Ago C.IV

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
AGO C.IV
Ilustracja
Ago C.IV późnej serii
Dane podstawowe
Państwo

 Cesarstwo Niemieckie

Producent

AGO

Typ

samolot rozpoznawczy

Konstrukcja

dwupłat konstrukcji drewnianej

Załoga

2 osoby

Historia
Lata produkcji

1916-1917

Liczba egz.

>214

Dane techniczne
Napęd

1 silnik rzędowy
Benz Bz.IV

Moc

220 KM

Wymiary
Rozpiętość

11,9 m[1]

Długość

8,25 m[1]

Wysokość

3,5 m[1]

Powierzchnia nośna

37,5 m²[1]

Masa
Własna

900 kg[1]

Startowa

1350 kg[1]

Osiągi
Prędkość maks.

190 km/h[1]

Wznoszenie maks. w locie poziomym

22 min na 3000 m[1]

Pułap

5500 m[1]

Zasięg

750 km[1]

Długotrwałość lotu

4 h[1]

Dane operacyjne
Uzbrojenie
1 ruchomy km Parabellum LMG14 7,92 mm
1 stały km pilota LMG 08/15 7,92 mm
Użytkownicy
Cesarstwo Niemieckie
AGO C.IV wczesnej serii

Ago C.IV – niemiecki samolot rozpoznawczy z drugiej połowy I wojny światowej, produkowany w latach 1916–1917 roku w zakładach AGO. Jednosilnikowy dwupłat o konstrukcji przeważnie drewnianej. Używane na froncie w niewielkiej liczbie od grudnia 1916 roku.

Wyprodukowano co najmniej 214 sztuk. Wyróżniał się bardziej zaawansowaną aerodynamicznie konstrukcją od niemieckich samolotów porównywalnej klasy, lecz był trudny w pilotażu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Samolot Ago C.IV był drugą i ostatnią konstrukcją samolotu niemieckiej firmy AGO, która była produkowana w większej liczbie, po dwubelkowym C.I ze śmigłem pchającym z początkowego okresu I wojny światowej[2][a]. Celem przedsiębiorstwa było stworzenie samolotu rozpoznawczego o wysokich osiągach[3]. W odróżnieniu od C.I, nowy samolot był zbudowany w klasycznym układzie dwupłata ze śmigłem ciągnącym, lecz zastosowano w nim kilka niekonwencjonalnych rozwiązań konstrukcyjnych. Dużą wagę przyłożono do aerodynamiki i zmniejszenia liczby elementów stwarzających opór, jak druty usztywniające[3]. Samolot wyróżniał się unikalnymi jak na te czasy skrzydłami o trapezowym obrysie, silnie zwężającymi się i zmniejszającymi grubość w kierunku na zewnątrz w celu zmniejszenia oporu[3][4]. Skomplikowana wewnętrzna struktura skrzydła, o zbiegających się dźwigarach i żebrach różnego kształtu, powodowała jednak, że było ono trudniejsze w produkcji, co ograniczało liczbę produkowanych maszyn[3]. Kolejnym unikalnym i opatentowanym rozwiązaniem była rezygnacja z tradycyjnej dla dwupłatów wewnętrznej pary rozpórek w komorze płatów i zastosowanie w tym miejscu tylko pojedynczych tylnych rozpórek, ze zredukowanym odrutowaniem, w celu zwiększenia pola ostrzału karabinu maszynowego obserwatora do przodu przez komorę płatów[3][4].

Prace nad projektem samolotu rozpoczęto pod koniec 1915 roku[4]. Prototyp oblatany wiosną 1916 roku różnił się od samolotów seryjnych tępym nosem kadłuba, bez kołpaka śmigła[5]. Z uwagi na bardzo dobre osiągi, Inspektorat Lotnictwa zamówił w czerwcu 1916 roku pierwsze 24 samoloty[4]. Jeszcze w czerwcu wariant produkcyjny by testowany w ośrodku Adlershof[5]. Pomimo braku oficjalnego oznaczenia CL, był on uważany przez Idflieg za prekursora nowej klasy lżejszych samolotów dwupłatowych[4]. Na przełomie 1916 i 1917 roku zamówiono i wyprodukowano dalsze 124 samoloty w zakładach Ago w ramach trzech zamówień[4]. Jeszcze w październiku 1916 roku lotnictwo zamówiło dużą partię 250 samolotów produkowanych na licencji w zakładach sterowcowych Schütte-Lanz, ale wyprodukowano ich tylko 66, pod oznaczeniem Ago C.IV(Schül), do czasu anulowania zamówienia w październiku kolejnego roku[6]. Pierwsze z nich testowano w maju 1917 roku[6]. Również w maju lotnictwo złożyło ostatnie zamówienie na 100 sztuk w zakładach Ago, lecz we wrześniu je anulowało, po wykonaniu być może nielicznych samolotów[6]. Ponadto 10 samolotów Ago C.IV(Rat) zostało zamówionych w 1916 w fabryce wagonów Rathgeber w Monachium, lecz nie zostały one ukończone, a przeznaczono je na części zamienne[6]. Ogółem zbudowano co najmniej 214 samolotów[6].

Użycie[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze samoloty znalazły się na froncie w grudniu 1916 roku[6]. Początkowo dochodziło do złamań kadłubów przy lądowaniu, lecz zostały one wzmocnione w styczniu 1917 roku[6]. Dochodziło na nich również do wypadków z powodu przeciągnięcia, co spowodowało ich uziemienie w kwietniu do czasu wprowadzenia ulepszeń w maju-czerwcu 1917 roku (dodania lotek na dolnym płacie i statecznika pionowego)[6]. Samoloty jednak nie cieszyły się popularnością wśród załóg, przyzwyczajonych do prostszych w pilotażu samolotów z klasycznymi prostokątnymi skrzydłami[6]. Z tych powodów ostatecznie we wrześniu 1917 roku zdecydowano o zakończeniu ich produkcji[6]. Ich własności lotne były krytykowane przez lotników, szczególnie niestabilność w locie[7]. Niektórzy krytykowali też umiarkowaną prędkość wznoszenia[7], aczkolwiek była ona oceniana również jako dobra[6]. Zaletą była natomiast wysoka prędkość, utrudniająca przechwycenie[8].

Na koniec lutego 1917 liczba Ago C.IV na froncie sięgnęła 25[9]. Po ich czasowym wycofaniu, na koniec sierpnia 1917 raportowano największą ich liczbę – 90 (4% z 2061 samolotów tej kategorii)[9]. Na koniec października było ich na froncie 42, a na koniec lutego 1918 roku wykazano jeszcze trzy samoloty, po czym typ ten do kwietnia zniknął z inwentarza[9].

Jeden Ago C.IV został zdobyty przez Brytyjczyków po zmuszeniu do lądowania 29 lipca 1917 i otrzymał znaki brytyjskie 32. Dywizjonu i numery G.57, lecz został później rozbity[10].

Opis techniczny[edytuj | edytuj kod]

Tablica identyfikacyjna samolotu Ago C.IV

Samolot Ago C.IV był dwumiejscowym dwupłatem o konstrukcji mieszanej, przeważnie drewnianej. Kadłub kratownicowy o przekroju prostokątnym, z czterema drewnianymi podłużnicami (w przedniej części z jesionu, w tylnej ze świerku) i poziomymi oraz pionowymi poprzeczkami z rur stalowych[3]. Kratownica usztywniona za kabiną obserwatora wewnętrznym odrutowaniem, a w przedniej części diagonalnymi rurami[3]. Kadłub kryty w przedniej części blachą aluminiową, w rejonie kabin sklejką, a w tylnej części płótnem (na dolnej powierzchni kryty blachą aluminiową aż do kabin, a sklejką za nimi do ogona)[3][8]. Odkryte osobne kokpity załogi, z przodu miejsce pilota, z tyłu strzelca-obserwatora. Zaokrąglone oprofilowanie górnej części kadłuba za kabinami było zdejmowane[3]. Usterzenie klasyczne, na końcu kadłuba. Usterzenie poziome o obrysie trapezowym i rozpiętości 3490 mm[11]. Zbalansowany ster kierunku o kształcie zbliżonym do przecinka[3]. Wczesne samoloty nie miały statecznika pionowego przed sterem, później został on dodany dla polepszenia własności lotnych[4]. Usterzenie poziome konstrukcji drewnianej, statecznik i ster o konstrukcji z rur stalowych, kryte płótnem[3]. Statecznik poziomy podparty lekkimi zastrzałami do kadłuba i statecznika pionowego[3].

Skrzydła o obrysie trapezowym, zwężające się w stronę końcówek, konstrukcji drewnianej, kryte płótnem. Konstrukcję skrzydeł stanowiły dwa zbiegające się sosnowe dźwigary belkowe oraz żebra z drewna topolowego i jesionowego[3]. W krawędzi spływu górnego płata trójkątne wycięcie nad kabiną obserwatora[12]. Skrzydło dolne o takiej samej rozpiętości i obrysie. Centropłat podparty na zastrzałach[3]. Komora płatów dwuprzęsłowa, usztywniona rozpórkami i drutami. Na zewnątrz zastosowano parę położonych blisko siebie oprofilowanych rozpórek, a wewnątrz tylko pojedyncze tylne rozpórki[4]. Późne samoloty miały dodatkową ukośną rozpórkę dla usztywnienia między zewnętrznymi parami rozpórek, w formie litery N[4]. Lotki na obu płatach, połączone popychaczami (na wczesnych samolotach lotki tylko na górnym płacie)[3].

Podwozie samolotu typowe dla tego okresu: stałe, klasyczne, z osią niedzieloną, z dwoma goleniami w formie litery V z oprofilowanych rur, usztywnionymi drutami[3]. Oś również oprofilowana, z hamulcem szczękowym pośrodku[13]. Rozstaw kół wynosił 1980 mm, średnica 810 mm[11]. Z tyłu płoza ogonowa[12].

Samolot był napędzany 6-cylindrowym silnikiem rzędowym Benz Bz.IV o mocy 220 KM[1]. Silnik z cylindrami pionowymi, chłodzony cieczą, umieszczony z przodu kadłuba, osłonięty panelami z blachy. Nad silnikiem kolektor wylotowy i wspólna rura wydechowa, wyprowadzona w górę w prawo nad płat[12]. Chłodnica cieczy znajdowała się w prawej części centropłata, a opadowy zbiornik paliwa w jego lewej części, nad kabiną pilota[3]. Rury były prowadzone wewnątrz zastrzałów dla zmniejszenia oporów[3]. Główny zbiornik paliwa był pod siedzeniem pilota[3]. Śmigło dwułopatowe z kołpakiem, przechodzącym w oprofilowanie przodu kadłuba[3]. Średnica śmigła 2900 mm[11].

Uzbrojenie stanowił jeden stały zsynchronizowany karabin maszynowy pilota oraz jeden ruchomy karabin maszynowy Parabellum LMG14 kal. 7,92 mm strzelca na obrotnicy. Stały karabin maszynowy LMG 08/15 (Spandau) kal. 7,92 mm był zamocowany na zewnątrz, wysoko po lewej stronie obok silnika[b]. Dzięki rezygnacji z przednich wewnętrznych rozpórek i części odrutowania w komorze płatów, obserwator miał pewne możliwości prowadzenia ostrzału na skos do przodu, poprzez komorę płatów[3]. Przed kabiną obserwatora montowano prostokątną ramkę z drutu dla ograniczenia możliwości prowadzenia ognia w kierunku śmigła[14].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Nazwa fabryczna samolotu Ago, mimo że pochodziła od skrótu przedsiębiorstwa, zapisywana jest w literaturze na ogół małymi literami, w odróżnieniu od innych niemieckich wytwórni (Herris 2019 ↓, s. 83, Gray i Thetford 1970 ↓, s. 13)
 2. Tak według Herris 2019 ↓, s. 168, 179, potwierdzone zdjęciami. Gray i Thetford 1970 ↓, s. 14 mylnie piszą o karabinie maszynowym zabudowanym w kadłubie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d e f g h i j k l Gray i Thetford 1970 ↓, s. 16
 2. Herris 2019 ↓, s. 82-165.
 3. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u Gray i Thetford 1970 ↓, s. 13–14.
 4. a b c d e f g h i Herris 2019 ↓, s. 162.
 5. a b Herris 2019 ↓, s. 163-165.
 6. a b c d e f g h i j k Herris 2019 ↓, s. 165.
 7. a b Gray i Thetford 1970 ↓, s. 15.
 8. a b Obuchowicz i Nikiforow 2003 ↓, s. 230.
 9. a b c Herris 2019 ↓, s. 7.
 10. Herris 2019 ↓, s. 188.
 11. a b c Herris 2019 ↓, s. 194.
 12. a b c Gray i Thetford 1970 ↓, s. 15 (rysunek).
 13. Gray i Thetford 1970 ↓, s. 13–15.
 14. Herris 2019 ↓, s. 172.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Peter Gray, Owen Thetford: German Aircraft of The First World War. New York: Doubleday & Company, Inc, 1970. ISBN 0-370-00103-6. OCLC 464237288. (ang.).
 • Jack Herris: Otto, AGO and BFW Aircraft of WWI. Aeronaut Books, 2019, seria: Great War Aviation Centennial Series. no. 37. ISBN 978-1-935881-78-0. (ang.).
 • Walerij Obuchowicz, Andriej Nikiforow: Samoloty Pierwoj Mirowoj wojny. Harwiest, 2003. ISBN 985-13-1701-2. (ros.).