Kwitajny były własnością Dönhoffów. Starszy brat Gerarda Denhofa podzielił, składający się z 25 wsi rodowy majątek tak, że zatrzymał sobie majątek Kwitajny, a pobliski Hohendorf oddał bratu. Później jedynie Kwitajny pozostały w rękach rodziny.[1]
W 1939 r. właścicielką była hrabina Marion Dönhoff, dziennikarka niemiecka, rzeczniczka pojednania polsko-niemieckiego, autorka książek z tematyk Prus Wschodnich.
We wsi znajduje się zespół parkowo-pałacowy składający się z barokowego pałacu - dawnej siedziby Dönhoffów. Jest to piętrowa budowla z ryzalitem wzniesiona przed 1740 r. na planie czworoboku, według projektu Jeana de Bodt. Pałac został przebudowany w latach 1840-1850 w stylu neorenesansowym. Znajdująca się tu kolekcja portretów rodu została w części po II wojnie światowej przeniesiona do Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Po 1945 r. pałac użytkowany był przez PGR. W skład zabudowy wchodzi XIX wieczna oranżeria, całość otacza niewielki park i stawy.
Barokowy kościół pw. Chrystusa Króla wybudowano w latach 1714-1719, posiada dwukondygnacyjną wieżę nakrytą charakterystycznym hełmem podwyższonym o zamkniętą latarenkę.