Narodowy bolszewizm

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Flaga narodowych bolszewików

Narodowy bolszewizmruch polityczny łączący w sobie elementy nacjonalizmu i bolszewizmu.

Jego ideologia nawiązuje bezpośrednio do filozofii Hegla, którego uważa za ojca idealizmu. Dodatkowo, ruch ten jest skrajnie antyamerykański ("przeciw Wall Street") oraz, podobnie jak narodowy socjalizm, sprzeciwiał się istnieniu Republiki Weimarskiej i traktatowi wersalskiemu. Narodowy bolszewizm jest także silnie tradycjonalistyczny, na modłę prezentowaną przez filozofię Juliusa Evoli.

W sprawach ekonomicznych narodowi bolszewicy pragną połączenia leninowskiej Nowej Ekonomicznej Polityki z korporacjonizmem Benito Mussoliniego. To "małżeństwo" faszystowskiej ekonomii mieszanej z częściową gospodarką wolnorynkową sprawiło, iż wielu komunistów odrzuciło narodowy bolszewizm jako ideologię faszystowską[potrzebne źródło].

Narodowy bolszewizm przeciwstawia się internacjonalizmowi i trockizmowi czyli komunistycznej myśli budowy "globalnego socjalizmu" bardziej kierując się ku myśli Józefa Stalina czyli "budowy socjalizmu w jednym kraju" dodatkowo łącząc w sobie skrajny nacjonalizm przez co nurt ten jest odrzucany przez lewicę.

Obecne rosyjskie ruchy narodowo-bolszewickie, pod wpływem rodzimych idei geopolitycznych, opowiadają się za ideą eurazjatyzmu, głoszącego odrębność kulturalną i geopolityczną ziem byłego ZSRR oraz Imperium Rosyjskiego od Europy i Azji.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]