Hayao Miyazaki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Hayao Miyazaki
Hayao Miyazaki
Data i miejsce urodzenia 5 stycznia 1941
Japonia Tokio
Zawód reżyser
scenarzysta
mangaka
Lata aktywności od 1963

Hayao Miyazaki (jap. 宮崎駿 Miyazaki Hayao?, ur. 5 stycznia 1941) – reżyser filmów anime, rysownik i twórca komiksów (mangaka).

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w tokijskiej dzielnicy Bunkyō, w jej części o nazwie Akebono. Jego ojciem był Katsuji Miyazaki (1915-1993), dyrektor fabryki Miyazaki, produkującej stery do samolotów wojskowych. Jego matka (1912-1983) była surową intelektualistką – jej syn Shirō stwierdził, że Dola w filmie Laputa – podniebny zamek przypomina mu jego matkę pod względem charakteru. Hayao ma trzech braci: najstarszego Aratę (ur. 1939), Yutakę (ur. 1944) i najmłodszego Shirō[1].

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

W latach 1944-1946 rodzina Miyazakiego mieszkała w miastach: Utsunomiya i Kanuma. Od 1947 do 1952 roku młody Hayao chodził do trzech różnych szkół podstawowych (system szkolnictwa w Japonii): przez trzy pierwsze klasy uczył się w mieście Utsunomiya, klasę czwartą w szkole podstawowej Omiya w Suginami-ku w Tokio. Kiedy jego rodzina powróciła do Tokio, przeniósł się do klasy piątej w nowo założonej szkole podstawowej Eifuku.

Jego matka chorowała na gruźlicę od 1947 do 1955 roku. Pierwsze lata choroby spędziła w szpitalu. Film Mój sąsiad Totoro jest pewnego rodzaju hołdem złożonym jego matce. W latach 1953 i 1955 roku Hayao ukończył szkołę podstawową i rozpoczął naukę w szkole w Omiya. Po jej ukończeniu uczył się w publicznej szkole Toyotama w latach 1956 i 1958. W trzeciej klasie zobaczył pierwszy kolorowy film anime, Hakuja den, i zaczął się interesować tym rodzajem sztuki. Postanowił zostać rysownikiem komiksów, jednak, ponieważ dotychczas rysował tylko samoloty i statki, nie mógł przyzwyczaić się do malowania ludzi.

Hayao ukończył szkołę Toyotama i dostał się na Uniwersytet Gakushuin. Specjalizował się w ekonomii oraz przyłączył się do młodzieżowego klubu naukowo-literackiego, który był najbliższym odpowiednikiem obecnych stowarzyszeń wielbicieli komiksów w owych czasach.

Praca[edytuj | edytuj kod]

W 1963 roku, Hayao ukończył naukę na Uniwersytecie Gakushuin i znalazł pracę w Tōei Dōga, zajmującej się animacjami. Po trzymiesięcznym treningu mógł zabrać się za swoje pierwsze przedsięwzięcie – Wanwan chushingura – po którym został przeniesiony do pracy nad pierwszym animowanym serialem telewizyjnym, Wolf Boy Ken. Hayao mieszkał w pobliżu Nerima-ku (Tokio).

W 1964 roku Hayao został głównym sekretarzem związku robotniczego Tōei Dōga (Isao Takahata był wiceprezesem). W tym czasie zaczął spotykać się ze swoją współpracownicą, Akemi Ōta.

Jesienią 1965 roku Hayao zaczął pomagać Takahacie, który przyłączył się do zespołu pracującego nad Taiyō no ōji: Horusu no daibōken. Sądząc, że jest to ostatnia szansa do prac nad tego typu filmem długometrażowym, zanim zostanie on przejęty przez telewizję, Hayao zawarł porozumienie z Takahatą (reżyserem) i Yasuo Otsuka (nadzorcą animacji), że będą pracować razem, dopóki nie ukończą filmu.

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Hayao i Akemi Ota (pracowała jako główny animator) pobrali się w październiku. Nowożeńcy przenieśli się do Higashi-Murayama (Tokio).

Prace nad Taiyō no ōji: Horusu no daibōken zostały ukończone w 1968 roku. W tym czasie Akemi pracowała nad długometrażowym filmem Puss in Boots, przy którym Hayao był głównym animatorem. Pierwszy syn Akemi i Hayao urodził się w styczniu 1967.

W 1969 roku Akemi wsparła kolejny film, w którym Hayao był głównym animatorem – Sora tobu yūreisen.

Ich drugi syn urodził się w kwietniu 1969 roku.

Nowe wyzwania[edytuj | edytuj kod]

W 1971 roku Hayao odszedł od Tōei Dōga i przeszedł wraz z Takahatą i Yōichim Kotabe do A-pro.

W lipcu 1973 roku zespół Miyazaki/Takahata/Otabe odszedł od A-pro i przeszedł do Zuiyo Pictures. W sierpniu Hayao poleciał do Szwajcarii w poszukiwaniu inspiracji do produkcji Arupusu no shōjo Haiji.

W 1975 roku Hayao wyjechał w poszukiwaniu scenerii, tym razem do Argentyny – w celu przygotowania Haha wo tazunete sanzenri.

W 1980 roku został głównym instruktorem dla nowych animatorów w Telecom. Zarządzał wtedy pracami nad 145. i 155. odcinkiem serialu telewizyjnego Lupin III pod pseudonimem jego firmy – Telecom.

Prace nad filmem Nausicaä z Doliny Wiatru rozpoczęły się w 1983. W maju Takahata został producentem filmowym, Topcraft zostało wybrane na miejsce powstania filmu. Najmłodszy brat Hayao, Shirō pracował dla Hakuhōdo (drugiej co do wielkości agencji reklamowej w Japonii), tak więc fakt współpracy Hakuhōdo i Tokumy nad owym przedsięwzięciem nie wydaje się zaskakujący. W sierpniu zmarła matka Hayao, miała 71 lat. Prace nad Nausicą zostały rozpoczęte w następnym miesiącu.

Własne studio[edytuj | edytuj kod]

W kwietniu 1984 roku Miyazaki i Takahata założyli własne studio w Suginami-ku w Tokio.

Każdy kolejny film, według słów Miyazakiego, jest jego ostatnim (po Księżniczce Mononoke). Fani na całym świecie mają nadzieję, że twórca będzie ciągle wracał do prac nad kolejnymi animacjami.

Miyazaki dzisiaj[edytuj | edytuj kod]

Najnowszy film Hayao Miyazakiego, a jest nim Kaze tachinu (jap. 風立ちぬ Kaze tachinu?, pol. Zrywa się wiatr)[2], opowiada historię japońskiego inżyniera Jirō Horikoshiego[2], projektanta Mitsubishi A5M i jego następcy Mitsubishi A6M „Zero” - samolotów wykorzystywanych przez lotnictwo floty japońskiej w walkach podczas II wojny światowej. Nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film animowany oraz najlepiej zarabiający film roku 2013 w Japonii (przyniósł dochód rzędu 11,6 miliarda jenów)[3] miał swoją premierę 20 lipca 2013r. (polska premiera zaplanowana jest na 29 sierpnia 2014r.[4]).

Najprawdopodobniej jest to ostatni film Hayao Miyazakiego.[2]

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Produkcje Studia Ghibli, reżyserowane przez Hayao Miyazakiego:

Przypisy

  1. Hayao Miyazaki Biography (ang.). nausicaa.net. [dostęp 2013-10-11].
  2. 2,0 2,1 2,2 recenzja Kaze tachinu na Tanuki.pl. [dostęp 2014-08-23].
  3. JAPAN'S TOP 10 FILMS 2013 (ang.). [dostęp 2014-08-23].
  4. "Zrywa się wiatr"- przedpremierowy pokaz w Kinie Nowe Horyzonty. [dostęp 2014-08-23].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]