Szablon:Dobry artykuł/kolejka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Przygotowywanie Dobrych Artykułów do ekspozycji na stronie głównej polskojęzycznej Wikipedii

Na górze strony zebrane są zajawki Dobrych Artykułów sprawdzonych i czekających na wyeksponowanie. W dolnej sekcji umieszczane są propozycje zajawek haseł, które nie były jeszcze eksponowane na stronie głównej (w wykaziepodkreślone). Zgłaszając propozycję należy sprawdzić, czy od czasu wyróżnienia hasła nie straciło ono aktualności, nie dodano informacji nieweryfikowalnych lub nie wystąpiły inne problemy. Osoby chętne do pomocy zapraszamy do zgłaszania propozycji i sprawdzania zajawek. Po sprawdzeniu prosimy o dodanie podpisu wyrażającego aprobatę pod propozycją zajawki. W przypadku, gdy zajawka ma się ukazać w konkretnym dniu (np. z okazji jakiejś rocznicy), prosimy w dyskusji napisać, kiedy to ma nastąpić.

Aktualnie na Stronie Głównej

R-36radzieckie ciężkie dwustopniowe pociski balistyczne międzykontynentalnego zasięgu, przeznaczone do ataku na amerykańskie pola startowe pocisków ICBM. Konstrukcja pocisków zakładała możliwość pokonywania obrony antybalistycznej, toteż pociski 8K67 wyposażone były w głowice z ładunkiem termojądrowym o wielkiej mocy oraz penetration aids. W odmianie 8K69, pociski wyposażone były w głowicę dostarczaną na niską orbitę Ziemi (LEO), skąd metodą rażenia z orbity szczątkowej mogły razić cele z niechronionego kierunku. Stacjonujące w podziemnych silosach pociski o długości 31,7 metra i całkowitej masie startowej 183,9 tony, napędzane były paliwem ciekłym, zaś ich dwa stopnie napędowe umożliwiały im atak na cele oddalone o 10 200 kilometrów, w odmianie zaś z głowicą orbitalną, zasięg skutecznego ataku wynosił 40 000 kilometrów. Pierwsze pociski R-36 pełniły dyżur bojowy od listopada 1966 roku, mimo że oficjalnie zostały wprowadzone do służby w lipcu 1968 roku. Pociski wszystkich trzech odmian zostały wycofane ze służby w latach 1978–1983 i zastąpione przez nowsze pociski typu R-36M. Czytaj więcej…

Wyróżniona zawartość WikipediiKoordynacja: Wikiprojekt:Wyróżniona zawartość Wikipedii

Tu znajduje się pełne archiwum ekspozycji.

Ekspozycja przygotowywana na 33 tydzień 2017 roku[edytuj kod]

Izabela Grabowska (na 14 sierpnia)[edytuj kod]

Izabela Sobolewska2.JPG

Izabela Grabowskapolska arystokratka, najprawdopodobniej nieślubna córka króla polskiego Stanisława Augusta Poniatowskiego i jego kochanki, a następnie być może morganatycznej żony Elżbiety Grabowskiej. Izabela i jej rodzeństwo wychowywani byli w wierze katolickiej, którą wyznawała ich matka, chociaż ojciec był wyznawcą kalwinizmu. Na początku 1795 roku Izabela Grabowska z woli swej matki Elżbiety została zaręczona z królewskim sekretarzem i starostą warszawskim Walentym Faustynem Sobolewskim, synem kasztelana warszawskiego Macieja Sobolewskiego i siostry matki Izabeli, Ewy Szydłowskiej. Ze względu na bliskie pokrewieństwo przyszłych małżonków król Stanisław August Poniatowski zlecił włoskiemu duchownemu uzyskanie papieskiej dyspensy. Po śmierci małżonka Izabela zamieszkała wraz z swoją szwagierką Marianną z Sobolewskich Gutakowską i jej synową Gabrielą Zabiełłową w Pałacu na Grzybowie. Wycofała się z życia publicznego, pojawiając się tylko sporadycznie na oficjalnych uroczystościach jako dama portretu Świętej Katarzyny.

Sprawdził (pierwszy wpis osoby wstawiającej propozycję)
 1. Kobrabones (dyskusja) 02:17, 13 sie 2017 (CEST)
 2. Zala (dyskusja) 07:58, 13 sie 2017 (CEST)
 3. Hortensja (dyskusja) 10:45, 13 sie 2017 (CEST)

@Marekos. Martwy link w haśle, poprawisz? Hortensja (dyskusja) 10:45, 13 sie 2017 (CEST)

Romuald Rajs (na 15 sierpnia)[edytuj kod]

01943 "Bury" Romuald Rajs.jpg

Romuald Rajs – polski żołnierz ZWZ-AK, dowódca 1. kompanii szturmowej 3. Wileńskiej Brygady AK, dowódca 2. szwadronu 5. Wileńskiej Brygady AK, dowódca 3. Brygady Wileńskiej NZW oraz szef PAS w KO NZW Białystok. Był oficerem liniowym, a dowodzony przez niego oddział odnosił sukcesy bojowe. Oddział Rajsa odpowiedzialny jest jednak równocześnie za dokonanie szeregu przestępstw przeciwko ludności cywilnej, m.in. za rozstrzelanie 28 furmanów oraz zbrodnię w Zaleszanach, w wyniku której śmierć poniosło łącznie 16 osób, które straciły życie w palonych domach, od kul lub zmarły później w wyniku odniesionych ran. Niektóre z tych czynów Instytut Pamięci Narodowej określił jako niosące znamiona ludobójstwa. Pamięć o czynach Rajsa utrzymuje się głównie na Podlasiu. W listopadzie 1948 roku został aresztowany przez Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego. Całkowicie się zdekonspirował, ujawnił kontakty konspiracyjne i adresy. W śledztwie podał miejsce pobytu swojego zastępcy, ppor. Kazimierza Chmielowskiego. Na pokazowym procesie w białostockim kinie „Ton” został skazany w dniu 1 października 1949 roku na karę śmierci; wyrok wykonano dwa miesiące później.

Sprawdził (pierwszy wpis osoby wstawiającej propozycję)
 1. Kobrabones (dyskusja) 02:17, 13 sie 2017 (CEST)
 2. Zala (dyskusja) 08:01, 13 sie 2017 (CEST)
 3. Hortensja (dyskusja) 10:49, 13 sie 2017 (CEST)

Przedimek w języku angielskim (na 16 sierpnia)[edytuj kod]

Boys watered gardens.png

Przedimek w języku angielskim – nieodmienna część mowy w języku angielskim determinująca rzeczownik. Przedimek obrazuje stopień znajomości desygnatu odbiorcom komunikatu językowego, a także bliżej określa desygnat. Są trzy rodzaje przedimków: nieokreślony, określony i zerowy. Przedimek nieokreślony występuje, gdy dana rzecz pojawia się z tekście po raz pierwszy, oznacza również dowolny obiekt z pewnego wyodrębnionego zbioru. Przedimek określony pojawia się, gdy dana rzecz jest znana rozmówcy lub jest na swój sposób wyjątkowa lub dystynktywna. Przedimek zerowy występuje głównie tam, gdzie zasady gramatyczne nie przewidują użycia jednego z dwóch rodzajów przedimka. Wszystkie trzy przedimki mają szeroki zakres użycia idiomatycznego. Przedimka zwykle nie tłumaczy się na język polski. Czasami można go oddać jako zaimek ten, ta, to (przedimek określony), jakiś, jakaś, jakieś (przedimek nieokreślony).

Sprawdził (pierwszy wpis osoby wstawiającej propozycję)
 1. Kobrabones (dyskusja) 02:17, 13 sie 2017 (CEST)
 2. Zala (dyskusja) 08:02, 13 sie 2017 (CEST)
 3. Hortensja (dyskusja) 10:50, 13 sie 2017 (CEST)

Linia kolejowa nr 118 (na 17 sierpnia)[edytuj kod]

Kraków Olszanica 3.jpg

Linia kolejowa nr 118 – zelektryfikowana linia kolejowa w województwie małopolskim. Ruch pasażerski prowadzą Koleje Małopolskie, znajduje się na niej również bocznica PKN Orlen. Umożliwia ona dojazd pociągiem z centrum Krakowa do portu lotniczego Kraków-Balice. Linia nr 118 zaczyna się na północnej głowicy rozjazdowej stacji Kraków Główny (km 1,189), odkąd pociągi korzystają z osobnego układu torowego względem linii nr 133. Na stacji Kraków Towarowy dokonano korekty dawnych torów dodatkowych nr 3 i 6, które stały się torami zasadniczymi linii nr 118, następnie linia przebiega przez przystanek Kraków Łobzów, gdzie przylegają do niej dwa perony. Za Łobzowem linia wykorzystuje dawny tor nr 1 linii nr 100. Linia nr 118 staje się ponownie dwutorowa za stacją Mydlniki i taka już jest do końca, Na całej długości linii maksymalna prędkość to 80 km/h dla pociągów pasażerskich i autobusów szynowych oraz 60 km/h dla pociągów towarowych. Cała linia jest klasy D3, a maksymalny nacisk liniowy to 71 kN/m.

Sprawdził (pierwszy wpis osoby wstawiającej propozycję)
 1. Kobrabones (dyskusja) 02:17, 13 sie 2017 (CEST)
 2. Zala (dyskusja) 08:03, 13 sie 2017 (CEST)
 3. Hortensja (dyskusja) 10:52, 13 sie 2017 (CEST)

Płomykówka malutka (na 18 sierpnia)[edytuj kod]

Płomykówka malutka – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny płomykówkowatych. Występuje endemicznie w Demokratycznej Republice Konga. Widziany dwa razy, w 1951 roku (odkrycie) oraz 1996 roku. Po raz pierwszy gatunek opisał belgijski zoolog, Henri Schouteden, w 1952 roku. Opis w języku francuskim ukazał się na łamach Revue de zoologie et de botanique africaines. Długość ciała zmierzono jedynie u jednego osobnika, wynosi 24 cm. Dwa znane osobniki to samice. Kolorystyka upierzenia składa się z różnych odcieni brązu, barwy płowej, czerni i białawych barw. Dwie lokacje, w których widziano ptaka, to oddalone od siebie o 95 km miejsca w skrajnie wschodniej Demokratycznej Republice Konga. Brak informacji o głosie, pożywieniu i lęgach; wiadomo, że drugi osobnik, złapany w maju, miał dobrze rozwiniętą plamę lęgową. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody uznaje gatunek za zagrożony wyginięciem.

Sprawdził (pierwszy wpis osoby wstawiającej propozycję)
 1. Kobrabones (dyskusja) 02:17, 13 sie 2017 (CEST)
 2. Zala (dyskusja) 08:05, 13 sie 2017 (CEST)
 3. Hortensja (dyskusja) 10:53, 13 sie 2017 (CEST)

Kostniakomięsak (na 19 sierpnia)[edytuj kod]

Man with large osteo-sarcoma of the right humerus Wellcome L0062579.jpg

Kostniakomięsak – grupa pierwotnych nowotworów złośliwych wywodzących się z prymitywnych komórek mezenchymatycznych klasyfikowanych do grupy pierwotnych wrzecionowatokomórkowych mięsaków tkanki kostnej produkujących osteoid. Kostniakomięsak u ludzi jest stosunkowo rzadkim nowotworem, większość zachorowań dotyczy młodzieży i młodych dorosłych. Nowotwór zwykle pojawia się w kościach długich w pobliżu płytki wzrostu, szczególnie w obrębie kości udowej, kości piszczelowej oraz kości ramiennej. Stopień zaawansowania choroby warunkuje stosowane metody leczenia. W etapie choroby zlokalizowanej leczenie jest oparte o postępowanie chirurgiczne w skojarzeniu z chemioterapią okołooperacyjną. Leczenie chirurgiczne polega na radykalnej resekcji pierwotnego guza nowotworowego wraz z otaczającymi go tkankami i innymi tkankami potencjalnie zanieczyszczonymi komórkami nowotworowymi. Leczenie radykalne może polegać na operacji zachowującej kończynę albo wymagać jej amputacji.

Sprawdził (pierwszy wpis osoby wstawiającej propozycję)
 1. Kobrabones (dyskusja) 02:17, 13 sie 2017 (CEST)
 2. Zala (dyskusja) 08:06, 13 sie 2017 (CEST)
 3. Hortensja (dyskusja) 10:57, 13 sie 2017 (CEST)

R-36 (na 20 sierpnia)[edytuj kod]

R-36radzieckie ciężkie dwustopniowe pociski balistyczne międzykontynentalnego zasięgu, przeznaczone do ataku na amerykańskie pola startowe pocisków ICBM. Konstrukcja pocisków zakładała możliwość pokonywania obrony antybalistycznej, toteż pociski 8K67 wyposażone były w głowice z ładunkiem termojądrowym o wielkiej mocy oraz penetration aids. W odmianie 8K69, pociski wyposażone były w głowicę dostarczaną na niską orbitę Ziemi (LEO), skąd metodą rażenia z orbity szczątkowej mogły razić cele z niechronionego kierunku. Stacjonujące w podziemnych silosach pociski o długości 31,7 metra i całkowitej masie startowej 183,9 tony, napędzane były paliwem ciekłym, zaś ich dwa stopnie napędowe umożliwiały im atak na cele oddalone o 10 200 kilometrów, w odmianie zaś z głowicą orbitalną, zasięg skutecznego ataku wynosił 40 000 kilometrów. Pierwsze pociski R-36 pełniły dyżur bojowy od listopada 1966 roku, mimo że oficjalnie zostały wprowadzone do służby w lipcu 1968 roku. Pociski wszystkich trzech odmian zostały wycofane ze służby w latach 1978–1983 i zastąpione przez nowsze pociski typu R-36M.

Sprawdził (pierwszy wpis osoby wstawiającej propozycję)
 1. Kobrabones (dyskusja) 02:17, 13 sie 2017 (CEST)
 2. Zala (dyskusja) 08:08, 13 sie 2017 (CEST)
 3. Hortensja (dyskusja) 10:59, 13 sie 2017 (CEST)

Ekspozycja przygotowywana na 34 tydzień 2017 roku[edytuj kod]

SM UC-10 (na 21 sierpnia)[edytuj kod]

German UC-1 class submarine.jpg

SM UC-10niemiecki podwodny stawiacz min z okresu I wojny światowej, dziesiąty w kolejności okręt podwodny typu UC I. Zwodowany w lipcu 1915 roku w stoczni AG Vulcan Stettin w Hamburgu, został przyjęty do służby w Kaiserliche Marine dwa tygodnie później. W czasie służby operacyjnej SM UC-10 odbył 30 patroli bojowych, podczas których postawił zagrody minowe, na których zatonęło 16 statków o łącznej pojemności 30 406 BRT oraz dwa okręty o łącznej wyporności 598 ton, zaś pięć statków o łącznej pojemności 16 627 BRT zostało uszkodzonych. SM UC-10 został zatopiony 21 sierpnia 1916 roku, storpedowany przez brytyjski okręt podwodny HMS E54 - zginęła cała 14-osobowa załoga.

Komentarz
na 21.08 - rocznicę zatonięcia Kobrabones (dyskusja) 01:21, 20 sie 2017 (CEST)
Sprawdził (pierwszy wpis osoby wstawiającej propozycję)
 1. Kobrabones (dyskusja) 01:21, 20 sie 2017 (CEST)
 2. Zala (dyskusja) 08:41, 20 sie 2017 (CEST)
 3.  ?

Layne Staley (na 22 sierpnia)[edytuj kod]

Staley01.jpg

Layne Staley – amerykański muzyk, kompozytor, wokalista i autor tekstów. Przez niemalże cały okres swojej aktywności muzycznej związany z zespołem Alice in Chains, którego był współzałożycielem. W latach 1994–1997 występował w supergrupie Mad Season, złożonej z muzyków Pearl Jam oraz Screaming Trees. Teksty pisane przez Staleya często miały charakter dekadencki, egzystencjalistyczny, melancholijny, nihilistyczny, przez co były określane mianem „mrocznych”. Poruszały takie wątki jak alienacja, ból, depresja, samobójstwo, samotność, śmierć oraz uzależnienie. Znany był z szerokiej skali głosu, która wynosiła do 4 oktaw. Muzyk zmarł 5 kwietnia 2002 roku w wieku 34 lat, z powodu przedawkowania mieszanki heroiny i kokainy, potocznie zwanej speedballem. W listopadzie 2006 roku Layne Staley został sklasyfikowany na 27. miejscu listy „100 najlepszych metalowych wokalistów wszech czasów” według amerykańskiego magazynu Hit Parader.

Komentarz
hasło otrzyma DA dopiero 20.08. w godzinach wieczornych. Zważywszy, iż nie ma uwag do artykułu, chciałbym wyeksponować go 22 sierpnia - w 50 urodziny muzyka Kobrabones (dyskusja) 01:21, 20 sie 2017 (CEST)
Sprawdził (pierwszy wpis osoby wstawiającej propozycję)
 1. Kobrabones (dyskusja) 01:21, 20 sie 2017 (CEST)
 2. Zala (dyskusja) 08:43, 20 sie 2017 (CEST)
 3.  ?

Rytel Wieś (na 23 sierpnia)[edytuj kod]

Rytel Wieś.JPG

Rytel Wieś – kolejowy przystanek osobowy w Rytlu, w województwie pomorskim. Stacja kolejowa znajduje się na północy wsi Rytel, przy ulicy Ostowskiej. Przystanek powstał, ponieważ stacja Rytel została wybudowana daleko od wsi. Zbudowano go w 1947 roku. Przez stację kolejową przechodzi linia kolejowa nr 203. Na szlakach przyległych jest ona jednotorowa. Linią nr 203 przejeżdżają lokalne pociągi regionalne, łączące Chojnice z Tczewem oraz pociąg przyspieszony Tur relacji Chojnice – Gdynia Główna. Relacja ta, jako jedna z ostatnich, została przejęta przez autobusy szynowe. Oprócz tego przez stację przejeżdżają pociągi towarowe obsługujące lokalny przemysł, a także między innymi TEM2 + specjalna platforma + wagon obsługi + TEM2, którym przewozi się po jednym generatorze z zakładów Alstom we Wrocławiu do portu w Gdyni.

Sprawdził (pierwszy wpis osoby wstawiającej propozycję)
 1. Kobrabones (dyskusja) 01:21, 20 sie 2017 (CEST)
 2. Zala (dyskusja) 08:46, 20 sie 2017 (CEST)
 3.  ?

Melba (na 24 sierpnia)[edytuj kod]

Peach Melba.jpg

Melbadeser przygotowywany ze świeżych brzoskwiń, lodów waniliowych i słodzonego przecieru truskawkowego, znanego jako sos melba. Przepis opracował Auguste Escoffier, reformator i kodyfikator kuchni francuskiej, na cześć australijskiej śpiewaczki Nellie Melby. Dokładniejsze informacje o jego powstaniu mają przy tym często charakter anegdotyczny – rozmijają się nawet relacje samych Escoffiera i Melby. Istnieją także inne dania nazwane imieniem Melby i kojarzone z Escoffierem. Potrawa składa się z nielicznych i łatwo dostępnych składników, jest też łatwa do przygotowania. Nie odznacza się też wcale oryginalnością, mocno przypominając inne desery: tak stworzone przez Escoffiera, jak i dawniejsze. Przy swojej prostocie i typowości jest to jednak potrawa powszechnie uchodząca za elegancką, czy wręcz luksusową. Jest typowym przykładem kuchni Escoffiera; on sam uważał ją za jedno ze swoich największych osiągnięć.

Sprawdził (pierwszy wpis osoby wstawiającej propozycję)
 1. Kobrabones (dyskusja) 01:21, 20 sie 2017 (CEST)
 2. Zala (dyskusja) 08:47, 20 sie 2017 (CEST)
 3.  ?

Izabela Grabowska (na 25 sierpnia)[edytuj kod]

Izabela Sobolewska2.JPG

Izabela Grabowskapolska arystokratka, najprawdopodobniej nieślubna córka króla polskiego Stanisława Augusta Poniatowskiego i jego kochanki, a następnie być może morganatycznej żony Elżbiety Grabowskiej. Izabela i jej rodzeństwo wychowywani byli w wierze katolickiej, którą wyznawała ich matka, chociaż ojciec był wyznawcą kalwinizmu. Na początku 1795 roku Izabela Grabowska z woli swej matki Elżbiety została zaręczona z królewskim sekretarzem i starostą warszawskim Walentym Faustynem Sobolewskim, synem kasztelana warszawskiego Macieja Sobolewskiego i siostry matki Izabeli, Ewy Szydłowskiej. Ze względu na bliskie pokrewieństwo przyszłych małżonków król Stanisław August Poniatowski zlecił włoskiemu duchownemu uzyskanie papieskiej dyspensy. Po śmierci małżonka Izabela zamieszkała wraz z swoją szwagierką Marianną z Sobolewskich Gutakowską i jej synową Gabrielą Zabiełłową w Pałacu na Grzybowie. Wycofała się z życia publicznego, pojawiając się tylko sporadycznie na oficjalnych uroczystościach jako dama portretu Świętej Katarzyny.

Komentarz
Ponownie ze względu na późne wstawienie na SG, w poprzednim tygodniu. Kobrabones (dyskusja) 01:21, 20 sie 2017 (CEST)
Sprawdził (pierwszy wpis osoby wstawiającej propozycję)
 1. Kobrabones (dyskusja) 02:17, 13 sie 2017 (CEST)
 2. Zala (dyskusja) 07:58, 13 sie 2017 (CEST)
 3. Hortensja (dyskusja) 10:45, 13 sie 2017 (CEST)

Aleja 1 Maja w Łodzi (na 26 sierpnia)[edytuj kod]

Kamienica, Łódź, ul. 1 Maja 8 (2).jpg

Aleja 1 Maja w Łodzi – ulica na Polesiu w Łodzi w obszarze SIM Stare Polesie, o długości około 1,8 km, łącząca ul. Wólczańską z al. Włókniarzy. Początkowy odcinek alei – między ul. Wólczańską a ul. Gdańską – należy do turystyczno-historycznej strefy miasta. Na większej części swojej długości aleja jest od 30 lipca 1974 roku jednokierunkowa, a ruch odbywa się z zachodu na wschód, w kierunku centrum. Odcinek od ul. Zielonej do al. Włókniarzy jest dwukierunkowy. Aleja ma status drogi powiatowej klasy D. Podczas II wojny światowej, okupant nadał jej w 1940 roku nazwę Scharnhorststraße, ku czci pruskiego generała Gerharda von Scharnhorsta. Po zakończeniu wojny powrócono do przedwojennej nazwy, wygodnej dla władz komunistycznych, choć w istocie wprowadziły ją przedwojenne władze miasta związane z PPS, upamiętniając obchodzone 1 maja międzynarodowe święto klasy robotniczej.

Sprawdził (pierwszy wpis osoby wstawiającej propozycję)
 1. Kobrabones (dyskusja) 01:21, 20 sie 2017 (CEST)
 2. Zala (dyskusja) 08:49, 20 sie 2017 (CEST)
 3.  ?

Słońce też wschodzi (na 27 sierpnia)[edytuj kod]

HemingwayLoeb.jpg

Słońce też wschodzi – powieść Ernesta Hemingwaya wydana w Stanach Zjednoczonych w październiku 1926 roku i rok później w Anglii pod tytułem Fiesta. Opowiada o grupie amerykańskich oraz brytyjskich ekspatriantów, którzy wyruszają z Paryża do Pampeluny na święto Sanfermines, chcąc zobaczyć encierro i walki byków. Pierwsze wydanie powieści spotkało się ze zróżnicowanymi opiniami krytyków. Inspiracją do napisania tej książki była dla Hemingwaya wycieczka do Hiszpanii w roku 1925. Książka ukazuje życie w Paryżu i ekscytację tłumu podczas hiszpańskiej fiesty. Styl Hemingwaya krytycy porównali do techniki behawioralnej, podkreślając powściągliwą, niemal telegraficzną narrację, prostotę realistycznego obrazowania i maksymalną oszczędność wypowiedzi protagonistów. Słońce też wschodzi to powieść z kluczem. Pierwowzorami bohaterów byli przyjaciele Hemingwaya, a fabuła odpowiadała prawdziwym wydarzeniom.

Sprawdził (pierwszy wpis osoby wstawiającej propozycję)
 1. Kobrabones (dyskusja) 01:21, 20 sie 2017 (CEST)
 2. Zala (dyskusja) 08:51, 20 sie 2017 (CEST)
 3.  ?

Zajawki tematycznie pasujące do terminów późniejszych[edytuj kod]

Sprawdzone zajawki[edytuj kod]

Zajawki przygotowywane do ekspozycji[edytuj kod]

Zobacz też[edytuj kod]

Inne strony przygotowujące materiały na stronę główną Wikipedii: