Graniczna Placówka Kontrolna Straży Granicznej w Paczkowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
GPK SG w Paczkowie
Ilustracja
Budynek byłego GPK SG w Paczkowie – widok od strony Czeskiej (marzec 2011)
Państwo  Polska
Data utworzenia 1996
Data likwidacji 24 sierpnia 2005 (przekształcenia)
Siedziba Bílý Potok (Javorník)
Adres
48-370 Paczków
Położenie na mapie gminy Paczków
Mapa lokalizacyjna gminy Paczków
GPK SG w Paczkowie
GPK SG w Paczkowie
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
GPK SG w Paczkowie
GPK SG w Paczkowie
Położenie na mapie województwa opolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa opolskiego
GPK SG w Paczkowie
GPK SG w Paczkowie
Położenie na mapie powiatu nyskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu nyskiego
GPK SG w Paczkowie
GPK SG w Paczkowie
Ziemia50°25′36,001″N 16°59′48,001″E/50,426667 16,996667

Graniczna Placówka Kontrolna Straży Granicznej w Paczkowie – nieistniejąca obecnie graniczna jednostka organizacyjna polskiej straży granicznej wykonująca kontrolę graniczną osób, towarów i środków transportu bezpośrednio w przejściu granicznym na granicy z Czechami.

Formowanie i zmiany organizacyjne[edytuj | edytuj kod]

Graniczna Placówka Kontrolna Straży Granicznej w Paczkowie (GPK SG w Paczkowie), z siedzibą po stronie czeskiej w miejscowości Bílý Potok, została utworzona w 1996 roku i weszła w podporządkowanie Sudeckiego Oddziału Straży Granicznej, której funkcjonariusze wykonywali kontrolę graniczną w drogowym przejściu granicznym Paczków-Bílý Potok[1]. 12 stycznia 2002 roku Komendant Główny Straży Granicznej włączył GPK SG w Paczkowie, w struktury Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu[2]. 2 stycznia 2003 roku GPK SG w Paczkowie przejęła wraz z obsadą etatową pod ochronę odcinek graniczny, po rozformowanej strażnicy SG w Gościcach[a], tj. odcinek granicy państwowej od znaku granicznego nr II/182 (włącznie) do zn. gran. nr II/200 (wyłącznie).

Jako Graniczna Placówka Kontrolna Straży Granicznej w Paczkowie funkcjonowała do 23 sierpnia 2005 roku i 24 sierpnia 2005 roku została przekształcona na placówkę Straży Granicznej w Paczkowie (PSG w Paczkowie)[b].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Zarządzenie nr 058 Komendanta Głównego Straży Granicznej z dnia 13 grudnia 2002 roku zmieniające zarządzenie w sprawie organizacji wchodzących w skład Straży Granicznej komend, strażnic, granicznych placówek kontrolnych, dywizjonów, pododdziałów odwodowych oraz ośrodków szkolenia w ramach III etapu realizacji programu dostosowania Straży Granicznej do standardów Schengen, polegającą na włączeniu wytypowanych strażnic w struktury gpk. W wyniku przeprowadzonej reorganizacji we wszystkich oddziałach SG 62 strażnice zostały włączone w struktury gpk.
  2. W miejsce dotychczas funkcjonujących strażnic oraz granicznych placówek kontrolnych utworzono placówki Straży Granicznej. Funkcjonariusze i pracownicy pełniący służbę i zatrudnieni w strażnicach oraz granicznych placówkach kontrolnych Straży Granicznej stali się odpowiednio funkcjonariuszami i pracownikami placówek Straży Granicznej (Dz.U. z 2005 r. nr 90, poz. 757).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]