Rutherford Hayes

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rutherford Birchard Hayes
Daniel Huntington - Rutherford Birchard Hayes - Google Art Project.jpg
Data i miejsce urodzenia 4 października 1822
Delaware, Ohio
Data i miejsce śmierci 17 stycznia 1893
Fremont, Ohio
19. prezydent Stanów Zjednoczonych
Przynależność polityczna Partia Republikańska
Okres urzędowania od 4 marca 1877
do 4 marca 1881
Pierwsza dama Lucy Hayes
Wiceprezydent William Wheeler
Poprzednik Ulysses Simpson Grant
Następca James Abram Garfield
Rutherford Birchard Hayes Signature.svg

Rutherford Birchard Hayes (ur. 4 października 1822 w Delaware, Ohio, zm. 17 stycznia 1893 we Fremont, Ohio) – prawnik, dziewiętnasty prezydent USA (1877-1881).

Syn Rutherforda Hayesa (którego przodkowie przybyli ze Szkocji do Connecticut w 1625) i Sophii Birchard. Ukończył prawo na uniwersytecie Harvarda. Przez pięć lat prowadził praktykę w Lower Sandusky, skąd przeniósł się do Cincinnati. Tam związał się z Wigami i rozpoczął karierę polityczną.

Brał udział w wojnie domowej, podczas której dosłużył się stopnia generała. W czasie, gdy przebywał w wojsku, został wybrany w 1865 roku do Izby Reprezentantów z ramienia republikanów.

W latach 1867-1876 był gubernatorem Ohio.

Hayes był umiarkowanym liberałem, lojalnym członkiem partii i uczestnikiem wojny domowej. Dzięki temu został kandydatem w wyborach prezydenckich w 1876 roku. Przebieg głosowania nie przyniósł ostatecznego rozstrzygnięcia. Przez kilka miesięcy trwały spory, kto powinien zająć miejsce w Białym Domu. W styczniu 1877 roku Kongres powołał komisję, która miała rozstrzygnąć spór. Większością jednego głosu przyznała ona prezydenturę Hayesowi.

Twierdząc, że chce stworzyć rząd fachowców, na jedno ze stanowisk powołał byłego członka Konfederacji. Naraził się tym samym swoim partyjnym kolegom. Hayes domagał się ochrony praw czarnej ludności na Południu. Wykonał jednocześnie gest dobrej woli w stosunku do południowców, wycofując wojsko. Zyskał dzięki temu wielu konfederatów dla swojej partii. Wysiłki Hayesa zaprzepaszczali jednak jego partyjni towarzysze, minimalizując znaczenie i wpływy członków partii z Południa.

Jeszcze przed zakończeniem pierwszej kadencji prezydent ogłosił, że nie będzie starał się o kolejną. W 1881 roku osiadł w rodzinnym domu w Ohio, gdzie mieszkał do końca życia. Żoną prezydenta Hayes’a była Lucy Hayes.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • Biografia w Biographical Directory of the United States Congress (ang.)