Stefan VI

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Stefan VI
Stephanus Sextus
Papież
Biskup Rzymu
Ilustracja
Kraj działania

Państwo Kościelne

Data urodzenia

brak danych

Data śmierci

sierpień 897

Miejsce pochówku

bazylika św. Piotra

Papież
Okres sprawowania

maj 896 – sierpień 897

Wyznanie

chrześcijaństwo

Kościół

rzymskokatolicki

Pontyfikat

maj 896

Stefan VI lub Stefan VII[a][1] (łac. Stephanus VI ur. w Rzymie, zm. w sierpniu 897) – papież w okresie od maja 896 do sierpnia 897[2].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był synem kapłana, a papież Formozus powierzył mu biskupstwo Anagni[1]. Z początku był przychylny cesarzowi Arnulfowi z Karyntii, potem jednak został członkiem stronnictwa Spoletan i nigdy nie wybaczył Formozusowi, że zwrócił się przeciwko nim[1]. Śmierć Formozusa nie nasyciła gniewnego Stefana VI, więc po dziewięciu miesiącach chcąc pozbawić czci swojego poprzednika zwołał tzw. Synod trupi[1].

Formozus, który od dziewięciu miesięcy już nie żył, został wykopany, ubrany w papieskie szaty i poddany procesowi[2]. Odcięto mu trzy palce, używane do udzielania błogosławieństw, a ciało wrzucono do rzeki[2]. Choć proces miał charakter polityczny, jego konsekwencje miały również wymiar religijny, bowiem synod unieważnił wszystkie decyzje papieża Formozusa[1].

Synod wywołał skandal, który doprowadził do oburzenia ludu rzymskiego i zwolenników Formozusa, przeświadczonych o cudach zdziałanych przez jego sprofanowane zwłoki[1]. Wkrótce potem zdjęli oni Stefana VI z urzędu i wtrącili do więzienia, gdzie papież został niebawem uduszony[1].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Stefan II (papież elekt) nie zdążył przyjąć sakry i był różnie umieszczany w spisach papieskich, co stwarza trudności z numeracją papieży noszących to imię

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g John N. D. Kelly: Encyklopedia papieży. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1997, s. 162-163. ISBN 83-06-02633-0.
  2. a b c Rudolf Fischer-Wollpert: Leksykon papieży. Kraków: Znak, 1996, s. 57. ISBN 83-7006-437-X.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Pope Stephen (VI) VII. Catholic Encyclopedia. [dostęp 2012-10-21]. (ang.).
  • M. Gryczyński, Poczet papieży, Poznań 2006, s. 108.