Kościół Świętych Cyryla i Metodego Apostołów Słowian i Patronów Europy w Poznaniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół Świętych Cyryla i Metodego Apostołów Słowian i Patronów Europy
w Poznaniu
kościół parafialny
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 wielkopolskie

Miejscowość

Poznań

Adres

ul. Pilotów 8

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Parafia Świętych Cyryla i Metodego w Poznaniu

Wezwanie

Cyryl i Metody

Położenie na mapie Poznania
Mapa konturowa Poznania, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętych Cyryla i Metodego Apostołów Słowian i Patronów Europy w Poznaniu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętych Cyryla i Metodego Apostołów Słowian i Patronów Europy w Poznaniu”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętych Cyryla i Metodego Apostołów Słowian i Patronów Europy w Poznaniu”
Ziemia52°25′35,3″N 16°51′10,3″E/52,426472 16,852861

Kościół Świętych Cyryla i Metodego Apostołów Słowian i Patronów Europy w Poznaniurzymskokatolicki kościół parafialny, zlokalizowany w Poznaniu na Woli.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Parafię powołano w 1987. Kamień węgielny świątyni został poświęcony w Watykanie przez papieża Jana Pawła II i wmurowany przez abp. Jerzego Strobę w dniu 25 października 1990. Proboszczem i głównym budowniczym kościoła był ks. kanonik Ryszard Strugała, a główną fundatorką Anna Jabłońska. Świątynię wybudowano według projektu architekta Jana Kopydłowskiego (konstruktor W.Latawiec). Budowę wspomagali społecznie parafianie i żołnierze Wojska Polskiego[1].

Konsekracji świątyni dokonano 8 grudnia 1994[1].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Obiekt nawiązuje luźno do form gotyckich, co podkreśla wertykalizm rozwiązania jego głównej fasady, a także sposób zakomponowania szeregu elementów konstrukcyjnych, jak również ostrołukowo zwieńczone okno na froncie[2].

Otoczenie[edytuj | edytuj kod]

Uzupełnieniem założenia sakralnego jest budowla kampanili przy kościele, w pobliżu bramy wjazdowej na teren parafialny. Budowa obiektu rozpoczęła się w 2007. Wiszą w niej trzy dzwony: Św. Stanisław Kostka, Św. Maksymilian i Matka Boża Królowa Pokoju. Kampanilla jest też wyposażona w dwa zegary. Poświęcił ją biskup Marek Jędraszewski 25 września 2011[1].

W ścianę domu parafialnego wmurowane są dwie tablice upamiętniające papieża Jana Pawła II[1]. Na terenie kościelnym stoi też grota maryjna.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

1
Wnętrze z ołtarzami
3
Tablice papieskie

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d napis na tablicach pamiątkowych in situ
  2. Marcin Libicki, Poznań – przewodnik, Piotr Libicki (ilust.), Poznań: Wydawnictwo Gazeta Handlowa, 1997, s. 57, ISBN 83-902028-4-0, OCLC 69302402.