Léopold Sédar Senghor

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Léopold Sédar Senghor
Senghor1981.jpg
Data i miejsce urodzenia 9 października 1906
Joal
Data i miejsce śmierci 20 grudnia 2001
Verson
1. prezydent Senegalu
Przynależność polityczna Senegalski Związek Postępowy
Okres urzędowania od 6 września 1960
do 31 grudnia 1980
Następca Abdou Diouf
Odznaczenia
Krzyż Wielki Narodowego Orderu Lwa (Senegal) Krzyż Wielki Orderu Zasługi (Senegal) Komandor Orderu Palm Akademickich (Senegal) Krzyż Wielki Orderu Białej Róży (Finlandia) Krzyż Wielki Legii Honorowej (Francja) Krzyż Wielki Narodowego Orderu Zasługi (Francja) Komandor Orderu Sztuki i Literatury (Francja) Komandor Orderu Palm Akademickich (Francja) Krzyż Kombatanta 1939-1945 (Francja) Kollana Orderu Izabeli Katolickiej (Hiszpania) Wielka Kollana Orderu Świętego Jakuba od Miecza (Portugalia) Order Zasługi Republiki Włoskiej I Klasy z Wielką Kollaną (1951-2001)
Galeria zdjęć w Wikimedia Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons
Kolekcja cytatów w Wikicytatach Kolekcja cytatów w Wikicytatach

Léopold Sédar Senghor (ur. 9 października 1906 w Joal, zm. 20 grudnia 2001 w Verson)[1]senegalski polityk i poeta. Pierwszy prezydent Republiki Senegalu.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Po ukończeniu liceum w Dakarze studiował nauki humanistyczne w Paryżu. Następnie przez szereg lat był nauczycielem w liceach w Tours i Paryżu. W 1946, podczas pierwszych wyborów obejmujących również kraje Wspólnoty Francuskiej, został deputowanym do Parlamentu Francji z Senegalu. W latach 1948-1958 wykładał w szkole kadr kolonialnych – École nationale de la France d'Outre-Mer. Równocześnie czynny był w politycznym życiu Senegalu, gdzie zwalczał wpływy postępowego Afrykańskiego Zrzeszenia Demokratycznego (RDA). W 1958, kiedy Charles de Gaulle zarządził referendum, w którym francuskie kolonie w Afryce miały wypowiedzieć się za podtrzymaniem związków z Francją lub niepodległością – Senghor rzucił hasło głosowania „tak”, czyli za zachowaniem związków z Paryżem. Jednak już w 1960 kolonie francuskie w Afryce uzyskały niepodległość. Zawiązała się wtedy federacja sąsiadujących ze sobą krajów: Senegalu i Mali. Senghor został przewodniczącym Zgromadzenia Federalnego. Po rozpadzie Federacji Mali został prezydentem Republiki Senegalu, dwa lata później również szefem rządu. Tę ostatnią funkcję przekazał innemu politykowi z partii, której przewodził – Senegalskiego Związku Postępowego, jedynej wówczas legalnej partii w kraju.

Mimo narastającej opozycji, zwłaszcza ze strony studentów, Senghor zdołał zachować swoją pozycję, m.in. dzięki autorytetowi jaki posiadał w dziedzinach pozapolitycznych. Był autorem szeregu tomów poezji, esejów filozoficznych i prac publicystycznych, dotyczących głównie idei négritude i tradycji afrykańskich. Stał się jednym z coraz mniej licznej grupy afrykańskich przywódców z „pierwszego garnituru” – ojców niepodległości. 1 stycznia 1981 ustąpił ze stanowiska prezydenta i wycofał się z życia publicznego.

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]