Teodor I (papież): Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
GrouchoBot (dyskusja | edycje)
KamikazeBot (dyskusja | edycje)
m r2.6.4) (robot dodaje: nds:Theodor I. (Paapst)
Linia 88: Linia 88:
[[nl:Paus Theodorus I]]
[[nl:Paus Theodorus I]]
[[ja:テオドルス1世 (ローマ教皇)]]
[[ja:テオドルス1世 (ローマ教皇)]]
[[nds:Theodor I. (Paapst)]]
[[pt:Papa Teodoro I]]
[[pt:Papa Teodoro I]]
[[ro:Papa Teodor I]]
[[ro:Papa Teodor I]]

Wersja z 22:53, 13 maj 2011

Teodor I
Papież
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

brak danych
Palestyna, Cesarstwo Bizantyńskie

Data śmierci

14 maja 649

Miejsce pochówku ?
Wyznanie

chrześcijaństwo

Kościół

rzymskokatolicki

Pontyfikat

24 listopada 642

Teodor I - papież w okresie od 24 listopada 642 do 14 maja 649.

Był Grekiem z Jerozolimy, synem biskupa Teodora. Jego wybór na papieża został bardzo szybko potwierdzony przez egzarchę Rawenny, prawdopodobnie dlatego, że Teodor był Grekiem.

Pontyfikat Teodora upłynął pod znakiem walki z monoteletyzmem – odmianą monofizytyzmu. Papież wystosował list do cesarza bizantyjskiego Konstansa II, w którym poinformował go, iż nie może uznać wyboru Pawła na patriarchę Konstantynopola, ponieważ złożenie z urzędu jego poprzednika odbyło się w sposób niekanoniczny. Domagał się również od Konstansa II, by ten wycofał swoje poparcie dla edyktu Ekthesis cesarza Herakliusza.

Napisał również do Pawła i biskupów, którzy go popierali, zwracając im uwagę, że jeśli chcą, by wybór Pawła został uznany, powinni dopilnować, by złożenie z urzędu Pyrrusa odbyło się zgodnie z prawem.

O ile w Konstantynopolu papież niczego nie uzyskał, o tyle pisma dotyczące monoteletyzmu odbiły się szerokim echem. Biskupi Cypru, Palestyny i Afryki zdecydowanie poparli stanowisko papieża. Nawet zdymisjonowany Pyrrus odrzucił w 645 roku, w obecności papieża, herezję. Wkrótce jednak do niej powrócił, za co został ekskomunikowany (648).

Tymczasem Teodor, naciskany przez biskupów z Afryki, podjął próbę odwołania Pawła. Uzyskał jedynie tyle, iż Paweł oficjalnie podkreślił wiarę w monoteletyzm. W odpowiedzi Teodor nałożył na niego ekskomunikę i odwołał go ze stanowiska (649). W odwecie Paweł użył swych wpływów, by utrudnić życie papieskiemu nuncjuszowi w Konstantynopolu. Namówił również Konstansa do wydania dekretu znanego jako Typos. Odwoływał on poprzedni dekret (Ekthesis) i przewidywał, iż na temat doktryny monoteletyzmu nie będą prowadzone dalsze dyskusje. Typos został szybko potępiony przez cały Zachód oraz przez następcę Teodora, Marcina I.

Teodor, opiekun biedoty i dobroczyńca rzymskich kościołów, pochowany został 14 maja 649 roku.

Szablon:Władca-Papież