Ivett Gyöngyösi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ivett Gyöngyösi
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

11 kwietnia 1993
Vásárosnamény, Węgry

Instrumenty

fortepian

Gatunki

muzyka poważna

Zawód

pianistka,
kameralistka

Aktywność

od 2008

Strona internetowa

Ivett Gyöngyösi (wym. węg. [ˈivɛtː ˈɟøɲɟøʃi]; ur. 11 kwietnia 1993[1] w Vásárosnamény[2]) – węgierska pianistka i kameralistka, laureatka międzynarodowych konkursów pianistycznych.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Początki kariery pianistycznej[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się 11 kwietnia 1993 (Wielkanoc) w powiatowym mieście Vásárosnamény, leżącym w północno-wschodnich Węgrzech[1]. W przedszkolu po raz pierwszy zobaczyła fortepian, który wzbudził jej zainteresowanie[3]. Dzieciństwo związane było z osiedlem Vitka w Vásárosnamény, gdzie uczęszczała do Szkoły Podstawowej im. Ferenca Kölsceya (węg. Kölcsey Ferenc ÁMK)[4][5]. Dostrzegając jej fascynacje oraz zdolności, kiedy miała 7 lat rodzice (István i Istvánné) skierowali ją do Miejskiej Szkoły Muzycznej w Vásárosnamény (węg. Vásárosnaményi Városi Zeneiskola)[6], gdzie uczyła się gry na fortepianie w latach 2001–2005[7]. Jej pierwszą nauczycielką była Erzsébet Antalovszky. Mając 9 lat wygrała pierwszy w swoim życiu konkurs dla dzieci w grze na tym instrumencie[3]. Wraz ze swoim ojcem Istvánem często udawała się na koncerty, a następnie mając doskonały słuch, próbowała w domu przy klawiaturze odtworzyć usłyszane motywy, rozwijając muzyczne i manualne umiejętności[3].

Jako utalentowana jedenastoletnia uczennica została przyjęta w 2005 do klasy przygotowawczej Akademii Muzycznej im. Ferenca Liszta w Budapeszcie (węg. Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem), gdzie w latach 2005–2011 była pod opieką prof. Attily Némethy'ego[7]. Jej debiut pianistyczny miał miejsce w macierzystej uczelni, kiedy miała 15 lat z Orkiestrą Danubia Óbuda w Budapeszcie (węg. Óbudai Danubia Zenekar) w Auli Wielkiej Akademii[3]. 3 lutego 2010 została wyróżniona przez wytwórnię Steinway & Sons w Hamburgu jako Młoda Artystka Steinwaya (ang. Young Steinway Artists)[8][9]. Rok później rozpoczęła studia pianistyczne w Akademii Muzycznej im. Ferenca Liszta w Budapeszcie pod kierunkiem Kálmána Dráfiego oraz dodatkowo muzykę kameralną pod okiem Jánosa Devicha[4], którą ukończyła w 2015[7].

Rozwój kariery pianistycznej[edytuj | edytuj kod]

Kluczowym momentem w jej karierze artystycznej było zdobycie w 2011 głównej nagrody wraz z nagrodami specjalnymi UNESCO w konkursie (ang. New Talent; pol. Nowy Talent) rozgłośni Euro Radio w Bratysławie, Europejskiej Unii Nadawców (EBU)[10], przez który dzięki transmisji medialnej stała się bardziej znana na pianistycznej arenie międzynarodowej[11]. W finale (5 grudnia) wraz ze Słowacką Orkiestrą Radiową pod dyrekcją Petra Vronský'ego wykonała IV koncert fortepianowy Beethovena, który był transmitowany przez 14 stacji radiowych i słyszało go – według szacunków – około 3 miliony słuchaczy[12]. Dwa lata później (październik 2013) odniosła swój największy – jak dotychczas – sukces[a] zdobywając główną nagrodę w wysokości 10 000 i wyróżnienie za interpretację mazurków na X Konkursie Chopinowskim w Darmstadt w Niemczech[13][14], występując w finale z Kameralną Orkiestrą Filharmonii Pardubickiej (cz. Komorní filharmonie Pardubice) pod batutą Marka Ivanovicia[15], gdzie wykonała I koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina[16].

W grudniu 2014 zdobyła w specjalności muzyka klasyczna pierwszą nagrodę dla wschodzących talentów muzycznych w grupie wiekowej 20–24 lata, w konkursie (węg. Virtuózok; pol. Wirtuozi), węgierskiej Telewizji. Jej występ porównywany był do występu jej rodaczki, znakomitej swego czasu pianistki Annie Fischer zarówno przez jury[b] jak i publiczność[3][17].

Występowała m.in. w Musikverein w Wiedniu, Laeiszhalle w Hamburgu czy też w Pałacu Sztuk w Budapeszcie, oraz na wielu festiwalach, m.in.: Liszt Junioracademy w Utrechcie (2010), International Mendelssohn-Academy w Lipsku (2012)[18], Chopin Festiwal w Mariańskich Łaźniach (2014[19], 2017[20][21], 2021[22]) czy Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym w Kioto (2016)[23]. Warto dodać, że dwukrotnie: 17 kwietnia 2012 (razem z pianistą Lászlem Váradim)[24][c] oraz 31 stycznia 2013 wystąpiła z koncertem m.in. w rezydencji Ambasady Izraela w Budapeszcie przy ul. Fulláng utca 8, przed m.in. ambasadorem Ilanem Morem[26][d].

Począwszy od XVII Konkursu Chopinowskiego w Warszawie w 2015, pianistka jest nieco mniej aktywna, bowiem nie nagrała żadnej płyty autorskiej czy też nie zorganizowała żadnej trasy koncertowej. 4 października 2017 koncertowała w Reformowanej Akademii Teologicznej w Sárospatak[e] (węg. Sárospataki Református Teológiai Akadémia)[28][29].

Ivett Gyöngyösi (2018)

16 maja 2018 ukazał się na rynku specjalny numer węgierskojęzycznego magazynu „PAPAGENO” z jej wizerunkiem na stronie tytułowej, z okazji inauguracji 1. Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego V4, jaki odbył się pod koniec sierpnia tegoż roku w Sárospatak[30], na którym miała wystąpić[f]. W lipcu 2019 w numerze węgierskojęzycznego magazynu kulturalnego „Pepita Magazin” ukazał się wywiad z pianistką. W październiku tegoż roku zwyciężyła w Konkursie Pianistycznym im. Ludwiga van Beethovena zorganizowanym przez Uniwersytet Muzyczny w Genewie (fr. Haute École de musique de Genève)[31], a 27 października wystąpiła z recitalem w Festetics Palota, w Budapeszcie[32][33]. 29 lutego 2020 zaprezentowała się w Niemczech na specjalnym koncercie zwycięzców Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Darmstadt z okazji 50. rocznicy utworzenia Niemieckiego Towarzystwa Chopinowskiego w Darmstadt, w recitalu obok takich pianistów jak: Claire Huangci, Joanna Marcinkowska oraz Janne Mertanen[34]. 7 marca 2021 wraz z orkiestrą symfoniczną, którą dyrygował Gábor Takács-Nagy zaprezentowała się w repertuarze Wolganga Amadeusa Mozarta w specjalnym dniu poświęconym kompozytorowi na koncercie w Wielkiej Auli Akademii Muzycznej im. Ferenca Liszta w Budapeszcie[35][36].

Brała udział w kursach mistrzowskich organizowanych przez wiele osobistości i pedagogów pianistyki: Borisa Bermana, Andrzeja Jasińskiego, Nelsona Goernera, Jury Margulisa, Paula Badury-Skody, Émila Naoumoffa, Choong-Mo Kanga, Matana Porata, Gottlieba Wallischa, Aleksandra Strukowa, Imre Rohmanna, Jenő Jandó, Zoltána Kocsisa, Tamása Vásáry'ego, Daniela Barenboima czy Sylviane Deferne[1][12][37][18][3], a nawet korzystała z uwag, jakie dał jej hiszpański tenor Plácido Domingo, podczas pobytu na jej uczelni w Budapeszcie[37].

Jednym z ulubionych kompozytorów jest Fryderyk Chopin, którego utwory pojawiają się w programach jej recitali[g]. Występuje sporadycznie również z koncertami charytatywnymi, wspierając m.in. chore dzieci[3][39] oraz w rodzinnym Vásárosnamény[12], na koncertach organizowanych w Miejskim Centrum Kultury[c]. W stylu swojej gry wspiera się wyrazem mimiki twarzy, oddając emocjonalne stany utworu (inaczej niż np. Artur Rubinstein, zazwyczaj poważny i majestatyczny). Pomimo ukończenia kameralistyki, praktycznie nie uczestniczy w żadnym, poważniejszym przedsięwzięciu w tym zakresie[h]. W latach 2016–2018 podjęła dodatkowe studia w Berlinie, pod opieką prof. Nelsona Goernera w Barenboim-Said Akademie (ul. Französische Straße 33D)[7][40], a następnie w latach 2018–2021 na Uniwersytecie Muzycznym w Genewie. Portal internetowy (forte-piano-pianissimo.com), umieścił ją na obszernej liście największych kobiet pianistyki[41].

Występy w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Pianistka koncertowała w Polsce, m.in. 4 kwietnia 2013 wystąpiła w Katowicach wraz z Lászlem Váradim[c] podczas prezentacji czwartego tzw. Dnia Węgierskiego[42][43], a następnie w 2014 uczestniczyła w tym mieście na IV Międzynarodowym Festiwalu Akademickich Orkiestr Symfonicznych[44] czy w 2016 dała koncerty w Warszawie (Zamek Królewski[45] i Płocku (Muzeum Mazowieckie) podczas prezentacji kultury węgierskiej[46]). 26 czerwca 2016 w Żelazowej Woli koncertowała w tradycyjnych recitalach Chopinowskich w domu urodzenia Fryderyka Chopina[37] oraz 23 sierpnia tegoż roku wystąpiła na 12. Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym Chopin i jego Europa w Warszawie z recitalem w bazylice Świętego Krzyża[47].

17 października 2017 na zaproszenie Stowarzyszenia Artystyczno-Edukacyjnego im. Konstantego Ćwierka w Sosnowcu, w 168. rocznicę śmierci Fryderyka Chopina pianistka wystąpiła w auli II Liceum Ogólnokształcącego im. Emilii Plater w Sosnowcu, gdzie zagrała na historycznym fortepianie Érard z 1926[48]. 27 lutego 2018 pianistka wzięła udział w 9. edycji festiwalu z okazji urodzin Fryderyka Chopina (tzw. Koncertach Urodzinowych), który odbył się w Warszawie, gdzie wystąpiła w szóstym dniu tego festiwalu z recitalem Chopinowskim w Domu Muzyki przy ul. Nowy Świat 63[49][50] oraz 24 lutego 2019 w kolejnej 10. edycji tego festiwalu[51].

Konkurs Chopinowski w Warszawie[edytuj | edytuj kod]

XVI edycja (2010)[edytuj | edytuj kod]

W 2009, mając 16 lat oraz będąc jedną z najmłodszych uczestniczek, zgłosiła się do eliminacji XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie[52]. Na podstawie przesłanego materiału DVD została dopuszczona przez komisję kwalifikacyjną[i] do przesłuchań eliminacyjnych, które odbyły się w kwietniu 2010[52]. Do eliminacji przystąpiła w siódmym dniu (18 kwietnia), występując jako ostatnia[j], nie kwalifikując się i nie zostając dopuszczoną do występu w październikowym konkursie głównym[55].

XVII edycja (2015)[edytuj | edytuj kod]

W 2014 zdecydowała się na udział w kolejnej, XVII edycji tego konkursu, nadsyłając materiały, które oceniła komisja kwalifikacyjna[k], dopuszczając ją (po ich przejrzeniu i wysłuchaniu) do przesłuchań eliminacyjnych.

W pierwszym dniu przesłuchań eliminacyjnych 13 kwietnia 2015, występując jako ostatnia wykonała program trwający około 30 minut, kwalifikując się decyzją jury[l] do październikowego konkursu głównego. Jesienią 2015 wzięła udział w konkursie głównym, kończąc go na II etapie[58][m]. Pianistka, będąca niskiego wzrostu (ok. 160 cm) o ciemnokasztanowych włosach (szatynka) i szarych oczach, zaprezentowała się w czarnej wieczorowej sukni z rękawami z tiulowej koronki oraz czarnych szpilkach i przez wielu komentatorów została uznana za kobietę wyjątkowej urody[60][59]. Ponadto jej wizerunek został zamieszczony na tytułowej okładce czasopisma konkursowego „GCC Goniec Chopinowski” (nr 08, październik 2015), na której widnieje ucieszona awansem do II etapu[61].

A flat.svg Utwory zagrane przez Ivett Gyöngyösi na XVII Konkursie Chopinowskim
Fortepian Yamaha Steinway
Faza konkursu Eliminacje Etap I Etap II
Data 13 kwietnia 2015[62] 3 października 2015[63] 9 października 2015[63]
Utwory Barkarola Fis-dur op. 60
Nokturn Es-dur op. 55 nr 2
Mazurek cis-moll op. 30 nr 4
Etiuda gis-moll op. 25 nr 6
Etiuda F-dur op. 10 nr 8
Etiuda h-moll op. 25 nr 10
Etiuda F-dur op. 10 nr 8
Etiuda h-moll op. 25 nr 10
Nokturn Es-dur op. 55 nr 2
Barkarola Fis-dur op. 60
Ballada As-dur op. 47
Walc As-dur op. 34 nr 1
Andante Spianato i Polonez Es-dur op. 22
Scherzo cis-moll op. 39

Najwyższą ocenę w I etapie (23 punkty)[64] wystawiła jej Argentynka Martha Argerich, natomiast w II etapie Argentyńczyk Nelson Goerner – jej późniejszy profesor – dając 22 punkty[65].

Checklist Noun project 5166.svg Oceny jurorów na XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina
Faza konkursu Juror Wynik Miejsce
Alek.
Rosja
Arge.
Argentyna
Đặng
Wietnam
Ebi
Japonia
Entr.
Francja
Goer.
Argentyna
Hara.
Polska
Jasi.
Polska
Joffe
Łotwa
Ohls.
Stany Zjednoczone
Olej.
Polska
Pale.
Polska
Pobł.
Polska
Popo.
Polska
Rink
Stany Zjednoczone
Świt.
Polska
Yundi
Etap I[64] Dopuszczenie do II etapu[n] Nie Tak Tak Tak Tak Tak Tak Tak Tak Nie Nie Nie Tak Tak Tak Tak Tak 76,47% 25.
(Punktacja)[o]
Punktacja skorygowana[p]
17 (23)
22,65
20 21 20 22 18 19 21 (15)
16,65
17 18 20 22 21 22 18 (19,65)
19,72
Etap II[65] Dopuszczenie do III etapu Nie Tak Tak Nie Nie Tak Tak Nie Nie Nie Nie Nie Tak Nie Nie Nie [q] 31,25% 31.
(Punktacja)
Punktacja skorygowana
17 (21)
19,38
19 16 (14)
15,38
(22)
19,38
18 17 (15)
15,38
17 16 17 18 18 16 17 (17,38)
17,22

Festiwale muzyczne[edytuj | edytuj kod]

Steinway & Sons concert grand piano, model D-274, manufactured at Steinway's factory in Hamburg, Germany.png Festiwale muzyczne w których brała udział Ivett Gyöngyösi[67][68]
Rok Festiwal Miejscowość Państwo
2014, 2017, 2021 55., 58. i 62. Chopin Festiwal (cz. Chopinův festival Mariánské Lázně)[19][20][22] Mariańskie Łaźnie  Czechy
2010 Liszt Junioracademy Festival Utrecht  Holandia
2016 Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Kioto  Japonia
2012 Międzynarodowy Festiwal Akademii Mendelssohna (ang. International Mendelssohn-Academy Festival)[18] Lipsk  Niemcy
2014 IV Międzynarodowy Festiwal Akademickich Orkiestr Symfonicznych[44] Katowice  Polska
2016 12. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa[47] Warszawa
2018, 2019 9. i 10. Warszawski Festiwal Chopinowski „Koncerty Urodzinowe”[49][51]
2021, 2022 Festiwal Beleryjski (fr. Festival de Bellerive)[69][70] Collonge-Bellerive  Szwajcaria
2017 Festiwal Wiosny (węg. Tavaszi Fesztivál)[71] Békéscsaba  Węgry
2007 10. Festiwal Pianistyczny Tiszadob
2016 XXVII. Festiwal Muzyczny (wł. Ravenna Festival)[72] Rawenna  Włochy

Orkiestry, z którymi występowała pianistka[edytuj | edytuj kod]

Piano dans l'orchestre.PNG Lista orkiestr oraz dyrygentów z którymi występowała Ivett Gyöngyösi[23]
Lp. Orkiestra Dyrygent
1 Charkowska Orkiestra Filharmoniczna (ukr. Харківська обласна філармонія) Jurij Janko
2 Kameralna Orkiestra Filharmonii Pardubickiej (cz. Komorní filharmonie Pardubice) Marko Ivanović
3 Kremerata Baltica[73][74] András Keller
4 Narodowa Orkiestra Radia Rumuńskiego w Bukareszcie (rum. Orchestra Naţională Radio) Cristian Oroşanu
5 Orkiestra Budafok im. Ernsta von Dohnányi w Budapeszcie (węg. Dohnányi Orchestra Budafok) Gábor Hollerung
6 Orkiestra Danubia Óbuda w Budapeszcie (węg. Óbudai Danubia Zenekar) István Silló
7 Orkiestra Filharmoniczna Akademii Muzycznej im. Ferenca Liszta w Budapeszcie (węg. Liszt Ferenc Akadémia Szimfonikus Zenekar) Zoltán Kocsis,
Gábor Takács-Nagy
8 Orkiestra Filharmonii w Győr (węg. Győri Filharmonikus Zenekar) Domonkos Héja
9 Orkiestra Filharmonii Zugló w Budapeszcie (węg. Zuglói Filharmónia Szimfonikus Zenekar) Kálmán Záborszky
10 Orkiestra Symfoniczna Savaria (węg. Savaria Szimfonikus Zenekar) Tamás Vásáry
11 Orkiestra Symfoniczna w Békéscsabie (węg. Békés Megyei Szimfonikus Zenekar)[71] Gábor Werner
12 Orkiestra Symfoniczna w Segedynie (węg. Szegedi Szimfonikus Zenekar) János Kovács
13 Orkiestra Uniwersytecka w Millersville (ang. Millersville University Orchestra) Vera Volchansky
14 Orkiestra Uniwersytetu Muzycznego w Genewie (fr. Orchestre de la HEM)[75] Gábor Takács-Nagy,
Pierre-Antoine Marçais[76]
15 Słowacka Orkiestra Radiowa (cz. Symfonický orchestr Slovenského rozhlasu) Petr Vronský
16 Węgierska Narodowa Orkiestra Filharmoniczna (węg. Nemzeti Filharmonikus Zenekar) János Kovács
17 Węgierska Orkiestra Radiowa (węg. Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara) János Kovács
18 Węgierska Orkiestra Symfoniczna w Miszkolcu (węg. Miskolci Szimfonikus Zenekar) Gergely Ménesi
19 Zachodnioczeska Orkiestra Symfoniczna (cz. Západočeský symfonický orchestr Mariánské Lázně)[22] Leoš Svárovský
Carnegie-hall-isaac-stern.jpg Sale koncertowe w których występowała Ivett Gyöngyösi
Lp. Sala koncertowa Miasto Państwo
1 ORF RadioKulturhaus Wiedeń  Austria
2 Wiener Musikverein
3 Teatr Miejski Mariańskie Łaźnie  Czechy
4 Centrum Kultury (cz. Společenský dům Casino)[22]
5 Centrum UNESCO Paryż  Francja
6 Alti Hall Kioto  Japonia
7 Roy Thompson Hall Toronto  Kanada
8 Pierre-Boulez-Saal[77] Berlin  Niemcy
9 Oranżeria Darmstadt
10 Laeiszhalle Hamburg
11 Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej „Symfonia” Akademii Muzycznej[78] Katowice  Polska
12 Filharmonia Narodowa Warszawa
13 Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego[79]
14 Sala Radio Bukareszt  Rumunia
15 Steinmann Hall Lancaster  Stany Zjednoczone
16 Sala widowiskowa Uniwersytetu Millersville Millersville
17 Bâtiment des Forces Motrices[76] Genewa  Szwajcaria
18 Victoria Hall[75]
19 Sala Koncertowa (fr. La Salle de musique)[80] La Chaux-de-Fonds
20 Charkowski Narodowy Akademicki Teatr Opery i Baletu im. Mykoły Łysenki
(ukr. Харківський національний академічний театр опери та балету імені Миколи Лисенка)
Charków  Ukraina
21 Filharmonia Narodowa Ukrainy (ukr. Національна філармонія України) Kijów
22 Centrum Kulturalne (węg. Csabagyöngye Kulturális Központ)[71] Békéscsaba  Węgry
23 Aula György Soltiego Akademii Muzycznej im. Ferenca Liszta (węg. Solti Terem Zeneakadémia a F. Liszt) Budapeszt
24 Festetics Palota[32][33]
25 Narodowa Sala Koncertowa im. Béli Bartóka (węg. Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem)
26 Węgierska Opera Państwowa (węg. Magyar Állami Operaház)
27 Wielka Aula Akademii Muzycznej im. Ferenca Liszta (węg. Zeneakadémia Nagytermében a F. Liszt)
28 Centrum im. Zoltána Kodálya (węg. Kodály Központ) Pecz
29 EXPO Mediolan  Włochy
30 Teatr Dante Alighieri (wł. Teatro Dante Alighieri) Rawenna

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

K693.jpg Nagrody na konkursach pianistycznych[81]
Rok Nagroda Miasto Państwo
2004 Pierwsza nagroda na II Konkursie Pianistycznym im. György Ferenczy'ego[82] Budapeszt  Węgry
2006 Główna nagroda na I Konkursie Chopinowskim „Chopin + .....”[83] Budapeszt  Węgry
2008 Główna nagroda na II Konkursie Chopinowskim „Chopin + .....”[84] Budapeszt  Węgry
2009 Główna nagroda na Konkursie im. György Cziffry[85] Wiedeń  Austria
2010 Główna nagroda na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym LIONS[86] Pecz  Węgry
Główna nagroda na X Konkursie Władimira Krajniewa[87][r] Charków  Ukraina
2011 Główna nagroda oraz nagroda specjalna UNESCO w konkursie New Talent rozgłośni Euro Radio[10] Bratysława  Słowacja
2013 Główna nagroda na Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Fryderyka Chopina[88] Lancaster  Stany Zjednoczone
Główna nagroda i wyróżnienie za interpretację mazurków na X Konkursie Chopinowskim[89] Darmstadt  Niemcy
2019 Pierwsza nagroda w Konkursie Pianistycznym im. Ludwiga van Beethovena[31] Genewa  Szwajcaria
Chefsbest-award-best-taste-logo-noyear.png Inne nagrody i wyróżnienia
2010 Young Steinway Artists[8][9] Hamburg  Niemcy
2012 Junior Prima Primissima[90] Budapeszt  Węgry
2014 Pierwsza nagroda na I Konkursie talentów muzyki klasycznej Virtuózok[17] Budapeszt  Węgry
2015 Concorde Talent Award[91] Budapeszt  Węgry

Repertuar[edytuj | edytuj kod]

Artystka występuje solo i z orkiestrą, prezentując utwory następujących kompozytorów[92][93]:

A flat.svg Wykaz utworów granych solo i z orkiestrą
 • Béla Bartók:
  • Rapsodie na fortepian i orkiestrę op. 1 (BB 36);
  • 3 pieśni ludowe z komitatu Csik (BB 45b);
  • Rondo C-dur (BB 56);
  • Kolędy rumuńskie (BB 67);
  • Rumuńskie tańce ludowe (BB 68);
  • Sonatina (BB 69);
  • Obrazki węgierskie (BB 103);
  • Mikrokosmos (fragmenty) (BB 105);
  • III koncert fortepianowy (BB 127)[94].
 • Johannes Brahms:
  • Sonata f-moll op. 5;
  • Walc op. 39 nr 15;
  • Koncert fortepianowy B-dur op. 83;
  • Sonaty na skrzypce i fortepian (A-dur op. 100, d-moll op. 108);
  • Intermezzo op. 118 nr 2;
  • Ballada op. 118 nr 3;
  • Tańce węgierskie.
 • Joseph Haydn:
  • Sonaty (G-dur Hob. XVI:G1, e-moll Hob. XVI:34, Es-dur Hob. XVI:49, D-dur Hob. XVII:D1, Es-dur Hob. XVI:52);
  • Koncert fortepianowy C-dur Hob. XVIII:1;
  • Koncert fortepianowy D-dur Hob. XVIII:11.
 • Marc Lavry:
  • Izraelskie tańce ludowe, suita na fortepian op. 230p.


 • Ferenc Liszt:
  • Fantazja węgierska na fortepian i orkiestrę, S. 123;
  • I koncert fortepianowy Es-dur nr 1, S. 124;
  • Etiuda transcendentna nr 5 „Feux-follets”, S. 139;
  • La campanella Paganiniego, S. 141/3;
  • Etiudy koncertowe („La leggierezza” nr 2, „Un Sospiro” nr 3, S. 144);
  • Au bord d'une source, S. 160/4;
  • Années de pèlerinage, S. 161;
  • Liszt - Sonetto 104 del Petrarca, S. 161;
  • Aprés une lecture du Dante, Fantasia quasi sonata, S. 161;
  • Ballada nr 1 D-dur, S. 170;
  • Pocieszenia na fortepian nr 1, nr 2, nr 3, S. 172;
  • Sonata h-moll, S. 178;
  • Polonez Es-dur nr 2, S. 223;
  • Rapsodie węgierskie nr 3, nr 6, nr 10, nr 12, S. 244;
  • Rákóczi-Marsch, S. 244c;
  • Rapsodie hiszpańskie, S. 254;
  • Liebeslied, S. 566.
 • Franz Schubert:
  • Sonata fortepianowa As-dur (D. 664);
  • Trzy marsze militarne op. 51 (D. 733);
  • Impromptu (G-dur op. 90 nr 3, As-dur op. 90 nr 4) (D. 899);
  • Impromptu (As-dur op. posth. 142 nr 2, B-dur op. posth. 142 nr 3) (D. 935);
  • Fantazja f-moll op. 103 na cztery ręce (D. 940);
  • Wielkie Rondo As-dur op. 107 (D. 951);
  • Sonata fortepianowa B-dur (D. 960).
 • Robert Schumann:
  • Wariacje „Abegg” F-dur op. 1;
  • Pappilons op. 2;
  • Carnaval op. 9;
  • Fantasiestücke op. 12;
  • Kinderszenen op. 15;
  • Fantazja C-dur op. 17;
  • Arabeska C-dur op. 18;
  • Romanse F-dur op. 28 nr 2;
  • Koncert fortepianowy a-moll op. 54;
  • Sonata a-moll na skrzypce i fortepian op. 105;
  • Phantasietanz op. 124 nr 5.

Publikacje (albumy)[edytuj | edytuj kod]

Wydawnictwa węgierskie po zakończeniu konkursu (węg. Virtuózok) w 2014 wydały płyty z nagraniami uczestników tego konkursu, w tym również Ivett Gyöngyösi.

" 13 - ITALY - pirateria - pirate - compact disc optical IT WIKIPEDIA.svg Albumy
Rok Tytuł Wydawca
2015 Virtuózok 2014[95][s] Tom Tom Records
Virtuózok – Gyöngyösi Ivett + CD[96][t] Holnap Kiadó KFT
Ivett Gyöngyösi. Eliminacje do XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im Fryderyka Chopina (13-24.04.2015) [97] Narodowy Instytut Fryderyka Chopina
2017 Boldog Új Évet Virtuózok 2017[98][u] Erste Bank

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Pianistka uważa zwycięstwo w konkursie Euro Radio w Bratysławie za swój największy sukces konkursowy[4].
 2. W skład jury konkursu Virtuózok 2014 wchodzili: prof. András Batta (muzykolog), Gergely Kesselyák (dyrygent), Erika Miklósa (śpiewaczka operowa), Attila Némethy (pianista, redaktor muzyczny) i Miklós Szenthelyi (skrzypek).
 3. a b c Pianistka występowała z Lászlem Váradim również m.in. na tradycyjnym, adwentowym koncercie noworocznym 2 stycznia 2018, organizowanym w Miejskim Centrum Kultury w Vásárosnamény[25].
 4. Podczas tego występu pianistka wykonała Izraelskie tańce ludowe, które skomponował Marc Lavry.
 5. W Sárospatak pianistka wystąpiła już kilkakrotnie, m.in. 19 października 2012, gdzie grała w Sali Kameralnej tamtejszej biblioteki[27].
 6. Pianistka zdecydowała się odwołać planowany od lutego 2018 swój udział w tym festiwalu na skutek choroby, a zastąpiła ją inna pianistka Etelka Csuprik.
 7. Pianistka przyznała, że ze wszystkich utworów Fryderyka Chopina, najbliższa jej sercu jest Barkarola Fis-dur op. 60 (utwór ten wybrała m.in. do eliminacji oraz występu podczas XVII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie w 2015)[38].
 8. Z wywiadu jaki udzieliła ona w 2013 Dánielowi Véghowi wynika, że rozważała wówczas utworzenie duetu na skrzypce i fortepian, bądź przymierzała się do udziału w stworzeniu kwartetu lub kwintetu fortepianowego (→ Végh 2013 ↓).
 9. W skład komisji kwalifikacyjnej XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina wchodzili: prof. Kazimierz Gierżod (Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie), prof. Andrzej Jasiński (Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach), prof. Bronisława Kawalla (Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie), prof. Grzegorz Kurzyński (Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu), dr hab. Magdalena Lisak (Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach), prof. Marta Sosińska-Janczewska (Akademia Muzyczna w Würzburgu), prof. Elżbieta Tarnawska (Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie), prof. Andrzej Tatarski (Akademia Muzyczna w Krakowie), prof. Waldemar Wojtal (Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku) i prof. Edward Wolanin (Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi)[53].
 10. W skład międzynarodowego jury eliminacji XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina wchodzili: Ludmił Angełow (Bułgaria), Akiko Ebi (Japonia), Bernd Goetzke (Niemcy), Adam Harasiewicz (Polska), Krzysztof Jabłoński (Polska), Andrzej Jasiński (Polska), Dina Joffe (Łotwa), Kevin Kenner (Stany Zjednoczone), Ivan Klánský (Czechy), Alberto Nosè (Włochy), Piotr Paleczny (Polska), Boris Petruszanskij (Rosja), Jerome Rose (Stany Zjednoczone), Jacques Rouvier (Francja), Marta Sosińska-Janczewska (Polska), Wojciech Świtała (Polska) i Zhong Xu (Chiny)[54].
 11. W skład komisji kwalifikacyjnej XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina wchodzili: prof. Ewa Bukojemska (Akademia Muzyczna w Krakowie), Lech Dudzik (reżyser nagrań muzyki poważnej), prof. Andrzej Jasiński (Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach), prof. Bronisława Kawalla (Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie), Stanisław Leszczyński (Narodowy Instytut Fryderyka Chopina), prof. Katarzyna Popowa-Zydroń (Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy), prof. Marta Sosińska-Janczewska (Akademia Muzyczna w Würzburgu) i prof. Wojciech Świtała (Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach)[56].
 12. W skład jury eliminacji XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina wchodzili: Ludmił Angełow (Bułgaria), Akiko Ebi (Japonia), Adam Harasiewicz (Polska), Yves Henry (Francja), Andrzej Jasiński (Polska), Dina Joffe (Łotwa), Ivan Klánský (Czechy), Anna Malikowa (Uzbekistan), Alberto Nosè (Włochy), Piotr Paleczny (Polska), Ewa Pobłocka (Polska), Katarzyna Popowa-Zydroń (Polska), Marta Sosińska-Janczewska (Polska) i Wojciech Świtała (Polska)[57].
 13. Pianistka dla odreagowania stresu związanego z występem w konkursie wybrała się na spacer po Warszawie[59].
 14. Wynik wg wzoru: (liczba głosów na tak / liczba głosujących jurorów) × 100%.
 15. Jurorzy oceniali występ pianistów w skali punktowej 1–25[66].
 16. Zgodnie z Regulaminem Konkursu punktacja jurora została skorygowana do wartości ±3 punkty od wartości średniej dla etapu I i ±2 punkty od wartości średniej dla etapów: II, III i finału[66].
 17. Juror był nieobecny podczas występu pianistki. Wobec tego nie uczestniczył w punktacji jej występu.
 18. W finale tego konkursu wykonała ona I koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina, występując z Charkowską Orkiestrą Filharmoniczną pod batutą Jurija Janki.
 19. Na jednej z płyt znalazł się utwór wykonany przez Ivett Gyöngyösi: X Rapsodia Węgierska - Ferenca Liszta.
 20. Na płycie dołączonej do publikacji znalazł się utwór wykonany przez Ivett Gyöngyösi: Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22 - Fryderyka Chopina.
 21. Na płycie znalazł się jeden utwór wykonany przez Ivett Gyöngyösi: Fantazja węgierska - Ferenca Liszta.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c Ivett Gyöngyösi (Węgry). chopincompetition2015.com. [dostęp 2016-10-23]. (pol.).
 2. Vásárosnamény (mapa turystyczna) 1:6000. mapy.cz. [dostęp 2017-03-15]. (cz. • węg.).
 3. a b c d e f g Ivett Gyöngyösi (piano). Biography. hellostage.com. [dostęp 2017-10-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-10-06)]. (ang.).
 4. a b c Zongorával hat a szív billentyűire. szon.hu, 2014-12-16. [dostęp 2017-11-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-06-28)]. (węg.).
 5. KÖLCSEY FERENC ÁMK. geodruid.com. [dostęp 2017-11-11]. (węg.).
 6. Vásárosnaményi Városi Zeneiskola. kir.hu. [dostęp 2017-01-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-02-02)]. (węg.).
 7. a b c d Ivett Gyöngyösi. Oficjalna strona pianistki. ivettgyongyosi.com ↓.
 8. a b YOUNG STEINWAY ARTISTS. steinway.com. [dostęp 2017-11-26]. (ang.).
 9. a b Ivett Gyöngyösi. steinway.com. [dostęp 2017-10-26]. (ang.).
 10. a b Euroradio New Talent: Gyöngyösi Ivett. fidelio.hu, 2011-12-08. [dostęp 2016-12-12]. (węg.).
 11. 2011 New Talent Competition. ebu.ch, 2011-12-13. [dostęp 2016-12-06]. (ang.).
 12. a b c Klavierabend - Ivett Gyöngyösi (Ungarn). rueckblick.chopin-gesellschaft.de. [dostęp 2016-11-27]. (niem.).
 13. 10th Darmstadt International Chopin Piano Competition. rueckblick.chopin-gesellschaft.de. [dostęp 2016-11-27]. (niem.).
 14. Silvia Adler: Verspielt und mit Biss. [w:] Echo [on-line]. echo-online.de, 2015-02-16. [dostęp 2017-04-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-04-04)]. (niem.).
 15. Zeitplan 2013. rueckblick.chopin-gesellschaft.de. [dostęp 2017-10-31]. (niem.).
 16. Gyöngyösi Ivett győzött a Chopin Zongoraversenyen Darmstadtban. [w:] Magyar Nemzet [on-line]. mno.hu, 2013-10-24. [dostęp 2017-11-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-04-16)]. (węg.).
 17. a b Hárman is megnyerték a Virtuózok komolyzenei tehetségkutatót. life.hu, 2014-12-12. [dostęp 2017-10-21]. (węg.).
 18. a b c Participans 2012. Ivett Gyöngyösi. mendelssohn-akademie.de. [dostęp 2016-11-27]. (ang.).
 19. a b Program. 55. ročník Chopinova festivalu 14. – 24. srpna 2014. (PDF). s1p.doczz.cz. [dostęp 2021-08-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-08-21)]. (cz.).
 20. a b 58. Chopinův festival Mariánské Lázně. PROGRAMME. (PDF). chopinfestival.cz. [dostęp 2017-08-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-08-07)]. (ang.).
 21. Pavel Vondráček: Talentovaná maďarská klavíristka zakončila sólové recitály letošního ročníku Chopinova festivalu. [w:] 58. Chopinův festival [on-line]. klaviatura.cz, 2017-08-26. [dostęp 2017-09-30]. (cz.).
 22. a b c d Slavnostní závěrečný koncert. divadloml.cz, 2021-08-21. [dostęp 2021-08-21]. (cz.).
 23. a b Ivett Gyöngyösi. Oficjalna strona pianistki. ivettgyongyosi.com ↓, Performances.
 24. Koncert a rezidencián. „A Zeneakadémia küszöbén innen és túl”. [w:] Izrael Állam Nagykövetsége, Budapest [on-line]. embassies.gov.il, 2012-04-17. [dostęp 2017-12-16]. (węg.).
 25. Gyöngyösi Ivett koncerttel és pezsgős koccintással indult az újév Vásárosnaményban. beregihirek.hu, 2018-01-03. [dostęp 2020-04-18]. (węg.).
 26. Koncert a nagyköveti rezidencián 2013. január 31. [w:] Israel Embassy Budapest [on-line]. youtube.com, 2013-01-31. [dostęp 2017-12-15]. (węg. • ang.).
 27. Katalin Cziczer: Archív 2012. október (Kamarazene A Művelődés Háza és Könyvtárában). archivum.sarospatak.hu, 2012-10-24. [dostęp 2020-04-18]. (węg.).
 28. Gyöngyösi Ivett zongoraavató koncertje. sarospatak.hu, 2017-10-04. [dostęp 2017-12-15]. (węg.).
 29. Gyöngyösi Ivett zongoraavató koncertje a Sárospataki Református Kollégiumban. zemplentv.hu, 2017-10-09. [dostęp 2017-12-15]. (węg.).
 30. V4 Nemzetközi Zongorafesztivál 2018 – különszám. [w:] „PAPAGENO” [on-line]. 2018-05-16. [dostęp 2018-07-03].
 31. a b Svájcban nyert zongoraversenyt Gyöngyösi Ivett. papageno.hu, 2019-10-10. [dostęp 2019-10-17]. (węg.).
 32. a b Gyöngyösi Ivett hangversenye. jakobikoncert.jegy.hu. [dostęp 2019-05-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-10-24)]. (węg.).
 33. a b A Zongora-sorozat (Gyöngyösi Ivett hangversenye). [w:] Festetics Palota [on-line]. festeticspalota.hu. [dostęp 2019-10-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-10-17)]. (węg.).
 34. „50 Jahre Chopin Gesellschaft” Jubiläumskonzert. chopin-gesellschaft.de. [dostęp 2020-01-09]. (niem.).
 35. Concerto Budapest /Mozart-nap (16.00: Takács-Nagy Gábor és a concerto Budapest). zeneakademia.hu. [dostęp 2021-03-02]. (węg.).
 36. Mozart-nap 2.: Takács-Nagy Gábor és a Concerto Budapest. youtube.com, 2021-03-07. [dostęp 2021-03-08].
 37. a b c Koncerty. Ivett Gyöngyösi. [w:] Narodowy Instytut Fryderyka Chopina [on-line]. pl.chopin.nifc.pl. [dostęp 2016-07-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-07-12)].
 38. Mieczysław Tomaszewski: KOMPOZYCJE. Barkarola Fis-dur. [w:] Narodowy Instytut Fryderyka Chopina [on-line]. pl.chopin.nifc.pl. [dostęp 2020-04-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-07-02)].
 39. Sikeresen lezajlott a Jótékonysági Hangverseny Gyöngyösi Ivettel az Igazgyöngy Alapítvány és Művészeti Iskolája megmentésére. romadok.wordpress.com, 2015-03-22. [dostęp 2018-02-15]. (węg.).
 40. Barenboim-Said Akademie. barenboimsaid.de. [dostęp 2016-11-05]. (ang.).
 41. GREAT WOMEN PIANISTS. forte-piano-pianissimo.com. [dostęp 2017-11-30]. (ang.).
 42. Węgierskie Katowice. katowice.eu. [dostęp 2017-11-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-12-07)]. (pol.).
 43. W czwartek w Katowicach czwarty Dzień Węgierski. dzieje.pl, 2013-04-01. [dostęp 2017-11-25]. (pol.).
 44. a b Koncert IV. Sala Koncertowa, ul. Zacisze 3. IV Międzynarodowy Festiwal Akademickich Orkiestr Symfonicznych. [w:] Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach [on-line]. am.katowice.pl, 2014-04-10. [dostęp 2020-10-28].
 45. Galeria i archiwum wykładów. (7 kwietnia 2016 r.). [w:] Zamek Królewski w Warszawie - Muzeum [on-line]. zamek-krolewski.pl. [dostęp 2017-11-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-11-11)]. (pol.).
 46. Wernisaż oraz koncert pianistki Ivett Gyöngyösi. 24plock.pl, 2016-03-30. [dostęp 2016-06-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-04-08)].
 47. a b Chopin i jego Europa, 12. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny, Program, 23.08.2016 22:00, Ivett Gyöngyösi, Bazylika Świętego Krzyża. [w:] Narodowy Instytut Fryderyka Chopina [on-line]. festiwal.nifc.pl. [dostęp 2016-07-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-07-24)]. (pol.).
 48. Recital Fortepianowy w 168 rocznicę śmierci Fryderyka Chopina (Ivett Gyöngyösi - Węgry). sosnowiec.online, 2017-10-04. [dostęp 2018-04-10]. (pol.).
 49. a b Program. Koncerty Urodzinowe 2018, 9. edycja festiwalu z okazji urodzin Fryderyka Chopina. [w:] Stowarzyszenie Smolna [on-line]. chopin.smolna.org, 2018-02-03. [dostęp 2018-02-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-03-05)].
 50. Koncerty Urodzinowe 2018 - Chopin Wolności - dzień 6. cojestgrane24.wyborcza.pl. [dostęp 2018-02-23].
 51. a b X Warszawski Festiwal Chopinowski. Koncerty Urodzinowe. Program. chopin.smolna.org. [dostęp 2019-02-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-07-13)].
 52. a b XVI EDYCJA 2010. konkurs.chopin.pl. [dostęp 2017-10-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-03-28)]. (pol.).
 53. XVI EDYCJA 2010. Kwalifikacja wstępna. [w:] Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Warszawa 1927–2010 [on-line]. konkurs.chopin.pl. [dostęp 2020-04-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-06-12)].
 54. XVI EDYCJA 2010. Eliminacje – Jury Eliminacji. [w:] Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Warszawa 1927–2010 [on-line]. konkurs.chopin.pl. [dostęp 2020-04-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-05-04)].
 55. XVI KCH - eliminacje. forum.gazeta.pl. [dostęp 2017-10-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-07-30)]. (pol.).
 56. Komisja Kwalifikacyjna. chopincompetition2015.com. [dostęp 2020-04-18].
 57. Jury Eliminacji. chopincompetition2015.com. [dostęp 2020-04-18].
 58. Multimedia Ivett Gyöngyösi. chopincompetition2015.com. [dostęp 2017-10-21].
 59. a b Piotr Komander: KONKURS CHOPINOWSKI CZYLI ŚWIĘTO. secundum.pl, 2015-10-05. [dostęp 2018-01-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-01-18)].
 60. Michał Bruliński: Konkurs Chopinowski coraz bardziej uniwersalny. ownetic.com, 2015-10-26. [dostęp 2018-01-19].
 61. „GCC Goniec Chopinowski” (nr 08, październik 2015). test12.nifc.pl. [dostęp 2018-11-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-10-22)]. (pol. • ang.).
 62. Kalendarium. Eliminacje (13 kwietnia). chopincompetition2015.com. [dostęp 2017-10-21].
 63. a b Ivett Gyöngyösi. (Konkurs Chopinowski w Warszawie). chopin2015.tvp.pl. [dostęp 2016-06-27].
 64. a b Oceny jury 1. etapu Konkursu (Ms Ivett Gyöngyösi) (PDF). test12.nifc.pl. [dostęp 2017-03-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-10-12)]. (pol.).
 65. a b Oceny jury 2. etapu Konkursu (Ms Ivett Gyöngyösi) (PDF). test12.nifc.pl. [dostęp 2017-03-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-03-27)]. (pol.).
 66. a b REGULAMIN JURY KONKURSU. (PDF). test12.nifc.pl. [dostęp 2020-04-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-10-19)]. (pol. • ang. • fr.).
 67. Ivett Gyöngyösi Hungary (Republic), °1993. [w:] Queen Elisabeth Competition [on-line]. queenelisabethcompetition.be. [dostęp 2020-10-27]. (ang.).
 68. Ivett Gyöngyösi. Biography. concoursgeneve.ch. [dostęp 2020-10-27]. (ang.).
 69. Festival de Bellerive (Bon Anniversaire Astor). bellerive-festival.ch, 2021-07-09. [dostęp 2021-07-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-07-09)]. (fr.).
 70. À QUATRE & À CINQ. bellerive-festival.ch. [dostęp 2022-06-14]. [zarchiwizowane z tego adresu]. (fr.).
 71. a b c A Békés Megyei Szimfonikus Zenekar és Gyöngyösi Ivett zongoraművész közös koncertje – A Tavaszi Fesztivál Nyitó Hangversenye. [w:] Csabagyöngye Kulturális Központ [on-line]. csabagyongye.com, 2017-03-10. [dostęp 2017-03-09]. (węg.).
 72. GRAN GALÀ DEL DANUBIO. Virtuosos. Teatro Alighieri. [w:] Ravenna Festival [on-line]. ravennafestival.org, 2016-07-01. [dostęp 2020-10-29]. (wł. • ang.).
 73. Gyöngyösi Ivett / Kremerata Baltica vol 1. concertobudapest.hu. [dostęp 2017-01-21]. (węg.).
 74. Gyöngyösi Ivett / Kremerata Baltica vol 2. concertobudapest.hu. [dostęp 2017-03-23]. (węg.).
 75. a b L'Orchestre de la HEM accueillera Ana Vieira Leite et Ivett Gyöngyösi pour interpréter des œuvres de Beethoven et de Gustav Mahler. tempslibre.ch, 2020-02-21. [dostęp 2020-05-22]. (fr.).
 76. a b Epreuves publiques des master de solistes. amishemne.ch, 2021-04-24. [dostęp 2021-04-22]. (fr.).
 77. Akademie Concerts 2017-18. [w:] Barenboim-Said Akademie [on-line]. barenboimsaid.de, 2017-12-19. [dostęp 2018-02-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-02-07)]. (ang.).
 78. Sala Koncertowa w Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej „Symfonia” Akademii Muzycznej, Katowice. akustyczna.pl. [dostęp 2017-03-16]. (pol.).
 79. Koncerty w 2016 (Piątek, 8. 04. 2016, godz. 19.00 Modernistyczny Bartók i Romantyczny Chopin). [w:] Studio Koncertowe PR im. Witolda Lutosławskiego [on-line]. studianagran.com.pl. [dostęp 2017-03-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-02-21)].
 80. L'Orchestre de la HEM accueillera Ana Vieira Leite et Ivett Gyöngyösi pour interpréter des œuvres de Beethoven et de Gustav Mahler. tempslibre.ch, 2020-02-23. [dostęp 2020-05-22]. (fr.).
 81. Ivett Gyöngyösi. Oficjalna strona pianistki. ivettgyongyosi.com ↓, Prizes.
 82. II. National György Ferenczy Piano Competition (3-5 December 2004). (II Age group – Ivett Gyöngyösi). chopin-budapest.hu. [dostęp 2016-06-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-08-07)]. (ang.).
 83. I. „Chopin + .....” International Piano Competition (21 June – 2 July 2006). (II Age group – Ivett Gyöngyösi). chopin-budapest.hu. [dostęp 2016-06-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-08-07)]. (ang.).
 84. II. „Chopin + .....” International Piano Competition (16-20 June 2008). (II Age group – Ivett Gyöngyösi). chopin-budapest.hu. [dostęp 2016-06-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-08-06)]. (ang.).
 85. Star concert pianist on the stage of Hangrózsa. zongoraiskola.info. [dostęp 2016-06-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-08-14)]. (ang.).
 86. Ivett Gyöngyösi win International Piano Competition. en.ujeuropaalapitvany.hu. [dostęp 2016-06-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-08-27)]. (ang.).
 87. Ivett Gyöngyösi / Bio. reverbnation.com. [dostęp 2016-06-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-08-17)]. (ang.).
 88. Past Festivals Faculty and Participants. [w:] Lancaster International Piano Festival [on-line]. lancasterpianofest.com. [dostęp 2016-07-18]. (ang.).
 89. Liste der preisträger. rueckblick.chopin-gesellschaft.de. [dostęp 2016-06-26]. (niem.).
 90. Junior Prima Díj – Korábbi díjazottak. (Ivett Gyöngyösi – Junior Prima Díj 2012). [w:] Prima Primissima [on-line]. primissima.hu. [dostęp 2016-06-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-06-01)]. (węg.).
 91. Ivett Gyöngyösi receives first concorde talent award. [w:] Liszt Academy [on-line]. lfze.hu, 2015-12-17. [dostęp 2016-11-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-11-27)]. (ang.).
 92. Ivett Gyöngyösi. Oficjalna strona pianistki. ivettgyongyosi.com ↓, s. Repertoire.
 93. Repertoire - Ivett Gyöngyösi. zeneakademia.hu. [dostęp 2017-05-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-08-11)]. (ang.).
 94. MÁV Erdélyi/6. Zeneakadémia 21-22. jegy.hu. [dostęp 2022-03-11]. (węg.).
 95. Különböző előadók - Virtuózok (2014) (CD). mediamarkt.hu. [dostęp 2016-09-30]. (węg.).
 96. Virtuózok – Gyöngyösi Ivett + CD-vel. libri.hu. [dostęp 2016-07-28]. (węg.).
 97. Eliminacje do XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im Fryderyka Chopina (13-24.04.2015): Ivett Gyöngyösi (35), fortepian Yamaha CFX 6354800. worldcat.org, 2015-04-13. [dostęp 2019-05-10]. (ang.).
 98. Various – Boldog Új Évet Virtuózok 2017. discogs.com. [dostęp 2019-12-28]. (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Kamila Stępień-Kutera (zespół red. Marcin Wąsowski, Ewa Bogula, Sylwia Zabieglińska, tł. i superrewizja biogr. John Comber): XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina: eliminacje, Warszawa, 13-24 kwietnia 2015. Wyd. 1. Warszawa: Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, 2015. ISBN 978-83-64823-00-8. OCLC 909209002. (pol. • ang.).
 • Zespół redakcyjny książki programowej: Kamila Stępień-Kutera, Marcin Wąsowski, Edyta Oracz, Barbara Śnieżek, Sylwia Zabieglińska (tłumaczenie i superrewizja biogramów John Comber): XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina: konkurs Warszawa, 1-23 października 2015. Wyd. 1. Warszawa: Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, 2015. ISBN 978-83-64823-13-8. OCLC 932218269. (pol. • ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]