Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Medal
„Zasłużony Kulturze Gloria Artis
Rewers
Rewers srebrnego medalu
Baretka
Baretka
Ustanowiono 17 czerwca 2005
Kruszec tombak pozłacany, posrebrzany lub brązowo patynowany

Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis (łac. chwała sztuce) – polskie odznaczenie resortowe, nadawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobie lub instytucji wyróżniającej się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. Medal nadawany jest w oparciu o ustawę z dnia 17 czerwca 2005 r. o zmianie ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej oraz o zmianie ustawy o systemie oświaty[1].

Medal jest prestiżowym odznaczeniem, honorującym wybitne zasługi na polu kultury. Ma wyższą rangę niż Odznaka honorowa Zasłużony dla Kultury Polskiej, która zastąpiła dawną odznakę Zasłużony Działacz Kultury.

Odznaczenie ma trzy stopnie:

  • I stopień – Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”,
  • II stopień – Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”,
  • III stopień – Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Minister nadaje medal z własnej inicjatywy lub na wniosek innych ministrów lub kierowników urzędów centralnych, rektorów szkół wyższych, marszałków województw, wojewodów, władz statutowych ogólnopolskich organizacji społecznych lub stowarzyszeń prowadzących statutową działalność kulturalną, kierowników placówek dyplomatycznych lub konsularnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Medal stopnia wyższego można otrzymać po upływie 5 lat od nadania medalu stopnia bezpośrednio niższego. W przypadkach uzasadnionych wybitnymi osiągnięciami kandydata można odstąpić od powyższego wymogu.

Insygnia[edytuj]

Medal, wykonany z pozłacanego, posrebrzanego lub brązowo patynowanego tombaku, ma kształt kwiatu o nieregularnych płatkach, pokrytych na awersie zieloną, niebieską lub ciemnoczerwoną emalią, w zależności od stopnia. Na awersie znajduje się wizerunek orła w koronie, na rewersie głowa kobiety w wieńcu laurowym, nad którą widnieje półkolisty napis GLORIA ARTIS. Złoty medal jest noszony na wstążce na szyi, medal srebrny i brązowy po lewej stronie piersi, za odznaczeniami państwowymi. Wstążka jest ciemnozielona, niebieska lub ciemnoczerwona, zależnie od stopnia, z biało-czerwonym paskiem pośrodku.

Autorem projektu medalu jest Piotr Gawron[2].

Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis
POL Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis BAR.png POL Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis BAR.png POL Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis BAR.png
Gloria-artis edit chalger2.jpg
Medal złoty
PL Gloria Artis sr av.jpg
Medal srebrny
Ga-br-av.jpg
Medal brązowy

Odznaczeni[edytuj]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Odznaczeni Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Odmowy przyjęcia[edytuj]

W lutym 2016 przyjęcia Medalu przyznanego przez ministra Piotra Glińskiego odmówili:

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]