Gospodarka Hiszpanii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gospodarka Hiszpanii
Ilustracja
panorama Madrytu
Informacje ogólne
Waluta

Euro

Rok podatkowy

Rok kalendarzowy

Organizacje gospodarcze

UE, OECD, WTO

Dane statystyczne
PKB (nominalny)

1,438 bln euro (2009)

PKB (ważony PSN)

1,367 bln euro (2009)

PKB per capita

29 651 $ (2010)

Wzrost PKB

– 0,4% (kwiecień 2012)

Struktura PKB

rolnictwo: 3,2%
przemysł: 25,2%
usługi: 71,6% (2011)

Inflacja

3,2% (czerwiec 2011)

Wymiana handlowa
Eksport

248,9 mld euro (2009)

Import

270,4 mld euro (2009)

Zatrudnienie
Siła robocza

23,0 miliony (kwiecień 2010)

Struktura zatrudnienia

rolnictwo 5,3%
przemysł 30,1%
usługi 64,6%

Stopa bezrobocia

24,4% (kwiecień 2012)

Finanse publiczne
Dług publiczny

79,8% PKB (kwiecień 2012)

Deficyt budżetowy

9,2% PKB (2010)

Przychody budżetowe

515,8 mld $ (2010)

Wydatki budżetowe

648,6 mld $ (2010)

Madryt – stolica Hiszpanii
Walencja – nowoczesna architektura kompleksu Ciudad de las Artes y las Ciencias (Miasto Sztuki i Nauk) autorstwa syna miasta, architekta Santiago Calatravy

Gospodarka Hiszpaniipiętnasta pod względem wielkości gospodarka narodowa świata[1][2][3][4][5]. Stanowi przykład gospodarki mieszanej.

Do lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia Hiszpania była jednym z najuboższych państw Europy Zachodniej. Masowy napływ turystów spowodował wielki wzrost inwestycji i napływ kapitału zagranicznego, który wzmógł się jeszcze po przystąpieniu do Unii Europejskiej (1986). Hiszpania była przez ostatnie pół wieku jednym z najszybciej rozwijających się gospodarczo państw Europy. W 2009 PKB wyniósł 1052 mld euro, czyli 23,5 tys. euro na mieszkańca. Hiszpania uporała się w ostatnich latach ze zmorą, jaką była znaczna inflacja (od 1990 spadła z ponad 9% do ok. 2,5–3% w 2011) i masowym bezrobociem. W IV kwartale 2011 wynosiło ono 21,3%[6]. wobec 21,6% w 1978. Bezrobocie w lipcu 2018 roku wynosiło 15,1%[7].

Hiszpania jest znaczącym uczestnikiem handlu zagranicznego, wielkie banki mają swe siedziby gł. w Madrycie, Barcelonie, Walencji i Bilbao. W gospodarce Hiszpanii bardzo dużą rolę odgrywa obcy kapitał zagraniczny – głównie inwestycje amerykańskie, brytyjskie, francuskie, to właśnie one doprowadziły do szybkiego uprzemysłowienia Hiszpanii. Hiszpania jest zaliczana do grupy państw wysoko rozwiniętych, co potwierdza wysoki PKB. Pod względem potencjału ekonomicznego Hiszpanie stanowią wielką czołówkę Europy wraz z takimi krajami jak: Wielka Brytania, Francja, czy Włochy. Są już dziewiątą potęgą gospodarczą świata i stali się jednym z głównych motorów napędowych europejskiej gospodarki. Relatywnie niskie ceny wpływają na wysoką siłę nabywczą porównywalną do Włoch i Francji.

Przemysł[edytuj | edytuj kod]

Kompleks fabryk w La Pobla de Mafumet
 Osobny artykuł: Przemysł w Hiszpanii.

Najważniejszą gałęzią gospodarki jest wysoko rozwinięty przemysł, zgrupowany w kilku wielkich okręgach. Hiszpania jest ważnym producentem samochodów osobowych (m.in. SEAT) i ciężarowych (Barcelona i Lleida, Walencja, Madryt, Valladolid, La Coruña). Kilka wielkich koncernów ulokowało tutaj swoje zakłady (VW, grupa PSA, Ford). Produkcja samochodów osobowych wyniosła ponad 1,9 mln sztuk (2000). W Walencji, Bilbao, Barcelonie, Kadyksie oraz La Coruñi są duże stocznie a co za tym idzie jest tutaj wysoko rozwinięty przemysł stoczniowy (3% produkcji światowej – 6. miejsce). Rozwinięty jest przemysł metalurgiczny (huty w Oviedo, Gijón, El Ferrol de Caudillo koło Bilbao i in.), w Asturii kopalnie węgla. Różnorodny przemysł elektrotechniczny (sprzęt gospodarstwa domowego, komputery, półprzewodniki) rozwinął się w większych miastach (np. Barcelona, Madryt, Sewilla, Malaga). Dzięki importowi paliw płynnych oraz znacznym zasobom energii wodnej Hiszpania produkuje ok. 185 TWh energii elektrycznej (4612 kWh na mieszkańca). Wielkim atutem jest rozwinięty przemysł włókienniczy oraz rolno-spożywczy (produkcja cukiernicza; wina – ponad 34 mln hl, 4. miejsce w świecie; konserw rybnych itp.), rozrzucony po całym kraju.

Energia[edytuj | edytuj kod]

Elektrownia słoneczna w Sanlúcar la Mayor

Hiszpania to jeden z liderów w produkcji energii słonecznej. Wsparcie rządu i obowiązywanie tzw. systemu feed-in tariff, dzięki któremu producenci energii ze źródeł odnawialnych mogą ją odsprzedawać po z góry ustalonych, preferencyjnych cenach, sprawiły, że na Półwyspie Iberyjskim w szybkim tempie powstawały w ostatnich latach nowe elektrownie słoneczne. W 2011 roku moc zainstalowanych elektrowni słonecznych wyniosła 4,2 GW[8]. Sektor energetyczny wytwarza około 5% PKB brutto kraju. Zapotrzebowanie na energię w Hiszpanii począwszy od 2002 r. wzrosła o około 3,5% rocznie, z niewielkimi zmianami, jak w 2003 roku zanotowano wzrost o około 7%. Wraz ze wzrostem konsumpcji wzrasta zapotrzebowanie na energię od 211.500 GWh w 2002 r. do 253.600 w roku 2006[9]. W 2008 roku 50% energii produkowanej w Hiszpanii było pochodzenia jądrowego 15 368 toe, 15% pochodziło z węgla, 6% z energii mechanicznej płynącej wody i 29% z pozostałych źródeł energii odnawialnej[10]. W 2009 r. Hiszpania była największym producentem energii słonecznej oraz na trzecim miejscu wśród państw wytwarzających energię wiatrową. Produkcja energii wodnej w Hiszpanii osiągnęła w 2010 r. wartość 2220 MW i była to druga co do wielkości wartość produkcji w UE po Włoszech[11]. Według raportu koncernu Ernst & Young Hiszpania wraz z takimi krajami jak m.in.: USA, Chiny i Indie znalazła się w gronie państw najbardziej atrakcyjnych na świecie pod względem inwestowania w odnawialne źródła energii[12].

Rolnictwo[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Rolnictwo w Hiszpanii.

W rolnictwie dominującą rolę odgrywa hodowla bydła, trzody i drobiu na rozległych pastwiskach (Kastylii, Asturii czy Estremadury), a także uprawa winorośli, zbóż, oliwek oraz owoców cytrusowych. Pod względem eksportu owoców cytrusowych kraj znajduje się w ścisłej światowej czołówce. Poza innymi owocami cytrusowymi, tj. pomarańczami i mandarynkami prowadzi się uprawy kasztanów, migdałów, granatów i bananów, głównie na obszarach śródziemnomorskich. Lasy (głównie w regionach górskich) dostarczają drewna i owoców leśnych. Rolnictwo przynosi 8% dochodu narodowego brutto. Produkty pochodzenia rolniczego stanowią poważną pozycję eksportową Hiszpanii dostarczając niemalże 1/5 wpływów z eksportu. Na płaskowyżu Meseta uprawia się: pszenicę i jęczmień. Kukurydza rośnie dobrze na wilgotniejszych terenach północnego zachodu, a na terenach, na których możliwe jest nawadnianie, uprawia się ryż. Warzywa hodowane są w nawadnianych dolinach, wzdłuż nizinnego wschodniego wybrzeża. Gaje oliwne rosną na suchych obszarach na południu kraju. Hiszpania jest drugim na świecie producentem oliwy z oliwek. Winogrona uprawiane są w dolinie rzeki Ebro, na Mesecie, na nizinach śródziemnomorskich oraz wewnątrz kraju m.in. w Andaluzji. Hodowla jest stosunkowo mniej ważną gałęzią produkcji rolnej, chociaż ma i ona ma w kraju wielowiekowe tradycje. Największe pogłowie posiadają stada owiec, znacznie mniejsze zaś bydła i kóz.

Leśnictwo[edytuj | edytuj kod]

Las palmowy w okolicach Elche, we wschodniej Hiszpanii

31% powierzchni kraju, szczególnie na terenach górzystych, zajmują właśnie lasy. Największe kompleksy leśne znajdują się w północnej, wilgotnej części Hiszpanii (lasy liściaste i mieszane), zaś na południowym zachodzie przeważają lasy dębowe z dębem korkowym. W Hiszpanii funkcjonuje wiele tartaków, na szeroką skalę produkowana jest również żywica. W kraju znajduje się 13 parków narodowych (hiszp. parque nacional), największym z nich Doñana, który obejmuje jedyne w swoim rodzaju siedliska ptaków wędrownych z południa Afryki, zaś Cabañeros chroni unikatowe w Europie lasy wiecznie zielonych dębów ostrolistnych i korkowych. W Hiszpanii znajduje się także największy w Europie las palmowy – El Caracol niedaleko Elche.

Rybołówstwo[edytuj | edytuj kod]

Duże znaczenie posiada rybołówstwo (1,4 mln ton ryb), zwłaszcza na wybrzeżu atlantyckim – La Coruña w Galicji, Jerez de la Frontera w Andaluzji, ale także Málaga. W Vigo, w północnej części kraju znajduje się Agencja Kontroli Rybołówstwa UE, której zadaniem jest szkolenie inspektorów oraz organizacja wspólnych inspekcji z kilku państw członkowskich, a także ma ona zapewnić zgodność z wymogami dotyczącymi połowów, wprowadzonymi w trosce o zachowanie zasobów rybnych[13]. Prawie połowę ryb i owoców morza (mariscos) łowionych w Hiszpanii dostarcza flota galicyjska. Hiszpania wspólnie z Francją, Danią, Wielką Brytanią oraz Niderlandami dokonuje 60% połowów całej UE. Ponadto Hiszpanii przypada w udziale 25% łącznego tonażu rybackiej floty wspólnotowej (481 000 ton)[14]. Największe porty rybackie znajdują się nad Zatoką Biskajską i na terenie Galicji.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Autostrada A-7 w Andaluzji
AVE-Szybka hiszpańska kolej
 Osobny artykuł: Transport w Hiszpanii.

Sieć transportowa Hiszpanii uległa znaczącym przeobrażeniom po II wojnie światowej, dzięki dewizom napływającym od turystów zagranicznych. Drogi liczą ogółem ponad 370 tys. km – 73,2 km na 100 km² powierzchni. Wielki postęp zanotowano w budowie nowoczesnych magistral obsługujących narastający ruch turystyczny – 31 grudnia 2007 było w Hiszpanii 14 689 km autostrad (autopistas) i dróg ekspresowych (autovías), co łącznie zalicza ten system za największą sieć w Europie i trzecią co do wielkości na świecie po USA i Chinach[15]. Hiszpania jest krajem wysoko zmotoryzowanym – w tym samym czasie było ponad 14,7 mln samochodów osobowych (36,7 pojazdów na 100 mieszkańców) oraz ponad 1,8 mln ciężarowych. Długość linii kolejowych wynosi obecnie ~16 tys. km, w tym 8,5 tys. km linii zelektryfikowanych, hiszpańskie koleje RENFE również obejmują szybką kolejAVE. Wraz z otwarciem trasy dla pociągów dużej prędkości na linii Madryt – Walencja w grudniu 2010 Hiszpania stała się krajem, który ma najdłuższą sieć szybkich kolei w Europie, a drugi co do wielkości system szybkich kolei na świecie[16]. Transport morski odgrywa dużą rolę w gospodarce kraju, zwłaszcza w handlu zagranicznym, gdyż większość towarów jest przywożonych lub wywożonych drogą morską. Najważniejsze porty morskie to: Algeciras, Kadyks, Kartagena, Walencja, Tarragona, Barcelona, Bilbao, La Coruña. Bezprecedensowy rozwój nastąpił w dziedzinie przewozów lotniczych. Port lotniczy Madryt-Barajas i port lotniczy Barcelona są jednym z najważniejszych portów lotniczych w Europie, każdy z nich obsługuje ok. 50 mln pasażerów rocznie. Inne ważniejsze lotniska to port lotniczy Palma de Mallorca (28 mln pasażerów), port lotniczy Malaga (19 mln pasażerów), port lotniczy Alicante (14 mln pasażerów), port lotniczy Gran Canaria (13 mln pasażerów) i port lotniczy Teneryfa-Południe (11 mln pasażerów). Łącznie 25 portów lotniczych w Hiszpanii obsługuje powyżej 1 mln pasażerów rocznie, natomiast wszystkie 49 portów lotniczych obsługiwanych przez Aena obsłużyły w 2017 roku ponad 249 mln pasażerów[17].

Górnictwo i energetyka[edytuj | edytuj kod]

Hiszpania jest krajem obfitującym w rudy i kruszce. Kopaliny użyteczne są różnorodne i występują w znacznych ilościach. W Górach Kantabryjskich na północy znajdują się złoża węgla kamiennego i wysokiej jakości rudy żelaza, dzięki czemu w miastach leżących na wybrzeżu rozwinął się przemysł ciężki. Węgiel brunatny wydobywa się we wschodniej części kraju – centralna Katalonia. W górach Sierra Morena i Sierra Nevada eksploatuje się złoża rud metali, przede wszystkim: miedzi, cynku (Chalkopiryty) i ołowiu. Dzięki bogatym złożom rtęci w okolicach Almadén, Hiszpania zajmuje 1 miejsce na świecie w jej wydobyciu. Na tym samym obszarze wydobywa się również rudy tytanu, antymonu i manganu. Ponadto rudy manganu występują także w Górach Kantabryjskich i Iberyjskich. W Galicji znajdują się rudy wolframu. Na wybrzeżach znajdują się też niewielkie złoża ropy naftowej. Sole potasowe występują głównie w północno-wschodniej Katalonii, a także w północno-zachodniej części Kotliny Aragońskiej. 43% energii kraju pochodzi z elektrociepłowni wykorzystujących paliwa importowane: 41% produkowane jest przez hydroelektrownie w Pirenejach i inne; 16% energii pochodzi z elektrowni atomowych.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Turystyka w Hiszpanii.

Burzliwa historia, która pozostawiła ślad w postaci bardzo wielu zabytków i licznych, bogatych w eksponaty muzeów oraz jeden z najcieplejszych klimatów na kontynencie sprzyjają masowej turystyce, która stanowi jeden z filarów gospodarki przynoszących znaczne dochody. Liczba turystów zagranicznych odwiedzających Hiszpanię systematycznie wzrasta. Wypoczywają oni głównie na wybrzeżu śródziemnomorskim (Costa de la LuzCosta del SolCosta BlancaCosta del AzaharCosta DoradaCosta MontanesaCosta VascaCosta VerdeRias AltasRias Bajas) czy na Balearach. Dużą popularnością cieszą się także Wyspy Kanaryjskie z ich subtropikalną roślinnością i interesującymi zjawiskami wulkanicznymi. Ponadto ożywiony ruch turystyczny spowodował, że porty lotnicze w Las Palmas i na Majorce stały się jednymi z największych portów lotniczych Europy. Najcenniejsze zabytki posiadają miasta: Madryt (obok zabytków architektonicznych mieszczą się tu liczne zbiory sztuki, czy słynne muzeum Prado), Toledo, Barcelona, Burgos, Salamanka (z najstarszym uniwersytetem w kraju), Saragossa. W zabytki z czasów rzymskich obfituje Tarragona i Sagunto, z czasów arabskich Sewilla, Kordoba, a szczególnie Grenada (Alhambra) i Generalife – perła architektury mauretańskiej. Ośrodkiem pielgrzymkowym o europejskiej sławie jest Santiago de Compostela. Z dochodów z turystyki sfinansowano m.in.: budowę dróg oraz przemysł lokalny.

W 2017 roku kraj ten odwiedziło 82 mln turystów (8,6% więcej niż w roku poprzednim), generując dla niego przychody na poziomie 68 mld dolarów. Tym samym Hiszpania jest drugim najczęściej odwiedzanym państwem przez turystów na świecie (po Francji) i także na drugim miejscu pod względem przychodów z turystyki (po USA)[18].

Import[edytuj | edytuj kod]

Hiszpania importuje głównie paliwa, chemikalia, półprodukty, artykuły spożywcze (wykraczające poza wyspecjalizowaną gospodarkę rolna państwa), towary konsumpcyjne, maszyny i urządzenia, przyrządy pomiarowe oraz medyczne. Wartość importu w 2019 roku wyniosła 463.1 miliardów dolarów.[19]

Głównymi partnerami importowi są:

(2017)

Eksport[edytuj | edytuj kod]

Hiszpania eksportuje maszyny, pojazdy silnikowe, artykuły spożywcze (w których wyspecjalizowała się gospodarka rolna kraju), farmaceutyki, leki, inne towary konsumpcyjne. Wartość eksportu na 2019 rok wyniosła 533.8 miliarda dolarów.

Głównymi partnerami eksportowymi są[19]:

(2017)

Największe przedsiębiorstwa[edytuj | edytuj kod]

Sztandarowa hiszpańska marka – Zara
Siedziba przedsiębiorstwa CEPSA w Madrycie

Poniższa tabela przedstawia największe hiszpańskie przedsiębiorstwa w 2011 r., według ranking5000.com[20]:

Poz. Nazwa przedsiębiorstwa
1 Cepsa
2 Repsol Petroleo
3 Mercadona
4 Repsol Comercial
5 El Corte Inglés
6 Telefónica
7 Dia
8 Endesa
9 Movistar
10 Eroski

Regiony Hiszpanii według wskaźnika rozwoju społecznego[edytuj | edytuj kod]

Lista wspólnot autonomicznych Hiszpanii według wskaźnika rozwoju społecznego w 2017 roku[21].

Lp. Wspólnota autonomiczna WRS 2017 Porównywalne państwa (WRS 2017[22])
1 Madryt 0,926 Kanada (0,926)
2 Kraj Basków 0,919 Finlandia (0,919)
3 Nawarra 0,910 Japonia (0,909)
4 Katalonia 0,905 Korea Południowa (0,903)
5 La Rioja 0,899 Francja (0,901)
6 Aragonia 0,896 Słowenia (0,896)
7 Kastylia i León 0,893 Słowenia (0,896)
Hiszpania (średnia) 0,891 Czechy (0,888)
8 Kantabria 0,887 Czechy (0,888)
9 Asturia 0,885 Czechy (0,888)
10 Galicja 0,884 Włochy (0,881)
11 Walencja 0,879 Malta (0,878)
12 Murcja 0,870 Grecja (0,871)
13 Baleary 0,861 Litwa (0,859)
14 Andaluzja 0,860 Litwa (0,859)
15 Wyspy Kanaryjskie 0,859 Litwa (0,859)
16 Kastylia-La Mancha 0,857 Słowacja (0,856)
17 Estremadura 0,851 Arabia Saudyjska (0,853)
18 Ceuta 0,846 Łotwa (0,847), Portugalia (0,847)
19 Melilla 0,838 Węgry (0,838)

Jakość życia[edytuj | edytuj kod]

Hiszpania zajmuje 16 miejsce na świecie jeśli chodzi o jakość życia, wyprzedzając Wielką Brytanię[23]. Ponadto, poszczególne miasta Hiszpanii są notowane w rankingach dotyczących miast.

Miasto Ranking
Mercer 2019[24]
Ranking
Monocle 2019[25]
Ranking
Economist
Intelligence
Unit
2019[26][27]
Ranking
Global Finance 2019[28]
Ranking
Deutsche Bank 2019[29]
Ranking
InterNations 2020[30]
Madryt 46 8 17
Barcelona 43 18 7
Walencja (1 – dla przyjezdnych)[31]
Sewilla

Miasta o znaczeniu globalnym[edytuj | edytuj kod]

Najwyżej notowanym hiszpańskim miastem o znaczeniu globalnym jest Madryt, drugim jest Barcelona – oba miasta są notowane w czterech niezależnych rankingach. W rankingu Globalization and World Cities Research Network(ang.) 2018 notowane są również Walencja, Bilbao, Sewilla i Malaga[32].

Miasto Ranking
GaWC 2018[32]
Ranking
GCCI 2012[33]
Ranking
GCIECO 2012[34]
Ranking
GPCI 2018[35]
Ranking
WMEPC 2015[36]
Ranking
BC 2020[37]
Madryt 18 (Alpha) 28 18 22 10
Barcelona 44 (Alpha–) 41 24 24 9
Walencja 135 (Beta–) 62
Bilbao 181 (Gamma)
Malaga 237 (Sufficiency)
Sewilla 301 (Sufficiency) 98

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Report for Selected Country Groups and Subjects (PPP valuation of country GDP).
 2. Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Report for Selected Country Groups and Subjects.
 3. Bank Światowy, „Gross domestic product 2016, PPP”, World Bank.
 4. Bank Światowy, World Bank GDP PPP PDF 2016.
 5. Bank Światowy, World Bank, International Comparison Program database.
 6. 5. Employed and unemployed by sex. Activity and unemployment rates, ine.es [dostęp 2020-04-05] (ang.).
 7. Harmonised unemployment rate by sex – Eurostat.
 8. EPIA-market-report-2011, European Photovoltaic Industry Association, styczeń 2012 [dostęp 2012-02-29] (ang.).
 9. Informacje na podstawie Red Eléctrica Española (REE).
 10. Sekretarz Stanu ds. Energii – Centrum Publikacji, Ministerstwo Przemysłu, Turystyki i Handlu (hiszp.).
 11. Energía hidráulica en el mundo, Unión Europea y España (hiszp.).
 12. Renewable Energy Magazine (ang.); Energías Renovables, el periodismo de las energías limpias (hiszp.).
 13. Europa.eu – Gospodarka morska i rybołówstwo.
 14. Rybołówstwo europejskie w liczbach.
 15. Informacje o stanie obecnych i będących w budowie autostrad i dróg szybkiego ruchu (hiszp.).
 16. Hiszpania ma najdłuższą sieć szybkich kolei w Europie – forsal.pl.
 17. AENA: Passenger traffic at Spanish Airports – 2017 (provisional).
 18. Światowa Organizacja Turystyki: UNWTO Tourism Highlights: 2018 Edition (ang.).
 19. a b Spain, Central Intelligence Agency, 5 stycznia 2022 [dostęp 2022-01-06] (ang.).
 20. Ranking 5000 Mayores Empresas España – AE – Iberinform – 2010.
 21. Institute for Management Research, Radboud University: Sub-national HDI – Subnational HDI – Global Data Lab (Spain, 2017) (ang.). [dostęp 2019-12-29].
 22. Institute for Management Research, Radboud University: Sub-national HDI – Subnational HDI – Global Data Lab (2017) (ang.). [dostęp 2019-12-29].
 23. Quality of Life Index by Country 2019 – numbeo.com
 24. Mercer: Mercer’s 2019 Quality of Living Rankings.
 25. Quality of Life Survey 2019 – Monocle, 2015.
 26. The Global Liveability Index 2019 (ang.). eiu.com. [dostęp 2020-04-05].
 27. The Global Liveability Report 2017 – A free Overview.
 28. The World’s Best Cities to Live In 2019 – Global Finance, 2017.
 29. These cities offer the best quality of life in the world, according to Deutsche Bank – CNBC, 2019.
 30. The Best and Worst Cities in the World to Live and Work Abroad in 2020 - InterNations.org
 31. Expat Insider 2020 - InterNations.org
 32. a b The World According to GaWC 2018 (ang.). W: Globalization and World Cities (GaWC) Study Group and Network [on-line]. Loughborough University.
 33. Economist Intelligence Unit: Global City Competitiveness Index 2012 (ang.).
 34. A.T. Kearney: Global Cities Index and Emerging Cities Outlook 2012 (ang.).
 35. Institute for Urban Strategies at The Mori Memorial Foundation: Global Power City Index 2018 (ang.).
 36. World's Most Economically Powerful City - The Atlantic Monthly, 2015
 37. World's Best Cities – bestcities.org, 2020.