James Buchanan (prezydent USA)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy amerykańskiego prezydenta. Zobacz też: inne osoby o tym imieniu i nazwisku.
James Buchanan
James Buchanan
Data i miejsce urodzenia 23 kwietnia 1791
Mercersburg, Pensylwania
Data i miejsce śmierci 1 czerwca 1868
Lancaster, Pensylwania
15. prezydent Stanów Zjednoczonych
Okres urzędowania od 4 marca 1857
do 4 marca 1861
Pierwsza dama Harriet Lane
Poprzednik Franklin Pierce
Następca Abraham Lincoln
17. sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych
Okres urzędowania od 10 marca 1845
do 7 marca 1849
Poprzednik John Caldwell Calhoun
Następca John Middleton Clayton

James Buchanan, Jr. (ur. 23 kwietnia 1791 w Mercersburg, Pensylwania, zm. 1 czerwca 1868 w Lancaster, Pensylwania) – polityk amerykański, piętnasty prezydent USA w latach 1857-1861.

Był potomkiem królów szkockich. Jak wielu jego poprzedników w Białym Domu ukończył prawo. Pięciokrotnie wybrany członkiem Izby Reprezentantów. Przez 10 lat był senatorem. Sprawował funkcję ministra ds. Rosji. Za prezydentury Jamesa Polka był sekretarzem stanu, a prezydent Franklin Pierce powołał go na stanowisko posła Stanów Zjednoczonych w Wielkiej Brytanii.

Jako prezydent elekt postanowił prowadzić politykę równowagi pomiędzy zwalczającymi się ugrupowaniami w amerykańskiej polityce i społeczeństwie. Uważał, że o kwestii rozszerzania się niewolnictwa powinien zadecydować Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych. Dlatego też w mowie inauguracyjnej podkreślił, że wspomniana sprawa jest mało ważna, oraz dodał, iż Sąd Najwyższy wkrótce ją rozwiąże.

Dwa dni później sąd ogłosił, że nikt nie ma prawa pozbawiać drugiej osoby własności. Dotyczyło to również niewolników. Wyrok zadowolił Południowców i rozwścieczył Północ. Buchanan próbował użyć swojego autorytetu i stanowiska, by uspokoić wrzenie w kraju i zakończyć walki w Kansas. Nie osiągnął założonego celu, co odbiło się na jego popularności. Przeciwko Buchananowi zwróciła się część członków jego własnej partii.

W 1858 republikanie zdobyli większość w Izbie Reprezentantów. Jednak każda ich inicjatywa była blokowana bądź w Senacie, bądź przez prezydenta. Rozdźwięk pogłębił się, gdy Partia Demokratyczna podzieliła się na skrzydła „południowe” i „północne”, z których każde wystawiło własnego kandydata na prezydenta. Stało się jasne, że wybory wygra Abraham Lincoln pomimo tego, że nie otrzymał żadnego poparcia za strony polityków Południa.

Z pracy w gabinecie Buchanana rezygnowało coraz więcej członków. W związku z tym prezydent postawił na polityków z północy i przyjął bardziej zdecydowaną postawę. Gdy i to nie dało rezultatów, zrezygnował z prób rozwiązania konfliktu i postanowił jakoś dotrwać do końca kadencji.

Był jedynym prezydentem USA – kawalerem. Funkcję pierwszej damy pełniła jego siostrzenica Harriet Lane.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]