Krystyna Janda: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
MastiBot (dyskusja | edycje)
m Robot przeniósł strony z Kategoria:Zasłużeni Działacze Kultury do Kategoria:Odznaczeni odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”; zmiany kosmetyczne
Linia 454: Linia 454:
* [[Złota Kaczka]] dla najlepszej aktorki pięćdziesięciolecia (2007)
* [[Złota Kaczka]] dla najlepszej aktorki pięćdziesięciolecia (2007)
* [[Hiacynt (nagroda)|nagroda Hiacynt]] „za konsekwentne wspieranie idei tolerancji w swej działalności teatralnej, filmowej i internetowej” (2007)<ref>[http://www.krystynajanda.net/hiacynt-2007 www.krystynajanda.net].</ref>
* [[Hiacynt (nagroda)|nagroda Hiacynt]] „za konsekwentne wspieranie idei tolerancji w swej działalności teatralnej, filmowej i internetowej” (2007)<ref>[http://www.krystynajanda.net/hiacynt-2007 www.krystynajanda.net].</ref>
* Laureat Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska "Neptuny" (2007) <ref>{{cytuj stronę | url = http://www.gdansk.pl/kultura,1268,16330.html| tytuł = Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska "Neptuny"| data dostępu = 2015-02-07| autor = | opublikowany = Oficjalny serwis Miasta Gdańska; http://www.gdansk.pl| praca = | data = | język = pl}}</ref>.
* [[Polskie Nagrody Filmowe]] „Orły”: nominacja za najlepszą główną rolę kobiecą za film ''[[Parę osób, mały czas]]'' (2008)
* [[Polskie Nagrody Filmowe]] „Orły”: nominacja za najlepszą główną rolę kobiecą za film ''[[Parę osób, mały czas]]'' (2008)
* [[Nagroda Miasta Stołecznego Warszawy]] (2011) w uznaniu zasług dla [[Warszawa|Stolicy Rzeczypospolitej Polskiej]]<ref>{{cytuj stronę|url=http://www.radawarszawy.um.warszawa.pl/ewidencje/nagroda/Strony/2011rok.aspx|tytuł=Nagrody m. st. Warszawy przyznane w 2011 roku|autor= |data= 16 czerwca 2011 |opublikowany=Urząd m. st. Warszawy|data dostępu=2 lipca 2012 |język = pl}}</ref>
* [[Nagroda Miasta Stołecznego Warszawy]] (2011) w uznaniu zasług dla [[Warszawa|Stolicy Rzeczypospolitej Polskiej]]<ref>{{cytuj stronę|url=http://www.radawarszawy.um.warszawa.pl/ewidencje/nagroda/Strony/2011rok.aspx|tytuł=Nagrody m. st. Warszawy przyznane w 2011 roku|autor= |data= 16 czerwca 2011 |opublikowany=Urząd m. st. Warszawy|data dostępu=2 lipca 2012 |język = pl}}</ref>

Wersja z 13:32, 28 cze 2016

Krystyna Janda
Ilustracja
Krystyna Janda (2012)
Data i miejsce urodzenia

18 grudnia 1952
Starachowice

Zawód

aktorka

Współmałżonek

Andrzej Seweryn (1974-1979)
Edward Kłosiński (1981-2008)

Lata aktywności

od 1976

Zespół artystyczny
Teatr Polonia w Warszawie
Odznaczenia
Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” Zasłużony dla Kultury Polskiej Kawaler Orderu Sztuki i Literatury (Francja)
podpis
Strona internetowa

Krystyna Jolanta Janda (ur. 18 grudnia 1952[1] w Starachowicach) – polska aktorka filmowa i teatralna, reżyserka, prozaiczka i felietonistka, piosenkarka; dyrektor artystyczny Teatru Polonia w Warszawie.

Życiorys

Krystyna Janda jest absolwentką Państwowego Liceum Plastycznego. W 1975 ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie.

Janda debiutowała już w czasie studiów rolą Maszy Kułyginy w dramacie Trzy siostry Antona Czechowa w reżyserii Aleksandra Bardiniego w Teatrze Telewizji w 1974[2]; w tym samym roku zagrała rolę Manekina 34 w ulicznej grotesce scenicznej Bal manekinów Brunona Jasieńskiego w reżyserii Janusza Warmińskiego[2]. W 1976 zagrała rolę Doriana Graya w Portrecie Doriana Graya Oscara Wilde’a w adaptacji Johna Osborne’a i reżyserii Andrzeja Łapickiego w Teatrze Małym w Warszawie[2]. W latach 1976–1987 była aktorką Teatru Ateneum w Warszawie.

Powszechnie uważa się[wyrażenie zwodnicze], że jej debiutem filmowym była rola Agnieszki w filmie Andrzeja WajdyCzłowiek z marmuru (1976). Po raz pierwszy na ekranie pojawiła się jednak w 1973 r. w serialu „Czarne chmury” jako dziewczyna tańcząca na chłopskim weselu. Grywa najczęściej postacie kobiet silnych i zdecydowanych o bogatym życiu wewnętrznym. Do najbardziej znanych należą jej role w filmach: Człowiek z żelaza, Przesłuchanie oraz Kochankowie mojej mamy.

Na estradzie Janda debiutowała w 1977 na XV Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu piosenką Guma do żucia z muzyką i do słów Marka Grechuty[2].

Od lat 80. gra nieprzerwanie w filmach kinowych i telewizyjnych oraz w sztukach teatralnych. Od 10 lat także reżyseruje w teatrze i telewizji. Ma na swoim koncie reżyserię filmu fabularnego Pestka, według kultowej powieści o miłości autorstwa Anki Kowalskiej.

W teatrze zagrała około 60 ról od antyku przez Szekspira do współczesnego repertuaru teatralnego polskiego i światowego. Przy czym ma na swoim koncie sukcesy właściwie we wszystkich gatunkach scenicznych. Największym sukcesem była Medea Eurypidesa. Miała w swoim repertuarze wiele monodramów, z których każdy był sukcesem. Zagrała także około 45 ról od klasycznych do współczesnych w Teatrze Telewizji oraz około 50 ról w filmach fabularnych.

Jest jedną z ulubionych aktorek Andrzeja Wajdy. Poza Człowiekiem z marmuru, kontynuowała współpracę z reżyserem w jego kolejnych dziełach, jak np.: Człowiek z żelaza, Dyrygent, czy Bez znieczulenia.

Jest laureatką wielu nagród przyznawanych w Polsce, jak i na świecie. Za rolę w filmie Przesłuchanie otrzymała Złotą Palmę na festiwalu w Cannes, a za rolę w filmie Zwolnieni z życia Waldemara Krzystka – Srebrną Muszlę w San Sebastian. Za rolę w filmie niemiecko-francuskim Laputa knerii Helmy Sanders-Brahms została nagrodzona na festiwalu w Montrealu.

Gra, śpiewa, reżyseruje, pisze felietony, wydała 6 płyt i 5 książek. Wielokrotnie nagradzana jako najpopularniejsza i najbardziej ceniona aktorka w kraju. W roku 1998 w ankiecie „Koniec wieku” przeprowadzonej przez tygodnik „Polityka” została wybrana do grona najwybitniejszych aktorów XX wieku[3].

W 2000 roku odbyła jedną z największych tras teatralnych w historii polskiego teatru (Sto twarzy Krystyny Jandy). W ciągu dwóch miesięcy zagrała 48 spektakli w 8 największych miastach Polski.

W 2005 roku podjęła też – jako jedna z pierwszych – wyzwanie stworzenia własnego, prywatnego teatru w Warszawie, Teatru Polonia[4]. Jest również fundatorką i Prezesem Zarządu Fundacji Krystyny Jandy na rzecz Kultury[5]. 16 stycznia 2010 roku Fundacja Krystyny Jandy na rzecz Kultury świętowała otwarcie nowej sceny nazwanej Och-teatr, mieszczącej się w Warszawie przy ulicy Grójeckiej w sali dawnego kina „Ochota”[6].

W maju 2006 roku otrzymała nagrodę Medaille Charlemagne pour des Medias Européens (Medal Karola Wielkiego Europejska nagroda mediów) za wybitny dorobek aktorski, zaangażowanie w europejskie porozumienie między Wschodem i Zachodem oraz walkę o równouprawnienie kobiet. W tym samym roku za rolę Tonki Babić w spektaklu Ucho, gardło, nóż (w jej własnej reżyserii) została nagrodzona prestiżowym Feliksem Warszawskim.

Pisuje felietony[7] m.in. do magazynu „Poradnik Domowy[8], a wcześniej także do miesięczników Pani oraz Uroda[9], występuje w reklamach telewizyjnych. Prowadzi blog.

Zasiada w Radzie Nadzorczej Fundacji Okularnicy[10].

We wrześniu 2015 roku[11] na rynku pojawiły się kosmetyki sygnowane jej nazwiskiem[12].

Życie prywatne

W latach 1974-1979 związana z aktorem Andrzejem Sewerynem. 5 stycznia 2008 zmarł jej mąż Edward Kłosiński, którego poślubiła w 1981 roku. Jest matką trójki dzieci: córki Marii Seweryn oraz dwóch synów, Adama i Jędrzeja Kłosińskich. Mieszka w podwarszawskim Milanówku.

Dorobek artystyczny

Filmografia (aktorka)

Gwiazda Krystyny Jandy w Alei Gwiazd w Łodzi
Rok Tytuł Rola Uwagi
1973 Czarne chmury tańcząca dziewczyna na weselu (odcinek 3) serial telewizyjny, reżyseria: Andrzej Konic
Szkic do sześciu części etiuda, reżyseria: Piotr Szulkin
1976 Człowiek z marmuru Agnieszka film polityczny, reżyseria: Andrzej Wajda
1977 Pani Bovary to ja Krystyna, przyjaciółka Anny film psychologiczny, reżyseria: Zbigniew Kaminski
Na srebrnym globie Aza dramat science fiction, reżyseria Andrzej Żuławski (premiera 1988 rok)
Granica Elżbieta Biecka film psychologiczny, reżyseria: Jan Rybkowski
1978 Rodzina Połanieckich Christina (odcinek: 5) serial telewizyjny, reżyseria: Jan Rybkowski
Bez znieczulenia studentka Agata film dramatyczny, reżyseria: Andrzej Wajda
Bestia Anna, żona Pawła film wojenny, reżyseria: Jerzy Domaradzki
1979 Manchmal Besucht der Neffe die Tante film dramatyczny, reżyseria: Michał Ratyński
Golem Rozyna film science fiction, reżyseria: Piotr Szulkin
Dyrygent Marta film dramatyczny, reżyseria: Andrzej Wajda
Doktor Murek Zośka "Arletka" (odcinki: 4, 5, 6, 7) serial telewizyjny, reżyseria: Witold Lesiewicz
1980 W biały dzień Ewa, kochanka "Białego" film historyczny, reżyseria: Edward Żebrowski
Uoni film obyczajowy, reżyseria: Władysław Ikonomow
"Zielony ptak" film obyczajowy, reżyseria: István Szabó
1981 Wojna światów – następne stulecie 2 role: żona Idema, prostytutka Gea film science fiction, reżyseria: Piotr Szulkin
On, ona, oni pani psycholog film obyczajowy, reżyseria: Krzysztof Tchórzewski
Fik-mik kochanka wiceministra, doktor Anita film obyczajowy, reżyseria: Marek Nowicki
Mefisto Barbara Bruckner film dramatyczny, reżyseria: István Szabó
Człowiek z żelaza Agnieszka film polityczny, reżyseria: Andrzej Wajda
1982 Przesłuchanie Antonina Dziwisz film dramatyczny, reżyseria: Ryszard Bugajski
Szpiegu, wróć Anna Gertz film szpiegowski, reżyseria: Yves Boisset
CE FUT UN BEL ETE Wanda film obyczajowy, reżyseria: Jean Chapote
1983 To tylko Rock piosenkarka Majka Lenczewska film muzyczny, reżyseria: Paweł Karpiński
Synteza aktorka Gloria Lamb film dla młodzieży, reżyseria: Maciej Wojtyszko
Stan wewnętrzny żeglarka Ewa Jaskólska film psychologiczny, reżyseria: Krzysztof Tchórzewski
Bella Donna Lena film kostiumowy, reżyseria: Peter Keglevic
1984 O-bi, o-ba. Koniec cywilizacji Gea film science fiction, reżyseria: Piotr Szulkin
Drobne, kobiece pismo Amelia Tachezy serial telewizyjny, reżyseria: Axel Corti
1985 Kochankowie mojej mamy Krystyna Traczyk film psychologiczny, reżyseria: Radosław Piwowarski
1986 W zawieszeniu Anna Mroczyńska film psychologiczny, reżyseria: Waldemar Krzystek
Laputa Małgorzata film obyczajowy, reżyseria: Helma Sanders-Brahms
1987 Na srebrnym globie Aza film science fiction, reżyseria: Andrzej Żuławski
Krótki film o zabijaniu Dorota film psychologiczny, reżyseria: Krzysztof Kieślowski
1988 Dekalog II Dorota film psychologiczny, reżyseria: Krzysztof Kieślowski
Dekalog V Dorota film psychologiczny, reżyseria: Krzysztof Kieślowski
Stan posiadania Julia film psychologiczny, reżyseria: Krzysztof Zanussi
1989 Modrzejewska Helena Modrzejewska serial telewizyjny, reżyseria: Jan Łomnicki
1991 Kuchnia polska (film) Margaret Szymanko film obyczajowy, reżyseria: Jacek Bromski
Kuchnia polska (serial telewizyjny) Margaret Szymanko (odcinki: 1, 2) serial telewizyjny, reżyseria: Jacek Bromski
1992 Zwolnieni z życia "Francuzka" film dramatyczny, reżyseria: Waldemar Krzystek
1994 Wielki Bellheim Maria Bellheim serial telewizyjny, reżyseria: Dieter Wedel
1995 Tato prokurator Magda film dramatyczny, reżyseria: Maciej Ślesicki
Pestka Agata Koman film dramatyczny, reżyseria: KRYSTYNA JANDA
1996 Opowieści weekendowe: Niepisane prawa Halina film obyczajowy, reżyseria: Krzysztof Zanussi
Matka swojej matki Ewa Kozłowska, biologiczna matka Anki film dramatyczny, reżyseria: Robert Gliński
1997 Ostatni rozdział pani Leduroy film komediodramatyczny, reżyseria: Yves Angelo
2000 Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową Anna, była żona Tomasza film psychologiczny, reżyseria: Krzysztof Zanussi
Weiser Elka film obyczajowy, reżyseria: Wojciech Marczewski
Żółty szalik aktualna kobieta bohatera film psychologiczny, reżyseria: Janusz Morgenstern
2001 Przedwiośnie (film) Jadwiga Baryka film kostiumowy, reżyseria: Filip Bajon
2002 Przedwiośnie (serial telewizyjny) Jadwiga Baryka (odcinki: 1, 2) serial telewizyjny, reżyseria: Filip Bajon
Superprodukcja ona sama film komediowy, reżyseria: Juliusz Machulski
2003-2004 Męskie-żeńskie Lilka Janicka serial telewizyjny, reżyseria: KRYSTYNA JANDA
2005 Wróżby kumaka Aleksandra Piątkowska film melodramatyczny, reżyseria: Robert Gliński
Solidarność, Solidarność... Człowiek z nadziei ona sama film dokumentalny, reżyseria: Andrzej Wajda
Parę osób, mały czas Jadwiga Stańczakowa film biograficzny, reżyseria: Andrzej Barański
2007 Ryś Wiadro, sprzątaczka na Poczcie Głównej w Warszawie film komediowy, reżyseria: Stanisław Tym
Niania ona sama (odcinek: 66) serial telewizyjny, reżyseria: Jerzy Bogajewicz
2009 Tatarak 2 role: Marta, aktorka film dramatyczny, reżyseria: Andrzej Wajda
Rewers Irena, matka Sabiny czarna komedia, reżyseria: Borys Lankosz
2010 Nocleg etiuda, reżyseria: Adam Kłosiński
2011 Sponsoring matka Alicji film dramatyczny, reżyseria: Małgorzata Szumowska
2011-2012 Bez tajemnic superwizor Barbara Lewicka-Lucas (serie: 1, 2) serial telewizyjny, reżyseria: Anna Kazejak, Jacek Borcuch
2013 Wałęsa. Człowiek z nadziei Agnieszka rozdająca ulotki (materiał archiwalny) film biograficzny, reżyseria: Andrzej Wajda
2014 Pani z przedszkola babcia Krzysztofa film komediowy, reżyseria: Marcin Krzyształowicz
2015 Panie Dulskie Dulska, babka Melanii film komediowy, reżyseria: Filip Bajon

Dubbing

Filmografia (reżyserka)

Spektakle (wybór)

Książki

  • Gwiazdy mają czerwone pazury – wyd. WAB, 1998
  • Moja droga B. – wyd. WAB, 2000
  • Różowe tabletki na uspokojenie – wyd. WAB, 2002
  • WWW.MAŁPA.PL – wyd. WAB, 2002
  • WWW.MAŁPA2.PL – wyd. WAB, 2005
  • Moje rozmowy z dziećmi – 2008

Dyskografia gościnnie

Magda Umer i Krystyna Janda w czasie koncertu "Pamiętajmy o Osieckiej", Teatr Atelier, sierpień 2014

Muzyka

  • Na płycie „Pięć oceanów” z utworami Agnieszki Osieckiej śpiewa piosenkę „Na zakręcie”.

Ordery i odznaczenia

Inne nagrody i wyróżnienia
  • Medal im. Vittoria de Siki (1990)
  • Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego za najlepszy debiut (1978)
  • Srebrny Asteroid za rolę w filmie Piotra Szulkina Golem, na XIX Międzynarodowym Festiwalu Filmów Fantastycznych w Trieście. Najlepsza rola kobieca na festiwalu (1981)
  • Montreal nagroda za rolę kobiecą (1986)
  • Nagroda im. Aleksandra Zelwerowicza – przyznawana przez redakcję „miesięcznika „Teatr” za rolę tytułową w „Medei” Eurypidesa w Teatrze Powszechnym w Warszawie (1988)
  • Nagroda Fundacji Kultury Polskiej za film Przesłuchanie (1989)
  • Złota Kaczka dla najlepszej aktorki (1990)
  • Najlepsza główna rola kobieca na FPFF Gdynia za film Przesłuchanie (1990)
  • Nagroda za najlepszą rolę żeńską na Festiwalu Filmowym w Cannes (rola w filmie Ryszarda Bugajskiego Przesłuchanie) (1990)
  • Nominacja do nagrody Europejskiej Akademii Filmowej za najlepszą rolę kobiecą (1990)
  • Nagroda dla najlepszej aktorki festiwalu na I Belgradzkim Festiwalu Filmów Śródziemnomorskich za rolę w filmie Ryszarda Bugajskiego Przesłuchanie (1991)
  • Srebrna Muszla na Festiwalu Filmowym w San Sebastian za rolę w filmie Waldemara Krzystka Zwolnieni z życia (1992)
  • Złota Kaczka dla najlepszej aktorki (1993)
  • Nagroda za debiut reżyserski na XX Festiwalu Filmowym w Gdyni za reżyserię filmu Pestka (1995)
  • Super Złota Kaczka dla najlepszej aktorki w historii polskiego kina (1996)
  • Nagroda Publiczności Telekamera dla najpopularniejszej aktorki (1998)
  • SuperWiktor za całokształt twórczości (1998)
  • Polskie Nagrody Filmowe „Orły”: nominacja za najlepszą główną rolę kobiecą za film Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową (2001)
  • Nagroda Główna Złote Lwy za najlepszą główną rolę kobiecą na FPFF Gdynia za Parę osób, mały czas (2005)
  • Medal Karola Wielkiego za wybitny dorobek aktorski oraz postawę proeuropejską. Jest pierwszą kobietą uhonorowaną tym medalem (2006)
  • Polskie Nagrody Filmowe „Orły”: nominacja za najlepszą główną rolę kobiecą za film Wróżby kumaka (2006)
  • Złota Kaczka dla najlepszej aktorki pięćdziesięciolecia (2007)
  • nagroda Hiacynt „za konsekwentne wspieranie idei tolerancji w swej działalności teatralnej, filmowej i internetowej” (2007)[26]
  • Laureat Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska "Neptuny" (2007) [27].
  • Polskie Nagrody Filmowe „Orły”: nominacja za najlepszą główną rolę kobiecą za film Parę osób, mały czas (2008)
  • Nagroda Miasta Stołecznego Warszawy (2011) w uznaniu zasług dla Stolicy Rzeczypospolitej Polskiej[28]
  • Perła Honorowa Polskiej Gospodarki w kategorii kultura (2011)[29]
  • Laureatka plebiscytu TVN i Gazety Wyborczej "Ludzie Wolności" w kategorii "Kultura" (2014)

Miejsce na liście najbogatszych osobowości show-biznesu w Polsce według Forbesa

  • 2009 – miejsce 19[30]
  • 2010 – miejsce 24[30]

Udział w reklamach

  1. Faktycznie już po północy w dniu 19 grudnia – Dziennik – wpis na 30 maja 2012. www.krystynajanda.pl, 30 maja 2012.
  2. a b c d Kto jest kim w Polsce. Informator biograficzny. Lubomir Mackiewicz (red.), Anna Żołna (red.). Warszawa: Wydawnictwo „Interpress”, 1993, s. 239. ISBN 83-223-2644-0.
  3. Ankieta „Polityki”. www.krystynajanda.pl, 17 sierpnia 1998.
  4. Teatr Polonia.
  5. Fundacja Krystyny Jandy na rzecz Kultury.
  6. Warszawa. Otwarcie Och-Teatru w sobotę.
  7. krystynajanda.pl/felietony.
  8. „Felietony Krystyny Jandy”, kobieta.gazeta.pl/poradnik-domowy.
  9. K. Janda, Różowe tabletki na uspokojenie, wyd. WAB, Warszawa 2003, s. 4.
  10. http://www.krs-online.com.pl/fundacja-okularnicy-imienia-agnieszki-krs-85688.html
  11. Krystyna Janda wchodzi na rynek kosmetyków. [dostęp 2015-08-31].
  12. Janda. www.janda.pl. [dostęp 2015-08-31].
  13. http://www.discogs.com/artist/Krystyna+Janda.
  14. http://www.discogs.com/Various-Music-From-Poland-At-Midem-85/release/1015974.
  15. http://www.discogs.com/Marek-Grechuta-Anawa-Ocalić-Od-Zapomnienia-Przeboje-Marka-Grechuty/release/2347244.
  16. http://www.discogs.com/Marek-Grechuta-Anawa-Ocalić-Od-Zapomnienia/release/1695317.
  17. http://www.discogs.com/Various-Summer-Hits-2-Piosenki-Na-Lato/release/3050414.
  18. Biblioteka Polskiej Piosenki.
  19. http://www.discogs.com/Marek-Grechuta-Serce/release/1667878.
  20. http://www.discogs.com/Various-Trójka-Live-Agnieszka-Osiecka-Kobiety-Mojego-Życia-I/release/2522181.
  21. Człowiek z żelaza w bazie filmpolski.pl
  22. Prezydent odznaczył ludzi kultury. prezydent.pl, 17 stycznia 2011. [dostęp 3 marca 2011].
  23. M.P. z 2011 r. nr 32, poz. 384
  24. M.P. z 2003 r. nr 6, poz. 81
  25. Wręczono złote medale „Gloria Artis”. e-teatr.pl, 2005-09-10. [dostęp 2012-12-03].
  26. www.krystynajanda.net.
  27. Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska "Neptuny". Oficjalny serwis Miasta Gdańska; http://www.gdansk.pl.+[dostęp 2015-02-07]. (pol.).
  28. Nagrody m. st. Warszawy przyznane w 2011 roku. Urząd m. st. Warszawy, 16 czerwca 2011. [dostęp 2 lipca 2012]. (pol.).
  29. Laureaci z poprzednich edycji  : Polish Market [online], www.polishmarket.com.pl [dostęp 2015-12-04].
  30. a b http://www.forbes.pl/rankingi/100-najcenniejszych-gwiazd-polskiego-show-biznesu,5627 100 najcenniejszych gwiazd polskiego show-biznesu 2010.
  31. Press: Krystyna Janda została twarzą marki Soraya, a Soraya mecenasem jej teatrów.

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Nagrody
Poprzednik
Meryl Streep
za Krzyk w ciemności
Festiwal Filmowy w Cannes
Najlepsza aktorka

1990
za Przesłuchanie
Następca
Irène Jacob
za Podwójne życie Weroniki
Poprzednik
Krystyna Feldman
za Mój Nikifor
FPFF w Gdyni dla aktorki pierwszoplanowej
2005
za Parę osób, mały czas
(Wraz z Karoliną Gruszką za Kochankowie z Marony)
Następca
Jowita Budnik
za Plac Zbawiciela
Poprzednik
Nagrody nie przyznano
FPFF w Gdyni dla aktorki pierwszoplanowej
1990
za Przesłuchanie
Następca
Ryszarda Hanin
za Jeszcze tylko ten las
Poprzednik
Michał Rosa
za Gorący czwartek
FPFF w Gdyni za debiut reżyserski
1995
za Pestka
(Wraz z Jarosławem Żamojdą za Młode wilki)
Następca
Paweł Łoziński
za Kratka

Szablon:Złota Palma dla najlepszej aktorki