Emil Hegle Svendsen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Emil Hegle Svendsen
Emil Hegle Svendsen
Data i miejsce urodzenia 12 lipca 1985
Norwegia Trondheim, Norwegia
Klub Strindheim IL
Wzrost 185 cm
Waga 77 kg
Debiut w PŚ 15 grudnia 2005 w Brezno/Osrblie
(68. miejsce – bieg indywidualny)
Pierwsze punkty w PŚ 16 grudnia 2005 w Brezno/Osrblie
(5. miejsce – sprint)
Pierwsze podium w PŚ 13 stycznia 2007 w Ruhpolding
(3. miejsce – sprint)
Trener kadry Kjell Ove Oftedal
Dorobek medalowy
Inne nagrody
Commons Multimedia w Wikimedia Commons
Oficjalna strona internetowa
Emil Hegle Svendsen podczas zawodów w Ostersund

Emil Hegle Svendsen (ur. 12 lipca 1985 w Trondheim) – norweski biathlonista, mistrz olimpijski w biegu indywidualnym i wicemistrz olimpijski w sprincie, wielokrotny medalista mistrzostw świata, mistrz świata juniorów, zdobywca Pucharu Świata w sezonie 2009/2010.

Zdobył łącznie cztery tytuły mistrza świata juniorów (2004 w biegu na dochodzenie i w sztafecie, 2005 w biegu długim i biegu sprinterskim). Od sezonu 2005/2006 startował w zawodach Pucharu Świata. Uczestniczył m.in. w Igrzyskach Olimpijskich w Turynie, gdzie w biegu masowym zajął 6. miejsce. W klasyfikacji generalnej sezonu 2005/2006 zajął 22. miejsce, najlepiej wypadając w klasyfikacji biegu masowego (7. miejsce, ze stratą do czwartego Svena Fischera jedynie 7 punktów). Do lutego 2007 w sezonie 2006/2007 trzykrotnie stanął na podium Pucharu Świata – 2 razy w Ruhpolding i raz w Pokljuce. Na mistrzostwach świata 2007 we włoskiej Anterselvie zdobył brązowy medal w składzie sztafety mieszanej (nie znalazł się w składzie wicemistrzowskiej sztafety męskiej). 13 grudnia 2007 odniósł pierwsze zwycięstwo w zawodach o Puchar Świata.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Sezon 2005/2006[edytuj | edytuj kod]

Pierwszymi zawodami Svendsena w Pucharze Świata w sezonie 2005/2006 był bieg indywidualny w Osrblie. W swoim pierwszym starcie Norweg popełnił na strzelnicy sześć błędów i zajął odległe 68 miejsce[1]. Jednak kolejne występy były już dla niego bardziej udane. Zajmował bowiem 5 miejsce w sprincie[2] oraz 21 w biegu pościgowym, gdzie ostatnie strzelanie przekreśliło szanse na podium[3]. Jednak kolejny biathlonowy weeekend w Oberhofie przyniósł jedynie miejsca w drugiej dziesiątce. Dzięki dobrym startom Svendsen został dołączony do sztafety Norweskiej i wspólnie z kolegami zajmował dobre pozycje. W Ruhpolding Emilowi udało się zająć 5 miejsce w sprincie i 9 w biegu pościgowym. Jednak w startach poprzedzających Igrzyska Olimpijskie we włoskiej Anterselvie Svendsen wystąpił tylko w sprincie zajmując 14 pozycję[4].

Dobre wyniki zagwarantowały mu miejsce w kadrze na Igrzyska Olimpijskie. Tam jednak pojawił się tylko raz, podczas ostatniej już konkurencji - biegu masowego. Emil dobre strzelanie (dwie rundy karne), przepłacił słabym biegiem i zajął szóstą lokatę, tracąc 53,8s do zwycięzcy Michaela Greisa[5].

Po powrocie z Igrzysk Norweg notował słabsze wyniki, miał problemy znaleźć się w czołowej 20. W Pokljuce zajmował miejsca 32 oraz 22[6], a w Kontiolahti - 19 i 47 [7]. Jedynym pocieszeniem było 7 miejsce w biegu masowym w Finladii [8] oraz 5 w Oslo na koniec sezonu.[9].

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w biathlonie 2005/2006 Svendsen zajął 22 miejsce z dorobkiem 289 punktów. W klasyfikacji biegu masowego uplasował się na siódmej pozycji.

Sezon 2006/2007[edytuj | edytuj kod]

Nowy sezon Pucharu Świata w biathlonie rozpoczął się od zawodów w szwedzkim Östersund. W pierwszym biegu indywidualnym Svendsen zajął 44 miejsce [10]. W kolejnych zawodach było już znacznie lepiej. Sprint zakończył na 16 pozycji [11] , a w biegu pościgowym awansował na dobre czwarte miejsce.

Z podwójnych występów w Hochfilzen może pochwalić się jedynie dobrymi (1 i 5) miejscami sztafety, ponieważ jego indywidualne występy nie przynosiły dobrych rezultatów[12].

Nowy rok przyniósł o wiele lepsze występy Norwega. W pierwszych zawodach w 2007 zajął 11 pozycję w sprincie, ósmą w biegu pościgowym, a także trzecie miejsce w sztafecie. Tydzień później w Ruhpolding, biathlonista po raz pierwszy w karierze stanął indywidualnie na podium. Weekend zaczął od wygranej sztafety[13], a później zajął trzecią pozycję w biegu sprinterskim[13] oraz drugą w biegu masowym[13].

Ostatnimi sprawdzianem dla Svendsena przed Mistrzostwami Świata, były starty w Pokljuce. Wypadły one bardzo dobrze, Emil uplasował się na najniższym stopniu podium w sprincie oraz na dziewiątej pozycji w biegu pościgowym[14]. Dobre wyniki spowodowały, że Svendsen nie wystąpił w biegu masowym w zawodach w Lahti, tylko przygotowywał się do zbliżających się Mistrzostw Świata w Anterselvie, na których zajął 7 miejsce w sprincie oraz 5 w biegu pościgowym. Do tego wraz ze sztafetą mieszaną zdobył brązowy medal.

Na koniec sezonu 2006/2007 Svendsen zajął 17 miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Zgromadził 381 punktów.

Sezon 2007/2008[edytuj | edytuj kod]

Mimo, że sezon 2007/2008 rozpoczął się w fińskim Kontiolahti Svendsen na trasach pokazał się dopiero tydzień później w Hochfilzen zajmując tam miejsca w drugiej dziesiątce. Podczas zawodów w Pokljuce, które poprzedzały przerwę świąteczną pierwszy raz w tym sezonie stanął na podium i to na jego najwyższym stopniu. Tak dobry wynik dało mu bezbłędne strzelanie w biegu indywidualnym. Nowy rok oraz niemiecka część Pucharu Świata rozpoczęła się od podwójnego trzeciego miejsca w sprincie oraz biegu masowym w Oberhofie. Natomiat w Ruhpolding na podium udało się stanąć tylko raz, było to również trzecie miejsce, tyle że w biegu pościgowym. Kolejnym przystankiem Pucharu Świata była włoska Anterselva, tam Svendsen pojawił się tylko w biegu masowym i zajął 9 miejsce. Na azjatyckich trasach w Korei wygrał sprint, a w biegu na dochodzenie zajął 8 miejsce. Rosyjski Chanty-Mansyjsk zakończył się podwójnym podium, było to pierwsze i drugi miejsce, do tego jednak doszła porażka (28 miejsce) w biegu masowym. Sezon swój finał miał w Oslo na wzgórzu Holmenkollen, gdzie Emil zajął pierwsze miejsce w sprincie i trzecie w biegu pościgowym.

Mistrzostwa Świata w biathlonie 2008 w szwedzkim Ostersund były dla Svendsena bardzo udane. Zdobył swoje pierwsze medale w imprezie wysokiej rangi. Wywalczył dokładnie trzy krążki. Dwa złote, za bieg indywidualny i masowy, gdzie pokonał swojego rodaka Ole Einara Bjoerndalena o zaledwie 0,4 sekundy, do tego dołączył jeszcze zdobyte z kolegami z drużyny srebro.

Klasyfikację generalną Pucharu Świata zakończył na wysokiej trzeciej pozycji, z liczbą punktów 687.

Sezon 2008/2009[edytuj | edytuj kod]

Sezon, który miał początek w szwedzkim Östersund rozpoczął się dla Svendsena bardzo dobrze. Stawał trzykrotnie na podium, w tym raz na pierwszym miejscu (w sprincie). Podczas tego weekendu Norweg również zdobył żółtą koszulkę lidera. Kolejny etap Pucharu Świata w Hochfilzen był jeszcze bardziej udany, gdyż Emil wygrał tam zarówno sprint jak i pościg. Mimo, że w zawodach przed przerwą świąteczną wystąpił jedynie w biegu długim i zajął tam 17 miejsce, udało mu się zachować pozycję lidera klasyfikacji. Nowy rok rozpoczynany na niemieckich trasach przyniósł miejsca poza podium w Oberhofie (24 i 4). Natomiast w Ruhpolding uplasował się na miejscach 3 w sprincie i 2 w pościgu. To pozwoliło mu odzyskać utracone tydzień wcześniej przodownictwo w klasyfikacji. We włoskiej Anterselvie Svendsen wygrał sprint oraz wywalczył trzecie miejsce w biegu na dochodzenie, ale w biegu masowym nie wystartował. Norweg opuścił przedolimpijską próbę w Vancouver, gdzie zawody odbyły się zaraz po Mistrzostwach Świata. Kolejnym etapem Pucharu Świata było rodzinne miasto Norwega - Trondheim wystąpił we wszystkich trzech biegach zajmując miejsca kolejno 11, 6 oraz 3. Finał Pucharu Świata odbywający się w Chanty-Mansyjsku Svendsen zajął 4 miejsce w sprincie, wygrał pościg oraz w biegu masowym uplasował się na 15 miejscu.

Mistrzostwa Świata w Biathlonie 2009 w Peyongchang przyniosły Norwegowi tylko jeden medal. Był to złoty krążek za bieg sztafetowy. Oprócz tego Svendsen wystąpił jeszcze jedynie w biegu masowym, gdzie zajął miejsce 12. W innych biegach nie brał udziału.

Mimo, że przez długi czas był liderem klasyfikacji generalnej, ostatecznie sezon zakończył na miejscu 3 z liczbą punktów 844. Przyczyniło się do tego opuszczanie biegów, a co za tym idzie strata punktów. Kryształową Kulę wygrał jego rodak Ole Einar Bjoerndalen. Oprócz tego Svendsen zajął 3 miejsce w klasyfikacji sprintów i 2 w biegach na dochodzeni

Sezon 2009/2010[edytuj | edytuj kod]

Sezon tradycyjnie rozpoczął się w szwedzkim Östersund. Dla Svendsena był to bardzo udany początek. Wygrał bieg indywidualny, a w sprincie wywalczył 2 miejsce. Zdobył wtedy też żółtą koszulkę lidera klasyfikacji. Kolejny etap w Hochfilzen przyniósł 9 miejsce w sprincie i zwycięstwo biegu pościgowego. Kończące rok zawody odbyły się w Pokljuce. Norweg nie przybył do Słowenii, tracąc przy tym punkty jak i również koszulkę lidera. Nowy rok zaczęły starty w Oberhofie, które dały dały 5 miejsce w sprincie i 23 w biegu masowym. Jednak druga część niemieckich tras, czyli zawody w Ruhpolding były bardziej udane. Dwa pierwsze miejsca w sprincie i masówce. Włoską Anterselvę, która poprzedzała Igrzyska Olimpijskie były kolejną częścią sezonu, z którego Svendsen zrezygnował. Po poolimpijskich zawodach w Kontiolahti Emil odzyskał żółtą koszulkę lidera. Zajmując kolejno 2 i 7 miejsce w sprincie i pościgu. W Oslo odbywający się sprint, pościg i bieg masowy przyniosły miejsca 15, 4, 3. Na koniec sezonu biathlonistom przyszło rywalizować w rosyjskim Chanty-Mansyjsku. Svendsen zajmując miejsca 8 w sprincie i 14 w biegu masowym obronił żółtą koszulkę lidera.

Igrzyska Olimpijskie 2010 w Vancouver przyniosły Norwegowi aż trzy medale. Pierwszy z nich - srebro wywalczył w sprincie, drugi - złoto, w biegu indywidualnym i kolejne złoto w sztafecie. Do tego zajął 8 mijsce w biegu na dochodzenie i 13 w biegu masowym.

Do tego na Mistrzostwach Świata Sztafet Mieszanych w Chanty-Mansyjsku razem z drużyną wywalczył srebrny medal.

Klasyfikację generalną zakończył na pozycji lidera, co za tym idzie wywalczył Kryształową Kulę, z ilością punktów - 828. Do tego mała Kryształowa Kula za sprinty również trafiła w jego posiadanie.

Sezon 2010/2011[edytuj | edytuj kod]

Sezon 10/11 mimo, że poolimpijski, to w pełni wypełniony emocjami. Svendsen w Östersund zaczął go wyjątkowo dobrze, wygrywając dwa pierwsze wyścigi, a w trzecim zajmując drugie miejsce. Zdobył przy tym żółtą koszulkę lidera klasyfikacji generalnej. Hochfilzen było niewiele gorsze w jego wykonaniu, gdyż tam zajmował miejsca 4 i 5. Progi zaczęły się dopiero w Pokljuce, gdzie Emil zajmując pozycje poza pierwszą dziesiątką stracił złoty plastron na rzecz kolegi z drużyny T. Boe, Powrót w nowym roku to tradycyjne niemieckie trasy, zarówno w Oberofie jak i w Ruhpolding Svendsen zajmował miejsca w top10, przy tym raz wygrywając bieg indywidualny. Włoska Anterselva przyniosła miejsca 14 i 9, kolejno w sprincie i masówce. Ostatecznym sprawdzianem przed Mistrzostwami Świata był wyjazd do Stanów. Na cyklu zawodów w Presque Isle zabrakło Norwega, natomiast w Fort Kent wygrał on sprint oraz pościg, a do tego zajął 6 miejsce w biegu masowym. Zawody kończące sezon odbyły się w Oslo na wzgórzu Holmenkollen, gdzie Emil również zajmował bardzo dobre pozycje, a mianowicie dwa razy triumfował (pościgowy, masowy), a raz był 6 (sprint)

Z Mistrzostw Świata w Chanty Mansyjsku 2011 Svendsen wrócił z trzema medalami - złoto (sztafeta, bieg masowy) oraz jednym srebrnym (bieg pościgowy). Do tego zajął 5 miejsce w sprincie i 4 w biegu indywidualnym.

Klasyfikację generalną PŚ zakończył na drugiej pozycji, przegrywając ze swoim rodakiem Tarjei Boe o zaledwie 5 punktów. Jednak zdobył dwie małe Kryształowe Kule - za biegi masowe i indywidualne.

Sezon 2011/2012[edytuj | edytuj kod]

Kolejny sezon biathlonowy 2011/2012 tradycyjnie rozpoczął się w Ostersund, Svendsen zajmował tam kolejno 21, 3 i 2 miejsce. Następnie odbyły się podwójne zawody w austriackim Hochfilzen. Pierwsza część była dla Norwega bardziej udana, gdyż zajął 4 miejsce w sprincie i wygrał pościg. Natomiast w drugim tygodniu zajmował miejsca dalekie od czołówki. Nowy rok rozpoczęły zawody w Oberhofie, gdzie Emil zajął 6 miejsce w sprincie i 3 w masówce. Kolejny przystanek to czeskie Nove Mesto. Svendsen wygrał tam sprint, a do tego zajął 2 miejsce w biegu indywidualnym i 9 w pościgu. Włoska Anterselva przyniosła jedynie miejsca poza top10, (23,14). Norweskie Oslo było szczęśliwe dla Emila, gdyż trzykrotnie stanął on tam na podium i to na każdym jego stopniu. Na sprawdzianie poprzedzającym MŚ w Kontiolahti Norweg zajął 12 miejsce w sprincie i 4 w biegu pościgowym. Zawody kończące sezon odbyły się w Chanty Mansyjsku, gdzie Svendsen zajął 5 i 3 miejsce w sprincie i pościgu oraz wygrał na zakończenie bieg masowy.

Na Mistrzostwach Świata w Ruhpolding 2012 zdobył trzy medale - złoto (sztafeta i sztafeta mieszana) oraz srebro (sprint). Do tego zajął 5 miejsce w biegu na dochodzenie, 8 w indywidualnym i 18 w masowym.

W klasyfikacji generalnej PŚ zajął miejsce drugie ze stratą 65 punktów do Martina Fourcade.

Sezon 2012/2013[edytuj | edytuj kod]

Inauguracja sezonu 2012/2013 odbyła się w Szwecji, w Ostersund. Svendsen rozpoczął tam bardzo dobrze, jednak nie udało mu się stanąć na podium, gdyż zajmował miejsca 4, 5 i 6. Kolejny etap, czyli rywalizacja w Hochfilzen wypadła mniej pozytywnie. Emil w sprincie i biegu pościgowym zajął kolejno 34 i 14 miejsce. Ostatnie zwody roku odbyły się w Pokljuce. Tam Norweg zajął pozycje 2 i 1, w sprincie i pościgu oraz 6 w biegu masowym. Rok 2013 rozpoczęły niemieckie miejscowości, czyli Oberhof i Ruhpolding. Tam Emil stanął dwukrotnie na trzecim stopniu podium (sprint i masówka) oraz dwukrotnie był czwarty (pościgowy i sprint). Podczas zawodów w Anterselvie wywalczył pozycje 2 w sprincie i 5 w pościgu. Po Mistrzostwach Świata Svedsen zmagał się z chorobą, przez co opuścił starty w Oslo i Soczi. Wrócił dopiero na zakończenie sezonu w rosyjskim Chanty-Mansyjsku. Jednak zajął tam dopiero 30 i 24 miejsca w sprincie i biegu na dochodzenie, a w stracie masowym, który kończył sezon stanął na najniższym stopniu podium.

Na Mistrzostwach Świata w Novym Meście na Moravie 2013 zdobył aż 5 medali. W tym cztery złote w biegu sprinterskim i pościgowym oraz w sztafecie męskiej i mieszanej. Do tego wywalczył brązowy medal w biegu masowym.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata zajął drugie miejsce przegrywając jedynie z Martinem Fourcadem

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Emil Hegle Svendsen podczas zawodów Pucharu Świata w Oberhofie w 2014 r.

Igrzyska olimpijskie Olympic rings with white rims.svg[edytuj | edytuj kod]

Rok Miejscowość Konkurencje
IN SP PU MS RL RM
2006 Turyn
6.
nd.
2010 Vancouver
1.
2.
8.
13.
1.
nd.
2014 Soczi
7.
9.
7.
1.
4.
1.

Mistrzostwa świata[edytuj | edytuj kod]

Rok Miejscowość Konkurencje
IN SP PU MS RL RM
2007 Anterselva
7.
5 .
3.
2008 Östersund
1.
12.
12.
1.
2.
2009 Pjongczang
DNS
12.
1.
2010 Chanty-Mansyjsk
2.
2011 Chanty-Mansyjsk
4.
5.
2.
1.
1.
2012 Ruhpolding
8.
2.
5.
18.
1.
1.
2013 Nové Město na Moravě
1.
1.
3.
1.
1.

Puchar Świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsca w klasyfikacji generalnej[edytuj | edytuj kod]

Sezon Miejsce
2005/2006 22.
2006/2007 17.
2007/2008 3.
2008/2009 3.
2009/2010 1.
2010/2011 2.
2011/2012 2.
2012/2013 2.
2013/2014 2.

Zwycięstwa w zawodach[edytuj | edytuj kod]

Lp. Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Pudła Czas biegu Przypisy
1. 13 grudnia 2007 Słowenia Pokljuka Bieg indywidualny na 20 km 0+0+0+0 51:58.1
2. 14 lutego 2008 Szwecja Östersund Bieg indywidualny na 20 km 0+1+0+0 51:51.9
3. 17 lutego 2008 Szwecja Östersund Bieg masowy na 15 km 1+0+0+0 36:12.64
4. 27 lutego 2008 Korea Południowa Pjongczang Sprint na 10 km 1+0 25:57.4
5. 8 marca 2008 Rosja Chanty-Mansyjsk Bieg pościgowy na 12,5 km 0+2+0+0 35:50.48
6. 13 marca 2008 Norwegia Oslo Sprint na 10 km 0+0 25:19.9
7. 6 grudnia 2008 Szwecja Östersund Sprint na 10 km 0+1 25:42.3
8. 12 grudnia 2008 Austria Hochfilzen Sprint na 10 km 0+0 26:08.1
9. 13 grudnia 2008 Austria Hochfilzen Bieg pościgowy na 12,5 km 1+0+1+1 35:46.32
10. 23 stycznia 2009 Włochy Anterselva Sprint na 10 km 0+0 24:52.5
11. 28 marca 2009 Rosja Chanty-Mansyjsk Bieg pościgowy na 12,5 km 0+0+1+1 33:03.3
12. 3 grudnia 2009 Szwecja Östersund Bieg indywidualny na 20 km 0+1+0+0 52:43.7
13. 12 grudnia 2009 Austria Hochfilzen Bieg pościgowy na 12,5 km 0+0+0+1 34:36.73
14. 14 stycznia 2010 Niemcy Ruhpolding Sprint na 10 km 0+0 23:27.5
15. 16 stycznia 2010 Niemcy Ruhpolding Bieg masowy na 15 km 0+0+0+0 39:19.56
16. 18 lutego 2010 Kanada Whistler Bieg indywidualny na 20 km 0+0+0+1 48:22.5 IO
17. 2 grudnia 2010 Szwecja Östersund Bieg indywidualny na 20 km 0+1+0+1 55:07.7
18. 4 grudnia 2010 Szwecja Östersund Sprint na 10 km 0+1 25:01.9
19. 12 stycznia 2011 Niemcy Ruhpolding Bieg indywidualny na 20 km 0+0+0+1 50:39.4
20. 10 lutego 2011 Stany Zjednoczone Fort Kent Sprint na 10 km 0+1 24:51.4
21. 12 lutego 2011 Stany Zjednoczone Fort Kent Bieg pościgowy na 12,5 km 0+0+0+1 35:46.01
22. 12 marca 2011 Rosja Chanty-Mansyjsk Bieg masowy na 15 km 0+0+0+1 38:42.7
23. 19 marca 2011 Norwegia Oslo/Holmenkollen Bieg pościgowy na 12,5 km 0+2+1+0 32:59.2
24. 20 marca 2011 Norwegia Oslo/Holmenkollen Bieg masowy na 15 km 0+1+1+0 39:07.6
25. 10 grudnia 2011 Austria Hochfilzen Bieg pościgowy na 12,5 km 1+0+1+0 33:09.0
26. 14 stycznia 2012 Czechy Nové Město na Moravě Sprint na 10 km 0+1 27:13.1
27. 5 lutego 2012 Norwegia Oslo/Holmenkollen Bieg masowy na 15 km 0+1+1+0 40:44.1
28. 18 marca 2012 Rosja Chanty-Mansyjsk Bieg masowy na 15 km 0+1+0+1 43:15.7
29. 15 grudnia 2012 Słowenia Pokljuka Bieg pościgowy na 12,5 km 0+0+0+1 32:49.2
30. 9 lutego 2013 Czechy Nové Město na Moravě Sprint na 10 km 0+1 23:25.1
31. 10 lutego 2013 Czechy Nové Město na Moravě Bieg pościgowy na 12,5 km 0+0+0+1 32:35.5
32. 3 stycznia 2014 Niemcy Oberhof Sprint na 10 km 0+2 26:44.3
33. 4 stycznia 2014 Niemcy Oberhof Bieg pościgowy na 12,5 km 1+0+0+0 34:47.7
34. 11 stycznia 2014 Niemcy Ruhpolding Bieg indywidualny na 20 km 1+0+0+0 48:58.5
35. 12 stycznia 2014 Niemcy Ruhpolding Bieg pościgowy na 12,5 km 0+0+0+0 32:38.2
36. 3 grudnia 2014 Szwecja Östersund Bieg indywidualny na 20 km 0+0+0+0 52:25.6

(drużynowo)

Lp. Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Pudła Czas biegu Przypisy
1. 17 grudnia 2006]] Austria Hochfilzen Sztafeta 4 × 7,5 km 0+0 0+3 1:20:45.56[15]
2. 11 stycznia 2007 Niemcy Ruhpolding Sztafeta 4 × 7,5 km 0+2 0+0 1:29:17.01
3. 9 grudnia 2007 Austria Hochfilzen Sztafeta 4 × 7,5 km 0+3 0+1 1:18:31.26
4. 4 stycznia 2008 Niemcy Oberhof Sztafeta 4 × 7,5 km 0+2 0+2 1:21:40.0
5. 10 stycznia 2008 Niemcy Ruhpolding Sztafeta 4 × 7,5 km 0+0 0+0 1:27:06.93
6. 15 stycznia 2009 Niemcy Ruhpolding Sztafeta 4 × 7,5 km 0+0 0+2 1:24:54.0
7. 22 lutego 2009 Korea Południowa Pjongczang Sztafeta 4 × 7,5 km 0+0 1+3 1:08:04.1
8. 9 stycznia 2010 Niemcy Oberhof Sztafeta 4 × 7,5 km 0+2 0+5 1:17:03.3
9. 26 lutego 2010 Kanada Whistler Sztafeta 4 × 7,5 km 0+1 0+1 1:21:38.1 IO
10. 12 grudnia 2010 Austria Hochfilzen Sztafeta 4 × 7,5 km 1+5 0+2 1:29:38.2
11. 11 marca 2011 Rosja Chanty-Mansyjsk Sztafeta 4 × 7,5 km 0+1 0+2 1:16:13.9
12. 11 grudnia 2011 Austria Hochfilzen Sztafeta 4 × 7,5 km 0+1 1+6 1:14:52.9
13. 1 marca 2012 Niemcy Ruhpolding Sztafeta mieszana 2 × 6 + 2 × 7,5 km 0+0 0+2 1:12:29.3
14. 9 marca 2012 Niemcy Ruhpolding Sztafeta 4 × 7,5 km 0+0 0+0 1:17:26.8
15. 7 lutego 2013 Czechy Nové Město na Moravě Sztafeta mieszana 2 × 6 + 2 × 7,5 km 0+0 0+1 1:12:04.9
16. 16 lutego 2013 Czechy Nové Město na Moravě Sztafeta 4 × 7,5 km 0+0 0+1 1:15:39.0
17. 7 grudnia 2013 Austria Hochfilzen Sztafeta 4 × 7,5 km 0+0 0+1 1:19:50.8

Miejsca na podium chronologicznie w zawodach[edytuj | edytuj kod]

Lp. Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Lokata Pudła Czas biegu Strata Zwycięzca
1. 13 stycznia 2007 Niemcy Ruhpolding Sprint na 10 km 3. 0+1 24:16.6 +41.7 Ole Einar Bjørndalen
2. 14 stycznia 2007 Niemcy Ruhpolding Bieg masowy na 15 km 2. 0+0+1+0 41:45.86 +47.7 Ole Einar Bjørndalen
3. 18 stycznia 2007 Słowenia Pokljuka Sprint na 10 km 3. 1+0 22:50.1 +8.7 Alexander Wolf
4. 13 grudnia 2007 Słowenia Pokljuka Bieg indywidualny na 20 km 1. 0+0+0+0 51:58.1
5. 5 stycznia 2008 Niemcy Oberhof Sprint na 10 km 3. 1+1 28:30.0 +16.7 Tomasz Sikora
6. 6 stycznia 2008 Niemcy Oberhof Bieg masowy na 15 km 3. 1+0+1+1 39:53.06 +54.1 Ole Einar Bjørndalen
7. 13 stycznia 2008 Niemcy Ruhpolding Bieg pościgowy na 12,5 km 3. 0+0+1+0 37:17.36 +53.9 Michael Greis
8. 14 lutego 2008 Szwecja Östersund Bieg indywidualny na 20 km 1. 0+1+0+0 51:51.9
9. 17 lutego 2008 Szwecja Östersund Bieg masowy na 15 km 1. 1+0+0+0 36:12.64
10. 27 lutego 2008 Korea Południowa Pjongczang Sprint na 10 km 1. 1+0 25:57.4
11. 6 marca 2008 Rosja Chanty-Mansyjsk Sprint na 10 km 2. 0+0 25:34.9 +10.0 Ole Einar Bjørndalen
12. 8 marca 2008 Rosja Chanty-Mansyjsk Bieg pościgowy na 12,5 km 1. 0+2+0+0 35:50.48
13. 13 marca 2008 Norwegia Oslo Sprint na 10 km 1. 0+0 25:19.9
14. 15 marca 2008 Norwegia Oslo Bieg pościgowy na 12,5 km 3. 2+3+0+0 35:58.32 +47.4 Iwan Czeriezow
15. 3 grudnia 2008 Szwecja Östersund Bieg indywidualny na 20 km 3. 0+2+0+0 59:47.5 +55.0 Michael Greis
16. 6 grudnia 2008 Szwecja Östersund Sprint na 10 km 1. 0+1 25:42.3
17. 7 grudnia 2008 Szwecja Östersund Bieg pościgowy na 12,5 km 3. 0+1+2+0 35:00.4 +4.9 Tomasz Sikora
18. 12 grudnia 2008 Austria Hochfilzen Sprint na 10 km 1. 0+0 26:08.1
19. 13 grudnia 2008 Austria Hochfilzen Bieg pościgowy na 12,5 km 1. 1+0+1+1 35:46.32
20. 17 stycznia 2009 Niemcy Ruhpolding Sprint na 10 km 3. 0+1 24:11.1 +35.3 Ole Einar Bjørndalen
21. 18 stycznia 2009 Niemcy Ruhpolding Bieg pościgowy na 12,5 km 2. 1+0+0+0 36:51.8 +34.4 Ole Einar Bjørndalen
22. 23 stycznia 2009 Włochy Anterselva Sprint na 10 km 1. 0+0 24:52.5
23. 24 stycznia 2009 Włochy Anterselva Bieg pościgowy na 12,5 km 3. 1+0+1+1 33:44.1 +24.7 Björn Ferry
24. 22 marca 2009 Norwegia Trondheim Bieg masowy na 15 km 3. 1+0+0+1 42:06.3 +53.4 Ole Einar Bjørndalen
25. 28 marca 2009 Rosja Chanty-Mansyjsk Bieg pościgowy na 12,5 km 1. 0+0+1+1 33:03.3
26. 3 grudnia 2009 Szwecja Östersund Bieg indywidualny na 20 km 1. 0+1+0+0 52:43.7
27. 5 grudnia 2009 Szwecja Östersund Sprint na 10 km 2. 0+1 23:55.2 +25.1 Ole Einar Bjørndalen
28. 12 grudnia 2009 Austria Hochfilzen Bieg pościgowy na 12,5 km 1. 0+0+0+1 34:36.73
29. 14 stycznia 2010 Niemcy Ruhpolding Sprint na 10 km 1. 0+0 23:27.5
30. 16 stycznia 2010 Niemcy Ruhpolding Bieg masowy na 15 km 1. 0+0+0+0 39:19.56
31. 14 lutego 2010 Kanada Whistler Sprint na 10 km 2. 1+0 24:20.0 +12.2 Vincent Jay
32. 18 lutego 2010 Kanada Whistler Bieg indywidualny na 20 km 1. 0+0+0+1 48:22.5
33. 11 marca 2010 Finlandia Kontiolahti Sprint na 10 km 2. 0+0 24:49.2 +6.8 Iwan Czeriezow
34. 21 marca 2010 Norwegia Holmenkollen Bieg masowy na 15 km 3. 0+1+0+1 40:44.72 +34.6 Iwan Czeriezow
35. 2 grudnia 2010 Szwecja Östersund Bieg indywidualny na 20 km 1. 0+1+0+1 55:07.7
36. 4 grudnia 2010 Szwecja Östersund Sprint na 10 km 1. 0+1 25:01.9
37. 5 grudnia 2010 Szwecja Östersund Bieg pościgowy na 12,5 km 2. 0+0+1+2 36:13.98 +26.2 Ole Einar Bjørndalen
38. 9 stycznia 2011 Niemcy Oberhof Bieg masowy na 15 km 2. 1+0+2+0 39:53.7 +2.4 s Tarjei Bø
39. 12 stycznia 2011 Niemcy Ruhpolding Bieg indywidualny na 20 km 1. 0+0+0+1 50:39.4
40. 10 lutego 2011 Stany Zjednoczone Fort Kent Sprint na 10 km 1. 0+1 24:51.4
41. 12 lutego 2011 Stany Zjednoczone Fort Kent Bieg pościgowy na 12,5 km 1. 0+0+0+1 35:46.01
42. 6 marca 2011 Rosja Chanty-Mansyjsk Bieg pościgowy na 12,5 km 2. 0+0+1+1 33:06.4 +3.8 Martin Fourcade
43. 12 marca 2011 Rosja Chanty-Mansyjsk Bieg masowy na 15 km 1. 0+0+0+1 38:42.7
44. 19 marca 2011 Norwegia Oslo/Holmenkollen Bieg pościgowy na 12,5 km 1. 0+2+1+0 32:59.2
45. 20 marca 2011 Norwegia Oslo/Holmenkollen Bieg masowy na 15 km 1. 0+1+1+0 39:07.6
46. 2 grudnia 2011 Szwecja Östersund Sprint na 10 km 3. 0+1 24:35.5 +13.0 Carl Johan Bergman
47. 4 grudnia 2011 Szwecja Östersund Bieg pościgowy na 12,5 km 2. 0+0+1+1 33:21.5 +25.5 Martin Fourcade
48. 10 grudnia 2011 Austria Hochfilzen Bieg pościgowy na 12,5 km 1. 1+0+1+0 33:09.0
49. 8 stycznia 2012 Niemcy Oberhof Bieg masowy na 15 km 3. 0+1+2+0 39:04.2 +29.6 Andreas Birnbacher
50. 12 stycznia 2012 Czechy Nové Město na Moravě Bieg indywidualny na 20 km 2. 1+0+0+1 48:18.7 +59.7 Andriej Makowiejew
51. 14 stycznia 2012 Czechy Nové Město na Moravě Sprint na 10 km 1. 0+1 27:13.1
52. 2 lutego 2012 Norwegia Oslo/Holmenkollen Sprint na 10 km 3. 0+2 25:34.0 +11.8 Jewgienij Garaniczew
53. 4 lutego 2012 Norwegia Oslo/Holmenkollen Bieg pościgowy na 12,5 km 2. 0+1+0+1 32:15.2 +31.2 Arnd Peiffer
54. 5 lutego 2012 Norwegia Oslo/Holmenkollen Bieg masowy na 15 km 1. 0+1+1+0 40:44.1
55. 3 marca 2012 Niemcy Ruhpolding Sprint na 10 km 2. 1+1 24:33.7 +15.1 Martin Fourcade
56. 17 marca 2012 Rosja Chanty-Mansyjsk Bieg pościgowy na 12,5 km 3. 1+1+0+0 35:21.8 +34.7 Martin Fourcade
57. 18 marca 2012 Rosja Chanty-Mansyjsk Bieg masowy na 15 km 1. 0+1+0+1 43:15.7
58. 13 grudnia 2012 Słowenia Pokljuka Sprint na 10 km 2. 0+1 24:42.5 +0,8 Jakov Fak
59. 15 grudnia 2012 Słowenia Pokljuka Bieg pościgowy na 12,5 km 1. 0+0+0+1 32:49.2
60. 5 stycznia 2013 Niemcy Oberhof Sprint na 10 km 3. 0+1 25:21.0 +13.1 Dmitrij Małyszko
61. 13 stycznia 2013 Niemcy Ruhpolding Bieg masowy na 15 km 3. 0+1+1+0 36:38.3 +10.6 Martin Fourcade
62. 18 stycznia 2013 Włochy Antholz Sprint na 10 km 2. 1+0 22:45.8 +12.8 Anton Szypulin
63. 9 lutego 2013 Czechy Nové Město na Moravě Sprint na 10 km 1. 0+1 23:25.1
64. 10 lutego 2013 Czechy Nové Město na Moravě Bieg pościgowy na 12,5 km 1. 0+0+0+1 32:35.5
65. 17 lutego 2013 Czechy Nové Město na Moravě Bieg masowy na 15 km 3. 0+1+0+0 36:23.2 +7.4 Tarjei Bø
66. 17 marca 2013 Rosja Chanty-Mansyjsk Bieg masowy na 15 km 3. 0+0+1+0 42:08.7 +17.3 Martin Fourcade
67. 8 grudnia 2013 Austria Hochfilzen Bieg pościgowy na 12,5 km 2. 0+0+1+0 32:51.0 +7.7 Martin Fourcade
68. 3 stycznia 2014 Niemcy Oberhof Sprint na 10 km 1. 0+2 26:44.3
69. 4 stycznia 2014 Niemcy Oberhof Bieg pościgowy na 12,5 km 1. 1+0+0+0 34:47.7
70. 11 stycznia 2014 Niemcy Ruhpolding Bieg indywidualny na 20 km 1. 1+0+0+0 48:58.5
71. 12 stycznia 2014 Niemcy Ruhpolding Bieg pościgowy na 12,5 km 1. 0+0+0+0 32:38.2
72. 3 grudnia 2014 Szwecja Östersund Bieg indywidualny na 20 km 1. 0+0+0+0 52:25.6
73. 7 grudnia 2014 Szwecja Östersund Bieg pościgowy na 12,5 km 3. 0+1+0+1 34:21.2 +26.3 Martin Fourcade

(drużynowo)

Lp. Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Lokata Pudła Czas biegu Strata Zwycięzca
1. 12 stycznia 2006]] Niemcy Ruhpolding Sztafeta 4 × 7,5 km 3. 0+0 0+2 1:30:04.02 +59.6 Niemcy
2. 17 grudnia 2006]] Austria Hochfilzen Sztafeta 4 × 7,5 km 1. 0+0 0+3 1:20:45.56
3. 4 stycznia 2007 Niemcy Oberhof Sztafeta 4 × 7,5 km 3. 0+0 0+3 1:28:55.00 +2:45.2 Rosja
4. 11 stycznia 2007 Niemcy Ruhpolding Sztafeta 4 × 7,5 km 1. 0+2 0+0 1:29:17.01
5. 8 lutego 2007 Włochy Antholz Sztafeta mieszana 2 × 6 + 2 × 7,5 km 3. 0+1 0+1 1:20:41.15 +36.4 Szwecja
6. 9 grudnia 2007 Austria Hochfilzen Sztafeta 4 × 7,5 km 1. 0+3 0+1 1:18:31.26
7. 4 stycznia 2008 Niemcy Oberhof Sztafeta 4 × 7,5 km 1. 0+2 0+2 1:21:40.0
8. 10 stycznia 2008 Niemcy Ruhpolding Sztafeta 4 × 7,5 km 1. 0+0 0+0 1:27:06.93
9. 16 lutego 2008 Szwecja Östersund Sztafeta 4 × 7,5 km 2. 0+0 0+1 1:21:49.95 +49.2 Rosja
10. 8 stycznia 2009 Niemcy Oberhof Sztafeta 4 × 7,5 km 3. 0+1 0+0 1:20:52.6 +1:16.0 Austria
11. 15 stycznia 2009 Niemcy Ruhpolding Sztafeta 4 × 7,5 km 1. 0+0 0+2 1:24:54.0
12. 22 lutego 2009 Korea Południowa Pjongczang Sztafeta 4 × 7,5 km 1. 0+2 2+7 1:08:04.1
13. 6 grudnia 2009 Szwecja Östersund Sztafeta 4 × 7,5 km 2. 0+2 3+9 1:15:24.0 +13.7 Francja
14. 7 stycznia 2010 Niemcy Oberhof Sztafeta 4 × 7,5 km 1. 0+2 0+5 1:17:03.3
15. 17 stycznia 2010 Niemcy Ruhpolding Sztafeta 4 × 7,5 km 2. 0+3 0+3 1:22:58.3 +28.6 Rosja
16. 26 lutego 2010 Kanada Whistler Sztafeta 4 × 7,5 km 1. 0+1 0+1 1:21:38.1
17. 28 marca 2010 Rosja Chanty-Mansyjsk Sztafeta mieszana 2 × 6 + 2 × 7,5 km 2. 0+2 0+4 1:19:41.4 +1:24.0 Niemcy
18. 12 grudnia 2010 Austria Hochfilzen Sztafeta 4 × 7,5 km 1. 1+5 0+2 1:29:38.2
19. 23 stycznia 2011 Włochy Anterselva Sztafeta 4 × 7,5 km 3. 0+2 0+6 1:10:45.4 +28.2 Niemcy
20. 11 marca 2011 Rosja Chanty-Mansyjsk Sztafeta 4 × 7,5 km 1. 0+2 2+8 1:16:13.9
21. 11 grudnia 2011 Austria Hochfilzen Sztafeta 4 × 7,5 km 1. 0+1 1+6 1:14:52.9
22. 1 marca 2012 Niemcy Ruhpolding Sztafeta mieszana 2 × 6 + 2 × 7,5 km 1. 0+0 0+2 1:12:29.3
23. 9 marca 2012 Niemcy Ruhpolding Sztafeta 4 × 7,5 km 1. 0+0 0+0 1:17:26.8
24. 25 listopada 2012 Szwecja Östersund Sztafeta mieszana 2 × 6 + 2 × 7,5 km 2. 0+0 0+2 1:13:02.5 +21.2 Rosja
25. 4 stycznia 2013 Niemcy Oberhof Sztafeta 4 × 7,5 km 2. 0+0 0+3 1:20:44.1 +8.4 Rosja
26. 10 stycznia 2013 Niemcy Ruhpolding Sztafeta 4 × 7,5 km 2. 0+1 0+3 1:10:20.6 +9.4 Francja
27. 7 lutego 2013 Czechy Nové Město na Moravě Sztafeta mieszana 2 × 6 + 2 × 7,5 km 1. 0+0 0+1 1:12:04.9
28. 16 lutego 2013 Czechy Nové Město na Moravě Sztafeta 4 × 7,5 km 1. 0+0 0+1 1:15:39.0
29. 7 grudnia 2013 Austria Hochfilzen Sztafeta 4 × 7,5 km 1. 0+0 0+1 1:19:50.8

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Wikimedia Commons