Hilary (papież)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hilary
Hilarius
Papież
Biskup Rzymu
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia brak danych
Sardynia
Data i miejsce śmierci 29 lutego 468
Rzym
Wyznanie chrześcijaństwo
Kościół rzymskokatolicki
Pontyfikat 19 listopada 461
Święty
Hilary
Ilustracja
Czczony przez Kościół katolicki
Wspomnienie 28 lutego

Hilary (ur. na Sardynii, zm. 29 lutego 468 w Rzymie) – święty Kościoła katolickiego, papież w okresie od 19 listopada 461 do 29 lutego 468[1], Ojciec Kościoła, teolog.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Hilary pochodził z Sardynii i był synem Krispinusa[2]. Za pontyfikatu Leona I Wielkiego był archidiakonem[1], i legatem papieskim na „synodzie zbójeckim” w Efezie w sierpniu 449.

Po śmierci Leona I Wielkiego na papieża wybrano Hilarego.

W czasie pontyfikatu Hilarego, w Italii rządził germański wódz Rycymer, który mimo protestów papieża założył w Rzymie gminę ariańską. Papież Hilary przeciwstawił się napływowi sekt do Rzymu i zajął się organizacją Kościoła[1]. Hilary potwierdził z wielkim przekonaniem prymat biskupa Rzymu. Hilary wybudował w Rzymie m.in. Bazylikę św. Wawrzyńca za murami.

Hilary zwołał na 19 listopada 465 r. synod w Rzymie[2]. Odbył się on w kościele S. Maria Maggiore i dotyczył sporów jurysdykcyjnych biskupów. Papież zakazał biskupom naznaczania swoich następców[2].

Często starał się budować autorytet Rzymu poprzez interwencje w Galii i Hiszpanii[2]. Hilary żywił głęboką wiarę w interwencję św. Jana Ewangelisty podczas „synodu zbójeckiego”, skąd ledwie uszedł z życiem. Na jego cześć wybudował kaplicę przylegającą do laterańskiego baptysterium. Wybudował również kaplicę ku czci św. Jana Chrzciciela, kaplicę Świętego Krzyża i Bazylikę św. Wawrzyńca za Murami[2]. Hilary zmarł w Rzymie i został pochowany w klasztorze, który ufundował w pobliżu kościoła S. Lorenzo fuori le Mura.

Wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 28 lutego[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Rudolf Fischer-Wollpert: Leksykon papieży. Kraków: Znak, 1996, s. 30. ISBN 83-7006-437-X.
  2. a b c d e f John N. D. Kelly: Encyklopedia papieży. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1997, s. 68-69. ISBN 83-06-02633-0.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]