Milcjades

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Milcjades
Miltiades
Papież
Biskup Rzymu
Ilustracja
Miejsce urodzenia

Rzym

Data i miejsce śmierci

10 stycznia 314
Rzym

Papież
Okres sprawowania

311–314

Wyznanie

chrześcijaństwo

Kościół

rzymskokatolicki

Pontyfikat

2 lipca 311

Święty
Milcjades
Ilustracja
Czczony przez

Kościół katolicki

Wspomnienie

10 grudnia
11 stycznia

Milcjades (także Melchiades; ur. w Rzymie, 10 stycznia 314 tamże) – święty Kościoła katolickiego, 32. papież w okresie od 2 lipca 311 do 10 stycznia 314[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Został wybrany po około rocznym okresie sediswakancji po Euzebiuszu[1]. Liber Pontificalis podaje, że papież pochodził z Afryki, lecz najprawdopodobniej był Rzymianinem; o jego wcześniejszym życiu niewiele jest wiadomo[1]. Po zwycięstwie cesarza Konstantyna Wielkiego w 312, wszedł w życie edykt mediolański, który pozwolił chrześcijanom wyznawać swoją religię i obchodzić święta[2].

W Afryce zapanował rozłam, biskup Kartaginy Cecylian zwalczał błędy doktrynalne biskupów afrykańskich, na których czele stanął Donat, który uzależniał ważność udzielanych sakramentów od moralności ich szafarza[1]. Prawie wszystkie kościoły w Afryce się podzieliły i każda frakcja wybrała swego biskupa. Donatyści dążyli do obalenia Cecyliana, orzekli, iż jeden z wyświęcających go biskupów winien był wydania ksiąg świętych lub naczyń liturgicznych w czasie prześladowań, a w związku z tym święcenia Cecyliana są nieważne[1]. Wybrali na biskupa Majoryna, którego wkrótce zastąpił Donat. Poprosił on o arbitraż cesarza Konstantyna I Wielkiego ten zaś wyznaczył Milcjadesa, Maternusa z Kolonii, Retycjusza z Autun i Mariana z Arelate, by zbadali sprawę. Papież zwołał synod 2 października 313 w pałacu na Lateranie. Zebrani biskupi orzekli, że Cecylian jest prawowitym biskupem Kartaginy, potępiono i ekskomunikowano Donata[2]. Nie badano sprawy, czy biskup wyświęcający Cecyliana dopuścił się zdrady, gdyż tak czy inaczej święcenia były ważne.

Milcjades zmarł w Rzymie, pochowany został na cmentarzu św. Kaliksta[1].

Wspomnienie liturgiczne obchodzone jest w Kościele katolickim 10 grudnia, jak i 11 stycznia[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f John N. D. Kelly: Encyklopedia papieży. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1997, s. 44-45. ISBN 83-06-02633-0.
  2. a b Rudolf Fischer-Wollpert: Leksykon papieży. Kraków: Znak, 1996, s. 22-23. ISBN 83-7006-437-X.
  3. Żywoty Świętych.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]