Dina Joffe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dina Joffe
Data i miejsce urodzenia 18 grudnia 1952
Ryga
Instrument fortepian
Gatunek muzyka poważna
Strona internetowa

Dina Joffe (ur. 18 grudnia 1952 w Rydze) – łotewska pianistka; laureatka II nagrody na IX Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wykształcenie i praca pedagogiczna[edytuj | edytuj kod]

Na fortepianie zaczęła grać w wieku pięciu lat. Uczyła się w Specjalnej Szkole Muzycznej im. Emila Darzina w Rydze. W latach 1968–1976 studiowała w Centralnej Szkole Muzycznej w Moskwie, a następnie w Konserwatorium Moskiewskim. W 1978 rozpoczęła pracę z młodymi pianistami w Rydze. W latach 1989–1996 była profesorem Akademii Muzycznej Samuela Rubina w Izraelu (obecnie Jerozolimska Akademia Muzyki i Tańca), a także prowadziła kursy mistrzowskie w wielu krajach Europy i w USA. Jako profesor wizytujący gościła m.in. w Akademii Muzycznej w Krakowie. Od 2000 roku prowadzi zajęcia na Międzynarodowej Akademii im. Antona Rubinsteina w Niemczech.

Konkursy pianistyczne[edytuj | edytuj kod]

Jako reprezentantka ZSRR wystąpiła na kilku konkursach pianistycznych:

Kariera pianistyczna[edytuj | edytuj kod]

Po konkursowych sukcesach rozpoczęła międzynarodową karierę. Występowała w wielu krajach Europy, Ameryki Północnej i Azji, koncertując z wieloma sławnymi muzykami i dyrygentami. Uczestniczy w wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych w Europie, Japonii i Stanach Zjednoczonych. Wystąpiła m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju i kilkukrotnie na festiwalu Chopin i jego Europa.

Była jurorem międzynarodowych konkursów pianistycznych m.in. w Cleveland, Takamatsu, Barcelonie i Weimarze. W 2015 została jurorką XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina[2].

Repertuar i dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Dokonała wielu nagrań radiowych, telewizyjnych i fonograficznych. W jej repertuarze znajdują się utwory m.in. Fryderyka Chopina, Roberta Schumanna, Franza Schuberta, Césara Francka i Siergieja Prokofiewa.

Przypisy

  1. Wyniki na oficjalnej stronie konkursu im. Schumanna (ang.). schumannzwickau.de. [dostęp 2015-01-03].].
  2. Rozpoczął się XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. rmf24.pl, 1 października 2015. [dostęp 2015-10-01].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Stanisław Dybowski, Laureaci Konkursów Chopinowskich w Warszawie, wyd. Selene, Warszawa 2005, s. 315–317. ISBN 83-910515-1-X.
  • Dina Yoffe (ang.). vancouversymphony.ca. [dostęp 2015-01-03].