The Carter Family

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
The Carter Family
ilustracja
Rok założenia

1927

Rok rozwiązania

1943

Pochodzenie

 Stany Zjednoczone

Gatunek

Country
Bluegrass

Powiązania

Johnny Cash

Skład
A.P. Carter
Sara Carter
"Mother" Maybelle Carter
Instrumentarium
Cytra
Banjo
Strona internetowa

The Carter Familyamerykański zespół grający muzykę country, jeden z pierwszych, który odniósł sukcesy komercyjne w tym gatunku.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Skład oryginalny[edytuj | edytuj kod]

Pierwszymi członkami i jednocześnie założycielami "The Carter Family" byli A. P. Carter (Alvin Pleasent Carter, ur. 15 grudnia 1891, zm. 7 listopada 1960), jego żona Sara Carter (ur. 21 lipca 1899, zm. 8 stycznia 1979) i jego szwagierka Maybelle Carter (ur. 10 maja 1909, zm. 23 października 1978).

Carterowie wystąpili po raz pierwszy 1 sierpnia 1927 roku w niewielkim studiu nagraniowym poszukiwacza talentów Ralpha Peera w Bristolu w stanie Tennessee. Po pierwszych nagraniach, jesienią tego samego roku, Carterowie podpisali kontrakt z firmą "Victor Records", która wydała ich pierwszego singla z piosenkami Wandering Boy i Poor Orphan Child. 27 maja 1928 Peer zorganizował pierwszą dużą sesję nagraniową, w trakcie której nagrany został między innymi największy przebój "The Carter Family" Wildwood Flower. W lutym 1929 roku odbyła się druga sesja nagraniowa. Do końca lat 30. w USA zostało sprzedane około 300 tysięcy singli "The Carter Family". Od roku 1939 z zespołem występowała córka Maybelle, June Carter. W 1943 roku doszło do rozwodu A. P. i Sary Carterów przez i zespół został rozwiązany.

Druga generacja[edytuj | edytuj kod]

Po rozpadzie "The Carter Family" Maybelle założyła wraz córkami Anitą, June i Helen, zespół "Mother Maybelle and The Carter Sisters", z którym występowała do lat 70.

W roku 1987 siostry Carter, wraz z córką June, Carlene Carter, wystąpiły jeszcze raz pod nazwą "The Carter Family" w muzycznym programie telewizyjnym Austin City Limits.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Piosenki The Carter Family The Carter Family w Country Music Hall of Fame