Szablon:Dobry artykuł/kolejka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Przygotowywanie Dobrych artykułów do ekspozycji na stronie głównej polskojęzycznej Wikipedii

Na górze strony zebrane są zajawki Dobrych Artykułów sprawdzonych i czekających na wyeksponowanie. W dolnej sekcji umieszczane są propozycje zajawek haseł, które nie były jeszcze eksponowane na stronie głównej (w wykaziepodkreślone). Zgłaszając propozycję należy sprawdzić, czy od czasu wyróżnienia hasła nie straciło ono aktualności, nie dodano informacji nieweryfikowalnych lub nie wystąpiły inne problemy. Osoby chętne do pomocy zapraszamy do zgłaszania propozycji i sprawdzania zajawek. Po sprawdzeniu prosimy o dodanie podpisu wyrażającego aprobatę pod propozycją zajawki. W przypadku, gdy zajawka ma się ukazać w konkretnym dniu (np. z okazji jakiejś rocznicy), prosimy w dyskusji napisać, kiedy to ma nastąpić.

Aktualnie na Stronie Głównej
Sudan Golden Sparrow RWD4.jpg

Wróbel cytrynowy – gatunek małego ptaka z rodziny wróbli. Występuje w wąskim pasie terenu w strefie Sahelu. Typowym środowiskiem są piaszczyste, pustynne sawanny z sezonową okrywą roślin jednorocznych oraz z rzadka występującymi krzewami i drzewami. Gatunek nie jest zagrożony wyginięciem. Są to ptaki bardzo towarzyskie. Grupowo podejmują nomadyczne wędrówki w poszukiwaniu pokarmu, na nocny spoczynek również udają się zbiorowo, gniazdują zaś kolonijnie. Długość ciała wynosi 12–13 cm, masa ciała 11–16 g. W upierzeniu widoczny dymorfizm płciowy. U samca głowa i wierzch ciała żółte, podobnie jak kuper. Płaszcz, grzbiet i barkówki kasztanowe. Skrzydła ciemnobrązowe z dwoma białawymi paskami skrzydłowymi. U samicy głowa i wierzch ciała piaskowobrązowe. Spód ciała kremowy, u niektórych osobników z żółtym nalotem. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody uznaje wróbla cytrynowego za gatunek najmniejszej troski nieprzerwanie od 1988 roku. Czytaj więcej…

Wyróżniona zawartość WikipediiKoordynacja: Wikiprojekt:Wyróżniona zawartość Wikipedii

Tu znajduje się pełne archiwum ekspozycji.

Ekspozycja przygotowywana na 40 tydzień 2019 roku[edytuj kod]

KT-73 (30 września)[edytuj kod]

Proj.183PL-1.jpg

KT-73polski kuter torpedowy z okresu zimnej wojny, jeden z dziewiętnastu pozyskanych przez Polskę radzieckich okrętów projektu 183. Na początku lat 50. w Dowództwie Marynarki Wojennej rozważano możliwość budowy kutrów torpedowych w polskich stoczniach. W październiku 1954 roku podjęto jednak decyzję o rezygnacji z ich budowy w kraju, w zamian postanowiono zakupić lub wydzierżawić w ZSRR gotowe jednostki tej klasy, nowszego proj. 183. W 1955 roku uzyskano zgodę ZSRR na zakup pięciu nowych, nieużytkowanych jednostek tego typu, w cenie 2,5 mln rubli za okręt, a w 1957 roku zakupiono kolejne trzy kutry. Z powodów ekonomicznych następne 11 okrętów tego typu pozyskano drogą dzierżawy, płacąc łącznie 12,6 mln rubli. KT-73 zbudowano w stoczni numer 5 w Leningradzie. Intensywnie eksploatowany okręt, oznaczony znakami burtowymi KT-73 i 403, został wycofany ze służby w styczniu 1971 roku.

Sprawdził (pierwszy wpis osoby wstawiającej propozycję)
 1. Kobrabones (dyskusja) 23:33, 29 wrz 2019 (CEST)
 2. Zala (dyskusja) 15:53, 30 wrz 2019 (CEST)
 3.  ?

Szkolne lata Toma Browna (1 października)[edytuj kod]

Tom Brown 6th ed-cover.jpg

Szkolne lata Toma Browna – powieść Thomasa Hughesa z 1857 roku, której historia rozgrywa się w latach 30. XIX wieku w Rugby School. Książka ukazuje beztroskie życie jej tytułowego bohatera – Toma Browna, który w wieku jedenastu lat zostaje przeniesiony do szkoły z internatem. Choć uwagę chłopca początkowo pochłaniają sporty, to z czasem zwraca on większą uwagę na zachowanie innych uczniów, stając się bardziej psotliwym i słabiej uczącym się. Umiejętne i rozumne postępowanie dyrektora sprawia, że Tom przechodzi metamorfozę i zaczyna przykładać wagę do takich cech jak obowiązkowość i odwaga. Powierzona mu opieka nad młodszym kolegą George’em Arthurem wywołuje chęć dawania dobrego przykładu i roztaczania opieki nad słabszymi. Książka stanowi przykład gatunku powieści szkolnej i uznawana jest za pierwszą w historii o tematyce życia szkolnego. W 1898 roku znalazła się w zestawieniu 100 najlepszych powieści wszech czasów magazynu „The Bookman”. Jej treść wywarła duży wpływ na Pierre’a de Coubertina i jego filozofię olimpizmu. Stanowiła także jedną z inspiracji J.K. Rowling do napisania serii książek o Harrym Potterze.

Sprawdził (pierwszy wpis osoby wstawiającej propozycję)
 1. Kobrabones (dyskusja) 23:33, 29 wrz 2019 (CEST)
 2. Zala (dyskusja) 15:55, 30 wrz 2019 (CEST)
 3.  ?

DeSoto 1961 (2 października)[edytuj kod]

2014 Rolling Sculpture Car Show 61 (1961 DeSoto Hardtop).jpg

DeSoto 1961 – model samochodu marki DeSoto klasy wyższej średniej, produkowany w Stanach Zjednoczonych w 1960 roku. Stanowił następcę modelu Fireflite, nie nosząc już indywidualnej nazwy modelu. Był ostatnim produkowanym samochodem DeSoto. Zdecydowano już wówczas w korporacji Chryslera o likwidacji marki DeSoto, która osiągała coraz niższe wyniki sprzedaży. Konstrukcja i nadwozie samochodu były nadal oparte na Chryslerze, również produkcję prowadzono w fabryce Chryslera w Detroit na Jefferson Avenue. Główną różnicę między DeSoto a Chryslerem stanowiła atrapa chłodnicy o innym kształcie. Samochód napędzał silnik benzynowy w układzie V8 o pojemności 5,9 litra; wersje nadwoziowe obejmowały dwu- i czterodrzwiowy hardtop. Wyprodukowano tylko 3034 egzemplarzy modelu 1961, w tym 2123 czterodrzwiowe hardtopy i 911 dwudrzwiowych hardtopów. Samochody sprzedawane były za pośrednictwem łączonych dealerów Plymouth – DeSoto.

Sprawdził (pierwszy wpis osoby wstawiającej propozycję)
 1. Kobrabones (dyskusja) 23:33, 29 wrz 2019 (CEST)
 2. Zala (dyskusja) 15:56, 30 wrz 2019 (CEST)
 3.  ?

Wojciech Jerzy Has (3 października)[edytuj kod]

Wojciech Jerzy Has.jpg

Wojciech Jerzy Has (ur. 1 kwietnia 1925 w Krakowie, zm. 3 października 2000 w Łodzi) – polski reżyser filmowy, scenarzysta i producent. Wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, w latach 1990–1996 rektor tej uczelni. Komandor Orderu Odrodzenia Polski. Swoją karierę reżyserską Has zaczynał jako realizator socrealistycznych filmów dokumentalnych. W 1957 roku wyreżyserował swój pierwszy pełnometrażowy film fabularny, Pętlę. Uznawany za jednego z najważniejszych twórców epoki polskiej szkoły filmowej, sławę zdobył jednak przede wszystkim jako realizator późniejszych onirycznych interpretacji uznanych dzieł literackich, wśród nich Rękopisu znalezionego w Saragossie - według Jana Potockiego, Lalki - według Bolesława Prusa) oraz Sanatorium pod Klepsydrą - według Brunona Schulza. W swojej twórczości stale poruszał motywy izolacji, przemijania, przeznaczenia człowieka. Laureat wielu prestiżowych wyróżnień, między innymi nagród FIPRESCI na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno oraz na MFF w Bejrucie, a także Nagrody Jury na Festiwalu Filmowym w Cannes.

Sprawdził (pierwszy wpis osoby wstawiającej propozycję)
 1. Kobrabones (dyskusja) 23:33, 29 wrz 2019 (CEST)
 2. Zala (dyskusja) 15:58, 30 wrz 2019 (CEST)
 3.  ?

Bochotnica (4 października)[edytuj kod]

Bochotnica - fotopolska.eu (253857).jpg

Bochotnicawieś sołecka w Polsce położona w zachodniej części województwa lubelskiego, w powiecie puławskim, w gminie Kazimierz Dolny, nad Bystrą i Wisłą, dawna siedziba i własność polskiej szlachty. Jest jednym z najstarszych ośrodków osadniczych w Małopolsce, zamieszkałym już w okresie pomiędzy VI a X wiekiem. Pierwsza pisana wzmianka o Bochotnicy pochodzi z 1317 roku, kiedy to została przeniesiona z osadniczego prawa polskiego na średzkie. W obrębie wsi archeolodzy odkryli pozostałości siedmiu osad, znajdujących się na wykorzystywanym od wczesnego średniowiecza szlaku handlowym, biegnącym z Rusi przez Lublin, Wąwolnicę oraz Kazimierz Dolny. Powierzchnię ok. 20 km² zamieszkuje obecnie 1026 mieszkańców. Współcześnie Bochotnica jest lokalnym ośrodkiem turystyczno-usługowym, a także ważnym węzłem komunikacyjnym. Posiada rozbudowaną bazą wypoczynkowo-noclegową, dzięki której w sezonie letnim pełni głównie funkcję turystyczno-wypoczynkową.

Sprawdził (pierwszy wpis osoby wstawiającej propozycję)
 1. Kobrabones (dyskusja) 23:33, 29 wrz 2019 (CEST)
 2. Zala (dyskusja) 16:29, 30 wrz 2019 (CEST)
 3.  ?

Linia kolejowa nr 4 (5 października)[edytuj kod]

CMK-stacjaOpocznoPoludniowe.jpg

Linia kolejowa nr 4linia kolejowa o długości 223,859 km, przebiegająca przez województwa mazowieckie, łódzkie, świętokrzyskie oraz śląskie. Linię wybudowano w latach 1971–1977. Centralną Magistralę Kolejową już podczas jej projektowania planowano dostosować ją do prędkości 200–250 km/h stąd zastosowano odpowiednio duże promienie łuków – 4000 m oraz odpowiednio dużą odległość pomiędzy osiami torów – 4,5 m. W pierwszym okresie jej eksploatacji jeździły nią wyłącznie pociągi towarowe, głównie z węglem. W 1984 roku wraz z wejściem w życie rozkładu jazdy na lata 1984/1985 na linii rozpoczęły kursowanie dwie pary pociągów ekspresowych. Prędkość maksymalna tych pociągów po raz pierwszy w historii polskich kolei wynosiła 140 km/h. Linia jest linią magistralną, dwutorową, normalnotorową, zelektryfikowaną o znaczeniu państwowym i europejskim – jako część linii E 65. Centralną Magistralę Kolejową cechują bardzo dobre warunki techniczne, w związku z czym jest też wykorzystywana do testów nowego taboru.

Sprawdził (pierwszy wpis osoby wstawiającej propozycję)
 1. Kobrabones (dyskusja) 23:33, 29 wrz 2019 (CEST)
 2. Zala (dyskusja) 16:37, 30 wrz 2019 (CEST)
 3.  ?

Everybody (6 października)[edytuj kod]

Madonna - Rebel Heart Tour 2015 - Washington DC (22793172704).jpg

Everybodyutwór muzyczny amerykańskiej piosenkarki popowej Madonny, pochodzący z jej debiutanckiego albumu studyjnego Madonna z 1983 roku. 6 października 1982 roku został wydany przez wytwórnię Sire Records na pierwszym promującym go singlu. Zarazem był pierwszym singlem w karierze piosenkarki. Everybody został napisany samodzielnie przez Madonnę. Pierwsze nagranie demonstracyjne piosenki, wyprodukowane przez Stephena Braya, powstało w 1981 roku. Rok później DJ Mark Kamins zagrał ją w klubie Danceteria w Nowym Jorku. Zachęcony pozytywną reakcją publiczności, pomógł Madonnie podpisać kontrakt z wytwórnią Sire Records. Madonna promowała debiutancki singel występami w klubach i programach telewizyjnych. Po upływie lat Everybody zdobył pozytywne recenzje. Przez kolejne dekady Madonna wykonywała go podczas dwóch tras koncertowych i okazjonalnie w trakcie kilku innych występów.

Sprawdził (pierwszy wpis osoby wstawiającej propozycję)
 1. Kobrabones (dyskusja) 23:33, 29 wrz 2019 (CEST)
 2. Zala (dyskusja) 16:39, 30 wrz 2019 (CEST)
 3.  ?

Ekspozycja przygotowywana na 41 tydzień 2019 roku[edytuj kod]

Dom Uphagena (7 października)[edytuj kod]

Gdańsk, dom Uphagena 1.jpg

Dom Uphagena – zabytkowa kamienica znajdująca się przy ulicy Długiej 12 w Gdańsku. Oddział Muzeum Gdańska. Najstarsze wzmianki o budynku mieszkalnym, zapewne drewnianym, postawionym w tym miejscu pochodzą z 1357 roku. W XV wieku budynek był już murowany. Jego fasada została przebudowana w XVI wieku. W 1775 roku dom nabył zamożny bibliofil i historyk Johann Uphagen, pochodzący z gdańskiego rodu Uphagenów. Nakazał on przebudowę fasady oraz wnętrz zgodnie z obowiązującym nurtem. Kamienica zyskała także nowy wystrój stały, na który składały się m.in. niskie boazerie dekorowane płycinami o różnorodnych motywach. W drodze majoratu dziedziczony był przez kolejnych potomków rodziny Uphagenów i był siedzibą ich Związku Rodzinnego. W 1910 roku został wydzierżawiony władzom miejskim i powstało tu muzeum Dom rajcy Johanna Uphagena, które działało do 1944 roku. Po spaleniu budynku w marcu 1945 roku przez wojska radzieckie i zaginięciu większości oryginalnego wyposażenia podjęto po wojnie decyzję o jego odbudowie. Przez lata odrestaurowywano wygląd zewnętrzny oraz wewnętrzny domu, rekonstruując wnętrza w oparciu o zachowaną dokumentację. Dom odzyskał funkcję muzealną w 1981 roku, a po kolejnych renowacjach udostępniono go w 1998 roku zwiedzającym jako Muzeum Wnętrz Mieszczańskich.

Sprawdził (pierwszy wpis osoby wstawiającej propozycję)
 1. Kobrabones (dyskusja) 21:26, 6 paź 2019 (CEST)
 2. Zala (dyskusja) 09:29, 7 paź 2019 (CEST)
 3.  ?

ORP Zawzięty (8 października)[edytuj kod]

ORP Zawziety 1953.jpg

ORP Zawzięty – polski ścigacz okrętów podwodnych z okresu zimnej wojny, a wcześniej radziecki, jeden z ośmiu pozyskanych przez Polskę okrętów projektu 122bis. Okręt został zwodowany w czerwca 1953 roku w stoczni numer 340 w Zielonodolsku, a do służby w Marynarce Wojennej ZSRR przyjęto go w październiku tego roku. W 1955 roku jednostka została wydzierżawiona przez Polskę i 27 maja tego roku weszła w skład Marynarki Wojennej. Okręt był dużym, pełnomorskim ścigaczem okrętów podwodnych. Długość całkowita wynosiła 52,2 metra, szerokość 6,6 metra i zanurzenie 2,2 metra. Uzbrojenie artyleryjskie jednostki stanowiło umieszczone na dziobie osłonięte tarczą pancerną pojedyncze działo kal. 85 mm L/52 90-K, z zapasem amunicji wynoszącym 230 sztuk. Załoga okrętu składała się z 54–55 oficerów, podoficerów i marynarzy, Okręt, oznaczony podczas służby znakami burtowymi DS-43 i 363, został skreślony z listy floty w grudniu 1971 roku.

Sprawdził (pierwszy wpis osoby wstawiającej propozycję)
 1. Kobrabones (dyskusja) 21:26, 6 paź 2019 (CEST)
 2. Zala (dyskusja) 09:30, 7 paź 2019 (CEST)
 3.  ?

Osiedle ZUS w Łodzi (9 października)[edytuj kod]

Adolfa Dygasińskiego 6 w Łodzi.jpg

Osiedle ZUS w Łodzi – niewielkie osiedle mieszkaniowe w północnej części dawnej łódzkiej dzielnicy Górna, w północnej części obszaru SIM Kurak, w kwartale ulic: Bednarskiej – Unickiej – Sanockiej – Adolfa Dygasińskiego. Tworzy je 7 wielorodzinnych bloków reprezentujących funkcjonalizm w obrębie stylu modernistycznego, wzniesionych w latach 1930–1932 przez Stowarzyszenie Budowlano-Mieszkaniowe Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jednym z głównych założeń projektu było takie zróżnicowanie powierzchni użytkowej mieszkań i ich standardu, by optymalnie dopasować lokale do potrzeb przyszłych użytkowników – robotników albo pracowników umysłowych, zwłaszcza że wielkość i komfort mieszkania decydowały w znacznym stopniu o wysokości czynszu. Aby obniżyć koszty budowy, zastosowano na dużą skalę standaryzację elementów wykończenia i wyposażenia bloków.

Osiedle dzieli się na część zachodnią - określoną jako kwartał „robotniczy” oraz mniejszą część wschodnią - określoną jako kwartał „urzędniczy”. W pierwszej dekadzie XXI wieku wygląd osiedlowych bloków uległ wielu zauważalnym zmianom wskutek prac modernizacyjnych przeprowadzonych przez administratora osiedla.

Sprawdził (pierwszy wpis osoby wstawiającej propozycję)
 1. Kobrabones (dyskusja) 21:26, 6 paź 2019 (CEST)
 2. Zala (dyskusja) 09:31, 7 paź 2019 (CEST)
 3.  ?

Nowa Fala (10 października)[edytuj kod]

Nowa Fala – zaliczany do filmowego modernizmu nurt artystyczny w kinematografii francuskiej, którego okres trwania szacowany jest na lata 1959–1965. Nazwa terminu pochodzi od tytułu artykułu francuskiej dziennikarki Françoise Giroud, która opisywała fundamentalne zmiany światopoglądowe najnowszej generacji młodzieży w stosunku do poprzedniego pokolenia. Nową Falą przyjęło określać się filmy odzwierciedlające przemiany obyczajowe w gaullistowskiej Francji, ale również dzieła wnoszące do rodzimej kinematografii nowatorskie środki wyrazu. Zasadniczo jako twórców Nowej Fali wskazuje się osoby pochodzące z dwóch środowisk artystycznych. Pierwszym z nich byli „janczarzy” z czasopisma Cahiers du cinéma, którzy równolegle oddawali się twórczości artystycznej. Drugim zaś – członkowie nurtu Rive Gauche, który większą uwagę przywiązywał do eksperymentów formalnych związanych z literaturą. Katalizatorem nurtu okazały się reformy francuskiej branży kinematograficznej w postaci mecenatu państwowego oraz zmiany dyskursu okołofilmowego; na znaczeniu zyskała przede wszystkim pozycja reżysera filmowego jako autora posługującego się środkami filmowymi odrębnymi od innych sztuk, do czego walnie przyczyniła się polityka autorska prowadzona przez redakcję Cahiers.

Sprawdził (pierwszy wpis osoby wstawiającej propozycję)
 1. Kobrabones (dyskusja) 21:26, 6 paź 2019 (CEST)
 2. Zala (dyskusja) 09:32, 7 paź 2019 (CEST)
 3.  ?

Wróbel cytrynowy (11 października)[edytuj kod]

Sudan Golden Sparrow RWD4.jpg

Wróbel cytrynowy – gatunek małego ptaka z rodziny wróbli. Występuje w wąskim pasie terenu w strefie Sahelu. Typowym środowiskiem są piaszczyste, pustynne sawanny z sezonową okrywą roślin jednorocznych oraz z rzadka występującymi krzewami i drzewami. Gatunek nie jest zagrożony wyginięciem. Są to ptaki bardzo towarzyskie. Grupowo podejmują nomadyczne wędrówki w poszukiwaniu pokarmu, na nocny spoczynek również udają się zbiorowo, gniazdują zaś kolonijnie. Długość ciała wynosi 12–13 cm, masa ciała 11–16 g. W upierzeniu widoczny dymorfizm płciowy. U samca głowa i wierzch ciała żółte, podobnie jak kuper. Płaszcz, grzbiet i barkówki kasztanowe. Skrzydła ciemnobrązowe z dwoma białawymi paskami skrzydłowymi. U samicy głowa i wierzch ciała piaskowobrązowe. Spód ciała kremowy, u niektórych osobników z żółtym nalotem. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody uznaje wróbla cytrynowego za gatunek najmniejszej troski nieprzerwanie od 1988 roku.

Sprawdził (pierwszy wpis osoby wstawiającej propozycję)
 1. Kobrabones (dyskusja) 21:26, 6 paź 2019 (CEST)
 2.  ?
 3.  ?

Getto w Olkuszu (12 października)[edytuj kod]

Holocaust memorial plaque in Olkusz.jpg

Getto w Olkuszugetto dla ludności żydowskiej istniejące w Olkuszu w okresie niemieckiej okupacji. Getto zostało utworzone we wrześniu 1941 roku i objęło północno-wschodnią część miasta, a także podolkuskie wsie Parcze, Sikorka i Słowiki. W końcowym okresie swojego istnienia liczyło około 3,4 tys. mieszkańców. W czerwcu 1942 roku zostało zlikwidowane przez Niemców, a większość jego mieszkańców zgładzono w komorach gazowych, najprawdopodobniej w obozie zagłady Auschwitz-Birkenau. Dobytek pożydowski Niemcy sprzedali – lepsze rzeczy reichsdeutschom i volksdeutschom, a gorsze Polakom. Po likwidacji getta pozostało w Olkuszu jeszcze od 10 do 20 Żydów. Byli to pracownicy fabryki waliz. Przetrzymywano ich w przyfabrycznym budynku, którego nie mieli prawa opuszczać. Wszyscy zostali wywiezieni do obozów w lipcu 1943 roku. Łącznie w czasie II wojny światowej poniosło śmierć około 15 tys. Żydów z terenów ówczesnego powiatu olkuskiego, w tym 3 tys. żydowskich mieszkańców Olkusza. Liczba olkuskich Żydów, którzy przeżyli wojnę, jest szacowana na zaledwie 150 osób.

Sprawdził (pierwszy wpis osoby wstawiającej propozycję)
 1. Kobrabones (dyskusja) 21:26, 6 paź 2019 (CEST)
 2. Zala (dyskusja) 09:33, 7 paź 2019 (CEST)
 3.  ?

Stadion Narodowy (13 października)[edytuj kod]

Warszawa - Metro - Stadion Narodowy (16822370690).jpg

Stadion Narodowy – stacja warszawskiego metra obsługująca linię M2 oraz planowana stacja przesiadkowa do linii M3. Jest zlokalizowana w dzielnicy Praga-Północ, pod ulicą Sokolą, w pobliżu skrzyżowania z ulicą Jana Zamoyskiego, w okolicach przystanku kolejowego Warszawa Stadion oraz Portu Praskiego. Obiekt składa się z dwóch kondygnacji podziemnych. Na poziomie -1 znajdują się antresole z halami odpraw, lokalami handlowymi i pomieszczeniami technologicznymi, natomiast na poziomie -2 zlokalizowane są perony pasażerskie. Pozwolenie na budowę stacji zostało wydane pod koniec maja 2011 roku, a właściwe prace budowlane rozpoczęto w czerwcu 2011 roku. W maju i czerwcu 2013 roku do stacji dotarły dwie tarcze TBM drążące tunele od stacji Dworzec Wileński. Do końca września 2014 roku wykonawca ukończył wszystkie prace budowlane, wykończeniowe i instalacyjne oraz zgłosił obiekt jako gotowy do odbiorów technicznych. W lutym 2015 roku zostało wydane pozwolenie na użytkowanie stacji, a w marcu 2015 roku stacja została uruchomiona.

Sprawdził (pierwszy wpis osoby wstawiającej propozycję)
 1. Kobrabones (dyskusja) 21:26, 6 paź 2019 (CEST)
 2. Zala (dyskusja) 09:34, 7 paź 2019 (CEST)
 3.  ?

Zajawki tematycznie pasujące do terminów późniejszych[edytuj kod]

Sprawdzone zajawki[edytuj kod]

Zajawki przygotowywane do ekspozycji[edytuj kod]

Zobacz też[edytuj kod]

Inne strony przygotowujące materiały na stronę główną Wikipedii: