Kościół św. Barbary w Poznaniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół św. Barbary
w Poznaniu
kościół parafialny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Poznań

Adres

Chwaliszewo

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Wezwanie

Barbara z Nikomedii

Położenie na mapie Poznania
Mapa konturowa Poznania, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Barbaryw Poznaniu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Barbaryw Poznaniu”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Barbaryw Poznaniu”
Ziemia52°24′36,2″N 16°56′40,4″E/52,410056 16,944556

Kościół św. Barbary w Poznaniurzymskokatolicki kościół parafialny, zlokalizowany w Poznaniu we wschodniej części Chwaliszewa, w pobliżu mostu na Ostrów Tumski i ówczesnego (nie obecnego) starego koryta Warty[1]. Rozebrany na początku XIX wieku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kościół istniał już przed 1438. Fundatorem nowego obiektu był Maciej Krośniński, bogaty poznański kanonik, który w 1453 powrócił z pielgrzymki do Rzymu oraz Ziemi Świętej. Akt erygowania świątyni wydał biskup Andrzej Bniński 5 września 1455, ustanawiając tu parafię, do której wcielono pobliski kościół św. Mikołaja stojący na Zagórzu. W 1496 przy kościele wzniesiono szpital pod tym samym wezwaniem z kaplicą św. Doroty wewnątrz[1].

W okresie rozbiorów rząd pruski zabronił remontowania większości świątyń katolickich, które popadły w zaniedbanie, a często ruinę. Z uwagi na zły stan techniczny świątynia wraz ze szpitalem uległa rozbiórce w początku XIX wieku decyzją biskupa Ignacego Raczyńskiego. Podobny los spotkał wówczas sąsiadujący przez ulicę kościół św. Wawrzyńca[2] wraz ze szpitalem i kościół św. Mikołaja z Zagórza. Dochody i zobowiązania świątyni przeniesiono wtedy na katedrę poznańską[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Konrad Lutyński, Kapitulne Chwaliszewo w XVI wieku, w: Kronika Miasta Poznania, nr 1/1995
  2. Piotr Franciszek Neumann, O kościele szpitalnym św. Wawrzyńca w Poznaniu na Chwaliszewie u schyłku XVIII wieku, w: Ecclesia. Studia z dziejów Wielkopolski, t.5, s.68, 2010]