Niania (serial telewizyjny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy serialu telewizyjnego. Zobacz też: inne znaczenie tego słowa.
Niania
Gatunek sitcom
Kraj produkcji Polska
Oryginalny język polski
Główne role Agnieszka Dygant
Tomasz Kot
Adam Ferency
Tamara Arciuch
Maria Maciejowska
Roger Karwiński
Emilia Stachurska
Elżbieta Jarosik
Iwona Wszołkówna
Krystyna Rutkowska-Ulewicz
Muzyka tytułowa piosenka: „Niania”
słowa: Łukasz Targosz
muzyka: Łukasz Targosz, Maciej Pawłowski, Robert Docew
wykonanie: Andrzej Lampert
Liczba odcinków 134 i 1 specjalny
Liczba serii 9
Nagrody 2006 Telekamera – najlepsza aktorka (Agnieszka Dygant)
2007 Telekamera – najlepszy serial komediowy
2008 Telekamera – najlepsza aktorka (Agnieszka Dygant), najlepszy serial komediowy
Lista odcinków
Produkcja
Produkcja Dariusz Gąsiorowski
Marzena Bober
Renata Walczyk
Reżyseria Jurek Bogajewicz
Scenariusz Bartosz Kurowski
Marcin Pieszczyk
Beata Pasek
Małgorzata Sikorska-Miszczuk
Agata Węgrzynowska
Muzyka Łukasz Targosz
Zdjęcia Marcin Figurski
Scenografia Dorota Ignaczak
Czas trwania odcinka 22–25 min
Pierwsza emisja
Data premiery 10 września 2005
Stacja telewizyjna TVN
Lata emisji 2005–2009
Status zakończony
Format obrazu 4:3 (serie I – VI)
16:9 (serie VII – IX)
Format dźwięku stereo
Mapa państw posiadających własną wersję serialu „Niania”
Galeria postaci
Agnieszka Dygant jako Frania Skalska zd. Maj
Tomasz Kot jako Maksymilian Skalski
Tamara Arciuch jako Karolina Łapińska
Adam Ferency jako Konrad, kamerdyner
Elżbieta Jarosik jako Teresa Maj zd. Lipiec
Barbara Wrzesińska jako Apolonia Bąk/Lipiec (I i II seria)
Iwona Wszołkówna jako Jolka Ząbkowska

Nianiapolski serial komediowy w reżyserii Jerzego Bogajewicza, emitowany na antenie telewizji TVN od 10 września 2005 do 24 października 2009. Zdobywca Telekamery 2007 i 2008 z rekordową ilością głosów, w kategorii serial komediowy.

Serial został realizowany na licencji emitowanego w latach 90. XX wieku sitcomu The Nanny amerykańskiej sieci telewizyjnej CBS, emitowanego w Polsce pod tytułem Pomoc domowa (na antenie telewizji Polsat, TV Puls i TVN Siedem). Fabuła, intrygi oraz dialogi w polskiej wersji serialu są kopią serialu amerykańskiego – poza miejscem akcji (Warszawa) oraz polskimi imionami i nazwiskami bohaterów. Polscy realizatorzy zaangażowali do roli niani polską aktorkę Agnieszkę Dygant, o urodzie podobnej do jej amerykańskiego pierwowzoru, Fran Drescher. Widownia serialu sięgała ponad 4 mln widzów.

Zdjęcia do serialu były realizowane od 22 lipca 2005 do 25 lutego 2009. W polskiej wersji niektóre odcinki są pomijane (głównie z pierwszych serii) i tak zamiast 147 odcinków (oryginał) w Polsce było ich 134. W Polsce zaręczyny odbyły się już w 105 odcinku. W Polsce serie mają po 15 odcinków (z wyjątkiem serii 8, która ma 14 odcinków). W Polsce zrealizowano 134 odcinki oryginału.

W październiku 2008 Fran Drescher, odtwórczyni roli zwariowanej niani Fran Fine w oryginalnej wersji serialu, odwiedziła Polskę, a także spotkała się z ekipą Niani w związku z setnym odcinkiem serialu, w którym pojawia się na końcu (seria VII, odc. 10 pt. Miłość aż po Hel wyemitowanym 15 listopada 2008). Była zachwycona dekoracjami, doborem obsady oraz tym, jak bardzo polska wersja jest zbliżona do amerykańskiego oryginału sitcomu. Serial zyskał także uznanie producenta oryginału – Sony Columbia Pictures Television International. Polska adaptacja sitcomu została uznana przez nich za wersję najbardziej zbliżoną do wersji amerykańskiej spośród wszystkich udzielonych licencji[1][2].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Trzydziestoletnia Franciszka Maj (Agnieszka Dygant) traci pracę w salonie sukien ślubnych, w którym pracowała przez trzy lata, i rozstaje się z niedoszłym narzeczonym, Danielem Jarosińskim (Wojciech Medyński/Artur Dziurman). Jako akwizytorka kosmetyków marki „Cienie Orientu” oferuje towar w domu rodziny Skalskich, w momencie, gdy trwały poszukiwania opiekunki dla dzieci Maksymiliana (Tomasz Kot), bogatego producenta telewizyjnego. Ostatecznie otrzymuje tę posadę, stając się nianią trójki dzieci wdowca: zamkniętej w sobie Zuzi (Emilia Stachurska), urwisa Adasia (Roger Karwiński) i nieśmiałej Małgosi (Maria Maciejowska).

W czasie opieki nad dziećmi, pracodawca i niania nawiązują silną więź emocjonalną. Objawia się ona sympatią, przed którą oboje wciąż uciekają. Ich relacje tym bardziej nie są łatwe, ponieważ dzielą ich różnice klasowe i poglądy na różne sprawy, przy czym często nie mogą się dogadać. Całej rodzinie towarzyszy niezwykle inteligentny kamerdyner Konrad (Adam Ferency), często wykazujący się większą bystrością i inteligencją niż jego pracodawca. Współpracownica Maksymiliana Skalskiego, Karolina Łapińska (Tamara Arciuch), jest ciągłym obiektem złośliwych dowcipów i słownych docinków kamerdynera. Jednocześnie uzupełnia atmosferę domu zabieganiem o względy Maksymiliana Skalskiego, marząc o roli jego żony.

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

Rodzina Majów[edytuj | edytuj kod]

 • Frania Skalska (zd. Maj) Agnieszka Dygant – tytułowa, trzydziestokilkuletnia „niania”, pracująca u Maksymiliana Skalskiego, następnie jego żona. Jest córką Teresy i Stefana Majów, wnuczką Apolonii Lipiec. Ze Skalskim ma bliźnięta: Marię Magdalenę i Franciszka Józefa, adoptowała także trójkę dzieci męża z pierwszego małżeństwa: Małgosię, Adasia i Zuzię.
 • Teresa Kwiryna Maj (zd. Lipiec) (Elżbieta Jarosik) – matka Frani. Zachwycona nową pracą Frani, widzi obiecujące perspektywy. Marzy aby Frania się ustatkowała (w roli męża widzi przede wszystkim Maksa), chce mieć też wnuki. W odcinku Napad na bank Teresa mówi o swojej hipoglikemii, co wyjaśnia, dlaczego niemal w każdej scenie spożywa obfity posiłek, lub myśli o jedzeniu.
 • Lidia Maj – siostra Frani. Przechodzi niekończący się kryzys w swoim małżeństwie. Żona Cezarego.
 • Stefan Maj – ojciec Frani. Zięć Apolonii.
 • Apolonia Lipiec (zd. Bąk) (Barbara Wrzesińska/Krystyna Rutkowska-Ulewicz) – babcia Frani. Czuwa nad swoją wnuczką, czasem aż przesadnie. Ma sklerozę. Jej narzeczonym jest Czesław.
 • Leokadia Maj (Alina Janowska) - babcia Frani od strony ojca. Frania mówi o niej, że mieszka w landrynce, gdyż chodzi na różowo i ma całe mieszkanie na różowo.
 • Janina Rożen – szwagierka Teresy Maj, siostra Stefana Maja.
 • Józef Lipiec – brat Teresy Maj. Uwielbia się przechwalać swoją rodziną i osiągnięciami.
 • Marta Lipiec – córka Józefa.
 • Feliksa Maj – ciotka Frani. Oddała jej w spadku swoją najcenniejszą rzecz – futro z norek.
 • Henryk Maj – mąż ciotki Feliksy.
 • Ryszard Lipiec – wujek Frani, elektryk.
 • Henryk Lipiec – wujek Frani, hydraulik.
 • Maja Lipiec – wnuczka wujka Henia, kuzynka Frani.
 • Zofia Maj – ciotka Frani.
 • Celestyn – wujek i adwokat Frani.
 • Cezary – mąż Lidki, siostry Frani.
 • Ewa Minge – kuzynka Frani.

Rodzina Skalskich[edytuj | edytuj kod]

 • Maksymilian Maria Skalski (Tomasz Kot) – czterdziestoparoletni wdowiec, bogaty producent telewizyjny. Jest osobą uczciwą, choć czasami zdystansowaną i ironiczną. Kilka lat temu zmarła jego żona Anna, po tej tragedii stał się typowym pracoholikiem. Jego uczucie do panny Frani Maj rozwijało się, ale mężczyzna starał się to ukryć. Jest synem Janka i Eli Skalskich, bratem Asi oraz Aleksa, a także przyszywanym bratem Zdenki. Jego babką jest Matylda Skalska.
 • Małgosia Skalska (Maria Maciejowska) – nastoletnia córka Maksa. Z początku nieśmiała i chorobliwie zakompleksiona, pod wpływem Frani zmieniła się w przebojową, radosną dziewczynę. Zaczęła chodzić na imprezy, umawiać się z chłopakami i podejmować pierwsze poważne decyzje, z którymi zawsze dzieliła się z Franią, swoją najlepszą przyjaciółką i powierniczką. Wyszła za mąż za fotomodela Michała.
 • Adaś Maks Skalski (Roger Karwiński) – syn Maksa, z którym po śmierci matki żadna niania nie mogła nawiązać kontaktu, aż do czasu kiedy zjawiła się panna Frania Maj. Zainteresował się dziewczynami, uwielbiał psocić i dokuczać siostrom.
 • Zuzia Skalska (Emilia Stachurska) – córka Maksa, najmłodsza z rodzeństwa. Chodziła na terapię, bo była zamknięta w sobie i introwertyczna. Dzięki Frani, dziewczynka jednak stopniowo otworzyła się. Niania jest dla niej źródłem matczynego ciepła, którego Zuzi bardzo brakowało po stracie matki. Często mówiła o rzeczach, o których dorośli nie mieli dotąd pojęcia.
 • Aleks Skalski – (Rafał Królikowski) młodszy brat Maksa. Oświadczył się Frani, ale wyjechał bez niej, ponieważ jego niedoszła żona nie zdążyła do niego dołączyć. Jakiś czas później Maks dowiedział się o tym od brata na swoim wieczorze kawalerskim.
 • Joanna Skalska (Katarzyna Figura) – siostra Maksa. Była zaręczona z Nigelem Rogersem, ostatecznie związała się ze swoim szoferem Jakubem (Zbigniew Zamachowski), z którym się rozwiodła.
 • Janusz Skalski – zmarły ojciec Maksa, Asi, Aleksa i Zdenki.
 • Elżbieta Skalska – matka Maksa, Asi, Aleksa. Maks za nią nigdy nie przepadał, ale czuł do niej respekt i pewien rodzaj lęku. Nigdy nie potrafił jej zadowolić.
 • Anna Skalska – zmarła żona Maksa. Pojawiła się dwa razy, jako duch, w noc przed ślubem Maksa z Franią oraz na filmie w odcinku pt. Nie pamiętam mamy.
 • Zdenka Skalska – przyrodnia siostra Maksa i nieślubne dziecko Janusza Skalskiego, która odziedziczyła majątek po zmarłym ojcu.
 • Matylda Skalska – babcia Maksa. Wyrafinowana dama w każdym calu.
 • Joanna Skalska – sekretarka, a potem druga żona Janusza Skalskiego.Na początku nie lubiana przez Maksa. Przyjaciółka i pierwowzór Frani.

Pozostali[edytuj | edytuj kod]

 • Karolina Łapińska (Tamara Arciuch) – współpracownica Maksa. Kobieta po trzydziestce, elegancka i z klasą, jednak sztywna, pretensjonalna i zarozumiała. Chętnie związałaby się z nim uczuciowo. Bardzo nie lubiła dzieci, starała się to ukryć. We Frani widziała konkurentkę w zabiegach o względy Maksa. Przez lata gardziła Konradem, ale rok po ślubie swojego szefa z Franią, wyszła za mąż za kamerdynera oraz zaszła w ciążę. W prezencie na urodziny otrzymała od Maksa psa – Futrzaka, którego często zapominała skądś zabrać i zostawiała go np. w taksówce.
 • Konrad (Adam Ferency) – kamerdyner. Jego ojciec pracował w ambasadzie w Wielkiej Brytanii. On sam ukończył studia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Niezwykle inteligentny i błyskotliwy komentator życia rodzinnego. Konrad, mimo że jest pracownikiem Maksa, często jest dla niego jak ojciec, przyjaciel, zawsze służy mu radą. Z początku on jedyny widzi, co się święci między nową nianią a Maksem Skalskim, podsuwając im delikatne aluzje. Przyjaźni się z Franią, przez lata gardził Karoliną Łapińską, ale rok po ślubie swojego szefa z Franią, ożenił się z Karoliną. W ostatnim odcinku serialu wyszło na jaw, że spodziewają się dziecka. Znają się z Maksem od dziecka.
 • Jolka Ząbkowska (Iwona Wszołkówna) – najlepsza przyjaciółka Frani od czasów szkolnych. Mieszka z rodzicami na Pradze, przy ulicy Ząbkowskiej. Mało inteligentna i niezbyt bystra, za to miła i otwarta. Pracowały też razem w salonie sukien ślubnych. Tak jak Frania, szuka faceta.
 • Jerzy Młynarski – psychoterapeuta Frani.
 • Czesław – drugi mąż Apolonii i ojczym Teresy. Były wojskowy. Jego serialowym siostrzeńcem był dziennikarz Bogdan Rymanowski.
 • Sadowska – ekscentryczna ginekolog Frani. Ma córkę Gosię, która też jest ginekologiem.
 • Jakub – (Zbigniew Zamachowski) szofer, a później mąż, Joanny Skalskiej, siostry Maksa. Rozwiedli się.

Główne role[edytuj | edytuj kod]

Aktor Rola Odpowiednik w wersji oryginalnej
Agnieszka Dygant Franciszka (Frania) Skalska zd. Maj Fran Sheffield zd. Fine
Tomasz Kot Maksymilian (Maks) Skalski Maxwell Beverly Sheffield
Tamara Arciuch Karolina Łapińska Chastity Claire „CC” Babcock
Adam Ferency Konrad, kamerdyner Niles
Maria Maciejowska Małgorzata Skalska Margaret „Maggie” Brolin zd. Sheffield
Roger Karwiński Adam Skalski Brighton Millhouse Sheffield
Emilia Stachurska Zuzanna Skalska Grace „Gracie” Sheffield
Elżbieta Jarosik Teresa Maj zd. Lipiec Sylvia Fine zd. Rosenberg
Barbara Wrzesińska Apolonia Bąk/Lipiec (I i II seria) Yetta Rosenberg
Krystyna Rutkowska-Ulewicz Apolonia Bąk/Lipiec (od III serii)
Iwona Wszołkówna Jolanta Ząbkowska Valerie „Val” Toriello

Spis odcinków[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Lista odcinków serialu Niania.
Numer Data emisji Tytuł Gwiazda odcinka
Seria pierwsza (jesień 2005)
1 10 września 2005 Frania Wojciech Medyński, Adam Sztaba
2 17 września 2005 Przeminęło z dymkiem Andrzej Deskur, Danuta Rinn, Magdalena Kacprzak
3 24 września 2005 Przebieranki Grażyna Barszczewska, Sandra Samos
4 1 października 2005 Słodkie potomstwo Ryszard Chlebuś, Maciej Bukowski
5 8 października 2005 Stosunki służbowe Marcin Krawczyk
6 15 października 2005 Retro-Niania Antonina Girycz
7 22 października 2005 Przyzwoitka Marcin Błaszak
8 29 października 2005 Wymyślona przyjaciółka Joanna Sienkiewicz
9 5 listopada 2005 Głębokie gardło Violetta Arlak, Waldemar Błaszczyk, Dorota Deląg, Michał Piela, Marcin Rój
10 12 listopada 2005 Nieoczekiwana zamiana miejsc Joachim Lamża, Anna Majcher, Wojciech Pokora, Zbigniew Kosowski
11 19 listopada 2005 Niech żyje show Zofia Czerwińska, Anna Gornostaj
12 26 listopada 2005 Miejsce na cmentarzu Paweł Deląg
13 3 grudnia 2005 Między nami modelkami Elżbieta Zającówna, Marcin Piętowski
14 17 grudnia 2005 Rodzinne przepychanki Roman Kłosowski
15 24 grudnia 2005 Wymarzona Wigilia Lech Dyblik, Michał Piela, Marcin Rój
Seria druga (wiosna 2006)
16 4 marca 2006 Nie będę Julią Bohdan Łazuka, Olga Borys, Andrzej Nejman, Marcin Kwaśny
17 11 marca 2006 Wymarzone wakacje Kamil Krupicz
18 18 marca 2006 Przerwijcie ślub, ja wysiadam Katarzyna Figura, Zbigniew Zamachowski
19 25 marca 2006 Materialistka Magdalena Stużyńska, Andrzej Kopiczyński, Tadeusz Pluciński
20 1 kwietnia 2006 Oda do Kayah Edward Linde-Lubaszenko, Kayah
21 8 kwietnia 2006 Niania porywaczka Agnieszka Suchora, Michał Włodarczyk, Henryk Gołębiewski
22 15 kwietnia 2006 Każdy potrzebuje babci Józef Fryźlewicz
23 22 kwietnia 2006 Frania numer dwa Maria Góralczyk
24 29 kwietnia 2006 Zabójcze paluszki Piotr Machalica, Liroy, Andrzej Sołtysik, Katarzyna Kwiatkowska
25 6 maja 2006 Wybór Frani Artur Dziurman, Jerzy Bogajewicz
26 13 maja 2006 Pani od WF-u Dorota Stalińska, Cezary Pazura
27 20 maja 2006 Kokosy z Wisienki Andrzej Grabowski, Olivier Janiak
28 27 maja 2006 Nie pamiętam mamy Laura Łącz, Joanna Kurowska, Justyna Steczkowska, Martyna Kliszewska
29 3 czerwca 2006 Scenarzysta Paweł Burczyk, Sandra Dziwiszek, Robert Wabich
30 10 czerwca 2006 Klątwa Czerwonego Kapturka Maria Gładkowska
Seria trzecia (jesień 2006)
31 9 września 2006 Gdzie jest Edyta? Edyta Górniak, Jacek Lenartowicz
32 16 września 2006 Strajk Ewa Drzyzga, Mateusz Grydlik, Mateusz Banasiuk
33 23 września 2006 Chłopak na opak Kajetan Lewandowski, Szymon Majewski
34 30 września 2006 Czarodziej parkietu Tomasz Sapryk, Katarzyna Radochońska
35 7 października 2006 Piwnica namiętności Jerzy Bończak, Ryszard Chlebuś, Maciej Dancewicz
36 14 października 2006 Lekcja odpowiedzialności Maciej Mikołajczyk, Tadeusz Borowski
37 21 października 2006 Testament Andrzej Beja-Zaborski, Ewa Serwa
38 28 października 2006 Łabędzi śpiew Adrianna Biedrzyńska, Piotr Gąsowski
39 4 listopada 2006 Miłość i prawa ręka Leon Niemczyk, Bogusław Kaczyński
40 11 listopada 2006 To jest napad Radosław Pazura, Rafał Rutkowski
41 18 listopada 2006 To tylko przyjaźń Robert Rozmus
42 2 grudnia 2006 Kanasta Zbigniew i Danuta Nowakowie
43 9 grudnia 2006 Zabierz to futro Anna Majcher, Joachim Lamża
44 16 grudnia 2006 Rąbnięta Owca Agata Kulesza
45 23 grudnia 2006 Dziewczyny nie płaczą Muniek Staszczyk, Magdalena Stużyńska, Agnieszka Krukówna, Mariusz Drężek, Jarosław Budnik
Seria czwarta (wiosna 2007)
46 10 marca 2007 Królowa pocałunku Andrzej Piaseczny, Marcin Kudełka
47 17 marca 2007 Wspólna noc Agnieszka Kotulanka
48 24 marca 2007 Majowe niesnaski Iwona Bielska
49 31 marca 2007 Randka w ciemno Paulina Młynarska-Moritz
50 7 kwietnia 2007 Fałszywe zaręczyny Leszek Lichota
51 14 kwietnia 2007 Wielka gra Frani Arkadiusz Brykalski, Katarzyna Kwiatkowska
52 21 kwietnia 2007 Mieszkanie z Jolką Mariusz Zalejski, Paweł Tucholski
53 28 kwietnia 2007 Windą do nieba Anna Dereszowska
54 5 maja 2007 O czym marzy dziewczyna Ewelina Starejki
55 12 maja 2007 Dwie panie Skalskie Hanna Stankówna
56 19 maja 2007 Dość tej zabawy Bohdan Smoleń, Robert Wrzosek
57 26 maja 2007 Za duże stopy Aleksander Mikołajczak
58 2 czerwca 2007 Chłopak Jolki Mariusz Czajka, Piotr Rubik
59 9 czerwca 2007 Nasienie życia Ewa Gawryluk, Magdalena Waligórska
60 16 czerwca 2007 Miłość ma wiele twarzy Andrzej Deskur
Seria piąta (jesień 2007)
61 8 września 2007 Propozycja nie do odrzucenia Tomasz Karolak, Mariusz Pudzianowski, Piotr Borowski
62 15 września 2007 Pokaz mody Ewa Minge, Bogusław Kaczmarczyk
63 22 września 2007 Gdzie jest Frania? Paweł Domagała, Wojciech Machnicki, Andrzej Morozowski, Tomasz Sekielski
64 29 września 2007 Babcia Leokadia Alina Janowska
65 6 października 2007 Urodziny na urodziny Anna Przybylska
66 13 października 2007 Moje perły Katarzyna Bujakiewicz, Krystyna Janda
67 20 października 2007 Frania na aukcji Przemysław Sadowski, Gabriela Kownacka
68 27 października 2007 Francuski numer Krzysztof Zawadzki
69 3 listopada 2007 Miłość w Paryżu Rafał Królikowski, Tomasz Jachimek, Urszula Dudziak
70 10 listopada 2007 Ta rzecz Jacek Braciak, Waldemar Kotas
71 17 listopada 2007 Podwójna randka Przemysław Cypryański, Jan Wieczorkowski
72 24 listopada 2007 Eksperyment z jajem Beata Kawka
73 1 grudnia 2007 Piąty mąż Janiny Iwona Bielska, Artur Łodyga, Krzysztof Tyniec
74 8 grudnia 2007 Jaki ojciec taki syn Krzysztof Kowalewski, Maria Pakulnis
75 15 grudnia 2007 Cyrk podatkowy Rafał Cieszyński, Paweł Okraska
Seria szósta (wiosna 2008)
76 1 marca 2008 Młodszy brat Maksa Rafał Królikowski, Henryk Gołębiewski
77 8 marca 2008 Tatuaż Mirosław Zbrojewicz, Sonia Bohosiewicz
78 15 marca 2008 Kryzys wieku średniego Zbigniew Lew-Starowicz, Wojciech Fibak
79 22 marca 2008 Miss Turbo Ewa Wachowicz, Magdalena Steczkowska
80 29 marca 2008 Huragan Michał Lesień, Andrzej Brzeski
81 5 kwietnia 2008 Daniel nie żyje Barbara Krafftówna, Ryszard Kotys, Anita Jancia, Wojciech Mecwaldowski
82 12 kwietnia 2008 Przystojny kuzyn Bartek Kasprzykowski, Mirosław Baka, Małgorzata Rożniatowska, Andrzej Brzeski
83 19 kwietnia 2008 Piąte koło u wozu Piotr Zelt, Grzegorz Wons, Mirosław Baka, Tadeusz Ross
84 26 kwietnia 2008 Na mój nos Mirosław Baka, Katarzyna Glinka, Sambor Czarnota
85 3 maja 2008 Napad na bank Sławomir Pacek, Wojciech Kalarus, Henryk Gołębiewski
86 10 maja 2008 Wszy-stko zostaje w rodzinie Grzegorz Halama
87 17 maja 2008 Niania i przystojny producent Mirosław Baka, Władysław Grzywna
88 24 maja 2008 Piłkarski pech Borys Szyc, Wojciech Brzozowski
89 31 maja 2008 Muza potrzebna od zaraz Małgorzata Kożuchowska, Joanna Jabłczyńska, Marzena Rogalska
90 7 czerwca 2008 Powtórka z Paryża Kombii, Barbara Klejst, Waldemar Błaszczyk
Seria siódma (jesień 2008)
91 6 września 2008 Mama wyjeżdża Weronika Książkiewicz, Piotr Siejka, Karolina Malinowska, Agnieszka Maciąg
92 13 września 2008 Niania robi karierę Robert Kudelski, Joanna Liszowska, Stanisław Mikulski, Marcin Wójcik, Michał Wójcik, Renata Dancewicz, Jakub Wesołowski, Kazimierz Mazur
93 20 września 2008 Czas na zmiany Rafał Bryndal, Hanna Śleszyńska
94 27 września 2008 Pierwsza randka Maryla Rodowicz, Mariusz Zaniewski
95 4 października 2008 Frania razy dwa Piotr Kupicha, Magdalena Schejbal
96 11 października 2008 Konrad na zakręcie Dorota Zawadzka, Wiktor Zborowski, Iwona Bielska
97 18 października 2008 Zoya, córka Frani Aleksandra Szwed, Mirosław Baka
98 25 października 2008 Pogoda na Maj Stanisław Tym, Bogdan Rymanowski, Mirosław Baka
99 8 listopada 2008 Edukacja Frani Bartosz Opania
100 15 listopada 2008 Miłość aż po Hel Czesław Majewski, Maria Klejdysz
101 22 listopada 2008 Fałszywy pieprzyk Karolina Korwin Piotrowska, Ewa Kasprzyk, Gabriela Czyżewska
102 29 listopada 2008 Mów mi Franiu Mirosław Baka
103 6 grudnia 2008 Pechowa wysypka Marcin Perchuć, Katarzyna Galica, Tomek Makowiecki
104 13 grudnia 2008 Niania u sułtana Ahmud De-sabaja
105 20 grudnia 2008 Zaręczyny Bogdan Brzyski, Piotr Nowak, Artur Janusiak
Seria ósma (wiosna 2009)
106 7 marca 2009 Pierścionek zaręczynowy Jerzy Rogalski, Dorota Wellman, Magdalena Gessler, Łukasz Czarnecki, Daniel Olbrychski, Piotr Pilitowski
107 7 marca 2009 Praca ziomowa Tede, Stanisław Tym, Łukasz Simlat, Psycho Stach
108 14 marca 2009 Spotkanie klasowe Agnieszka Chylińska, Kasia Nosowska. Stachursky
109 14 marca 2009 Intercyza Agnieszka Warchulska, Jolanta Fraszyńska, Małgorzata Sadowska, Piotr Miazga, Stanisław Tym
110 21 marca 2009 Zdenka Katarzyna Skrzynecka, Bożena Dykiel, Sławomir Orzechowski, Krzysztof Kowalewski
111 21 marca 2009 Świadek Rafał Królikowski, Joanna Koroniewska, Elisabeth Duda, Michał Passendorfer
112 28 marca 2009 Ślub Katarzyna Figura, Dominika Kluźniak, Agnieszka Wagner, Artur Andrus
113 28 marca 2009 Katarzyna Figura, Małgorzata Rożniatowska, Zofia Merle, Andrzej Brzeski, Jerzy Rogalski, Andrzej Piszczatowski, Weronika Wiszniewiecka, Kacper Kędzierski
114 4 kwietnia 2009 Człowiek za burtą Michał Wiśniewski, Zuzanna Grabowska
115 4 kwietnia 2009 Uciszanie Frani Irena Kwiatkowska, Piotr Najsztub
116 18 kwietnia 2009 Na zawsze niania Krystyna Tkacz, Wojciech Jagielski, Daniel Wieleba
117 18 kwietnia 2009 Rodzice Anny Barbara Brylska, Marek Barbasiewicz
118 25 kwietnia 2009 Chłopak Małgosi Żora Korolyov
119 25 kwietnia 2009 Przy nadziei Marta Lipińska, Żora Korolyov
Seria dziewiąta (wiosna, jesień 2009)
120 2 maja 2009 Mama, jak to łatwo powiedzieć Kinga Rusin, Andrzej Zieliński, Marta Lipińska, Violetta Arlak
121 2 maja 2009 Teges Śmeges Weronika Marczuk-Pazura, Michał Piróg, Marta Lipińska, Tomasz Kin, Artur Cieciórski, Maciej Florek, Wioletta Fiuk, Maria Foryś, Gabriel Piotrowski, Rafał Kamiński, Adam Pater, Grzegorz Halama
122 9 maja 2009 Białe szaleństwo Łukasz Nowicki, Marta Lipińska, Ilona Chojnowska
123 9 maja 2009 Zemsta Janiny Iwona Bielska, Żora Korolyov, Jakub Kotyński
124 16 maja 2009 Ryzykowna inwestycja Jacek Poniedziałek, Danuta Stenka, Katarzyna Figura
125 16 maja 2009 Seksowna mamuśka Beata Tyszkiewicz, Marta Lipińska
126 23 maja 2009 Na obczyźnie Krystyna Podleska, Edyta Olszówka, Maciej Nowak
127 23 maja 2009 Ekscesy Teresy Marian Opania, Leszek Teleszyński
128 12 września 2009 Producenci Anna Korcz, Bartosz Kańtoch
129 19 września 2009 Prawie jak rodzice Magdalena Różczka
130 26 września 2009 Listy Apolonii Radosław Izdebski, Agnieszka Mrozińska, Wojciech Socha
131 3 października 2009 Ślub Małgosi Beata Kozidrak, Żora Korolyov, Andrzej Brzeski, Mateusz Janicki, Izabela Dąbrowska
132 10 października 2009 Polowanie na kociaka Edyta Olszówka, Anna Bojara
133 17 października 2009 Wielki finał Marian Opania, Marta Lipińska, Piotr Grabowski
134 24 października 2009 Iwona Bielska, Marta Lipińska, Violetta Arlak, Anna Maria Buczek, Bartłomiej Bobrowski, Andrzej Brzeski
Specjalne odcinki
135 11 listopada 2009, godz. 11:00 Niania na deser (W tym odc. zostały pokazane retrospekcje z kilku odc. oraz wywiady z niektórymi aktorami, odtwarzający m.in. główne role)

Oglądalność[edytuj | edytuj kod]

Odcinek I seria II seria III seria IV seria V seria VI seria VII seria VIII seria IX seria
1 3 173 900
(10 września 2005)
3 962 984
(4 marca 2006)
3 022 353
(9 września 2006)
3 881 342
(10 marca 2007)
3 022 058
(8 września 2007)
3 418 162
(1 marca 2008)
1 463 719
(6 września 2008)
3 152 743
(7 marca 2009)

(2 maja 2009)
2 3 372 461
(17 września 2005)
3 350 663
(11 marca 2006)
2 983 600
(16 września 2006)
3 920 295
(17 marca 2007)
3 053 476
(15 września 2007)
3 120 264
(8 marca 2008)
2 725 684
(13 września 2008)
2 722 648
(7 marca 2009)

(2 maja 2009)
3 3 008 236
(24 września 2005)
3 725 587
(18 marca 2006)
3 009 224
(23 września 2006)
3 651 215
(24 marca 2007)
3 033 151
(22 września 2007)
3 318 550
(15 marca 2008)
3 002 560
(20 września 2008)
2 459 373
(14 marca 2009)

(9 maja 2009)
4 3 212 581
(1 października 2005)
3 699 145
(25 marca 2006)
2 853 045
(30 września 2006)
3 410 468
(31 marca 2007)
2 547 990
(29 września 2007)
3 002 967
(22 marca 2008)
2 999 528
(27 września 2008)
2 420 329
(14 marca 2009)

(9 maja 2009)
5 2 836 948
(8 października 2005)
3 715 215
(1 kwietnia 2006)
3 643 593
(7 października 2006)
3 542 151
(7 kwietnia 2007)
3 484 197
(6 października 2007)
3 316 146
(29 marca 2008)
3 426 013
(4 października 2008)
2 958 043
(21 marca 2009)

(16 maja 2009)
6 3 885 064
(15 października 2005)
3 483 439
(8 kwietnia 2006)
3 871 816
(14 października 2006)
3 947 018
(14 kwietnia 2007)
3 633 862
(13 października 2007)
3 743 795
(5 kwietnia 2008)
3 525 733
(11 października 2008)
3 289 053
(21 marca 2009)

(16 maja 2009)
7 3 417 437
(22 października 2005)
2 995 507
(15 kwietnia 2006)
3 817 459
(21 października 2006)
3 080 024
(21 kwietnia 2007)
3 809 096
(20 października 2007)
3 578 612
(12 kwietnia 2008)
3 396 061
(18 października 2008)
2 694 927
(28 marca 2009)

(23 maja 2009)
8 3 230 728
(29 października 2005)
3 184 061
(22 kwietnia 2006)
3 632 535
(28 października 2006)
2 938 321
(28 kwietnia 2007)
3 698 861
(27 października 2007)
3 090 156
(19 kwietnia 2008)
4 186 345
(25 października 2008)
3 773 617
(28 marca 2009)

(23 maja 2009)
9 4 015 934
(5 listopada 2005)
3 074 122
(29 kwietnia 2006)
3 818 103
(4 listopada 2006)
2 662 756
(5 maja 2007)
4 160 325
(3 listopada 2007)
2 974 497
(26 kwietnia 2008)
3 583 098
(8 listopada 2008)
3 275 184
(4 kwietnia 2009)
2 457 856
(12 września 2009)
10 3 576 415
(12 listopada 2005)
2 983 163
(6 maja 2006)
3 686 503
(11 listopada 2006)
3 263 097
(12 maja 2007)
3 353 580
(10 listopada 2007)
2 771 847
(3 maja 2008)
3 500 401
(15 listopada 2008)
3 710 398
(4 kwietnia 2009)
2 888 606
(19 września 2009)
11 3 188 884
(19 listopada 2005)
2 689 960
(13 maja 2006)
3 790 211
(18 listopada 2006)
2 268 546
(19 maja 2007)
3 470 136
(17 listopada 2007)
2 601 393
(10 maja 2008)
3 008 309
(22 listopada 2008)
2 891 708
(18 kwietnia 2009)
2 564 456
(26 września 2009)
12 3 436 384
(26 listopada 2005)
3 005 724
(20 maja 2006)
3 819 694
(2 grudnia 2006)
2 359 559
(26 maja 2007)
3 407 228
(24 listopada 2007)
2 314 799
(17 maja 2008)
2 579 204
(29 listopada 2008)
2 704 456
(18 kwietnia 2009)
3 257 412
(3 października 2009)
13 3 867 196
(3 grudnia 2005)
2 515 898
(27 maja 2006)
3 662 155
(9 grudnia 2006)
2 772 526
(2 czerwca 2007)
3 176 217
(1 grudnia 2007)
2 604 359
(24 maja 2008)
3 105 456
(6 grudnia 2008)
2 954 012
(25 kwietnia 2009)
2 901 216
(10 października 2009)
14 4 002 613
(17 grudnia 2005)
3 017 041
(3 czerwca 2006)
3 332 266
(16 grudnia 2006)
2 187 606
(9 czerwca 2007)
2 966 329
(8 grudnia 2007)
2 283 039
(31 maja 2008)
2 754 867
(13 grudnia 2008)
2 956 492
(25 kwietnia 2009)
3 272 377
(17 października 2009)
15 2 343 091
(24 grudnia 2005)
2 408 242
(10 czerwca 2006)
3 256 855
(23 grudnia 2006)
2 578 220
(16 czerwca 2007)
3 302 925
(15 grudnia 2007)
2 309 020
(7 czerwca 2008)
1 999 043
(20 grudnia 2008)
3 147 202
(24 października 2009)
Średnia oglądalność 3 090 353 3 210 098 3 261 360 3 036 866 3 339 428 2 968 551 2 857 206 2 688 773

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]