Senegal

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy państwa w Afryce. Zobacz też: Senegal (rzeka).
République du Sénégal
Republika Senegalu
Flaga Senegalu
Herb Senegalu
Flaga Senegalu Herb Senegalu
Dewiza: (fr.) Un Peuple, Un But, Une Foi
Hymn: Pincez Tous vos Koras, Frappez les Balafons
Położenie Senegalu
Język urzędowy francuski
Stolica Dakar
Ustrój polityczny republika
Głowa państwa prezydent Macky Sall
Szef rządu premier Mohamed Dionne
Powierzchnia
 • całkowita
 • wody śródlądowe
87. na świecie
196 190 km²
2,1%
Liczba ludności (2007)
 • całkowita 
 • gęstość zaludnienia
70. na świecie
12 521 851
64 osób/km²
Jednostka monetarna frank CFA (XOF)
Niepodległość od Francja Francji
4 kwietnia 1960
Strefa czasowa UTC 0
Kod ISO 3166 SN
Domena internetowa .sn
Kod samochodowy SN
Kod samolotowy 6V i 6W
Kod telefoniczny +221
Mapa Senegalu

Senegal (Republika Senegalu, franc. République du Sénégal) – państwo w zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim. Graniczy z Mauretanią, Mali, Gwineą, Gwineą Bissau i Gambią.

Ustrój polityczny[edytuj | edytuj kod]

Senegal jest republiką z prezydentem i 120 członkami zgromadzenia narodowego wybieranymi w powszechnych wyborach na pięcioletnie kadencje. Obowiązuje system wielopartyjny. Główne partie: Socjalistyczna Partia Senegalu (PSS) oraz Senegalska Partia Demokratyczna (PDS).[1]

Geografia[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Geografia Senegalu.

Na południu kraju klimat podrównikowy, wilgotny. Ku północy przechodzi stopniowo w podrównikowy, suchy. Średnie roczne temperatury od 25 °C na wybrzeżu do 30 °C na granicy z Mali.

Główne rzeki to:

Podział administracyjny[edytuj | edytuj kod]

Senegal jest podzielony na 11 regionów, które to stanowią 34 departamenty, 94 arrondissementy oraz liczne gminy. Oto lista regionów Senegalu:

Historia[edytuj | edytuj kod]

Senegal był zamieszkany już w paleolicie i neolicie co stwierdzono po odkryciach domowych narzędzi lub kamiennych kręgów (zob. kamienne kręgi Senegambii). Ponadto w rejonie deltowego ujścia rzek Sine i Saloum odkryto wyroby z miedzi i żelaza.

Od XI wieku stwierdza się w istnienie w dolnym Senegalu ludu Tukulerów. W XI wieku – Senegal uległ islamizacji.

od XVII wieku miał miejsce stopniowy podbój przez Francuzów.

Do 1958 pozostawał kolonią francuską. W latach 1959–1960 wraz z Mali stanowi Federację Mali, wchodzącą w skład Wspólnoty Francuskiej. W 1960 miało miejsce uzyskanie niepodległości, prezydentem zostaje Léopold Sédar Senghor – czarny poeta, który głosił pochwałę dorobku, jaki wnieśli Afrykanie do kultury światowej. Pod jego rządami oficjalną ideologią państwa stał się afrykański socjalizm. W 1962 roku doszło do skierowanego przeciwko Senghorowi zamachowi stanu, za udział w spisku aresztowany (pierwotnie skazany na karę śmierci jednakże został ułaskawiony przez Senghora) został premier Mamadou Dia. Przyczyną sporu między Senghorem a Dią były różnice ideowe. Dia opowiedział się bowiem za utworzeniem w Senegalu autorytarnego państwa socjalistycznego. Senghor w ramach demokratyzacji kraju zalegalizował partie opozycyjne - Senegalską Partię Demokratyczną, Senegalski Republikański Ruch i Senegalską Partię Pracy a także wziął udział w procesie obrony praw kobiet, doprowadził do zwiększenia edukacji pośród płci przeciwnej, zwiększył liczbę kobiet w samorządach i na uniwersytetach a w jego rządzie dwie kobiety uzyskały urzędy ministrów (ochrony socjalnej i państwowego sekretarza ds. kobiet). Wspierał monogamię. Ze względu na umiarkowane poglądy był krytykowany przez radykałów. 1 stycznia 1981 ustąpił ze stanowiska prezydenta i wycofał się z życia publicznego. Pozostał honorowym przewodniczącym Socjalistycznej Partii Senegalu (tak przemianowano w 1976 roku Senegalski Związek Postępowy) a także honorowym wiceprezydentem[2].

W latach 1982–1989 wraz z Gambią tworzy konfederację zwaną Senegambią, w latach 1982–2004 toczy się konflikt w regionie Casamance.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Gospodarka Senegalu.

Około 70% zatrudnionych pracuje w rolnictwie, a najbardziej dochodowymi uprawami są trzcina cukrowa, bawełna, ryż i warzywa, które powoli wypierają często do tej pory uprawiane orzeszki ziemne.

Walutą stosowaną w Senegalu jest frank CFA.

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Wzrost populacji Senegalu w latach 1962-2004

Senegal zamieszkuje około 12,5 mln. osób (stan z roku 2007). Dominującą grupą etniczną są Wolofowie (ok. 43% ludności), zamieszkujący głównie środkową część kraju, na północ i na wschód od Dakaru, a także tereny wzdłuż wybrzeży. Środkową część kraju zamieszkują także Sererowie (15%), podczas gdy północny i wschodni Senegal zdominowany jest przez Fulanów (23% populacji całego kraju). Do innych grup etnicznych zaliczają się Tukulerzy na północy, Mandinka przy granicach z Gambią oraz lud Diola w regionie Casamance.

Większość Senegalczyków posługuje się językiem wolof.

Struktura religijna kraju w 2010 roku według Pew Research Center[3][4]:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. "Systemy polityczne współczesnego świata", Andrzej Antoszewski, Ryszard Herbut, wyd. ARCHE Gdańsk 2004
  2. Senghor: Przywódca polityczny (pol.). afryka.org, 2012-11-20.
  3. Religious Composition by Country, in Percentages. The Pew Research Center. [dostęp 2014-08-10].
  4. Christian Population as Percentages of Total Population by Country. The Pew Research Center. [dostęp 2014-08-10].