Hilary (papież)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Hilary
Hilarius
Papież
Biskup Rzymu
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

brak danych
Sardynia

Data i miejsce śmierci

29 lutego 468
Rzym

Miejsce pochówku

Bazylika św. Wawrzyńca za Murami

Papież
Okres sprawowania

461 – 468

Wyznanie

chrześcijaństwo

Kościół

rzymskokatolicki

Pontyfikat

19 listopada 461

Święty
Hilary
ojciec Kościoła
Ilustracja
Czczony przez

Kościół katolicki

Wspomnienie

28 lutego

Hilary (ur. na Sardynii, zm. 29 lutego 468 w Rzymie) – teolog, ojciec Kościoła, święty Kościoła katolickiego, 46. papież w okresie od 19 listopada 461 do 29 lutego 468[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Hilary pochodził z Sardynii i był synem Krispinusa[2]. Za pontyfikatu Leona I Wielkiego był archidiakonem[1], i legatem papieskim na „synodzie zbójeckim” w Efezie w sierpniu 449.

Po śmierci Leona I Wielkiego na papieża wybrano Hilarego.

W czasie pontyfikatu Hilarego, w Italii rządził germański wódz Rycymer, który mimo protestów papieża założył w Rzymie gminę ariańską. Papież Hilary przeciwstawił się napływowi sekt do Rzymu i zajął się organizacją Kościoła[1]. Hilary potwierdził z wielkim przekonaniem prymat biskupa Rzymu. Hilary wybudował w Rzymie m.in. Bazylikę św. Wawrzyńca za murami.

Hilary zwołał na 19 listopada 465 r. synod w Rzymie[2]. Odbył się on w kościele S. Maria Maggiore i dotyczył sporów jurysdykcyjnych biskupów. Papież zakazał biskupom naznaczania swoich następców[2].

Często starał się budować autorytet Rzymu poprzez interwencje w Galii i Hiszpanii[2]. Hilary żywił głęboką wiarę w interwencję św. Jana Ewangelisty podczas „synodu zbójeckiego”, skąd ledwie uszedł z życiem. Na jego cześć wybudował kaplicę przylegającą do laterańskiego baptysterium. Wybudował również kaplicę ku czci św. Jana Chrzciciela, kaplicę Świętego Krzyża i Bazylikę św. Wawrzyńca za Murami[2]. Hilary zmarł w Rzymie i został pochowany w klasztorze, który ufundował w pobliżu kościoła S. Lorenzo fuori le Mura.

Wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 28 lutego[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Rudolf Fischer-Wollpert: Leksykon papieży. Kraków: Znak, 1996, s. 30. ISBN 83-7006-437-X.
  2. a b c d e f John N. D. Kelly: Encyklopedia papieży. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1997, s. 68-69. ISBN 83-06-02633-0.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]