Szablon:Dobry artykuł/kolejka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Przygotowywanie Dobrych artykułów do ekspozycji na stronie głównej polskojęzycznej Wikipedii

Na górze strony zebrane są zajawki Dobrych Artykułów sprawdzonych i czekających na wyeksponowanie. W dolnej sekcji umieszczane są propozycje zajawek haseł, które nie były jeszcze eksponowane na stronie głównej (w wykaziepodkreślone). Zgłaszając propozycję należy sprawdzić, czy od czasu wyróżnienia hasła nie straciło ono aktualności, nie dodano informacji nieweryfikowalnych lub nie wystąpiły inne problemy. Osoby chętne do pomocy zapraszamy do zgłaszania propozycji i sprawdzania zajawek. Po sprawdzeniu prosimy o dodanie podpisu wyrażającego aprobatę pod propozycją zajawki. W przypadku, gdy zajawka ma się ukazać w konkretnym dniu (np. z okazji jakiejś rocznicy), prosimy w dyskusji napisać, kiedy to ma nastąpić.

Aktualnie na Stronie Głównej
Józef Piłsudski with Supreme Command of Polish Military Organisation in 1917.PNG

Zamach stanu na Litwie w 1919 roku – planowany przez Polską Organizację Wojskową nieudany zamach mający na celu obalenie litewskiego rządu Mykolasa Sleževičiusa i utworzenie w jego miejsce przychylnego Warszawie gabinetu, który byłby skłonny do zawarcia unii z Polską. Strona polska planowała przeprowadzić zamach stanu w sierpniu 1919 roku w taki sposób, aby wyglądał on jak spontaniczny wybuch niezadowolenia samych Litwinów, którzy chcą uwolnić swój rząd spod wpływów niemieckich. POW liczyła przy tym na faktyczne poparcie lokalnych, sympatyzujących z Polakami litewskich aktywistów. Próba zamachu została jednak udaremniona ze względu na brak współpracy oraz chęci wsparcia sprawy polskiej przez wystarczającą liczbę Litwinów. Po sukcesie powstania sejneńskiego, litewski wywiad nasilił działania zmierzające do inwigilacji środowiska polskiego na Litwie oraz sympatyzujących z Polakami Litwinów, co przyczyniło się do wykrycia spisku. Litwini, którzy nie posiadali listy członków Polskiej Organizacji Wojskowej, zadecydowali o aresztowaniu znacznej liczby lokalnych polskich aktywistów, czym zdestabilizowali struktury POW na Litwie na tyle, aby zapobiec planowanemu zamachowi. Czytaj więcej…

Wyróżniona zawartość WikipediiKoordynacja: Wikiprojekt:Wyróżniona zawartość Wikipedii

Tu znajduje się pełne archiwum ekspozycji.

Ekspozycja przygotowywana na 32 tydzień 2019 roku[edytuj kod]

Ferenc Molnár (5 sierpnia)[edytuj kod]

Székely Molnár.jpg

Ferenc Molnár (ur. 12 stycznia 1878 w Budapeszcie, zm. 1 kwietnia 1952 w Nowym Jorku) – węgierski pisarz, dramaturg i dziennikarz. Jeden z najbardziej znanych przedstawicieli węgierskiej literatury mieszczańskiej pierwszej połowy XX wieku. Twórczość literacka Molnára jest bardzo różnorodna pod względem rodzaju i gatunku. Obejmuje szkice, eseje, humoreski, opowiadania, nowele, powieści oraz utwory sceniczne. Pod względem treści dostrzec można wyraźny dualizm tematyczny. Z jednej strony są to kwestie żydowskiej tożsamości i asymilacji, nierówności społecznych oraz patriotyzmu, z drugiej – zabarwiony freudyzmem socjologiczny portret budapeszteńskiej burżuazji okresu fin de siècle’u. Światowy rozgłos przyniosła mu powieść Chłopcy z Placu Broni, która została przetłumaczona na 43 języki i była wydawana w setkach tysięcy egzemplarzy. Doczekała się też siedmiu adaptacji filmowych. Międzynarodową renomę zyskał również jako dramaturg, autor 42 sztuk teatralnych wystawianych przez czołowe sceny europejskie oraz amerykańskie. Jego dramaty, niezmiennie obecne w światowym repertuarze teatralnym XX wieku, osiągały tak duże sukcesy, że ich autora okrzyknięto mianem „Węgierskiego Moliera”.

Sprawdził (pierwszy wpis osoby wstawiającej propozycję)
 1. Kobrabones (dyskusja) 22:32, 4 sie 2019 (CEST)
 2. Zala (dyskusja) 08:08, 5 sie 2019 (CEST)
 3.  ?

Rumunia na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1928 (6 sierpnia)[edytuj kod]

Rumunia na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1928 – reprezentacja Rumunii na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1928 w Amsterdamie składała się z 21 zawodników: 13 lekkoatletów oraz 8 szermierzy, obie te reprezentacje debiutowały na igrzyskach olimpijskich. Po raz pierwszy w historii rumuńskich startów na igrzyskach w reprezentacji wystąpiły kobiety. Dla wszystkich zawodników i zawodniczek oprócz Denisa Dolesko były to jedyne starty w letnich igrzyskach olimpijskich. Reprezentacja Rumunii nie zdobyła żadnego medalu i podobnie jak 12 innych reprezentacji nie była sklasyfikowana w klasyfikacji medalowej. Były to drugie, wliczając nieoficjalny występ na igrzyskach w 1900 roku, a zarazem ostatnie letnie igrzyska olimpijskie, na których wystąpili sportowcy z Rumunii i nie wywalczyli przynajmniej jednego medalu olimpijskiego.

Sprawdził (pierwszy wpis osoby wstawiającej propozycję)
 1. Kobrabones (dyskusja) 22:32, 4 sie 2019 (CEST)
 2. Zala (dyskusja) 08:09, 5 sie 2019 (CEST)
 3.  ?

Tramwaje w Kijowie (7 sierpnia)[edytuj kod]

Kyiv Express Tram 783 2019 G1.jpg

Tramwaje w Kijowie – system komunikacji tramwajowej działający w stolicy Ukrainy, Kijowie. Łączna długość wszystkich linii tramwajowych o rozstawie 1524 mm wynosi 230,2 km. Sieć została uruchomiona w sierpniu 1891 roku, a w maju 1892 roku wyruszył w trasę pierwszy w ówczesnej Rosji tramwaj elektryczny. Mimo elektryfikacji tramwaje konne i parowe jeździły po zelektryfikowanych liniach jeszcze przez rok. W 1992 roku, z okazji 100-lecia wprowadzenia do eksploatacji tramwajów elektrycznych, odsłonięty został pomnik tramwaju elektrycznego. Pomnik wzniesiony został na rogu ulicy Władymirskiej i placu pocztowego w pobliżu miejsca, w którym wyruszył w trasę pierwszy tramwaj elektryczny w mieście, W 2006 roku rząd ukraiński, zaniepokojony słabą kondycją transportu miejskiego w ukraińskich miastach, wydał rozporządzenie, które zakładało rozwój transportu poprzez zakup taboru i remonty infrastruktury. Obecnie tabor tramwajowy składa się z 440 tramwajów, w tym 26 to tramwaje częściowo niskopodłogowe lub całkowicie niskopodłogowe.

Sprawdził (pierwszy wpis osoby wstawiającej propozycję)
 1. Kobrabones (dyskusja) 22:32, 4 sie 2019 (CEST)
 2. Zala (dyskusja) 08:11, 5 sie 2019 (CEST)
 3.  ?

Napad stulecia (8 sierpnia)[edytuj kod]

Train Robbers' Bridge.jpg

Napad stulecia – największy napad rabunkowy na pociąg w Wielkiej Brytanii, do którego doszło na trasie GlasgowLondyn 8 sierpnia 1963 roku w hrabstwie Buckinghamshire. Plan napadu powstał pod koniec 1962 roku, gdy pracownik poczty o pseudonimie Ulsterman przekazał jednemu z przyszłych wykonawców napadu szczegóły trasy pociągu, którym wieziono duże ilości gotówki. Powstała grupa przestępcza, składająca się m.in. z Bruce’a Reynoldsa, Ronniego Biggsa, Charliego Wilsona oraz Roya Jamesa. Następnie dokooptowano członków gangu South Coast Raiders, specjalizującego się w manipulacjach w systemie zabezpieczeń kolejowych, dzięki którym można było zatrzymać pociąg. Gang ukradł z pociągu ponad 2,6 miliona funtów w 128 workach o łącznej wadze 2,5 tony, co przekłada się na wartość w początku XXI wieku, biorąc pod uwagę siłę nabywczą pieniądza, ok. 40 mln funtów, czyli ok. 200 mln złotych. Napastników wkrótce schwytano i już na początku 1964 roku rozpoczął się proces, w którym zapadły wyroki do 30 lat pozbawienia wolności. Istnieją podejrzenia, że przestępcy planowali następny napad na pociąg kilka miesięcy później. Przypuszcza się, że większość pieniędzy z napadu zostało wypranych.

Sprawdził (pierwszy wpis osoby wstawiającej propozycję)
 1. Kobrabones (dyskusja) 22:32, 4 sie 2019 (CEST)
 2. Zala (dyskusja) 08:12, 5 sie 2019 (CEST)
 3.  ?

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łodzi (9 sierpnia)[edytuj kod]

Church WNMP Lodz perspective improved.jpg

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łodzi – świątynia znajdująca się na placu Kościelnym w Łodzi. Jest siedzibą parafii WNMP, najstarszej i przez prawie pięćset lat jedynej wspólnoty katolickiej w Łodzi. Kościół został wybudowany w latach 18871897 na miejscu drewnianego kościoła pod tym samym wezwaniem, który został przeniesiony na plac pocmentarny przy ulicy Ogrodowej 22. Inicjatorem pomysłu budowy nowego kościoła parafialnego był administrator parafii – ks. Jan Siemiec. Główną przesłanką ku temu była niewystarczająca pojemność dotychczas istniejącego kościoła w stosunku do liczby wiernych w parafii. Projektantem świątyni w stylu wiślano-bałtyckim był Konstanty Wojciechowski, a blisko połowę kosztów jej wzniesienia i wyposażenia pokryli zajmujący wysokie pozycje w XIX-wiecznym przemyśle włókienniczym łódzcy fabrykanci różnych wyznań. W krypcie kościoła spoczywa trumna ze szczątkami Służebnicy Bożej Stanisławy Leszczyńskiej, zaś na terenie przykościelnym zachował się kamienny nagrobek Macieja Wyszyńskiego z 1822 roku, będący jedynym śladem istnienia w tym miejscu cmentarza staromiejskiego i najstarszym łódzkim kamiennym pomnikiem nagrobnym.

Sprawdził (pierwszy wpis osoby wstawiającej propozycję)
 1. Kobrabones (dyskusja) 22:32, 4 sie 2019 (CEST)
 2. Zala (dyskusja) 08:13, 5 sie 2019 (CEST)
 3.  ?

Katastrofa lotu Air New Zealand 901 (10 sierpnia)[edytuj kod]

Air New Zealand Flight 901.jpg

Katastrofa lotu Air New Zealand 901 – katastrofa lotnicza, która wydarzyła się 28 listopada 1979 roku o godzinie 12:49 na Antarktydzie. McDonnell Douglas DC-10 nowozelandzkich linii Air New Zealand rozbił się o wulkan Erebus. W wypadku zginęło wszystkich 237 pasażerów i 20 członków załogi. Pierwsze dochodzenie wykazało, że katastrofa była wynikiem błędu pilota, ale powszechne żądania dokładnego zbadania sprawy doprowadziły do powołania specjalnej komisji, która miała za zadanie dogłębne wyjaśnienie przyczyn katastrofy. Komisja, której przewodniczył sędzia Peter Mahon, doszła do wniosku, że katastrofę spowodowało niepoinformowanie załogi o zmianach współrzędnych lotu, które nastąpiły w nocy poprzedzającej zdarzenie. W rezultacie samolot leciał około 44 km na wschód od zaprezentowanej pilotom ścieżki lotu, kiedy zderzył się z wulkanem. Katastrofa do dnia dzisiejszego jest najtragiczniejszą w historii Nowej Zelandii.

Sprawdził (pierwszy wpis osoby wstawiającej propozycję)
 1. Kobrabones (dyskusja) 22:54, 28 lip 2019 (CEST)
 2. Zala (dyskusja) 08:55, 29 lip 2019 (CEST)
 3. Kenraiz (dyskusja) 22:34, 10 sie 2019 (CEST)

Citroën Ami (11 sierpnia)[edytuj kod]

Citroen Ami - Flickr - exfordy.jpg

Citroën Ami – osobowy samochód kompaktowy, produkowany przez koncern Citroën w latach 1961–1978. Jeden z najpopularniejszych modeli w historii tej marki. Po zaprezentowaniu przez Renault modelu R4 w 1961 roku Citroën musiał zareagować na potrzeby rynku, produkując auto nowocześniejsze i nieco większe, niż przestarzały 2CV. Model Ami miał wypełniać lukę w ofercie firmy pomiędzy modelem 2CV a Citroënem DS. Wszystkie te trzy samochody zostały zaprojektowane przez Flaminio Bertoniego – model Ami był ostatnim projektem tego artysty wykonanym dla francuskiej firmy. W samochodzie zostało wykorzystane podwozie oraz silnik, pochodzące z 2CV. Założenia projektu przewidywały konstrukcję auta do wygodnego przewozu 4 osób. Samochód oferowany był w kilku wersjach wyposażeniowych. Wyprodukowano 1 840 396 egzemplarzy modelu.

Sprawdził (pierwszy wpis osoby wstawiającej propozycję)
 1. Kobrabones (dyskusja) 22:54, 28 lip 2019 (CEST)
 2. Zala (dyskusja) 08:57, 29 lip 2019 (CEST)
 3.  ?

Ekspozycja przygotowywana na 33 tydzień 2019 roku[edytuj kod]

Kodeks 0169 (12 sierpnia)[edytuj kod]

Uncial 0169 Ap 3,12-4,1.jpg

Kodeks 0169 – grecki kodeks uncjalny Nowego Testamentu na pergaminie, z tekstem Apokalipsy św. Jana. Paleograficznie datowany jest na IV wiek. Do naszych czasów zachowała się jedna karta kodeksu. Według rekonstrukcji karta kodeksu miała rozmiary 9,3 na 7,7 cm, oryginalny rękopis miał więc rozmiary kieszonkowej książki. Niewielki format wskazuje, że rękopis prawdopodobnie służył do prywatnego użytku. Jest też jednym z nielicznych rękopisów Apokalipsy pisanych majuskułą. Tekst jest pokrewny dla Kodeksu Synajskiego, cytowany jest w krytycznych wydaniach Nowego Testamentu. Kurt Aland zaklasyfikował go do kategorii III, co oznacza, że jego tekst został skażony przez obce naleciałości, ale jest ważny dla poznania historii tekstu Nowego Testamentu. Rękopis jest przechowywany w Princeton Theological Seminary w Princeton, w Stanach Zjednoczonych.

Sprawdził (pierwszy wpis osoby wstawiającej propozycję)
 1. Kobrabones (dyskusja) 22:33, 10 sie 2019 (CEST)
 2. Zala (dyskusja) 17:39, 11 sie 2019 (CEST)
 3.  ?

Zamach stanu na Litwie w 1919 roku (13 sierpnia)[edytuj kod]

Józef Piłsudski with Supreme Command of Polish Military Organisation in 1917.PNG

Zamach stanu na Litwie w 1919 roku – planowany przez Polską Organizację Wojskową nieudany zamach mający na celu obalenie litewskiego rządu Mykolasa Sleževičiusa i utworzenie w jego miejsce przychylnego Warszawie gabinetu, który byłby skłonny do zawarcia unii z Polską. Strona polska planowała przeprowadzić zamach stanu w sierpniu 1919 roku w taki sposób, aby wyglądał on jak spontaniczny wybuch niezadowolenia samych Litwinów, którzy chcą uwolnić swój rząd spod wpływów niemieckich. POW liczyła przy tym na faktyczne poparcie lokalnych, sympatyzujących z Polakami litewskich aktywistów. Próba zamachu została jednak udaremniona ze względu na brak współpracy oraz chęci wsparcia sprawy polskiej przez wystarczającą liczbę Litwinów. Po sukcesie powstania sejneńskiego, litewski wywiad nasilił działania zmierzające do inwigilacji środowiska polskiego na Litwie oraz sympatyzujących z Polakami Litwinów, co przyczyniło się do wykrycia spisku. Litwini, którzy nie posiadali listy członków Polskiej Organizacji Wojskowej, zadecydowali o aresztowaniu znacznej liczby lokalnych polskich aktywistów, czym zdestabilizowali struktury POW na Litwie na tyle, aby zapobiec planowanemu zamachowi.

Sprawdził (pierwszy wpis osoby wstawiającej propozycję)
 1. Kobrabones (dyskusja) 22:33, 10 sie 2019 (CEST)
 2. Zala (dyskusja) 17:40, 11 sie 2019 (CEST)
 3.  ?

Syjonizm rewizjonistyczny (14 sierpnia)[edytuj kod]

ZEEV JABOTINSKY DURING THE THIRD CONVENTION OF BRITH TRUMPELDOR OFFICERS IN TEL AVIV..jpg

Syjonizm rewizjonistyczny – nurt w ramach ruchu syjonistycznego, którego twórcą był Ze’ew Żabotyński. Światopogląd ruchu miał stanowić alternatywę dla syjonizmu, sposobów działania, działań dyplomatycznych i idei prezentowanych przez Dawida Ben Guriona oraz Chaima Weizmana. Instytucjonalizacja nurtu miała miejsce w 1925 roku, kiedy Żabotyński stworzył Unię Syjonistów Rewizjonistów, która miała być stronnictwem politycznym i reprezentacją rewizjonistów w ramach Światowej Organizacji Syjonistycznej. Głównym celem ruchu było utworzenie państwa żydowskiego z własną armią w ramach całego Mandatu Palestyny, po obu brzegach Jordanu. W 1931 roku Światowa Organizacja Syjonistyczna nie zaakceptowała stanowiska Żabotyńskiego, iż głównym celem syjonizmu powinno być utworzenie niepodległego państwa żydowskiego w Palestynie, w związku z tym cztery lata później rewizjoniści utworzyli Nową Organizację Syjonistyczną. Miała ona niezależnie od ŚOS działać na rzecz niepodległego państwa dla Żydów. Żabotyński początkowo upatrywał szans na wsparcie w utworzeniu państwa w Wielkiej Brytanii, jednak od końca lat 30. XX wieku coraz więcej rewizjonistów traktować zaczęło Brytyjczyków jako okupantów, zaś podziemne organizacje paramilitarne rozpoczęły ataki na siły mandatowe w celu wyparcia ich z Palestyny.

Sprawdził (pierwszy wpis osoby wstawiającej propozycję)
 1. Kobrabones (dyskusja) 22:33, 10 sie 2019 (CEST)
 2. Zala (dyskusja) 17:41, 11 sie 2019 (CEST)
 3.  ?

Napadacz płaskonogi (15 sierpnia)[edytuj kod]

2018 06 06 Pinthaeus sanguinipes1.jpg

Napadacz płaskonogigatunek pluskwiaka z podrzędu różnoskrzydłych i rodziny tarczówkowatych. Jedyny z monotypowego rodzaju napadacz. Wszystkożerny. Aktywnie poluje na różne owady fitofagiczne, ale uzupełnia dietę sokami roślin. Zamieszkuje liściaste i mieszane lasy strefy umiarkowanej, gdzie przebywa głównie na drzewach. Zasięg ma rozerwany: jedna jego część obejmuje Europę i zachodnią część Azji, druga zaś Daleki Wschód. Wszędzie rzadki. Gatunek palearktyczny o rozerwanym, bicentrycznym zasięgu, określanym jako europejsko-wschodnioazjatycki typ rozsiedlenia i związanym z zasięgiem liściastych i mieszanych lasów strefy umiarkowanej. Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 1781 roku przez Johana Christiana Fabriciusa jako Cimex sanguinipes. Umieszczany jest na niektórych lokalnych Czerwonych listach zagrożonych pluskwiaków.

Sprawdził (pierwszy wpis osoby wstawiającej propozycję)
 1. Kobrabones (dyskusja) 22:33, 10 sie 2019 (CEST)
 2. Zala (dyskusja) 17:43, 11 sie 2019 (CEST)
 3.  ?

Alka olbrzymia (16 sierpnia)[edytuj kod]

Keulemans-GreatAuk.jpg

Alka olbrzymia – wymarły gatunek ptaka z rodziny alk, który wyginął w połowie XIX wieku. Był jedynym współczesnym przedstawicielem rodzaju Pinguinus. Nie jest blisko spokrewniony z pingwinami, które odkryte zostały później, a swoją nazwę otrzymały od żeglarzy ze względu na skojarzenie z alkami olbrzymimi. Alki olbrzymie gniazdowały na izolowanych skalistych wysepkach z łatwym dostępem do oceanu i obfitości pożywienia, co jako rzadkie w naturze zjawisko umożliwiało im gniazdowanie w nielicznych miejscach. Poza sezonem lęgowym przebywały na wodach północnego Oceanu Atlantyckiego. Alki olbrzymie osiągały 75–85 cm wysokości i masę ciała blisko 5 kg, co czyniło je drugimi pod względem wielkości ptakami w rodzinie alk. Miały czarny grzbiet i biały brzuch. Skrzydła liczyły zaledwie 15 cm długości, co skutkowało nielotnością. Ptaki te jednak doskonale pływały, co wykorzystywały w trakcie polowań, żywiąc się głównie rybami. Na lądzie alki olbrzymie poruszały się niezręcznie. Łączyły się w pary na całe życie. Gniazdowały w bardzo gęstych koloniach. Alki olbrzymie stanowiły ważną część wielu rdzennie amerykańskich kultur, zarówno jako źródło pokarmu, jak i zwierzę symboliczne.

Sprawdził (pierwszy wpis osoby wstawiającej propozycję)
 1. Kobrabones (dyskusja) 22:33, 10 sie 2019 (CEST)
 2.  ?
 3.  ?

Teodor Prodrom (17 sierpnia)[edytuj kod]

Teodor Prodrombizantyński poeta i filozof. W swoich wierszach często żalił się na swój los uczonego poety, niemającego za co utrzymać żony i gromady dzieci. Prodrom jest autorem większych utworów, w których wzorował się na literaturze antycznej. Osobne miejsce w twórczości poety zajmuje obszerny zbiór epigramatów dworskich, okolicznościowych, religijnych, rzadziej dotyczących codziennego życia czy nagrobkowych. Prodrom pisał też prozą dialogi satyryczne, wzorowane na Lukianie z Samosat. Spod jego pióra wyszły: Amaranthos, czyli miłość starca, Wyprzedaż życiorysów poetów i mieszczan, Do cezara Bryenniosa o kolorze zielonym. Utworem Dosikles i Rodante Prodrom przyczynił się też do odrodzenia w Bizancjum antycznego romansu sofistycznego. Choć przede wszystkim klasycysta, tworzył też poezje w języku ludowym. Żalił się w nich na swą biedę i wymieniał przedmioty, które chciałby posiadać. Prodrom pozostawił też po sobie kilka traktatów filozoficznych.

Sprawdził (pierwszy wpis osoby wstawiającej propozycję)
 1. Kobrabones (dyskusja) 22:33, 10 sie 2019 (CEST)
 2. Zala (dyskusja) 17:44, 11 sie 2019 (CEST)
 3.  ?

KT-74 (18 sierpnia)[edytuj kod]

Proj.183PL-1.jpg

KT-74polski kuter torpedowy z okresu zimnej wojny, jeden z dziewiętnastu pozyskanych przez Polskę radzieckich okrętów projektu 183. Jednostkę zbudowano w stoczni numer 5 w Leningradzie, a następnie została wydzierżawiona przez Polskę i w październiku 1958 roku weszła w skład Marynarki Wojennej. Załoga okrętu składała się z 14 osób – 2 oficerów, 9 podoficerów oraz 3 marynarzy. Intensywnie eksploatowany okręt, oznaczony znakami burtowymi KT-74 i 404, zakończył służbę jako kuter torpedowy w styczniu 1971 roku, po czym przystosowano go do pełnienia roli okrętu-celu i oznaczono KS-2. Ostatecznie został skreślony z listy floty w grudniu 1979 roku na podstawie rozkazu Dowódcy Marynarki Wojennej nr 0259, a następnie został zatopiony jako ruchomy cel.

Sprawdził (pierwszy wpis osoby wstawiającej propozycję)
 1. Kobrabones (dyskusja) 22:33, 10 sie 2019 (CEST)
 2. Zala (dyskusja) 17:46, 11 sie 2019 (CEST)
 3.  ?

Zajawki tematycznie pasujące do terminów późniejszych[edytuj kod]

Sprawdzone zajawki[edytuj kod]

Zajawki przygotowywane do ekspozycji[edytuj kod]

Zobacz też[edytuj kod]

Inne strony przygotowujące materiały na stronę główną Wikipedii: