Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej w Poznaniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej w Poznaniu
kościół parafialny
Ilustracja
Kościół od strony ul. Naramowickiej
Państwo

 Polska

Miejscowość

Poznań

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Matki Bożej Częstochowskiej w Poznaniu

Wezwanie

Matki Boskiej Częstochowskiej

Wspomnienie liturgiczne

26 sierpnia

Przedmioty szczególnego kultu
Relikwie

św. Jan Paweł II

Położenie na mapie Poznania
Mapa konturowa Poznania, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej w Poznaniu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej w Poznaniu”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej w Poznaniu”
Ziemia52°26′51,48″N 16°56′54,83″E/52,447633 16,948564
Strona internetowa

Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Poznaniu – parafialny kościół rzymskokatolicki, znajdujący się w Poznaniu, na terenie Naramowic, na osiedlu samorządowym Naramowice, przy ul. Naramowickiej 156. Przynależy do Dekanatu Poznań-Piątkowo.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Parafię naramowicką erygowano już w okresie międzywojennym. Początkowo służył jej mały kościół drewniany, a po jego pożarze salka w domu parafialnym. Kościół został wybudowany w latach 1977 - 1981, według projektu Henryka Marcinkowskiego, a z inicjatywy księdza Mariana Bogackiego (obiekt dokończony został za czasów księdza Tadeusza Neumanna). Była to jedna z pierwszych w Poznaniu przystosowana do wymogów liturgicznej odnowy Soboru Watykańskiego II.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Świątynia modernistyczna, trzynawowa. Fasada jest symetryczna, silnie zgeometryzowana. Strefa wejściowa wykonana w naturalnym betonie, oflankowana masywnymi częściami obłożonymi cegłą. Do głównego wejścia prowadzą silnie zaakcentowane schody. Bryłę optycznie wysmukla wysoka kampanila stojąca bliżej ulicy Naramowickiej. W 2009 dobudowano do kościoła windę dla osób niepełnosprawnych, starszych i z wózkami.

W 2009 na tyłach kościoła powstało neomodernistyczne osiedle Małe Naramowice, którego rynek otwiera się na panoramę świątyni (zejście systemem schodów na skarpie). Stanowi ono przykład dobrego zagospodarowania istniejącej przestrzeni urbanistycznej.

Dojazd[edytuj | edytuj kod]

Dojazd zapewniają autobusy MPK Poznań - linie 46, 47, 67 (przystanek Rubież) lub 51 i 69 (przystanek os. Łokietka I).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]