Polska A i B

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Polska „A” i „B”potoczne i umowne określenie regionów Polski o znaczących dysproporcjach w gospodarczym i społecznym poziomie rozwoju, w tym w sieci komunikacyjnej, przemyśle, kulturze i innych. Wyrażenie Polska „A” symbolizować ma część kraju o wyższym, a Polska „B” tę o niższym poziomie rozwoju.

Czasami występuje także podobny podział na trzy części: Polska „A”, „B” i „C”.

Rozbiory[edytuj | edytuj kod]

Genezy Polski A i B można doszukać się w okresie rozbiorów, gdzie ziemie rozbioru pruskiego były znacznie lepiej zagospodarowane od zaboru austriackiego i zaboru rosyjskiego. Już w okresie przedrozbiorowym, zachodnie tereny Rzeczypospolitej Obojga Narodów były gęściej zaludnione, co także ma tutaj znaczenie[potrzebny przypis].

II Rzeczpospolita[edytuj | edytuj kod]

Sieć transportowa i przemysł w Polsce w 1939

Najczęściej do Polski „A” zaliczano ziemie leżące na zachód, a do Polski „B” – na wschód od Wisły. Województwa przedwojennej Polski B to: wileńskie, nowogródzkie, poleskie, wołyńskie, lwowskie, stanisławowskie, tarnopolskie, białostockie i lubelskie.

Polska „A”, lepiej uprzemysłowiona, dostarczała np. około 85% krajowej produkcji energii elektrycznej i 100% stali. Gospodarka Polski B była w znacznie większym stopniu nastawiona na rolnictwo niż Polski A. W roku 1937 zaledwie 12,2% ogółu robotników zatrudnionych w przemyśle pracowało w Polsce B. W przybliżeniu poziom zróżnicowań w ujęciu ekonomicznym (PKB itp.) można przedstawić jako 2:1 na korzyść Polski A.

Nigdy nie zrealizowany z powodu wybuchu wojny Plan Piętnastoletni zakładał m.in. wyrównywanie różnic w poziomie życia w różnych regionach kraju. Poprzedziła go budowa Centralnego Okręgu Przemysłowego.

Program Rozwój Polski Wschodniej[edytuj | edytuj kod]

Sieć kolejowa w Polsce w 1952

Obecnie do województw Polski Wschodniej można zaliczyć: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie, świętokrzyskie – to właśnie te województwa zostały objęte Programem Rozwój Polski Wschodniej.

2 października 2007 komisarz ds. polityki regionalnej Danuta Hübner podpisała decyzję Komisji Europejskiej przyjmującą do realizacji Program Rozwój Polski Wschodniej. Program ten stanowi dodatkowy element wsparcia z funduszy strukturalnych, który wzmocni działanie innych programów na obszarze pięciu następujących województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego oraz świętokrzyskiego.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • M. Kozak, A. Pyszkowski, R. Szewczyk (red.), Słownik Rozwoju Regionalnego, PARR, Warszawa 2001.
  • Polska Polsce nierówna, 2008-06-04.
  • Gazeta Wyborcza (1999) 'Polska A, B i C' (Poland A, B and C), August 4.