Masa Krytyczna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy ruchu społecznego. Zobacz też: masa krytyczna − pojęcie stosowane w fizyce.
Masa Krytyczna w Białymstoku, 28 kwietnia 2006, ul. Lipowa, widok z kościoła św. Rocha
Masa Krytyczna 29 maja 2005 w Radomiu
Masa Krytyczna 31 lipca 2008 w Szczecinie. plac Lotników przy pomniku Colleoniego
Zbiórka uczestników warszawskiej Masy Krytycznej przed Masą 1943 w hołdzie bohaterom getta warszawskiego (Muzeum Powstania Warszawskiego 21 kwietnia 2013)
Podnoszenie rowerów na Masie Krytycznej w Budapeszcie (20 kwietnia 2013

Masa Krytyczna – nieformalny ruch społeczny, polegający na organizowaniu spotkań jak najliczniejszej grupy rowerzystów i ich wspólnym przejeździe przez miasto. Spotkania te odbywają się pod hasłem "My nie blokujemy ruchu, my jesteśmy ruchem"[1] i mają na celu zwrócenie uwagi władz i ogółu społeczeństwa na zwykle ignorowanych rowerzystów[2].

Informowanie o spotkaniach polega zazwyczaj na powielaniu i rozprowadzaniu na terenie miasta niewielkich ulotek oraz ew. prowadzeniu strony internetowej. Rzadko zdarza się, aby masa odbywała się w inny dzień niż ostatni piątek miesiąca. Jest to od dawna ustalony, niejako "kultowy" termin masy, wspólny dla wielu miast.

Masa Krytyczna i podobne imprezy na świecie[edytuj | edytuj kod]

Masa Krytyczna została zapoczątkowana w 1992 roku (25 września) w San Francisco, gdzie odbywa się do dzisiaj, w każdy ostatni piątek miesiąca. Idea ta została przeniesiona następnie do innych miast w USA, a następnie do Europy, Australii i kilku miast w Azji. Obecnie Masa Krytyczna odbywa się w kilkuset miastach na całym świecie. Największe comiesięczne imprezy odbywają się wciąż w San Francisco (ok. 2000 ludzi), Nowym Jorku (ok. 5000 ludzi) i Londynie (1500 osób).

Nazwa Masa Krytyczna jest używana także dla innych, mniej regularnych rowerowych przejazdów. Przykładem może być Budapeszt, w którym impreza odbywa się dwa razy w roku – na Europejski Dzień Bez Samochodu i Dzień Ziemi. W ostatnim przejeździe 20 kwietnia 2008 roku w budapeszteńskiej Masie brało udział ok. 80 tys. rowerzystów[3].

Masa Krytyczna w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Pełna ścieżka masy krytycznej w Lizbonie w kwietniu 2012

W Polsce największe spotkania i przejazdy odbyły się:

Do grona polskich miast w których odbywa się Masa Krytyczna regularnie dołączają kolejne, zachęcone sukcesem tego typu przejazdów – m.in.[6]:

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]