Ostwind

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Flakpanzer IV "Ostwind"
Ilustracja
Dane podstawowe
Państwo  III Rzesza
Producent Krupp-Grusonwerk (podwozia), Deutsche Röhrenwerke (wieża), Deutsche Eisenwerke (montaż)
Typ pojazdu samobieżne działo przeciwlotnicze
Trakcja gąsienicowa
Załoga 6
Historia
Prototypy 1944
Produkcja 19441945
Wycofanie 1945
Egzemplarze 45
Dane techniczne
Silnik 1 silnik gaźnikowy, 12-cylindrowy Maybach HL 120TRM o mocy 300 HP
Poj. zb. paliwa 470 l
Pancerz grubość: od 10 do 80 mm
Długość 5,92 m
Szerokość 2,95 m
Wysokość 3,00 m
Masa 25 000 kg
Moc jedn. 12,5 HP/t
Osiągi
Prędkość 38 km/h
Zasięg 200 km (droga), 130 km (teren)
Dane operacyjne
Uzbrojenie
1 działko przeciwlotnicze 37 mm FlaK 43 L/89,
1 karabin maszynowy MG 34
Wyposażenie
Radio: Fu 5 i Fu 2
Użytkownicy
Niemcy

Flakpanzer IV Ostwind – (niem. Wschodni wiatr) niemieckie samobieżne działo przeciwlotnicze z okresu II wojny światowej zbudowane na podwoziu czołgu PzKpfw IV. Produkowane od 1944 jako następca działa Wirbelwind w zakładach Deutsche-Eisenwerke w Duisburgu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W połowie 1944 roku starano się zamontować preferowaną przez niemiecką armię broń przeciwlotniczą, 3,7 cm FlaK 43 L/57, w opancerzonej ze wszystkich stron obrotowej wieży, podobnej do tej zainstalowanej na Wirbelwindzie. Żołnierze z Ostbau Sagan (wojskowych zakładach w Żaganiu) zmontowali prototypowy pojazd, używając standardowego podwozia czołgu Pz.Kpfw. IV. Pojazd prototypowy miał otwartą, sześciokątną, wykonaną z miękkiej stali wieżę, w odróżnieniu od wieży Wirbelwinda, która była wykonana z płyt pancernych. Użycie zamkniętej wieżyczki okazało się niemożliwe ze względu na dużą ilość dymu wytwarzanego przez działo. Zanim uruchomiono produkcję seryjną dokonano kilku zmian. Najważniejszą z nich była wymiana pierścienia z wieży czołgu Panzer IV na pierścień z wieży czołgu Tiger I, który miał większą średnicę. Oznaczało to, że nowy pierścień wieży będzie bardziej wysunięty niż oryginalny. W konsekwencji należało przesunąć włazy kierowcy i radiooperatora. W związku z tą dużą zmianą konstrukcyjną konieczne stało się zbudowanie nowego podwozia do tego pojazdu. Podwozia zamówiono w zakładach Krupp-Grusonwerk. Pod względem mechanicznym można je porównać z podwoziem czołgu Panzerkampfwagen IV Ausf.J. Wieża została wykonana przez fabrykę Deutsche Röhrenwerke. Największym ulepszeniem w stosunku do działa Wirbelwind był większy zasięg, ale także lepsze opancerzenie i dodatkowy karabin MG 34.

Z 80 Ostwindów zamówionych we wrześniu 1944 roku i zaplanowanych do montażu w zakładach Deutsche Eisenwerke, ukończono tylko sześć.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • David Doyle, Niemieckie pojazdy wojskowe II wojny światowej, 2005 (2012 PL), Poznań (PL), Vesper, ​ISBN 978-83-7731-080-9

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]