Stefan VIII

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stefan VIII
Stephanus Octavus
Papież
Biskup Rzymu
Ilustracja
Kraj działania Państwo Kościelne
Data i miejsce urodzenia brak danych
Rzym
Data i miejsce śmierci październik 942
Rzym
Miejsce pochówku bazylika św. Piotra
Papież
Okres sprawowania 14 lipca 939 – październik 942
Wyznanie chrześcijaństwo
Kościół rzymskokatolicki
Kreacja kardynalska 936 – 939
Kościół tytularny Santi Silvestro e Martino ai Monti
Pontyfikat 14 lipca 939

Stefan VIII lub Stefan IX[a][1] (łac. Stephanus VIII ur. w Rzymie, zm. w październiku 942) – papież w okresie od 14 lipca 939 do października 942[2].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był Rzymianinem urodzonym pod koniec IX wieku i kardynałem prezbiterem od św. Sylwestra i Marcina[1]. Niektóre źródła błędnie podają jego pochodzenie jako niemieckie[1].

Został wybrany dzięki poparciu panującego w Rzymie księcia Alberyka II ze Spoleto, któremu pod względem politycznym był całkowicie podporządkowany[1]. Wydał przywileje na rzecz klasztorów św. Maurycego w Magdeburgu i San Salvatore in Tolla, nadał paliusz arcybiskupom Heroldowi z Salzburga i Hugonowi z Reims. Wspierał też dzieło reformatorskie opata Odona z Cluny, jednak wyłącznie pod kontrolą Alberyka, interesującego się reformatorskim opactwem[1]. Jego najpoważniejszą inicjatywą polityczną było poparcie udzielone królowi francuskiemu Ludwikowi IV Zamorskiemu w jego sporze ze zbuntowaną szlachtą burgundzką; papież w 942 wysłał do Francji legata Damazego wraz z listem, w którym wszystkim buntownikom zagroził ekskomuniką[1].

Pod koniec życia stanął na czele buntu przeciw Alberykowi, za co został uwięziony, brutalnie okaleczony, a w konsekwencji zmarł w wyniku odniesionych ran[1]. Został pochowany w bazylice św. Piotra. Okoliczności śmierci papieża jako pierwszy opisał trzynastowieczny kronikarz, Marcin z Opawy.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Stefan II (papież elekt) nie zdążył przyjąć sakry i był różnie umieszczany w spisach papieskich, co stwarza trudności z numeracją papieży noszących to imię

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g John N. D. Kelly: Encyklopedia papieży. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1997, s. 174-175. ISBN 83-06-02633-0.
  2. Rudolf Fischer-Wollpert: Leksykon papieży. Kraków: Znak, 1996, s. 61. ISBN 83-7006-437-X.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Kazimierz Dopierała: Księga Papieży, Wyd. Pallotinum, Poznań 1996, s. 118
  • Pope Stephen (VIII) IX (ang.). Catholic Encyclopedia. [dostęp 2012-11-11].