Pau Casals

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pau Casals
ilustracja
Imię i nazwisko

Pau Casals i Defilló

Data i miejsce urodzenia

29 grudnia 1876
Vendrell, Hiszpania

Data i miejsce śmierci

22 października 1973
San Juan

Instrumenty

wiolonczela

Gatunki

muzyka poważna

Zawód

wiolonczelista, kompozytor, dyrygent

Odznaczenia
Prezydencki Medal Wolności (Stany Zjednoczone) Wielki Oficer Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja) Krzyż Wielki Orderu Narodowego Zasługi (Francja) Krzyż Wielki Orderu Karola III (Hiszpania) Krzyż Orderu Izabeli Katolickiej (Hiszpania)
podpis

Pau Casals i Defilló, również Pablo Casals (ur. 29 grudnia 1876 w Vendrell w Hiszpanii, zm. 22 października 1973 w San Juan w Portoryko) – kataloński wiolonczelista, kompozytor i dyrygent.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wykształcony w konserwatoriach Barcelony i Madrytu. W Madrycie jego głównym profesorem był, uważany za założyciela hiszpańskiej szkoły wiolonczelistyki, wiolonczelista pochodzenia francusko-polskiego Victor Mirecki. W latach 1895-1898 Casals był solistą orkiestry Opery paryskiej. Zadebiutował w 1899 w Paryżu. Od 1905 roku rozpoczął działalność kameralisty, pracując z Jacques’em Thibaudem i Alfredem Cortotem.

Pozostawił po sobie wiele wartościowych nagrań solowych, muzyki kameralnej i orkiestrowych. Najbardziej znane spośród nich są nagrania Suit Bacha na wiolonczelę solo, których dokonał w latach 1936-1939. Opuścił Hiszpanię w 1939 roku osiedlając się w Prades we francuskich Pirenejach.

Usprawnił technikę gry na wiolonczeli, jako pedagog wykształcił wielu wybitnych artystów, jak Gaspar Cassadó i Mstisław Rostropowicz. Z jego inicjatywy w latach 1950–1968 odbywały się znane festiwale bachowskie w Prades (Pireneje). W roku 1956 osiedlił się w San Juan (Portoryko), gdzie od 1957 organizował festiwale. W roku 1971 skomponował hymn pokoju dla ONZ. Komponował utwory instrumentalne i chóralne, np. Oratorium bożonarodzeniowe „The Manger”.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Otrzymał następujące odznaczenia[1]:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Pau Casals - Biografia. Fundació Paul Casals. [dostęp 2020-02-07]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]