The Crown (serial)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
The Crown
Gatunek biograficzny
Kraj produkcji  Wielka Brytania
 Stany Zjednoczone
Oryginalny język angielski
Twórcy Peter Morgan
Główne role Claire Foy
Matt Smith
Liczba odcinków 20
Liczba serii 2
20
Produkcja
Produkcja Left Bank Pictures
Sony Pictures Television
Scenariusz Peter Morgan
Muzyka Hans Zimmer (motyw główny)
Rupert Gregson-Williams
Lorne Balfe
Czas trwania odcinka od 40 do 60 minut
Pierwsza emisja
Kraj oryginalnej emisji Wielka Brytania
Data premiery 4 listopada 2016
Stacja telewizyjna Netflix
Strona internetowa

The Crown (dosł. Korona) – brytyjsko-amerykański serial biograficzny, wyprodukowany na zlecenie platformy internetowej Netflix i opowiadający o życiu królowej Elżbiety II. Pierwsza seria, licząca 10 odcinków, została udostępniona abonentom Netfliksa (także w Polsce) 4 listopada 2016[1]. Premiera serii drugiej miała miejsce 8 grudnia 2017[2]. Trwają przygotowania do realizacji serii trzeciej i czwartej[3].

Serial otrzymał dwa Złote Globy za rok 2016 - w kategoriach najlepszy serial dramatyczny oraz najlepsza aktorka w serialu dramatycznym (dla Claire Foy), a także nagrodę Emmy za sezon 2016/2017 w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy w serialu dramatycznym (dla Johna Lithgowa).

Premiera trzeciej serii serialu będzie mieć miejsce w niedzielę, 17 listopada 2019 roku[4][5][6].

Produkcja i koncepcja[edytuj | edytuj kod]

Scenarzystą serialu jest Peter Morgan, a jego współproducentem wykonawczym i jednym z reżyserów Stephen Daldry. W prasie pojawiały się różne szacunki dotyczące budżetu serialu, wahające się od 5 milionów funtów[7] do nawet 13 milionów dolarów[8] za jeden odcinek, co czyni The Crown jedną z najdroższych produkcji w historii telewizji[8]. Cały serial został wstępnie zaplanowany na sześć serii, w toku których narracja ma zostać doprowadzona aż do współczesności[9]. Co dwa sezony ma następować zmiana głównej obsady serialu, tak aby starzejących się bohaterów grali też odpowiednio starsi aktorzy[3].

Lista odcinków[edytuj | edytuj kod]

Seria 1 (2016)[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza seria obejmuje wydarzenia z życia Elżbiety z lat 1947–1956, to jest od ślubu przyszłej monarchini z księciem Filipem do początków kryzysu sueskiego.

Nr Tytuł Tytuł polski

Reżyseria Scenariusz

Premiera

1
1
Wolferton Splash
Wolferton Splash
Stephen Daldry
Peter Morgan
4 listopada 2016
Odcinek ukazuje w skrócie wydarzenia z lat 1947-1951, to jest od ślubu księżniczki Elżbiety z Filipem, księciem Danii i Grecji, odtąd tytułowanym księciem Edynburga, do powrotu Winstona Churchilla na urząd premiera Wielkiej Brytanii po sześcioletniej przerwie. Mocno zarysowany jest też wątek postępującej choroby króla Jerzego VI, który zdaje sobie sprawę ze zbliżającej się śmierci i choć nie mówi o tym swojej rodzinie, to stara się przygotowywać Elżbietę i Filipa do sukcesji.
2
2
Hyde Park Corner
Hyde Park Corner
Stephen Daldry
Peter Morgan
4 listopada 2016
Elżbieta i Filip wyruszają w długą podróż po krajach Wspólnoty Narodów. Pierwszym etapem jest wizyta w Kenii, gdzie oprócz wypełniania oficjalnych obowiązków, mają też trochę czasu, aby cieszyć się sobą nawzajem i swoją miłością. Nagle dociera do nich wiadomość o śmierci Jerzego VI, co automatycznie oznacza, iż Elżbieta została właśnie królową.
3
3
Windsor
Książę Windsoru
Philip Martin
Peter Morgan
4 listopada 2016
Między Elżbietą a Filipem pojawiają się pierwsze poważne konflikty, wynikające ze zobowiązań królowej. Rodzina panująca powinna mieszkać w Buckingham Palace, tymczasem Filip jest bardzo przywiązany do ich dotychczasowej siedziby w Clarence House, w której remont włożył dużo serca i środków. Sporna jest również nazwa dynastii panującej - czy powinna nadal nazywać się Windsorami czy też Mountbattenami, od nazwiska przybranego przez Filipa po jego przybyciu do Wielkiej Brytanii. Ponadto odcinek prezentuje, w dużej mierze poprzez retrospekcje, wydarzenia kryzysu abdykacyjnego z 1936 roku i złego traktowania, jakiego doświadczał po opuszczeniu tronu Edward VIII, jako były król tytułowany księciem Windsoru.
4
4
Act of God
Siła wyższa
Julian Jarrold
Peter Morgan
4 listopada 2016
Odcinek poświęcony jest niemal w całości wydarzeniom związanym z tzw. wielkim smogiem londyńskim z grudnia 1952 roku. Początkowo premier Churchill bagatelizuje narastający kryzys, co wywołuje rosnące niezadowolenie zarówno opinii publicznej, jak i królowej Elżbiety, która coraz mocniej skłania się do poglądu, że sędziwy szef rządu stracił kontakt z realnymi problemami i powinien odejść. Dopiero śmierć ulubionej sekretarki Churchilla, która ginie w spowodowanym smogiem wypadku, radykalnie zmienia zachowanie premiera.
5
5
Smoke and Mirrors
Magia korony
Philip Martin
Peter Morgan
4 listopada 2016
Umiera królowa Maria, babcia Elżbiety II, co staje się pretekstem do wizyty w Londynie mieszkającego na co dzień we Francji księcia Windsoru i w konsekwencji prowadzi do kolejnej odsłony konfliktu między byłym królem a elitami dworskimi i kościelnymi. Równocześnie trwają przygotowania do uroczystej koronacji Elżbiety. Monarchini wbrew utartym zwyczajom stawia na czele komitetu organizacyjnego własnego męża, ten zaś stara się unowocześnić uświęconą stuleciami tradycji ceremonię, m.in. poprzez transmisję telewizyjną.
6
6
Gelignite
Punkt zapalny
Julian Jarrold
Peter Morgan
4 listopada 2016
Romans księżniczki Małgorzaty i kapitana Petera Townsenda, dotąd będący tajemnicą poliszynela na dworze królewskim, wychodzi na światło dziennie i staje się jednym z najszerzej komentowanych w tabloidach tematów. Zakochani proszą królową o zgodę na ślub, ale Townsend jest rozwodnikiem, co znacznie komplikuje sytuację. Ostatecznie kapitan zostaje zmuszony do wyjazdu na placówkę dyplomatyczną w Brukseli, ale Elżbieta przyrzeka swej młodszej siostrze, że gdy ta skończy 25 lat (czyli za dwa lata) będzie mogła decydować o sobie zupełnie swobodnie.
7
7
Scientia Potentia Est
Wiedza to potęga
Benjamin Caron
Peter Morgan
4 listopada 2016
Elżbieta dochodzi do wniosku, że wykształcenie, które odebrała jako księżniczka, jest dalece niewystarczające, aby mogła po partnersku rozmawiać z czołowymi politykami. W tajemnicy zatrudnia więc znanego profesora jako swego korepetytora. Tommy Lascelles przechodzi na emeryturę i widzi jako swojego następcę na stanowisku głównego sekretarza królowej Michaela Adeane'a, ale kandydatem preferowanym przez samą Elżbietę jest Martin Charteris. Tymczasem premier Churchill przechodzi dwa wylewy i jest przykuty do łóżka, co rząd stara się skwapliwie ukrywać przed królową.
8
8
Pride & Joy
Duma i radość
Philip Martin
Peter Morgan
4 listopada 2016
Elżbieta i Filip wyruszają w wielomiesięczną, wycieńczającą podróż po krajach Wspólnoty Narodów. Zmęczona wydarzeniami ostatnich lat królowa-matka Elżbieta zaszywa się w Szkocji, gdzie negocjuje zakup zamku Mey. W tej sytuacji najwyższą rangą członkinią rodziny królewskiej, wypełniającą oficjalne obowiązki w Londynie, staje się Małgorzata, która postanawia zdecydowanie rozluźnić tradycyjnie obowiązujące normy i rygory. Popada przez to w konflikt z siostrą.
9
9
Assassins
Przyjaźń i szacunek
Benjamin Caron
Peter Morgan
4 listopada 2016
Coraz bardziej napięte relacje Elżbiety i Filipa skłaniają królową do zacieśnienia przyjaźni z lordem Porchesterem, zarządzającym królewską stadniną. Budzi to zazdrość księcia Edynburga. Churchill kończy 80 lat, zaś częścią obchodów jego urodzin ma być odsłonięcie jego nowego oficjalnego portretu, który ma namalować słynny artysta Graham Sutherland. Dzieło Sutherlanda, choć znakomite artystycznie, ukazuje Churchilla bardzo naturalistycznie, jako schorowanego starca. Początkowo szef rządu publicznie upokarza malarza i każe zniszczyć obraz, ale ostatecznie pod wpływem wzbudzonych przez te wydarzenia refleksji, a także nacisków ze strony własnego zaplecza politycznego, przechodzi na emeryturę. Nowym premierem zostaje Anthony Eden.
10
10
Gloriana
Gloriana
Philip Martin
Peter Morgan
4 listopada 2016
Małgorzata kończy 25 lat i domaga się od Elżbiety wypełnienia danej jej dwa lata wcześniej obietnicy, iż w tym wieku będzie mogła poślubić rozwiedzionego kapitana Townsenda. Choć monarchini początkowo bardzo chce dotrzymać słowa, napotyka na silny opór gabinetu i Kościoła. Ostatecznie Małgorzata musi wybierać między swoją wielką miłością a przywilejami wynikającymi z członkostwa w rodzinie królewskiej, których ewentualny ślub automatycznie ją pozbawi. W polityce zagranicznej zaostrza się konflikt premiera Edena z rządzącym Egiptem pułkownikiem Naserem, co stanowi preludium kryzysu sueskiego.

Seria 2 (2017)[edytuj | edytuj kod]

Są to lata 1957, w rok od kryzysu sueskiego, do narodzin księcia Edwarda, w marcu 1964 roku.

Nr Tytuł Tytuł polski

Reżyseria Scenariusz

Premiera

11
1
Misadventure
Nieszczęśliwy wypadek
Philip Martin
Peter Morgan
8 grudnia 2017
12
2
A Company of Men
W Męskim Gronie
Philip Martin
Peter Morgan
8 grudnia 2017
13
3
Lisbon
Lizbona
Philip Martin
Peter Morgan
8 grudnia 2017
14
4
Beryl
Beryl
Benjamin Caron
Amy Jenkins i Peter Morgan
8 grudnia 2017
15
5
Marionettes
Marionetki
Philippa Lowthorpe
Peter Morgan
8 grudnia 2017
16
6
Vergangenheit
Przeszłość
Philippa Lowthorpe
Peter Morgan
8 grudnia 2017
17
7
Matrimonium
Matrimonium
Benjamin Caron
Peter Morgan
8 grudnia 2017
18
8
Dear Mrs. Kennedy
Szanowna Pani Kennedy
Stephen Daldry
Peter Morgan
8 grudnia 2017
19
9
Paterfamilias
Rodzinna Sprawa
Stephen Daldry
Tom Edge i Peter Morgan
8 grudnia 2017
20
10
Mystery Man
Tajemniczy Mężczyzna
Benjamin Caron
Peter Morgan
8 grudnia 2017

Seria 3 (2019)[edytuj | edytuj kod]

Premiera trzeciej serii serialu będzie mieć miejsce w niedzielę, 17 listopada 2019 roku[4][5][6].

Rozegra się w latach 1964 − 1972 o czasach rosnącej popularność Margaret Thatcher oraz rozwój romansu księżniczki Małgorzaty i Roddy'ego Llewellyna.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

postać aktor/ka uwagi
królowa Elżbieta II Claire Foy serie 1-2
Olivia Colman[3] serie 3-4
książę Filip Matt Smith serie 1-2
Tobias Menzies[10] serie 3-4 (planowane)
księżniczka Małgorzata Vanessa Kirby serie 1-2
Helena Bonham-Carter serie 3-4 (planowane)
królowa-matka Elżbieta Victoria Hamilton serie 1-2
Marion Bailey serie 3-4
królowa Maria Eileen Atkins seria 1
Anthony Eden Jeremy Northam seria 1
Jerzy VI Windsor Jared Harris seria 1
Winston Churchill John Lithgow seria 1
Edward VII Alex Jennings seria 1
Wallis Simpson Lia Williams seria 1
Clement Attlee Simon Chandler seria 1
Peter Townsend Ben Miles seria 1
Księżniczka Anna Erin Doherty seria 3 i 4
Książę Karol Josh O'Connor seria 3 i 4
Camilla Shand Emerald Fennell seria 3 i 4

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The Crown w bazie IMDb (ang.)
  2. Joe Otterson, ‘The Crown’ Season 2 Sets Premiere Date on Netflix, Releases First Trailer (Watch), „Variety”, 10 sierpnia 2017 [dostęp 2017-11-16] (ang.).
  3. a b c The Crown may have found its new Prince Philip, „The Independent”, 19 stycznia 2018 [dostęp 2018-01-19] (ang.).
  4. a b "The Crown" sezon 3. Netflix podaje datę premiery! Romans księżniczki Małgorzaty jednym z wątków!, telemagazyn.pl, 5 sierpnia 2019
  5. a b Wygląda na to, że poznaliśmy datę powrotu "The Crown". Kiedy premiera 3. sezonu serialu Netfliksa?, serialowa.pl, 6 sierpnia 2019
  6. a b Poznaliśmy oficjalną datę premiery 3. sezonu "The Crown". Kiedy nowe odcinki?, antyradio.pl, 5 sierpnia 2019
  7. The Crown: all you need to know about Netflix's £100 million series, from the 'shocking' first scene to Matt Smith's topless rowing, „The Telegraph” [dostęp 2016-11-05].
  8. a b Hubert Salik, Dylematy korony, rp.pl [dostęp 2017-12-25] (pol.).
  9. Publikacja w otwartym dostępie – możesz ją bezpłatnie przeczytać Jane Martinson, Netflix's glittering Crown could leave BBC looking a little dull, „The Guardian”, 31 października 2016, ISSN 0261-3077 [dostęp 2016-11-05] (ang.).
  10. Mike Fleming jr., ‘The Crown’ Sets ‘Outlander’s Tobias Menzies As New Prince Philip, „Deadline”, 28 marca 2018 [dostęp 2018-05-01] (ang.).