Kościół św. Józefa w Poznaniu (Szczepankowo)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół św. Józefa
w Poznaniu
kościół parafialny
Ilustracja
Front kościoła (2018)
Państwo

 Polska

Miejscowość

Poznań

Adres

ul. Agrestowa 19,
61-307 Poznań

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Parafia św. Józefa w Poznaniu

Wezwanie

św. Józefa

Położenie na mapie Poznania
Mapa konturowa Poznania, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Józefaw Poznaniu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Józefaw Poznaniu”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Józefaw Poznaniu”
Ziemia52°22′14,3″N 17°00′07,2″E/52,370639 17,002000
Strona internetowa

Kościół św. Józefa w Poznaniurzymskokatolicki kościół parafialny, położony w Poznaniu, na Szczepankowie, u zbiegu ulic Agrestowej i Jagodowej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwotnie działka, na której został wybudowany kościół pw. św. Józefa, należała do hrabiego Stanisława Mycielskiego, który w 1937 roku przekazał ją jako darowiznę pod budowę kościoła. Po II wojnie światowej działka została przejęta przez Skarb Państwa. W 1978 roku po wieloletnich działaniach na rzecz odzyskania działki przez ks. Józefa Pietrasa z parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Spławiu została ona przekazana w użytkowanie wieczyste Kurii Metropolitalnej[1].

Po przejęciu działki przez Kościół w 1980 roku został postawiony drewniany barak, który został zakupiony od jednostki Wojsk Lądowych przy ulicy Marcelińskiej w Poznaniu. Barak początkowo służył jako kaplica filialna parafii pw. św. Andrzeja Apostoła, a następnie jako kościół Ośrodka Duszpasterskiego pw. św. Józefa w Poznaniu-Szczepankowie. Ks. Józef Pietras rozpoczął przygotowania nad projektem architektonicznym nowego kościoła[2]. Ostatecznie kościół pw. św. Józefa w Poznaniu został wybudowany w latach 1985–1992 według projektu mgra inż. Henryka Jarosza oraz mgr Małgorzaty Jarosz-Trochelepszej[3]. Przed rozpoczęciem budowy kościoła w 1984 roku na działce została wybudowana plebania razem z salami katechetycznymi[4]. W 1985 roku ks. Bolesław Starosolski został rektorem Ośrodka Duszpasterskiego pw. św. Józefa oraz w tym samym roku uzyskał pozwolenie na budowę kościoła. W trakcie trwania prac budowlanych barak był wykorzystywany zarówno jako miejsce kultu oraz jako pomieszczenie socjalne związane z pracami budowlanymi[2]. Budowa kościoła finansowana była przez parafian lokalnej parafii i parafii pw. św. Andrzeja Apostoła oraz z subwencji przyznanej przez Kurię Metropolitarną. W 1989 roku rozpoczęto pracę nad metalową konstrukcją dachu, a w 1992 roku prowadzono już prace wykończeniowe wewnątrz świątyni. Od pasterki 1992 roku wszystkie nabożeństwa były odprawiane w nowym kościele[2]. W dniu 7 czerwca 1995 roku nastąpiła konsekracja kościoła przez arcybiskupa metropolitę poznańskiego Jerzego Strobę[4]. W latach 1998–1999 została wybudowana dzwonnica. Przykościelny barak służył parafii jako magazyn do 2001 roku. Następnie został rozebrany i przekazany parafii pw. bł. Jolanty w Kostrzynie[2].

Otoczenie kościoła[edytuj | edytuj kod]

Otoczenie kościoła uzupełnione jest o krzyż misyjny, grotę z figurą Matki Boskiej oraz wolnostojącą dzwonnicę. Dzwonnica wyposażona jest w trzy dzwony, którym nadano imiona: św. Józefa, Maryi oraz Jana Pawła II[2][3].

Kościół pw. św. Józefa w Poznaniu widok od strony ulicy Jagodowej
Dzwonnica przy kościele pw. św. Józefa w Poznaniu
Figura Matki Boskiej przy kościele pw. św. Józefa w Poznaniu
Krzyż misyjny przy kościele pw. św. Józefa w Poznaniu

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Starania o powstanie parafii w Szczepankowie. Szczepankowo.archpoznan.pl. [dostęp 2018-07-02]. (pol.).
  2. a b c d e Budowa kościoła. Szczepankowo.archpoznan.pl. [dostęp 2018-07-02]. (pol.).
  3. a b Informacje ogólne. Szczepankowo.archpoznan.pl. [dostęp 2018-07-02]. (pol.).
  4. a b Najważniejsze wydarzenia z życia parafii. Szczepankowo.archpoznan.pl. [dostęp 2018-07-02]. (pol.).