwszych astronautów z danego kraju, którzy odbyli lot kosmiczny (pod uwagę brane jest obywatelstwo posiadane w czasie trwania misji), a także datę startu; lista uszeregowana jest chronologicznie. Do kwietnia 2008 w kosmos polecieli przedstawiciele 39 narodowości.

Wszystkie daty podane są według czasu uniwersalnego (UTC).

Lata 60. XX wieku[edytuj | edytuj kod]

Lata 70. XX wieku[edytuj | edytuj kod]

Lata 80. XX wieku[edytuj | edytuj kod]

Lata 90. XX wieku[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza dekada XXI wieku[edytuj | edytuj kod]


Mapa[edytuj | edytuj kod]

Mapa państw których obywatele odbyli lot w kosmos

Inne fakty[edytuj | edytuj kod]

W niektórych przypadkach można mówić o podwójnym obywatelstwie astronautów odbywających swój pierwszy lot kosmiczny. Zatem, w zależności od przyjętego kryterium, powyższa lista może ulegać zmianie:

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. 1,0 1,1 1,2 W roku 1991 Związek Radziecki rozpadł się na: Armenię, Azerbejdżan, Białoruś, Estonię, Gruzję, Kazachstan, Kirgistan, Litwę, Łotwę, Mołdawię, Rosję, Tadżykistan, Turkmenistan, Ukrainę i Uzbekistan. W czasie gdy ZSRR się rozpadało, kosmonauci Siergiej Krikalow i Aleksandr Wołkow przebywali na pokładzie stacji orbitalnej Mir. Zatem polecieli w kosmos jako obywatele Związku Radzieckiego a powrócili na Ziemię jako obywatele Rosji. Pierwszymi Rosjanami, którzy polecieli w kosmos po rozpadzie ZSRR, byli: Aleksandr Kaleri i Aleksandr Wiktorienko.
  2. Alan Shepard wykonał lot suborbitalny. Pierwszym Amerykaninem, który odbył lot orbitalny był John Glenn (20 lutego 1962).
  3. 3,0 3,1 W roku 1993 Czechosłowacja podzieliła się na: Czechy i Słowację.
  4. 4,0 4,1 W roku 1990 Niemcy Wschodnie i Zachodnie połączyły się. 22 stycznia 1992 Ulf Merbold został pierwszym obywatelem zjednoczonych Niemiec, który poleciał w kosmos.
  5. Ilan Ramon był pierwszym Izraelczykiem który poleciał w kosmos, lecz zginął w czasie powrotu na Ziemię – wahadłowiec Columbia, którym leciał, rozpadł się podczas wchodzenia w atmosferę.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]