Marta Sosińska-Janczewska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Marta Sosińska-Janczewska
Data i miejsce urodzenia 4 października 1939
Warszawa
Instrumenty fortepian
Gatunki muzyka poważna

Marta Sosińska-Janczewska (ur. 4 października 1939 w Warszawie) – polska pianistka, laureatka III nagrody na VII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. Córka długoletniego redaktora naczelnego Horyzontów Techniki Rajmunda Sosińskiego.[potrzebny przypis]

Życiorys[edytuj]

Wykształcenie i praca pedagogiczna[edytuj]

Na fortepianie zaczęła grać w wieku siedmiu lat, a edukację muzyczną odbyła w Warszawie. Uczyła się w Państwowym Liceum Muzycznym (1952–1957) i w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej u prof. Zbigniewa Drzewieckiego. Studia ukończyła z wyróżnieniem w 1963 roku.

W latach 1985–2002 prowadziła zajęcia w Wyższej Szkole Muzycznej (Hochschule für Musik) w Würzburgu. Organizuje też kursy mistrzowskie dla pianistów.

Kariera pianistyczna[edytuj]

Jest laureatką kilku konkursów pianistycznych:

Występ na Konkursie Chopinowskim był początkiem jej międzynarodowej kariery. O jej grze przychylnie wypowiadali się m.in. Janusz Ekiert, Zdzisław Sierpiński i Lucjan Kydryński.

Występowała w wielu krajach Europy, Ameryki Północnej i Azji. Wzięła udział w kilkudziesięciu festiwalach muzycznych (m.in. pięciokrotnie w Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju). Była jurorem wielu konkursów pianistycznych na świecie (m.in. w Darmstadt, Tbilisi i Xiamen). W Polsce zasiadała w jury Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów Arthur Rubinstein in memoriam.

Repertuar i dyskografia[edytuj]

W jej repertuarze jest wiele dzieł Chopina (nagranych dla wytwórni Polskie Nagrania „Muza”). Wielokrotnie nagrywała utwory dla radia i telewizji w Polsce i w Niemczech.

Bibliografia[edytuj]