Stefan VIII

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Stefan VIII
Stephanus Octavus
Papież
Biskup Rzymu
Ilustracja
Kraj działania

Państwo Kościelne

Data i miejsce urodzenia

brak danych
Rzym

Data i miejsce śmierci

październik 942
Rzym

Miejsce pochówku

bazylika św. Piotra

Papież
Okres sprawowania

14 lipca 939 – październik 942

Wyznanie

chrześcijaństwo

Kościół

rzymskokatolicki

Kreacja kardynalska

936 – 939

Kościół tytularny

Santi Silvestro e Martino ai Monti

Pontyfikat

14 lipca 939

Stefan VIII lub Stefan IX[a][1] (łac. Stephanus VIII ur. w Rzymie, zm. w październiku 942) – papież w okresie od 14 lipca 939 do października 942[2].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był Rzymianinem urodzonym pod koniec IX wieku i kardynałem prezbiterem od św. Sylwestra i Marcina[1]. Niektóre źródła błędnie podają jego pochodzenie jako niemieckie[1].

Został wybrany dzięki poparciu panującego w Rzymie księcia Alberyka II ze Spoleto, któremu pod względem politycznym był całkowicie podporządkowany[1]. Wydał przywileje na rzecz klasztorów św. Maurycego w Magdeburgu i San Salvatore in Tolla, nadał paliusz arcybiskupom Heroldowi z Salzburga i Hugonowi z Reims. Wspierał też dzieło reformatorskie opata Odona z Cluny, jednak wyłącznie pod kontrolą Alberyka, interesującego się reformatorskim opactwem[1]. Jego najpoważniejszą inicjatywą polityczną było poparcie udzielone królowi francuskiemu Ludwikowi IV Zamorskiemu w jego sporze ze zbuntowaną szlachtą burgundzką; papież w 942 wysłał do Francji legata Damazego wraz z listem, w którym wszystkim buntownikom zagroził ekskomuniką[1].

Pod koniec życia stanął na czele buntu przeciw Alberykowi, za co został uwięziony, brutalnie okaleczony, a w konsekwencji zmarł w wyniku odniesionych ran[1]. Został pochowany w bazylice św. Piotra. Okoliczności śmierci papieża jako pierwszy opisał trzynastowieczny kronikarz, Marcin z Opawy.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Stefan II (papież elekt) nie zdążył przyjąć sakry i był różnie umieszczany w spisach papieskich, co stwarza trudności z numeracją papieży noszących to imię

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g John N. D. Kelly: Encyklopedia papieży. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1997, s. 174-175. ISBN 83-06-02633-0.
  2. Rudolf Fischer-Wollpert: Leksykon papieży. Kraków: Znak, 1996, s. 61. ISBN 83-7006-437-X.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Kazimierz Dopierała: Księga Papieży, Wyd. Pallotinum, Poznań 1996, s. 118
  • Pope Stephen (VIII) IX. Catholic Encyclopedia. [dostęp 2012-11-11]. (ang.).