Dina Joffe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dina Joffe
Data i miejsce urodzenia 18 grudnia 1952
Ryga
Instrumenty fortepian
Gatunki muzyka poważna
Strona internetowa

Dina Joffe (ur. 18 grudnia 1952 w Rydze) – łotewska pianistka; laureatka II nagrody na IX Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wykształcenie i praca pedagogiczna[edytuj | edytuj kod]

Na fortepianie zaczęła grać w wieku pięciu lat. Uczyła się w Specjalnej Szkole Muzycznej im. Emila Darzina w Rydze. W latach 1968–1976 studiowała w Centralnej Szkole Muzycznej w Moskwie, a następnie w Konserwatorium Moskiewskim. W 1978 rozpoczęła pracę z młodymi pianistami w Rydze. W latach 1989–1996 była profesorem Akademii Muzycznej Samuela Rubina w Izraelu (obecnie Jerozolimska Akademia Muzyki i Tańca). W latach 1995-2000 prowadziła jako profesor gościnny zajęcia w Aichi University of Arts w Nagakute w Japonii. Obecnie jest profesorem w Musichochschule w Hamburgu.

Prowadziła kursy mistrzowskie w wielu krajach Europy i w USA, m.in. we Francji w Moulin d'Ande Festival[1], w Royal Academy of Music w Londynie, w Niemczech, Japonii, Włoszech, na Ukrainie oraz w USA podczas Summit Music Festival w Nowym Jorku[2]. Prowadzi Yamaha Master Classes w Paryżu, Nowym Jorku, Hamburgu i Tokio. W Polsce gościła jako profesor wizytujący m.in. w Akademii Muzycznej w Krakowie oraz w Forum Pianistycznym w Sanoku[3]. Od 2000 roku prowadzi zajęcia w Anton Rubinstein Internationale Musikakademie w Dusseldorfie w Niemczech[1].

Konkursy pianistyczne[edytuj | edytuj kod]

Jako reprezentantka ZSRR wystąpiła na kilku konkursach pianistycznych:

Kariera pianistyczna[edytuj | edytuj kod]

Po konkursowych sukcesach rozpoczęła międzynarodową karierę. Występowała w wielu krajach Europy, Ameryki Północnej i Azji, koncertując z wieloma sławnymi muzykami i dyrygentami. Uczestniczy w wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych w Europie, Japonii i Stanach Zjednoczonych. Wystąpiła m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju i kilkukrotnie na festiwalu Chopin i jego Europa.

Była jurorem międzynarodowych konkursów pianistycznych m.in. w Cleveland, Takamatsu, Barcelonie i Weimarze. W 2015 została jurorką XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina[5].

Repertuar i dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Dokonała wielu nagrań radiowych, telewizyjnych i fonograficznych. W jej repertuarze znajdują się utwory m.in. Fryderyka Chopina, Roberta Schumanna, Franza Schuberta, Césara Francka i Siergieja Prokofiewa.

Przypisy

  1. a b Dina Joffe (ang.). Zoom Info. [dostęp 2015-10-09].
  2. Dina Joffe Official Website. Biography (ang.). [dostęp 2015-10-09].
  3. X Międzynarodowe Forum Pianistyczne "Bieszczady bez granic". Platforma Kultury. [dostęp 2015-10-09].
  4. Wyniki na oficjalnej stronie konkursu im. Schumanna (ang.). schumannzwickau.de. [dostęp 2015-01-03].].
  5. Rozpoczął się XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. rmf24.pl, 1 października 2015. [dostęp 2015-10-01].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Stanisław Dybowski, Laureaci Konkursów Chopinowskich w Warszawie, wyd. Selene, Warszawa 2005, s. 315–317. ISBN 83-910515-1-X.
  • Dina Yoffe (ang.). vancouversymphony.ca. [dostęp 2015-01-03].