Rezerwat przyrody Jezioro Łuknajno

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jezioro Łuknajno
{{{Opis_zdjęcia}}}
Rybitwa rzeczna
Rodzaj rezerwatu ornitologiczny
Państwo  Polska
Data utworzenia 1947
Powierzchnia 1189,11 ha
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Jezioro Łuknajno
Jezioro Łuknajno
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Jezioro Łuknajno
Jezioro Łuknajno
Ziemia 53°49′N 21°38′E/53,816667 21,633333
Rezerwaty przyrody w Polsce

Rezerwat przyrody Jezioro Łuknajno – teren uznany za rezerwat przyrody (ornitologiczny) w 1947[1].

Rezerwat położony jest na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego, ok. 5 km od Mikołajek, w województwie warmińsko-mazurskim, w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Jego powierzchnia wynosi 1189,11 ha[2]. Od 1976 z uwagi na swoją wyjątkowo dużą wartość naukową, został on również objęty ochroną międzynarodową jako rezerwat biosfery w ramach programu UNESCO-MAB ("Człowiek i biosfera"). Ponadto, od 1983 został objęty międzynarodową konwencją RAMSAR, chroniącą obszary błotne i podmokłe.

Łuknajno to położone na wysokości 115 m n.p.m. jezioro, szeroko rozlane na powierzchni 680 ha i połączone wąskim kanałem z jeziorem Śniardwy. Jezioro jest eutroficzne, bardzo wypłycone w daleko posuniętym procesie zarastania. Grząskie, muliste dno jeziora porastają zwarte skupienia ramienic. Brzegi jeziora przeważnie płaskie, otoczone są szerokim pasem szuwarów. Wokół występują rozległe torfowiska niskie, zajęte w części przez zarośla wierzbowe lub łąki kośne. Od strony południowej występuje płat typowej olszyny. W rezerwacie prowadzone są zoologiczne i ekologiczne badania naukowe. Na wschodnim brzegu jeziora Łuknajno znajduje się Stacja Terenowa Uniwersytetu Warszawskiego im. prof. Kazimierza Dobrowolskiego (stacja jest położona w miejscowości Urwitałt).

Rezerwat utworzono celem zachowania jednej z największych w Europie kolonii łabędzia niemego. Utrzymywaniu się tak licznej kolonii, liczącej w niektórych latach około 2000 osobników, sprzyja duża powierzchnia jeziora i korzystne warunki siedliskowe także dla wielu innych przedstawicieli fauny.

Fauna rezerwatu Jezioro Łuknajno[edytuj]

Przypisy

Bibliografia[edytuj]

  • S. Dąbrowski, B. Polakowski, L. Wołos "Obszary Chronione i Pomniki Przyrody Województwa Warmińsko-Mazurskiego", wyd. UW, Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Olsztynie 1999.
  • T. Kowalik, P. Świątkowski, T. Cieślik, "Polskie Parki Narodowe i nie tylko ..." Informator Europejskiego Centrum Ekologicznego, Warszawa 1996, ISBN 83-906275-5-8.
  • Walczak M., Bilińscy A. i W., Parki krajobrazowe i rezerwaty, Wydawnictwo Videograf II, Katowice 2004.