Pepernoot

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Pepernoten)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Pepernoten

Pepernoten (czytaj: pejpernołten) – miękkie, lecz trudne do ugryzienia ciasteczka z anyżem w postaci jasnobrązowych, nieforemnych kostek. Typowe dla okresu Sinterklaas; nie są dostępne w handlu przez pozostałą część roku. Bardzo popularne w Holandii, gdzie są rozdawane dzieciom przez Zwarte Pietów podczas święta Sinterklaas.

Przyprawy charakterystyczne dla pepernoten
Nasiona anyżu

Są wypiekane z ciasta o takim samym składzie, jak przy wyrobie ciasteczek taai taai. Ciasto przeznaczone na pepernoten zawiera dużo przypraw korzennych. Do głównych przypraw korzennych, które nadają pepernoten charakterystyczny smak i zapach, należą:

Pepernoten są często mylone z ciasteczkami kruidnootjes.

Według tradycji pepernoten powinno się rozsypywać, a nie podawać w miseczce na stole. Gest rozsypywania dookoła pepernoten ma przypominać chłopa obsiewającego pole ziarnem i symbolizować płodność.

Dawniej rozsypywane przez Zwarte Pietów pepernoten były mieszane razem z monetami w płóciennych workach. W dzisiejszych czasach są wymieszane razem z cukierkami. Tradycja mieszania pepernoten z monetami wiąże się z legendą, która mówi, że św. Mikołaj z Miry spotkał kiedyś trzy młode dziewczyny. Ich ojciec nie był w stanie zapewnić im posagu i zmuszał je do prostytucji. Dowiedziawszy się o tym święty Mikołaj rzucił w kierunku dziewcząt złote monety, którymi opłaciły swój ślubny posag.