Artie Shaw

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Artie Shaw
Ilustracja
Artie Shaw (lata 40.)
Imię i nazwisko

Arthur Jacob Arshawsky

Data i miejsce urodzenia

23 maja 1910
Nowy Jork

Data i miejsce śmierci

30 grudnia 2004
Thousand Oaks

Instrumenty

klarnet

Gatunki

jazz

Zawód

muzyk, pisarz, aktor

Wydawnictwo

Bluebird Records, Hep Records

Zespoły
Artie Shaw Orchestra
Strona internetowa

Artie Shaw, właśc. Arthur Jacob Arshawsky[1] (ur. 23 maja 1910 w Nowym Jorku, zm. 30 grudnia 2004 w Thousand Oaks)[1][2]amerykański klarnecista jazzowy, kompozytor, pisarz i aktor.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Artie Shaw w filmie Druga zwrotka, 1940

W wieku 15 lat nauczył się grać na saksofonie i rok później rozpoczął koncertowanie z zespołem. Po powrocie do Nowego Jorku był muzykiem sesyjnym, a także stworzył zespół, szczególnie popularny w epoce swingu. Wprowadził do jazzowych big bandów wiele nowych instrumentów, był również pierwszym białym liderem grupy, który podjął współpracę z czarnoskórą wokalistką – Billie Holiday. W okresie II wojny światowej wraz z całym zespołem koncertował dla wojsk amerykańskich w Azji, jego grupa stanowiła „azjatycki” odpowiednik orkiestry Glenna Millera. Były to występy bardzo intensywne, niekiedy cztery razy dziennie.

W 1954 perfekcjonista Shaw postanowił zakończyć karierę muzyczną, doszedł bowiem do wniosku, że nie osiągnął narzuconego sobie poziomu artystycznego. W kolejnych latach zajął się pisaniem, był autorem fikcyjnych biografii, m.in. The Trouble With Cindirella. Występował także okazjonalnie jako klarnecista.

W 2004 otrzymał honorową nagrodę Grammy za całokształt działalności artystycznej. Rok później został laureatem NEA Jazz Masters Award[3] (przyznawaną z jednorocznym wyprzedzeniem).

Był ośmiokrotnie żonaty. Jego żonami były m.in. znane aktorki – Ava Gardner, Lana Turner, Evelyn Keyes, a także córka popularnego kompozytora Jerome Kerna – Betty.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Artie Shaw na stronie allmusic.com [online], allmusic.com [dostęp 2011-05-25] (ang.).
  2. John S. Wilson, Artie Shaw, Big Band Leader, Dies at 94 [online], nytimes.com, 30 grudnia 2004 [dostęp 2011-05-25] (ang.).
  3. NEA Jazz Masters – Artie Shaw [online] [dostęp 2014-07-06].