Monasterzyska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy miasta na Pokuciu. Zobacz też: Monasterzyska na Bracławszczyźnie.
Monasterzyska
ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo  Ukraina
Obwód tarnopolski
Populacja (2012)
• liczba ludności

6117
Nr kierunkowy +380 3555
Położenie na mapie obwodu tarnopolskiego
Mapa lokalizacyjna obwodu tarnopolskiego
Monasterzyska
Monasterzyska
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa lokalizacyjna Ukrainy
Monasterzyska
Monasterzyska
Ziemia49°04′N 25°07′E/49,066667 25,116667
Portal Portal Ukraina
Monastr na mapie z 1650 r.

Monasterzyska (ukr. Монастириська, Monastyryśka) – miasto na Ukrainie, w obwodzie tarnopolskim, nad Koropcem, siedziba rejonu monasterzyskiego.

Historia[edytuj]

Monasterzyska leżą nad rzeką Koropiec. Od połowy XIV wieku (województwo ruskie) do 1792 roku miasto należało do Rzeczypospolitej, założono je w roku 1454, od 1772 do 1918 pod zaborem austriackim wchodziło w skład austriackiej prowincji Galicja. W II Rzeczypospolitej miasto znajdowało się w powiecie buczackim województwa tarnopolskiego. Od 1991 miasto na Ukrainie. W okresie międzywojennym miasto wielowyznaniowe (rzymskokatolickie, greckokatolickie, żydowskie, protestanckie) i wielonarodowościowe (Polacy, Ukraińcy, Żydzi i w mniejszości Niemcy oraz Węgrzy).

Kalendarium[edytuj]

1433 i 1437 – Monasterzyska własnością rycerza Zygmunta

1454 – 1465 – Monasterzyska własnością rodziny Buczackich-Jazłowieckich herbu Abdank

1498 – miasto zniszczone przez najazd Mołdawian i Turków

1552 – wybudowano kamienny zamek

1578 – Monasterzyska oblegane przez Tatarów i Turków

1621 – zmieszczenie zamku w Monasterzyskach przez Tatarów

1629 – Stanisław Lubomirski pokonał w bitwie pod Monasterzyskami hordy Tatarów krymskich.

1630 – od tego roku właścicielem Monasterzysk była rodzina Potockich herbu Pilawa, która przebudowała zamek na pałac.

1655 - powstanie Chmielnickiego, Monasterzyska oblegane przez wojska kozackie pod dowództwem Ivana Bohuna. W lutym 1653 odbyła się bitwa o Monasterzyska podczas powstania Chmielnickiego. Monasterzyska były oblegane przez wojska polskie Stefana Czarnieckiego (sam dowódca został ranny w podniebienie); miasta bronił Iwan Bohun. Wojska polskie poniosły klęskę i na pewien czas zaprzestały działań wojennych.

1809 – kwiecień - październik, wojna polsko-austriacka, jako część wojen polsko-napoleońskich, toczyła się również w Galicji.

1809 - w Monasterzyskach kwaterował oddział pułkownika Piotra Strzyżowskiego (Strzyżewskiego).

1841 – epidemia tyfusu w Monsterzyskach (wielu mieszkańców zmarło – zapisy w metrykach parafii rzymskokatolickiej w Monasterzyskach).

1844 – Właścicielem Monasterzysk był Przemysław Potocki, syn Antoniego i Róży z Potockich (córka Stanisława Szczęsnego), ożeniony z Teresą Sapieżanką. W tymże roku sprzedał on Monasterzyska wraz z folwarkami Berezówka, Czechów, Huta Stara i Nowa, Słobótka Górna i Wyczółki Karolowi Bako de Hette. Według innych źródeł[jakich?] przejął on Monasterzyska jako posag swej żony z linii Potockich, a wdowy po Korytkowskim. Karol Bako de Hette wybudował w Monasterzyskach piekarnię, koszary i stajnie dla kawalerii. Założył także papiernię, poruszaną wodą.

1854 - garnizon husarii Austriackiej (nr regimentu 15) rozpoczyna stacjonowanie w Monasterzyskach. Stacjonował podobno przez jeden rok, później byli tu dragoni.

przed 1866 - w Monasterzyskach powstaje Fabryka Tytoniu i Cygar. W sprawozdaniu za okres 1866-1870 podano, że fabryka ta, przerabiająca tytoń krajowy oraz węgierski, turecki i amerykański, zatrudniała około 500-800 osób (głównie kobiet). Przy fabryce był szpital dla chorych robotników. Fabryka funkcjonuje do dzisiaj. Według innych źródeł[jakich?] fabryka tytoniu została założona w 1797 roku przez Karola Bako. W późniejszym okresie była to rządowa fabryka austriacka produkująca tytoń i cygara, z główną dyrekcją w Wiedniu

1867 - Karol Bako de Hette odsprzedał Monasterzyska Józefowi Marcinowi Młodeckiemu h. Półkozic, synowi Kazimierza Młodeckiego (zm. 1854 r.) i Doroty Potockiej-Młodeckiej. Józef Młodecki z żony Doroty ks. Lubomirskiej (córka ks. Antoniego Juliusza) miał troje dzieci: Marię Młodecką–Potocką (żona Artura hr. Potockiego z Buczacza), Jadwigę Młodecką (niezamężna) i Władysława Młodeckiego (1870-1925), następnego dziedzica posiadłości ziemskiej Monasterzysk. Władysław miał dwoje dzieci: Stefana Młodeckiego (1903 r. Koszowa – ok. 1980) i Józefa Młodeckiego (1898 r. Koszowa – po 1945 r. Kraków), który był kolejnym dziedzicem Monasterzysk, kawaler, bezdzietny.

1872 – epidemia cholery w Monasterzyskach (w księgach metrykalnych zgonów wielu mieszkańców zmarło na cholerę).

1884 - 15 listopada, otworzono linię kolejową Stanisławów-Buczacz (przez Monasterzyska).

1888 – ogłoszenie generalnej dyrekcji K. K. Fabryki Tytoniu w Wiedniu (Tabakregie) zamieszczone w «Gazecie Lwowskiej» dotyczące przetargu na rozbudowę fabryki.

1894 - Monasterzyskom groziła epidemia cholery.

1903 – pożar w mieście, wielkie szkody, zachował się kościół. Największe straty w wioskach Folwarki i Berezówka.

Dobra ziemskie Monasterzyska[edytuj]

Z Monasterzyskami związana była szlachecka rodzina Potockich. W 1844 roku ostatni właściciel dóbr Monasterzyska, Przemysław Potocki, sprzedał je, wraz z folwarkami Berezówka, Czechów, Huta Stara i Nowa, Słobódka Górna i Wyczółki, Karolowi Bako de Hette. Nowy właściciel wybudował w Monasterzyskach piekarnię, koszary i stajnie dla kawalerii.

1867 - Karol Bako de Hette sprzedał Monasterzyska Józefowi Marcinowi Młodeckiemu herbu Półkozic.

Właścicielami części Monasterzysk byli również bracia Safrin[1].

Juda Safrin- prezes kahału w Monasterzyskach i właściciel gorzelni w pobliskim Buczaczu, a zarazem dziadek Horacego Safrina oraz Izrael Herz Safrin - długoletni burmistrz Monasterzysk (W latach 1871 – 1875, również w roku 1877)[2] , jednocześnie wieloletni czlonek Rady Powiatowej w Buczaczu z grupy gmin miejskich jako właściciel dóbr.

Bracia Safrin dzierżawili od Józefa Młodeckiego prawo propinacji i produkowali w miejscowym browarze piwo. (Browar Monasterzyska)

Zabytki[edytuj]

kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
 • warowny zamek istniał do połowy XVIII w. Ludwika Potocka wydzierżawiła zamek rządowi Austrii na fabrykę tytoniu. Niebawem zamek spłonął i nie został odbudowany[3]
 • pałac wybudowany w stylu klasycystycznym, w 1780 r. przez Ludwikę Potocką przetrwał do 1914 r., kiedy spłonął podpalony przez Kozaków. W 1918 r. rozpoczęto odbudowę obiektu, której nie dokończono[3]
 • cmentarz rzymskokatolicki. W mieście znajduje się jeden z największych polskich cmentarzy na Podolu, liczący ponad 2000 kamiennych nagrobków, kaplica grobowa Potockich oraz kwatera wojskowa, na której spoczywają powstańcy styczniowi z 1863 oraz legioniści polscy z okresu walk 1914-1918. Obiekt ten w 2006 był w złym stanie i wymagał natychmiastowej konserwacji.
 • cmentarz greckokatolicki
 • cmentarz żydowski
 • kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Obecny, murowany kościół wybudowano w połowie XVIII wieku w miejscu wcześniejszego drewnianego. Fundatorem kościoła był dziedzic miasta Józef Potocki, kasztelan lwowski (lub Bazyli Potocki[potrzebny przypis]). Konsekracja w 1751 roku dokonana przez biskupa sufragana krakowskiego Michała Kunickiego. Najokazalszą ze świątyń miasta, obecnie cerkiew prawosławna (UAKP).
 • wjazd do miasta zapewniały niegdyś Brama Bystrzycka i Brama Podolska.

Znane postacie pochodzące z Monasterzysk[edytuj]

Właściciele Monasterzysk[edytuj]

Katarzyna z Martynowa, Monasterzysk, Jazłowca, małżonka Teodoryka Buczackiego

 • Jan Monasterski, właściciel
 • Jan Sienieński, wojewoda podolski, właściciel
 • Józef Marcin «II» hr. (primog.) Młodecki h. Półkozic[4]
 • Izrael Herz Safrin i Juda Safrin

Ludzie związani z Monasterzyskami[edytuj]

Przypisy

 1. Gesher Galicia, Monasterzyska Cadastral Map, 1847.
 2. Schematyzm Galicji 1871 rok, 1871.
 3. a b Roman Aftanazy: Dzieje rezydencji na dawnych kresach Rzeczypospolitej. Województwo ruskie, Ziemia Halicka i Lwowska, T. 7, wyd. 2 przejrzane i uzupełnione, Zakład Narodowy im. Ossolińskich. Wrocław, Warszawa: 1995, s. 125-128.
 4. Józef Marcin «II» hr. (primog.) Młodecki h. Półkozic

Bibliografia[edytuj]

 • Jan K. Ostrowski, Kościoł parafialny p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Panny Marii w Monasterzyskach [w] Kościoły i klasztory rzymskokatolickie dawnego województwa ruskiego, Praca zbiorowa, Kraków, Międzynarodowe Centrum Kultury, Drukarnia narodowa 1996, t. 4, 211 s., 402 il. seria: Materiały do dziejów sztuki sakralnej na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej, cz. I. ​ISBN 83-85739-34-3

Linki zewnętrzne[edytuj]