Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Medal
„Zasłużony Kulturze Gloria Artis
Awers
Awers złotego medalu
Awers
Awers srebrnego medalu
Awers
Awers brązowego medalu
Rewers
Rewers srebrnego medalu
Baretka
Baretka złotego medalu
Baretka
Baretka srebrnego medalu
Baretka
Baretka brązowego medalu
Ustanowiono 17 czerwca 2005
Kruszec tombak pozłacany, posrebrzany lub brązowo patynowany
Projektant Piotr Gawron
Powiązane Zasłużony Działacz Kultury

Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (łac. chwała sztuce) – polskie odznaczenie resortowe, nadawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobie lub instytucji wyróżniającej się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.

Medal nadawany jest w oparciu o ustawę z dnia 17 czerwca 2005 r. o zmianie ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej oraz o zmianie ustawy o systemie oświaty. Zastąpił odznakę Zasłużony Działacz Kultury[1].

Charakterystyka[edytuj]

Odznaczenie ma trzy stopnie:

  • I stopień – Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”,
  • II stopień – Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”,
  • III stopień – Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Minister nadaje medal z własnej inicjatywy lub na wniosek innych ministrów lub kierowników urzędów centralnych, rektorów szkół wyższych, marszałków województw, wojewodów, władz statutowych ogólnopolskich organizacji społecznych lub stowarzyszeń prowadzących statutową działalność kulturalną, kierowników placówek dyplomatycznych lub konsularnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Medal stopnia wyższego można otrzymać po upływie 5 lat od nadania medalu stopnia bezpośrednio niższego. W przypadkach uzasadnionych wybitnymi osiągnięciami kandydata można odstąpić od powyższego wymogu.

Autorem projektu medalu jest Piotr Gawron[2].

Wygląd[edytuj]

Medal, wykonany z pozłacanego, posrebrzanego lub brązowo patynowanego tombaku, ma kształt kwiatu o nieregularnych płatkach, pokrytych na awersie zieloną, niebieską lub ciemnoczerwoną emalią, w zależności od stopnia. Na awersie znajduje się wizerunek orła w koronie, na rewersie głowa kobiety w wieńcu laurowym, nad którą widnieje półkolisty napis GLORIA ARTIS. Złoty medal jest noszony na wstędze na szyi, medal srebrny i brązowy po lewej stronie piersi na wstążce, wg starszeństwa za odznaczeniami państwowymi. Wstążka jest ciemnozielona, niebieska lub ciemnoczerwona, zależnie od stopnia, z biało-czerwonym paskiem pośrodku.

Odznaczeni[edytuj]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Odznaczeni Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Odmowy przyjęcia[edytuj]

W lutym 2015 Alina Cała odmówiła przyjęcia Brązowego Medalu z rąk Małgorzaty Omilanowskiej na znak protestu wobec sytuacji w Żydowskim Instytucie Historycznym, który jest – jej zdaniem – bardzo źle zarządzany[3].

W lutym 2016 na ceremonii przyznanawania medali przez ministra Piotra Glińskiego nie pojawili się Kazimierz Orłoś i Piotr Matywiecki (Złote Medale), Tomasz Łubieński, Iwona Smolka, Adriana Szymańska (Srebrne Medale), Maria Jentys-Borelowska i Grzegorz Kasdepke (Brązowe Medale)[4].

Przypisy

  1. Ustawa z dnia 17 czerwca 2005 r. o zmianie ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej oraz o zmianie ustawy o systemie oświaty (Dz. U. z 2005 r. Nr 131, poz. 1091)
  2. Zasłużony Kulturze Gloria Artis I Klasy, 2004. Kopia strony www Mennicy Polskiej
  3. Minister kultury uhonorowała twórców Muzeum Historii Żydów Polskich. Radio Bydgoszcz, 2015-02-16. [dostęp 2015-09-02].
  4. Pisarze uhonorowani "Glorią Artis" – siedmioro nie odebrało medali. www.rp.pl. [dostęp 2016-02-19].

Linki zewnętrzne[edytuj]

  • Rozporządzenie Ministra Kultury z dnia 20 lipca 2005 r. w sprawie nadawania Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (Dz. U. z 2005 r. Nr 149, poz. 1235)
  • Rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 23 stycznia 2006 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie nadawania Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (Dz. U. z 2006 r. Nr 21, poz. 158)
  • Rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 5 stycznia 2012 r. w sprawie Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (Dz. U. z 2012 r. poz. 70)