Wimbledon 2009

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
 Osobny artykuł: ATP World Tour 2009.
 Osobny artykuł: WTA Tour 2009.
Wielki Szlem 2009

Wimbledon 2009 - trzeci w sezonie wielkoszlemowy turniej tenisowy, który odbył się w dniach 21 czerwca – 5 lipca na trawiastych kortach londyńskiego All England Tennis Club. Obrońcami tytułów byli Amerykanka Venus Williams i Hiszpan Rafael Nadal. W grze podwójnej tytułów bronili Amerykanki Serena Williams-Venus Williams oraz para kanadyjsko-serbska Daniel Nestor-Nenad Zimonjić.

Turnieje seniorskie[edytuj | edytuj kod]

Gra pojedyncza mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
                                                   
   Australia Lleyton Hewitt 3 7 6 6 4  
6  Stany Zjednoczone Andy Roddick 6 6 7 4 6  
  6  Stany Zjednoczone Andy Roddick 6 4 7 7  
  3  Wielka Brytania Andy Murray 4 6 67 65  
3  Wielka Brytania Andy Murray 7 6 6
  WC  Hiszpania J. C. Ferrero 5 3 2  
    6  Stany Zjednoczone Andy Roddick 7 66 65 6 14
  2  Szwajcaria Roger Federer 5 7 7 3 16
  24  Niemcy Tommy Haas 7 7 4 6  
4  Serbia Novak Đoković 5 6 6 3  
24  Niemcy Tommy Haas 63 5 3
  2  Szwajcaria Roger Federer 7 7 6  
22  Chorwacja Ivo Karlović 3 5 6
  2  Szwajcaria Roger Federer 6 7 7  

Gra pojedyncza kobiet[edytuj | edytuj kod]

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
  1  Rosja Dinara Safina 65 6 6  
 Niemcy Sabine Lisicki 7 4 1  
  1  Rosja Dinara Safina 1 0  
  3  Stany Zjednoczone Venus Williams 6 6  
3  Stany Zjednoczone Venus Williams 6 6
  11  Polska Agnieszka Radwańska 1 2  
    3  Stany Zjednoczone Venus Williams 63 2
  2  Stany Zjednoczone Serena Williams 7 6
     Włochy Francesca Schiavone 2 2  
4  Rosja Jelena Diemientjewa 6 6  
4  Rosja Jelena Diemientjewa 7 5 6
  2  Stany Zjednoczone Serena Williams 64 7 8  
8  Białoruś Wiktoryja Azaranka 2 3
  2  Stany Zjednoczone Serena Williams 6 6  

Gra podwójna mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
                                                   
  1  Stany Zjednoczone Bob Bryan
 Stany Zjednoczone Mike Bryan
6 6 6      
5  Brazylia Bruno Soares
 Zimbabwe Kevin Ullyett
2 1 4      
  1  Stany Zjednoczone Bob Bryan
 Stany Zjednoczone Mike Bryan
7 7 6      
  9  Republika Południowej Afryki Wesley Moodie
 Belgia Dick Norman
64 63 4      
4  Indie Mahesh Bhupathi
 Bahamy Mark Knowles
69 6 67 7 4
  9  Republika Południowej Afryki Wesley Moodie
 Belgia Dick Norman
7 4 7 5 6  
    1  Stany Zjednoczone Bob Bryan
 Stany Zjednoczone Mike Bryan
67 7 63 3  
  2  Kanada Daniel Nestor
 Serbia Nenad Zimonjić
7 6 7 5  
     Szwecja Simon Aspelin
 Australia Paul Hanley
65 4 65      
   Stany Zjednoczone James Blake
 Stany Zjednoczone Mardy Fish
7 6 7      
 Stany Zjednoczone James Blake
 Stany Zjednoczone Mardy Fish
7 6 2 63 8
  2  Kanada Daniel Nestor
 Serbia Nenad Zimonjić
5 3 6 7 10  
8  Polska Łukasz Kubot
 Austria Oliver Marach
2 3 4    
  2  Kanada Daniel Nestor
 Serbia Nenad Zimonjić
6 6 6      

Gra podwójna kobiet[edytuj | edytuj kod]

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
  1  Zimbabwe Cara Black
 Stany Zjednoczone Liezel Huber
4 6 6  
11  Hiszpania Nuria Llagostera Vives
 Hiszpania M. J. Martínez Sánchez
6 3 0  
  1  Zimbabwe Cara Black
 Stany Zjednoczone Liezel Huber
1 2  
  4  Stany Zjednoczone Serena Williams
 Stany Zjednoczone Venus Williams
6 6  
4  Stany Zjednoczone Serena Williams
 Stany Zjednoczone Venus Williams
6 7
  12  Niemcy Anna-Lena Grönefeld
 Stany Zjednoczone Vania King
2 5  
    4  Stany Zjednoczone Serena Williams
 Stany Zjednoczone Venus Williams
7 6
  3  Australia Samantha Stosur
 Australia Rennae Stubbs
64 4
     Niemcy Kristina Barrois
 Włochy Tathiana Garbin
6 3 4  
3  Australia Samantha Stosur
 Australia Rennae Stubbs
1 6 6  
3  Australia Samantha Stosur
 Australia Rennae Stubbs
6 6 6
  2  Hiszpania Anabel Medina Garrigues
 Hiszpania Virginia Ruano Pascual
7 4 2  
   Rosja Alisa Klejbanowa
 Rosja Jekatierina Makarowa
4 5
  2  Hiszpania A. M. Garrigues
 Hiszpania Virginia Ruano Pascual
6 7  

Gra mieszana[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Wimbledon 2009 - gra mieszana.
  Ćwierćfinały Półfinały Finał
  1  Indie Leander Paes
 Zimbabwe Cara Black
6 6  
11  Brazylia André Sá
 Japonia Ai Sugiyama
3 3  
  1  Indie Leander Paes
 Zimbabwe Cara Black
6 6  
  12  Australia Stephen Huss
 Hiszpania Virginia Ruano Pascual
4 4  
4  Zimbabwe Kevin Ullyett
 Chińskie Tajpej Hsieh Su-wei
3 7 7
  12  Australia Stephen Huss
 Hiszpania Virginia Ruano Pascual
6 5 9  
    1  Indie Leander Paes
 Zimbabwe Cara Black
5 3
  9  Bahamy Mark Knowles
 Niemcy Anna-Lena Grönefeld
7 6
     Wielka Brytania Jamie Murray
 Stany Zjednoczone Liezel Huber
 
15  Czechy Lukáš Dlouhý
 Czechy Iveta Benešová
w  
   Wielka Brytania Jamie Murray
 Stany Zjednoczone Liezel Huber
2 5
  9  Bahamy Mark Knowles
 Niemcy Anna-Lena Grönefeld
6 7  
9  Bahamy Mark Knowles
 Niemcy Anna-Lena Grönefeld
0 7 6
  2  Stany Zjednoczone Bob Bryan
 Australia Samantha Stosur
6 5 3  

Turnieje juniorskie[edytuj | edytuj kod]

Gra pojedyncza chłopców[edytuj | edytuj kod]

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
     Stany Zjednoczone Alexander Domijan 7 3 4  
   Stany Zjednoczone Devin Britton 62 6 6  
     Stany Zjednoczone Devin Britton 3 7 14  
  Q  Stany Zjednoczone Jordan Cox 6 65 16  
4  Argentyna Agustín Velotti 5 6 3
  Q  Stany Zjednoczone Jordan Cox 7 3 6  
    Q  Stany Zjednoczone Jordan Cox 6 2 2
     Rosja Andriej Kuzniecow 4 6 6
  9  Niemcy Dominik Schulz 2 7 1  
3  Australia Bernard Tomic 6 5 6  
3  Australia Bernard Tomic 3 66
     Rosja Andriej Kuzniecow 6 7  
   Rosja Andriej Kuzniecow 6 6
     Chorwacja Dino Marcan 4 3  

Gra pojedyncza dziewcząt[edytuj | edytuj kod]

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
  1  Francja Kristina Mladenovic 6 6  
7  Stany Zjednoczone Sloane Stephens 1 0  
  1  Francja Kristina Mladenovic 6 6  
     Japonia Miyabi Inoue 1 2  
   Węgry Zsófia Susányi 6 2 5
     Japonia Miyabi Inoue 4 6 7  
    1  Francja Kristina Mladenovic 6 3 1
  4  Tajlandia N. Lertcheewakarn 3 6 6
  11  Chorwacja Silvia Njirić 4 4  
4  Tajlandia N. Lertcheewakarn 6 6  
4  Tajlandia N. Lertcheewakarn 6 6
  6  Węgry Tímea Babos 2 0  
6  Węgry Tímea Babos 2 6 6
     Holandia Quirine Lemoine 6 1 4  

Gra podwójna chłopców[edytuj | edytuj kod]

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
  1  Argentyna Andrea Collarini
 Argentyna Agustín Velotti
w  
   Hiszpania Carlos Boluda
 Wenezuela David Souto
 
     Hiszpania Carlos Boluda
 Wenezuela David Souto
65 6 8  
     Francja Pierre-Hugues Herbert
 Niemcy Kevin Krawietz
7 3 10  
4  Stany Zjednoczone Evan King
 Stany Zjednoczone Denis Kudla
5 62
     Francja Pierre-Hugues Herbert
 Niemcy Kevin Krawietz
7 7  
       Francja Pierre-Hugues Herbert
 Niemcy Kevin Krawietz
63 6 12
     Francja Julien Obry
 Francja Adrien Puget
7 2 10
     Francja Julien Obry
 Francja Adrien Puget
6 7  
   Stany Zjednoczone Devin Britton
 Stany Zjednoczone Jordan Cox
3 5  
   Francja Julien Obry
 Francja Adrien Puget
7 62 14
     Niemcy A-F. Georgoudas
 Białoruś Andrej Wasileuski
64 7 12  
   Niemcy A-F. Georgoudas
 Białoruś Andrej Wasileuski
6 7
  2  Chińskie Tajpej Hsieh Cheng-peng
 Chińskie Tajpej Liang-Chi Huang
3 64  

Gra podwójna dziewcząt[edytuj | edytuj kod]

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
   Słowacja Jana Čepelová
 Słowacja Vivien Juhászová
6 2 1  
 Tajlandia N. Lertcheewakarn
 Australia Sally Peers
4 6 6  
   Tajlandia N. Lertcheewakarn
 Australia Sally Peers
6 6  
  5  Rosja Darja Gawriłowa
 Rosja Ksenia Kiriłłowa
2 3  
 Oman Fatma Al Nabhani
 Rosja Jana Buczina
3 6 2
  5  Rosja Darja Gawriłowa
 Rosja Ksenia Kiriłłowa
6 2 6  
       Tajlandia N. Lertcheewakarn
 Australia Sally Peers
6 6
  2  Francja Kristina Mladenovic
 Chorwacja Silvia Njirić
1 1
   Stany Zjednoczone Beatrice Capra
 Włochy Martina Trevisan
4 6 6  
 Australia Isabella Holland
 Stany Zjednoczone Christina McHale
6 4 2  
   Stany Zjednoczone Beatrice Capra
 Włochy Martina Trevisan
3 3
  2  Francja Kristina Mladenovic
 Chorwacja Silvia Njirić
6 6  
 Japonia Miyabi Inoue
 Japonia Sachie Ishizu
1 3
  2  Francja Kristina Mladenovic
 Chorwacja Silvia Njirić
6 6  

Turnieje zawodników na wózkach[edytuj | edytuj kod]

Gra podwójna mężczyzn na wózkach[edytuj | edytuj kod]

Półfinały   Finał
1  Francja Stéphane Houdet
 Francja Michaël Jérémiasz
7 6  
 Szwecja Stefan Olsson
 Szwecja Peter Wikström
613 1     1  Francja Stéphane Houdet
 Francja Michaël Jérémiasz
1 6 7
 Holandia Robin Ammerlaan
 Japonia Shingo Kunieda
67 6 6      Holandia Robin Ammerlaan
 Japonia Shingo Kunieda
6 4 63
2  Holandia Maikel Scheffers
 Holandia Ronald Vink
7 4 1  

Gra podwójna kobiet na wózkach[edytuj | edytuj kod]

1 runda   Finał
1  Holandia Korie Homan
 Holandia Esther Vergeer
6 6  
   Niemcy Katharina Kruger
 Holandia Sharon Walraven
0 0     1  Holandia Korie Homan
 Holandia Esther Vergeer
6 6
   Australia Daniela Di Toro
 Wielka Brytania Lucy Shuker
6 6      Australia Daniela Di Toro
 Wielka Brytania Lucy Shuker
1 3
2  Francja Florence Gravellier
 Holandia Jiske Griffioen
4 4  

Rezygnacje[edytuj | edytuj kod]

Źródła:

Obrońcy tytułów[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja Mistrzowie 2008 Mistrzowie 2009
gra pojedyncza mężczyzn Hiszpania Rafael Nadal Szwajcaria Roger Federer
gra pojedyncza kobiet Stany Zjednoczone Venus Williams Stany Zjednoczone Serena Williams
gra podwójna mężczyzn Kanada Daniel Nestor
Serbia Nenad Zimonjić
Kanada Daniel Nestor
Serbia Nenad Zimonjić
gra podwójna kobiet Stany Zjednoczone Serena Williams
Stany Zjednoczone Venus Williams
Stany Zjednoczone Serena Williams
Stany Zjednoczone Venus Williams
gra mieszana Australia Samantha Stosur
Stany Zjednoczone Bob Bryan
Bahamy Mark Knowles
Niemcy Anna-Lena Grönefeld
gra pojedyncza chłopców Bułgaria Grigor Dimitrow Rosja Andriej Kuzniecow
gra pojedyncza dziewcząt Wielka Brytania Laura Robson Tajlandia N. Lertcheewakarn
gra podwójna chłopców Chińskie Tajpej Hsieh Cheng-peng
Chińskie Tajpej Yang Tsung-hua
Francja P-H. Herbert
Niemcy Kevin Krawietz
gra podwójna dziewcząt Słowenia Polona Hercog
Australia Jessica Moore
Tajlandia N. Lertcheewakarn
Australia Sally Peers
gra pojedyncza mężczyzn na wózkach nie rozgrywano nie rozgrywano
gra pojedyncza kobiet na wózkach nie rozgrywano nie rozgrywano
gra podwójna mężczyzn na wózkach Holandia Robin Ammerlaan
Holandia Ronald Vink
Francja Stéphane Houdet
Francja Michaël Jérémiasz
gra podwójna kobiet na wózkach nie rozgrywano Holandia Korie Homan
Holandia Esther Vergeer

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]