Flagi gmin województwa warmińsko-mazurskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Flagi gmin województwa warmińsko-mazurskiego – lista symboli gminnych w postaci flagi w województwie warmińsko-mazurskim.

Jednostka organizacyjna Flaga Opis Podstawa prawna
Bartoszyce (miasto)
Biały topór na czarnym tle z wąskimi białymi pasami umieszczonymi pionowo po obu stronach[potrzebny przypis]. Flaga w kolorystyce jak i w rysunku nawiązuje do opisanej przez Jana Długosza w dziele Banderia Prutenorum flagi miejskiej Bartoszyc zdobytej przez wojska Władysława Jagiełły w bitwie pod Grunwaldem. Proporcje flagi zostały uwspółcześnione i nie powinny przekraczać od 2:3 do 5:8. Uchwała nr XLIII/325/2014 z 26 czerwca 2014.[1]
Elbląg (miasto)
Dwa równej długości pasy: górny biały, dolny czerwony. Na górnym, w pobliżu lewej krawędzi znajduje się czerwony krzyż maltański (joannicki), natomiast na dolnym, poniżej górnego krzyża znajduje się drugi, tej samej wielkości lecz koloru białego.
 Zobacz też: Flaga Elbląga.
Uchwała rady miejskiej nr XXXVI/790/2018 z 13 września 2018.[2]
Ełk (miasto)
prostokątny płat tkaniny o proporcjach boków 5:8, obustronnie jednakowy, o dwóch poziomo ułożonych polach: błękitnym u góry i zielonym u dołu. Proporcje szerokości pola barwy błękitnej do zielonej wynoszą 1:1. W środku pola flagowego umieszczony jest herb miasta (dopuszczalna jest również wersja flagi bez herbu).
 Zobacz też: Flaga Ełku.
Iława (miasto)
Prostokąt o proporcjach 5:8 podzielony na 10 poziomo ułożonych falistych pasów w kolorach przemiennie: białym i błękitnym. W lewym górnym rogu umieszczony jest herb Iławy. Uchwała rady miejskiej z 24 kwietnia 1997 r.
Kętrzyn (miasto)
Dwa równej długości pasy: górny niebieski, u dołu biały, na środku umieszczony jest herb miasta. Proporcje flagi oraz proporcje herbu do flagi na niej nie są określone.[3]
Lubawa (gmina wiejska)
prostokąt o proporcjach 5:8, podzielony na trzy poziome pasy, w kolorach: białym, zielonym i żółtym.
Mrągowo (miasto)
Prostokąt o proporcjach 5:8 koloru białego z dwoma pionowymi pasami błękitnymi, umieszczonymi na obu końcach płata z umieszczonym pośrodku białego pola wizerunkiem czarnej łapy niedźwiedzia ze złotymi pazurami. Pasy boczne szerokości 1/5 płata każdy.[4] Uchwała rady miejskiej z 29 czerwca 2000.[5]
Olsztyn (miasto)
Prostokątny płat materii o barwie niebieskiej, na którym w górnej części od drzewca umieszczona jest żółta muszla, a w dolnej części przez długość płata pas falisty biały.
 Zobacz też: Flaga Olsztyna.
Orzysz
(gmina miejsko-wiejska)
Prostokąt o proporcjach 5:8 złożony z trzech równych pasów o wysokości równej 1/3 wysokości flagi, ułożonych poziomo, od góry: żółtym, zielonym i niebieskim. Symbolizują (odpowiednio) słońce, lasy i wodę (jezior). Autor: Joanna Skibińska z Gdańska.
Ostróda (miasto)
Prostokąt o wymiarach 90x110 cm. Jest on podzielony na krzyż (szachownica) kolorami czerwonym i białym, przy czym kanton (lewe górne pole przy drzewcu) jest czerwony. W kanton jest wpisany herb miasta bez obrysu tarczy. Dopuszczalny jest w szczególnych okolicznościach wzór flagi bez herbu miasta.
 Zobacz też: Flaga Ostródy.
Uchwała rady miejskiej nr XXII/118/96 z 1996 roku.
Szczytno (miasto)
Trzy równej szerokości pionowe pasy: lewy czerwony, środkowy biały, prawy zielony. Na środku umieszczony jest herb miasta. Proporcje flagi oraz proporcje herbu do flagi na niej nie są określone. Wzór flagi określa załącznik nr 3 do Statutu Miasta Szczytno. Uchwała rady miejskiej nr V/54/2019 z 2019 roku. [6]


Przypisy[edytuj | edytuj kod]